Glen, nebo Glenda (festivalový název)

Glen or Glenda

USA, 1953, 65 min

• numi

"Beware. Beware. Beware of the big green dragon, that sits on your doorstep. He eats little boys, puppy dog tails and big fat snails. Beware. Take care. Beware." Tak tohle je fakt úlet. Kde začít? Ten neuvěřitelně nepřirozený dokumentární styl? Bizoni? Válečné záběry? Vnitřní boj Glena zda má prozradit své tajemství? Opakované záběry dálnice či letadla? Doktorovi monology? Když Glenovi jeho žena podávala angorský svetřík, tak jsem měl slzy v očích a zoufalstvím jsem málem sežral klávesnici. Tohle je naprosto nekoukatelné. Bela Lugosi vůbec není génius, on už byl v této době opravdu za zenitem. Ty záběry na lidská ucha se slovím doprovodem vypravěče o lidech s křídly, respektive koly - ne. Tohle vážně nemohlo být myšleno vážně. Tohle člověk musí vidět, aby byl vděčný za každou minutu špatného filmu, který uvidí. Tohle by se ani nemělo hodnotit, protože tohle není film. Nemůže být. [duben 2006](13.4.2006)

• packa

Tohle je ale skutečně strašnej film. Plán 9 byl náramně zábavnej, ale tady jsem trpěl jako pes(31.1.2010)

• Oktavianus

U všech snědených ocásků malých štěňátek, pořád nevím, co si o tom mám myslet... Je strašně snadný prohlásit, jak se smějete celou dobu, jaká to je do nebe volající blbost a napálit tomu plný počet - nebo odpad, podle nátury. Ale to nebude pravda. Zatímco Woodovy další fláky jsou opravdu strašné kraviny (Plán 9, Bride of the Monster), už pro naléhavost svého osobního sdělení tohle pitomost není. Jasně, hrátky se záběry, protože je líto je vyhodit, tomu nasvědčují - ale na druhou stranu, být v tom lepší herci a nevidět pod tím podepsaného Eda, je to jeden z nejzajímavějších experimentálních počinů v dějinách kinematografie. A to bez legrace, třeba snová němá scéna je na férovku naprosto geniální a je mi dost líto těch žvástů, co se tu dočítám, dokládajících vaši omezenou vnímavost. Škoda třeba vložky s válečným hrdinou, dlouhé kecy detektiva a psychiatra a podobně. ale chápu, že to druhé pro Woodovu intimní výpověď to bylo nezbytné. Takže asi tak: je to špatný film, ano. Je hodně absurdní. Ze všech možných stran. Ale tvrdit, že patří k těm nejhorším vůbec a blablabla, to jste nic skutečně špatného neviděli. Tento film je jiný. To je celé.(31.8.2014)

• jonyyy

Po Burtonově životopisné filmu, jsem si řekl, že se na Glen or Glenda musím už konečně podívat. Díky své hlouposti a nelogickému střídání záběrů, beru tento film spíše jako experimentální i když to tak původně určitě nebylo myšleno a jako takový mě bavil víc než nějaký Andaluský pes nebo Begotten. Bela byl opravdu dokonalý a na jeho neustálé opakování pozor na zeleného draka, co žere velké zelené slimáky a další kecy, co bych nikdy v životě nečekal ve filmu o citlivém transvestitovi jen tak z hlavy nedostanu. Natáčeni musela být určitě sranda a hned bych si v takové ptákovince zahrál. 45%(24.5.2009)

• Spinosaurus

Sakra to byla taková sračka, že ještě teď mám chuť vraždit. Oceňuji Woodovo nadšení pro tento film, ale mučit s ním statisíce lidí by rozhodně neměl. V celém filmu je několik světlých momentů. Bela Lugosi, Glenův vnitřní souboj a závěrečné poselství. Ale to odporné bahno, ve kterém tohle plave mě prostě nedonutí utrousit ani jednu hvězdičku. Opakování záběrů snad ani nemá cenu rozebírat (Glen se u obchodu zastaví snad desetkrát). Nejhorší je, že všechno tohle mnohdy nedává smysl. Úplně nejhorší je vložená pasáž s nějakou ženou a znásilněním. Tato pasáž nedává vůbec smysl a pozor! Trvá asi 6 minut!!!!!! Převedeno na Woodovo měřítko asi půl hodiny. Já nevím jak vy, ale já trpěl jak svině. Puppy dog tails! Puppy dog tails!(23.1.2010)

