Revizoři

• Česko Kontroll (festivalový název) (více)
Thriller / Komedie / Mysteriózní / Drama
Maďarsko, 2003, 105 min

Režie:

Nimród Antal

Scénář:

Nimród Antal, Jim Adler

Kamera:

Gyula Pados

Sándor Csányi, Zoltán Mucsi, Csaba Pindroch, Sándor Badár, Zsolt Nagy, Eszter Balla, Lajos Kovács, Bence Mátyássy, Győző Szabó, Péter Scherer (více)

Svižně natočený akční thriller odehrávající se v budapešťském metru maďarského Američana Nimróda Antala. V Maďarsku se stal tento film kasovním trhákem a trumfnul většinu hollywoodské produkce, která se v té době promítala. Jak už bylo řečeno, Kontroll se odehrává ve tmavých tunelech maďarského metra, které jakoby z oka vypadlo tomu pražskému a sleduje několik revizorů a jejich kontrolované pasažéry.

Divák je ve filmu svědkem spousty bizarních, vtipných či divných situací, které se odehrávají mezi těmito skupinami "cestujících" a když k tomu připočteme kdesi se skrývajícího maskovaného zabijáka, tak máme o zábavu postaráno. O zábavu se nám také stará svižná kamera a raketový střih, který v žádném případě neruší a naopak zdatně evokuje každodenní shon v tomto dopravním prostředku. Stejně tak je velice povedený soundtrack od člověka jménem Neo (s Matrixem nic společného nemá) ve stylu Media Ventures (rytmické syntezátory a různé samply). Film byl také oceněn na letošním festivalu v Cannes zvláštní cenou "Award of the Young" a ve Varech byl uváděn v sekci Dny kritiků Variety. (oficiální text distributora)

Ledkodlaq

Tento film jsem poprvé shlédl v rámci nočního filmového klubu na čt2 a nelze mu upřít nezaměnitelnou atmosféru. V Budapešti v metru jsem o pár let později byl a jako první jsem si vzpomněl právě na tento kousek a na holku tuším v myším obleku, která filmu dodávala zvláštní psychedelickou šťávu. ()

SpaceOdyseus

V tomhle filmu funguje v prve rade netradicni prostredi a tema. Pribeh a postavy byly bohuzel odsunuty na druhou kolej. Takze ve vysledku dostaneme netradicni film, na ktery se, diky sve spinavosti a zemitosti, dobre kouka, ale pod povrchem se nenachazi nic, co by vyvolalo hlubsi zajem o postavy a jejich smerovani, protoze jde vlastne "jen" o soubor scenek, z nich vetsina by mohla byt v libovolnem poradi. ()

Bafo

Ja sem byl teda mile prekvapen ci spise nadsen atmosferou filmu... Film se tahne od komedialni sceny az k hororu (opravdovemu) a vznika vazne skvely thriller... Navic skveli herci a predevsim perfektni muzika.... Mozna tam ale bylo az prilis symbolu... ()

Haymar

Nimród Antal dokazuje, že není žádný jantar a že umí jak atmosféru, tak napětí ale i humor a akci (vše navíc skloubit ve funkční celek). Revizoři jsou určitě zajímavou, rozhodně vtipnou a každopádně dynamickou podívanou, která rozjíždí podivné dekadentní panoptikum všemožných individuí budapešťského "podzemí"! Našinec se ke všemu snadno ztotožní s prostředím, které není nepodobné naší (pražské) "podzemce"! Osobně mě trochu zaráží nálepka "akční/thriller" - jde spíše o černou komedii, nápadně využívající symboliky (dobro vs. zlo, finální zúčtování, vystoupení "na povrch" ap.), šikovně se vyhýbající všem žánrovým klišé - s občasnými letmými žánrovými přesahy. Ty snové sekvence mi nijak zvlášť nevadily, ale myslím, že filmu spíše uškodily a celek jako takový lehce tříští (nicméně podobnost s Lynchem, je vážně absurdní!). K absolutní bombě sice ještě něco chybí ale i tak chválím a hodnotím vysoko (a začínám se těšit na Predators čím dál tím víc)! ()

