Po šesti dlouhých letech se vrací Jack Sommersby, dávno považovaný za mrtvého, z americké občanské války domů. Jeho žena Laurel reaguje na návrat muže zprvu nejistě. Vychovává syna a naučila se s pomocí přítele Orina pracovat na rodinné farmě. Jack Sommersby nebyl nikdy považován za příliš přívětivého člověka. Ale tento muž, který nečekaně přichází na farmu zarostlý k nepoznání, působí najednou něžně a soucitně. Je to právě Jack Sommersby, který spojí vesničany a nabádá je, aby za poslední úspory obnovili poničené tabákové plantáže. Svému slovu dostojí a za vybrané peníze doveze vzácná semínka tabáku. Laurel pocítí ke svému manželovi nikdy nepoznanou lásku. Jednoho dne se ale přihlásí ke slovu minulost a s ní i těžké obvinění z vraždy. Má však cenu odkrývat pravdu, když lež je někdy čestnějším řešením? Snímek natočil britský režisér Jon Amiel jako remake francouzského filmu Návrat Martina Guerra (1982), zasazeného do středověké Francie, v němž titulní roli ztělesnil Gérard Depardieu. V hlavních rolích americké verze milostného dramatu uvidíme také vynikající herce, Richarda Gerea a Jodii Fosterovou. (Česká televize)

Chajimwitz

Jediný film se zcela vyjimečným a těžko napodobitelným shitařem R.Gerem,který mě zaujal a na který se ještě rád někdy podívám.Jinak jsem s R.Gerem nic kloudného neviděl,ostatně asi ani není co. ()

bohemia_regent

Kvality filmu stojí na výborném scénáři. A protože se jedná o remake francouzského snímku Návrat Martina Guerra (1982), pochvala směřuje hlavně ke dvojici Jean-Claude Carrière, Daniel Vigne. ()

mira007

Richard Gere jako manžel Jodie Foster ke které se vrátí po šesti letech z občanské války a ona neví jestli to je její manžel... námět by se i dal, ale výsledkem je jen takové průměrné dobové drama, které je nadprůměrně obsazené. Americká romantická limonáda s takovým nic moc happy endem. ()

Ingtar2

Movie Challenge Máj 2022/Griph #1: Dobre, na rovinu priznávam, pozerať film s ruskými titulkami je fakt haluz - ale to nič nemení na tom, že tento film je naozaj zvláštny úkaz. Prvú polovicu ide pomaly ako autobus plný miestnej šľachty z Popradu do Spišského Štiavnika ktorému zhorela prevodovka (nič príjemné, odkúšané za vás), len na to, aby sa v druhej polovici z toho stala nadpriemerne dobrá dráma zo súdneho prostredia s predvídateľným koncom. Prostredie je vystihnuté dobre, herci hrajú čo majú (tu nerozumiem ospevovaniu Jodie Foster, minimálne scéna pri ktorej ju švacne o pole je ako vystrihnutá z Živého biča), kamera si "odvádza svoju štandardnú prácu" a aj keď hudba nie je úplne na zahodenie, myslím, že Elfman spravil už aj lepšie soundtracky - minimálne v tohtoročnom Multiverse of Madness. Tl;dr: Ide o mierne nadpriemernú dobovú romantickú drámu ktorej akosi chýba humor, ľahkosť a zrozumiteľné odkomunikovanie záveru - ktorý bol mimochodom celkom podarený. Podobných námetov bolo za posledné roky dosť, a napríklad také Gieokeui bam sa s tým pohralo o dosť lepšie - minimálne originálnejšie. Celkovo je to za 60%, 3*. ()

hacho

Moc pekne, prijemne romanticke a misty velmi dojemne drama. V zaveru nic nejednoznacneho nevidim a za ten ma u me film plus - nepodlehat Holywoodskym koncum, spravne! ()

Chudobka

Přeslazené filmy nemám ráda. Jodie Foster je sice výborná, ale ani tak jsem u filmu (nevím už, kolikátý to byl pokus) dlouho nevydržela. ()

Saur.us

Slušné romantické drama a kvalitní výkon J. Fosterové, které sekunduje v jeho relaci normálním výkonem R. Gere. ()

