Glen, nebo Glenda (festivalový název)

Glen or Glenda

USA, 1953, 65 min

Dneska jsem se bavil s kolegou o Tarantýnovi... určitě mě potěšila jeho znalost náročnější tvorby, ale když vzápětí dodal, že asi musí Qéčko mít v hlavě slušnej bordel, tak já mu na to PRÁVĚ NAOPAK! Hezkej důkaz, jak zásadně-zvrácenej vliv má naše IDIOTSKÁ společnost na správný lidský uvažování:) Prostě vtipnej nadčasovej snímek.(15.8.2014)

• packa

Tohle je ale skutečně strašnej film. Plán 9 byl náramně zábavnej, ale tady jsem trpěl jako pes(31.1.2010)

Toto bolo tak zlé, až to bolo dobré, alebo inak povedané kultový film ako sa patrí. Takmer dokumentárny, vzdelávací program pre dospelých, je to však film. Nepoznám síce ostatnú tvorbu Eda Wooda, ale môžem povedať že jeho štýl je určite jedinečný a neopakovateľný. Sleduje hlavnú myšlienku, ktorej sa drží ako kliešť a obraz je prostriedkom jej stvárnenia za akúkoľvek cenu. Teda v štýle čo ma napadne to natočím. Asi ešte skúsim niečo z dielne tohto režiséra údajne zlých filmov. Niečo pravdy na tom určite bude. Keby hodnotím z hľadiska spôsobu stvárnenia, podania, či filmárskych "kúskov" tak nič moc, ba priam kanálové úrovne, ale z hľadiska roku vzniku, samotného obsahu a odvahy to zasa na druhej strane bolo veľmi "výživné". Tri hviezdičky sú teda myslím tak akurát. Videné v rámci Season Challenge Tour.(22.10.2015)

[Festival otrlého diváka 2008] Zajímavá exkurze do Ed Woodovy transsexuální duše. Vlastně to je autobiografický drama s mnoha vysvětlujícími dokumentárními scénami, ale záběry nijak nesouvisející s dějem a Bela Lugosi snímek posouvaj spíš někam k surreálnu. Příběh, vyprávěnej s láskou a klukovským nadšením nezaměnitelným edwoodovským způsobem, má překvapivě co říct i dnes po víc jak půl století. Zajímalo by mě, jak se v padesátých letech diváci dívali na film se sexuální tématikou. Něco takového se asi netočilo každý den. Zajímavej komentář: DaViD´82(12.3.2008)

• becki_tu

Další nechtěná komedie od "mistra" Eda Wooda, která je tak hrozně přeplácaná nesmyslnými scénkami, nejrůznějšími rádoby filozofickými bláboly a naprosto nepadnoucími dějovými odbočkami, že i slovo slátanina je pro tenhle filmek slabým výrazem. Holt ale od Wooda se snad ani nic jiného čekat nedá, takže divák může být s výsledkem ještě svým způsobem "spokojen".(6.6.2008)

• jonyyy

Po Burtonově životopisné filmu, jsem si řekl, že se na Glen or Glenda musím už konečně podívat. Díky své hlouposti a nelogickému střídání záběrů, beru tento film spíše jako experimentální i když to tak původně určitě nebylo myšleno a jako takový mě bavil víc než nějaký Andaluský pes nebo Begotten. Bela byl opravdu dokonalý a na jeho neustálé opakování pozor na zeleného draka, co žere velké zelené slimáky a další kecy, co bych nikdy v životě nečekal ve filmu o citlivém transvestitovi jen tak z hlavy nedostanu. Natáčeni musela být určitě sranda a hned bych si v takové ptákovince zahrál. 45%(24.5.2009)