Itar

Budapešťské metro je atmosférou silnější, než jakékoliv americké kulisy. A právě ta bizarní přirozenost celého prostředí děla z revizorů všechno, jenom ne komedii... těch pár vtípků po cestě potěší, jinak jde ale o psychedelický zážitek o nitru člověka, který se sám v sobě ztratil. Audiovizuální stránka je vynikající a místy připomíná mix Tykwera s Fincherem. Pořád si ale zachovává svůj nezaměnitelný styl. Herce zmiňovat netřeba, všichni do jednoho jsou přesní. Nevím, čím to, ale někteří mi typově dost připomínali herce, které do svých filmů obsazoval Tarkovskij. ()

mortenka

Byla jsem pozvána na promítání filmu [kontrol], tak jsem měla za to, že půjde o asi známější film o Joy Division. Pak ale malé zklamání vystřídalo velké nadšení, tento film je skvělý, skvělý, skvělý! Úžasná tajemná atmosféra a zajímavé postavy (moje oblíbená slečna v medvědím kožíšku) dávají dohromady opravdu perfektní film... ()

IvoB

Hodně stylový a atmosférický film, který který mě nechal po příběhové stránce tápat až do konce o významu některých takřka halucinogenních scén. A já takové filmy docela rád – hlavně když mají tak zajímavý příběh, dobrý soundtrack a fajn postavy. Za zhlédnutí rozhodně stojí. ()

Se7enteen

6/10 Trošku slátanina, která na mě nepůsobí moc celistvým dojmem, ale atmosféra je zde skutečně výborná, netradiční prostředí dává tomuto snímku originální nádech a z některých scén by se opravdu dalo napětí krájet.. ()

Zombi

Aby bylo jasno, na svižný akční thriller zapmeňte, tenhle popis je úplně mimo. Jedná se spíš o pomalejší snímek, i když hudba (mimochodem skvělá) vytváří dojem opačný, mysteriozní nádech přidává pár snových sekvencí a závěr. Akční scény zde nejsou v podstatě žádné, těch pár honiček a jednu menší bitku za akci nepovažuji. Film se celý odehrává v metru, z kterého hlavní hrdina prakticky nevychází, sledujeme hlavně práci party revizorů a konfrontaci s panoptikem nejrůznějších individuí, které kontrolují, film má skvělou vizuální i hudební stránku a výbornou atmosféru, ale s dějovou stránkou je to slabší, navíc vyústění linie s vrahem nám nic neodhalí. Nejblíže je možná Tsunami_X, že jde vlastně o takovou metaforu pekla. Lepší 3. ()

Mikino00

Vcelku zajímavý snímek, který si ale svou obyčejností v posledních 20 minutách naprosto srazí své hodnocení a vyzní naprosto tuctově. Nakonec se rozpadnou i příběhy ostatních, a jsou tam vlastně naprosto zbytečně. ()

yehudit

Multižánrový artový film, ve kterém jsou všechny zastoupené žánry kvalitně zpracovány (několikrát jsem se lekla, ale i opravdu od srdce zasmála), kromě toho má celý film spád a akci, geniální hudbu a je správným způsobem "ujetej". Zvolené prostředí až překvapí svými možnostmi a atraktivitou a funguje i jako jakási sociální sonda. Scénárista je skoro pokladnicí nejrůznějších hlášek! Až je mi líto, že mi ucházel tak dlouho...a SPOILER: to, že celý film začíná někým, kdo jede po eskalátorech dolu a končí tím, že někdo jede nahoru, mi připadá jako skoro geniální detail). ()

zelvicka.