• becki_tu

Další nechtěná komedie od "mistra" Eda Wooda, která je tak hrozně přeplácaná nesmyslnými scénkami, nejrůznějšími rádoby filozofickými bláboly a naprosto nepadnoucími dějovými odbočkami, že i slovo slátanina je pro tenhle filmek slabým výrazem. Holt ale od Wooda se snad ani nic jiného čekat nedá, takže divák může být s výsledkem ještě svým způsobem "spokojen".(6.6.2008)

[Festival otrlého diváka 2008] Zajímavá exkurze do Ed Woodovy transsexuální duše. Vlastně to je autobiografický drama s mnoha vysvětlujícími dokumentárními scénami, ale záběry nijak nesouvisející s dějem a Bela Lugosi snímek posouvaj spíš někam k surreálnu. Příběh, vyprávěnej s láskou a klukovským nadšením nezaměnitelným edwoodovským způsobem, má překvapivě co říct i dnes po víc jak půl století. Zajímalo by mě, jak se v padesátých letech diváci dívali na film se sexuální tématikou. Něco takového se asi netočilo každý den. Zajímavej komentář: DaViD´82(12.3.2008)

• Katullka

Požírá malé chlapečky... HA HA HA! :D // 36. LFŠ UH(3.8.2010)

Podle zdějších komentářů se zdá, že Glen or Glenda je dost humorným příběhem. To se teda řadím k menšině, protože na celém filmu mě nepřipadalo nic směšného. Režisérova osobní výpověď mě zaujala a i když je poznat, že některé záběry tam nemají co dělat, zbytek do filmu perfektně sedne. Podobně jako Mazací hlavu, pochopí Glen or Glenda každý po svém.(27.11.2008)

• Stanislaus

Po Plánu 9 je pro mě Glen, nebo Glenda druhým snímkem od režiséra Edwarda Wooda, který mě zaujal o něco více než první jmenovaný. Co se týká námětu, tak je celkem odvážný, obzvlášt proto, že se zabývá transvestitismem, avšak samotný scénář byla bída, hrůza a děs. Bela Lugosi, který měl být hlavním lákadlem, působil příliš afektovaně a vlastně mi scény s ním přišly jako z jiného filmu. Zkrátka pro "woodofily" bezpochyby další lahůdka, pro mě pouze film, který se zaobírá (ikdyž nešikovně) nadčasovou tematikou.(28.6.2013)

• ScarPoul

nie nie strašná sračka , nudná nezaživná(28.8.2007)

• Johny_fork

Něco neskutečného:) Ed Wood se upřímě snaží vyjádřit své pocity, ovšem není schopný napsat normální scénář a pohnout se v ději, neustále používá vypravěče (a místy to skutečně nepřipomíná vyprávění, ale verbální sraní, pořád se omýlá to samé a to neuvěřitelně stupindně) a nebo Belu Lugosiho v roli asi něco jako Boha, jeho výstupy jsou ozdobou filmu, pozorovat jak sype s agresivním výrazem ve tváři neskutečné hlášky je radost a vážně mě uzemnil, zejména hlášky o zeleném drakovi no to se ani nedá popsat to se musí vidět:) (Pozor...Dejte si pozor na velkého zeleného draka,který sedí před vaším prahem. Žere malé chlapce......ocásky malých šťěnátek a velké, tlusté slimáky.Pozor...ocásky malých šťěnátek...) Herecké výkony jsou tragické, dialogy dostova dementní a interiéry vypadají zoufale, k tomu neustálé naprosto zbytečné záběry na dálnici, či na běžící bizony!:) Je to tak upřímné a přitom blboučké, úžasně jsem se bavil a představa, že tohle někdo myslel vážně je těžko strávitelná:D(21.4.2008)

• Terva

Mějte se na pozoru před velkým zeleným drakem........(9.2.2012)

Béla Lugosi zběsile přehrávající a fanaticky řvoucí "Pull the string! Pull the string" či "Let the story begin!", do toho v dvojprojekci blesky či pádící bizoni... nechtěná parodie na avantgardu, které nemohu udělit méně než plný počet, byť Ed Wood nedospěl ani k osvojení si techniky záběr/protizáběr. Ale ta vášeň pro věc!(26.2.2008)