• Spinosaurus

Sakra to byla taková sračka, že ještě teď mám chuť vraždit. Oceňuji Woodovo nadšení pro tento film, ale mučit s ním statisíce lidí by rozhodně neměl. V celém filmu je několik světlých momentů. Bela Lugosi, Glenův vnitřní souboj a závěrečné poselství. Ale to odporné bahno, ve kterém tohle plave mě prostě nedonutí utrousit ani jednu hvězdičku. Opakování záběrů snad ani nemá cenu rozebírat (Glen se u obchodu zastaví snad desetkrát). Nejhorší je, že všechno tohle mnohdy nedává smysl. Úplně nejhorší je vložená pasáž s nějakou ženou a znásilněním. Tato pasáž nedává vůbec smysl a pozor! Trvá asi 6 minut!!!!!! Převedeno na Woodovo měřítko asi půl hodiny. Já nevím jak vy, ale já trpěl jak svině. Puppy dog tails! Puppy dog tails!(23.1.2010)

• Katullka

Požírá malé chlapečky... HA HA HA! :D // 36. LFŠ UH(3.8.2010)

Podle zdějších komentářů se zdá, že Glen or Glenda je dost humorným příběhem. To se teda řadím k menšině, protože na celém filmu mě nepřipadalo nic směšného. Režisérova osobní výpověď mě zaujala a i když je poznat, že některé záběry tam nemají co dělat, zbytek do filmu perfektně sedne. Podobně jako Mazací hlavu, pochopí Glen or Glenda každý po svém.(27.11.2008)

• Stanislaus

Po Plánu 9 je pro mě Glen, nebo Glenda druhým snímkem od režiséra Edwarda Wooda, který mě zaujal o něco více než první jmenovaný. Co se týká námětu, tak je celkem odvážný, obzvlášt proto, že se zabývá transvestitismem, avšak samotný scénář byla bída, hrůza a děs. Bela Lugosi, který měl být hlavním lákadlem, působil příliš afektovaně a vlastně mi scény s ním přišly jako z jiného filmu. Zkrátka pro "woodofily" bezpochyby další lahůdka, pro mě pouze film, který se zaobírá (ikdyž nešikovně) nadčasovou tematikou.(28.6.2013)

• Johny_fork

Něco neskutečného:) Ed Wood se upřímě snaží vyjádřit své pocity, ovšem není schopný napsat normální scénář a pohnout se v ději, neustále používá vypravěče (a místy to skutečně nepřipomíná vyprávění, ale verbální sraní, pořád se omýlá to samé a to neuvěřitelně stupindně) a nebo Belu Lugosiho v roli asi něco jako Boha, jeho výstupy jsou ozdobou filmu, pozorovat jak sype s agresivním výrazem ve tváři neskutečné hlášky je radost a vážně mě uzemnil, zejména hlášky o zeleném drakovi no to se ani nedá popsat to se musí vidět:) (Pozor...Dejte si pozor na velkého zeleného draka,který sedí před vaším prahem. Žere malé chlapce......ocásky malých šťěnátek a velké, tlusté slimáky.Pozor...ocásky malých šťěnátek...) Herecké výkony jsou tragické, dialogy dostova dementní a interiéry vypadají zoufale, k tomu neustálé naprosto zbytečné záběry na dálnici, či na běžící bizony!:) Je to tak upřímné a přitom blboučké, úžasně jsem se bavil a představa, že tohle někdo myslel vážně je těžko strávitelná:D(21.4.2008)

• ScarPoul

nie nie strašná sračka , nudná nezaživná(28.8.2007)

Béla Lugosi zběsile přehrávající a fanaticky řvoucí "Pull the string! Pull the string" či "Let the story begin!", do toho v dvojprojekci blesky či pádící bizoni... nechtěná parodie na avantgardu, které nemohu udělit méně než plný počet, byť Ed Wood nedospěl ani k osvojení si techniky záběr/protizáběr. Ale ta vášeň pro věc!(26.2.2008)

• Terva

Mějte se na pozoru před velkým zeleným drakem........(9.2.2012)