Saara

V podstatě nic prosti filmu, Jodie super, nádherná hudba, Gere mi přišel trochu nepřirozený, ale ještě OK ..... , ale, kristepane, nikomu nevadí, že v té době prostě nemohl být černoch soudcem? ()

Hapretor

Taková utahaná nudná romance. Celou tu dobu jsem si říkal, kdy se začne něco dít. Místo toho si všichni jen šeptali: Je to on? Není to on? - otrava !!! ()

haWranka

Takže. Čekala jsem, že uvidím přesně ten typ filmů, který mám tak ráda. Něco historickýho, hodně dramatickýho, romantickýho - prostě něco, u čeho si popláču. No co o to, historický to bylo, ale ten zbytek tam tak nějak chyběl. Jedinej, kdo za něco stál byla Jodie Foster. Postava Richarda Gerea mě nijak neoslovila, možná proto jsem konec filmu prozívala. No ale nedá se upřít, že je to dobře natočený... ()

Rodin

Nechápu, proč tento remake vůbec vzniknul. Jen krátce: od počátku i tomu, kdo neviděl originál, bylo jasné, jak to dopadne. Richard Gere byl zase naprosto příšerný, konečně snad s výjimkou Cotton Clubu byl hrozný všude, patos z toho ve druhé půli jen kape, stopáž byla na tak primitivní příběh minimálně o dvacet minut předimenzovaná... Jedině opět výborná Jodie vyšoupla tenhle kousek v mém vnímání někam tak k 55%. ()

curfew77

Čirá esence filmového řemesla, což samo o sobě by ještě jistě stačit nemuselo. Ale fantastickou Fosterovou, přesvědčivého Gera a nádhernou výpravu plnou věrohodných exteriérů doplňuje navýsost dojemný a citlivě natočený příběh, o kterém se vyplatí přemýšlet po celý zbytek večera. Málo, pramálo je filmů, které mě dokázaly dojmout natolik, až se i mně, okoralému třicátníkovi draly slzy do očí. Návrat Sommersbyho byl, je a bude jednou z výjimek. A kdykoli se objeví v programu, neodolám. 100 %. ()

ostravak30

Ačkoli jsem tento film znal, že se jedná o remake jsem opravdu netušil. Romantické drama z druhé poloviny 19. století je asi nejvíc hlavně o sbližování Jodie Foster a Richarda Gera. Pravda je, že oba herce mám rád, zvláště J. F. je vždy skvělá, ale ti dva k sobě opravdu moc nepasovali a zrovna zde bych Jodie neobsazoval. Na typologii své postavy se prostě nehodila a ke Gerovi měl být někdo působící trochu víc jemněji. Nic proti slavné herečce, ale ona stále vypadá jako ledová královna a romantiku v ní hledat těžko. Nevím, zda je konec úplně očekávaný, protože klasicky bych od Hollywoodu čekal závěrečný zvrat směřující k happy endu, ale snímek nám toho moc neřekne ani o době, ve které se odehrává. Nedozvíme se nic o občanské válce a hnutí mužů v kuklách, které je skoro to nejzajímavější a jež jsem od počátku považoval za Ku-klux-klan. ()

Jimb021

Nebylo to tak špatný. Ale jak už je u Amiela zvykem, tak tam byl hrozně vidět jeho rukopis. Ty jeho nevěrohodný,naivní a klišovitý dialogy jsou hrůza. Tenhle snímek měl IMHO obrovskej potenciál , avšak blbou režií se to dost zkazilo. Ten konec s tím soudem se mohl natočit mnohem líp, víc dramatičtěji a napínavěji... ()

PTuranyi

Výborne dobre vyprodukovaná a zahraná romantická dráma, ktorá v sebe skrýva niekoľko vrstiev. Okrem romantickej linky s milostným trojuholníkom, ukrýva rasovú linku a serióznu morálnu dilemu. Záver síce vyúsťuje do patetickej romantiky avšak poznačenej ťažkým morálnym rozhodnutím a vďaka kvalitnej produkcii a vynikajúcemu hereckému výkonu Richarda Gereho a Jodie Foster si zaslúži 70% ()