• faana21

Pasqil. Ptakopsychoprasopes. Panenanebi...(15.10.2012)

• Kryton

Špatné, špatné, špatné, špatné...nebavil jsem se tak jako třeba u Plan 9 from Outer Space. Slepenec špatných filmů - scény s Lugosim, scény u psychologa, scény s Edem Woodem. Tradičně špatné hraní, tradičně špatné dialogy a tradičně špatné je všechno. Nejvíce je to manifest obhajující Woodův fetish. Hodnocení OST: 1/10(3.3.2013)

• sta

Ed Wood režíruje jak o život, to se mu upřit nedá - předběhl svou dobu o padesát let, neboť když se člověk podívá na tarantina a celou pstmoderní kinematografii, o takhle "špatné" filmy se snaží dneska kde kdo.. ale takového výsledku nedosáhl zatím nikdo. občas bych chtěl vědět, co se edovi honilo hlavou (nejvíc při dialogu dvou mužů, který dokreslují záběry ze slevárny)..jinak formálně i narativně to je nesourodé jako například hodinové pásmo vysílání MTV - těch příběhů, těch stylů! formálně se to nejvíce (či spíše největší časový úsek) podobá americkým instruktážním a osvětovým filmům padesátých let společností Coronet či Encyclopedia Britanica (to, jak si z toho dělá srandu např. south park s parafrází skutečně existujícího filmu Duck and Cover).. Ed Wood byl ve své naivitě až tak geniální, že pro něj zkrátka neexistuje adekvátní publikum, jen se bojím, že už se takové publikum nikdy nenajde, o čemž vypovídají veškeré zesměšňující komentáře, které pak dají 5 hvězd - nechápu(18.8.2007)

• Cimr

Ono by to nebylo tak hrozivě hrozně hrozné, kdyby se Ed Wood nesnažil o velké umění. Kdyby natočil pouhý dokument o transvestitech, věřím, že by to byl na tehdejší dobu zajímavý a potřebný film. To téma je závažné - v padesátých letech skutečně páchali tito lidé sebevraždy, protože je společnost nechápala. Problém je v tom, že Wood vážně nemá talent, nemá! Svůj vážný snímek prošpikovává rádobyintelektuálními poznámkami jakéhosi chlápka v křesle (bůh? svědomí?), nelogickými záběry bizonů, ocelárny, dálnice s auty ("všichni tito lidé někam míří" uslyšíte asi šestkrát) a potvrzuje tak svoji pověst absolutního filmového lůzra. Přiznám se, že mi ho bylo až líto. On tak moc chtěl sdělit své drásavé vnitřní pocity! Jenom to neuměl tak, jako jeho kolegové.(22.2.2008)

• Ender66

Pri prvom pozeraní som kvôli požívaniu zakázaných látok zistil až na konci, že ide dva príbehy. Tento rok sa na LFŠ kvôli požívaniu po 20 minútach zaspal. Do tretice všetko najlepšie :)(1.8.2010)

Jeho ruce hladily její hebký angorský svetr, který si chtěl tak strašně dlouho vzít na sebe... Opravdu, není nad to vidět dokument o transvestitech, záběry 2.světové, domorodců, lehčího porna a sudokopytníků, a jako bonus dostat varování před drakem, co žere malé chlapce a ocásky štěňátek, to vše..v jednom. Nejlepší nejhorší film. Za méně než 5* bych prostě měla výčitky, tahle "genialita" mě vážně bavila.(26.10.2010)

Príbehy 2 trpiacich chlapov, ktorých správanie je tŕňom v oku spoločnosti, podané tak zvláštne – Woodovsky. Vo filme sa objavujú všelijaké podivnosti (bizóny, továreň, blesky, satan či drak, autá na dialnici a zviazané ženy), ktoré majú pravdepodobne nejakú skrytú symboliku, ktorú ovšem chápe asi len sám Wood. Bela, ako vyprávač, pôsobil dost satansky a dodával dramatičnosť. Ovšem jeho hlášky a výkriky občas vyzneli komicky. Je to vskutku unikátne dielo, ktoré zaujme niejen svojou nevšednosťou ale aj ponúkaným odkazom pre spoločnosť.(17.8.2015)