• sta

Ed Wood režíruje jak o život, to se mu upřit nedá - předběhl svou dobu o padesát let, neboť když se člověk podívá na tarantina a celou pstmoderní kinematografii, o takhle "špatné" filmy se snaží dneska kde kdo.. ale takového výsledku nedosáhl zatím nikdo. občas bych chtěl vědět, co se edovi honilo hlavou (nejvíc při dialogu dvou mužů, který dokreslují záběry ze slevárny)..jinak formálně i narativně to je nesourodé jako například hodinové pásmo vysílání MTV - těch příběhů, těch stylů! formálně se to nejvíce (či spíše největší časový úsek) podobá americkým instruktážním a osvětovým filmům padesátých let společností Coronet či Encyclopedia Britanica (to, jak si z toho dělá srandu např. south park s parafrází skutečně existujícího filmu Duck and Cover).. Ed Wood byl ve své naivitě až tak geniální, že pro něj zkrátka neexistuje adekvátní publikum, jen se bojím, že už se takové publikum nikdy nenajde, o čemž vypovídají veškeré zesměšňující komentáře, které pak dají 5 hvězd - nechápu(18.8.2007)

• Kryton

Špatné, špatné, špatné, špatné...nebavil jsem se tak jako třeba u Plan 9 from Outer Space. Slepenec špatných filmů - scény s Lugosim, scény u psychologa, scény s Edem Woodem. Tradičně špatné hraní, tradičně špatné dialogy a tradičně špatné je všechno. Nejvíce je to manifest obhajující Woodův fetish. Hodnocení OST: 1/10(3.3.2013)

• faana21

Pasqil. Ptakopsychoprasopes. Panenanebi...(15.10.2012)

• numi

"Beware. Beware. Beware of the big green dragon, that sits on your doorstep. He eats little boys, puppy dog tails and big fat snails. Beware. Take care. Beware." Tak tohle je fakt úlet. Kde začít? Ten neuvěřitelně nepřirozený dokumentární styl? Bizoni? Válečné záběry? Vnitřní boj Glena zda má prozradit své tajemství? Opakované záběry dálnice či letadla? Doktorovi monology? Když Glenovi jeho žena podávala angorský svetřík, tak jsem měl slzy v očích a zoufalstvím jsem málem sežral klávesnici. Tohle je naprosto nekoukatelné. Bela Lugosi vůbec není génius, on už byl v této době opravdu za zenitem. Ty záběry na lidská ucha se slovím doprovodem vypravěče o lidech s křídly, respektive koly - ne. Tohle vážně nemohlo být myšleno vážně. Tohle člověk musí vidět, aby byl vděčný za každou minutu špatného filmu, který uvidí. Tohle by se ani nemělo hodnotit, protože tohle není film. Nemůže být. [duben 2006](13.4.2006)

• Pirkaf

Bela Lugosi FTW!!!(29.1.2010)

Jeho ruce hladily její hebký angorský svetr, který si chtěl tak strašně dlouho vzít na sebe... Opravdu, není nad to vidět dokument o transvestitech, záběry 2.světové, domorodců, lehčího porna a sudokopytníků, a jako bonus dostat varování před drakem, co žere malé chlapce a ocásky štěňátek, to vše..v jednom. Nejlepší nejhorší film. Za méně než 5* bych prostě měla výčitky, tahle "genialita" mě vážně bavila.(26.10.2010)

Príbehy 2 trpiacich chlapov, ktorých správanie je tŕňom v oku spoločnosti, podané tak zvláštne – Woodovsky. Vo filme sa objavujú všelijaké podivnosti (bizóny, továreň, blesky, satan či drak, autá na dialnici a zviazané ženy), ktoré majú pravdepodobne nejakú skrytú symboliku, ktorú ovšem chápe asi len sám Wood. Bela, ako vyprávač, pôsobil dost satansky a dodával dramatičnosť. Ovšem jeho hlášky a výkriky občas vyzneli komicky. Je to vskutku unikátne dielo, ktoré zaujme niejen svojou nevšednosťou ale aj ponúkaným odkazom pre spoločnosť.(17.8.2015)