Miluju metro. Traťový závod naprosto neskutečná věc. Bulcsú je klaďas od pohledu. Jediné, co to shazuje, je ta věc s tím zabijákem, jestli jsem to pochopil, tak se mi to nelíbí, takže to radši nechápu a klidně bych to vynechal. I tak to bylo strašně super. ()

Emo-haunter

Revizoři tak nějak zůstali na rozcestí mezi obsahem a formou. Tvůrci jaksi moc neutáhly kohoutky a pořádně nevěděli, čím že to vlastně ve finále chtěl tento snímek být. Já oceňuji originalitu, není to žádný šablonovitý film, na druhou stranu je zde značná nedotaženost scénáře, respektive fragmenty v příběhu - a konec filmu vlastně jen zčásti poodhalil, na co se to divák celou dobu koukal. Oceňuji práci v podsvětí, jež bylo až naturalisticky vyobrazeno, stejně tak jako existenciální figurky maďarského undergroundu, krátké skeče, minipříběhy, zkrátka život revizorů bez příkras, a jejich snaha o přežití v této společnosti. Jak řekl protagonista filmu - "je to těžká práce, když tě každý nenávidí!". No, a ve finále se jen těžko dopátrám k myšlenkám, co vše z toho filmu bylo reálné, a co byly vize a sny. Kdo jsou kravaťáci, do jaké míry je dívka reálnou postavou či andělem, jaké problémy měl vlastně protagonista, který nevylézá na světlo a v undergroundu žije 24/7, a mohl bych pokračovat. Film je tajemný, má celou řadu nezodpovězených otázek, které chtějí podtrhnout mysterióznost filmu, zde je to ale pro mě osobně spíše ke škodě než užitku, člověk pak některé motivace postav nebo jejich činy či rozhodnutí nepochopí ani z poloviny, protože to prostě nejde. Oceňuji originalitu, oceňuji hudbu, Csányi je borec, a Eszter Balla je fakt kočka, má šarm, skvěle to zahrála, neříkám nic. Mé 3* jsou hodně přísné, správné hodnocení je 3,5/5, takže opět je škoda, že ty půlky ČSFD neumožňuje, protože 4 je na mě moc, a 3 už zase málo. Určitě dám časem druhou projekci, protože je možné, že mi tam spoustu detailů uniknu, není to film na jedno zhlédnutí, pak třeba hodnocení zvýším. Snímek se dá interpretovat mnoha způsoby, spousta nejednoznačných symbolů to jen podtrhují. Je to reálný příběh, podobenství, alegorie, genius loci metra nebo panoptikum undergroundové společnosti nebo něco zcela jiného? Zatím celkový dojem ***7,2/10*** ()

Tomyš

Nechytlo mě to, nebralo mě to, syrovost tématu se mě nějak nedotýkala, byť postavy byly zajímavé, ale já se prostě nudil. ()

Geller

Velmi originální film s prvky velmi černého humoru,který neodpovídá na žádné otázky které film nabízí, ale tím se stává tajemnější a zajímavější. ()

Oxymoron

Jo, tak tohle se Maďarům povedlo. Na metro mám úchylku už od základní školy a takhle skvěle a originálně ho se vším všudy přenést na plátno, to se jen tak nevidí. Navíc ještě ta dokonalá hudba, která k filmu padne jak hrnec na... no však víte. Pro mě jeden z pěti nejoblíbenějších filmů vůbec. ()

Predátoři 2 nebo jiný sci-fi thriller?

Predátoři 2 nebo jiný sci-fi thriller?

06.07.2010

Režisér maďarského původu Nimród Antal stojí před volbou. Nakonec se ale rozhodne podle tržeb Predátorů, jejichž tříbodové lasery zamíří na kina už tento týden. Kritiky jsou sice příznivé, ale… (více)

Maďarský Predátor a odložená Red Sonja

Maďarský Predátor a odložená Red Sonja

24.06.2009

Dny evropského filmu

Dny evropského filmu

28.01.2005

Dnem 27.1.2005 začal dvanáctý ročník filmového festivalu - Dny evropského filmu, které začaly projekcí maďarského snímku Revizoři. Ten byl uveden i na loňském karlovarském festivalu. Končit budou… (více)