Po šesti dlouhých letech se vrací Jack Sommersby, dávno považovaný za mrtvého, z americké občanské války domů. Jeho žena Laurel reaguje na návrat muže zprvu nejistě. Vychovává syna a naučila se s pomocí přítele Orina pracovat na rodinné farmě. Jack Sommersby nebyl nikdy považován za příliš přívětivého člověka. Ale tento muž, který nečekaně přichází na farmu zarostlý k nepoznání, působí najednou něžně a soucitně. Je to právě Jack Sommersby, který spojí vesničany a nabádá je, aby za poslední úspory obnovili poničené tabákové plantáže. Svému slovu dostojí a za vybrané peníze doveze vzácná semínka tabáku. Laurel pocítí ke svému manželovi nikdy nepoznanou lásku. Jednoho dne se ale přihlásí ke slovu minulost a s ní i těžké obvinění z vraždy. Má však cenu odkrývat pravdu, když lež je někdy čestnějším řešením? Snímek natočil britský režisér Jon Amiel jako remake francouzského filmu Návrat Martina Guerra (1982), zasazeného do středověké Francie, v němž titulní roli ztělesnil Gérard Depardieu. V hlavních rolích americké verze milostného dramatu uvidíme také vynikající herce, Richarda Gerea a Jodii Fosterovou. (Česká televize)

Chrustyn

Červená knihovna v poslední třetině doplněná soudním dramatem. Není to úplně špatné ale úplně mě to nevtáhlo a konec mě nechal chladným. ()

Ivoshek

Dokud se to rozjizdelo, bylo to dobrý. Fakt jo. Vzpomínky, začátek vztahu, nejistota, charismatický nový chlap, který někým možná je a možná není. Soudem se to rozbilo. Celá ta logika všech postav je postavena na hlavu, nedává smysl. Skoda. Jinak to bylo dobrý, ale ten konec měli vymyslet lip.  PS: Mám strašně rad J.E. Jonese, ale v te době opravdu cernošští soudci nebyli, ani na severu. ()

Sofia

Můj oblíbený film z období po skončení občanské války, stejně jako např.Jih proti severu. Naprosto dojemný konec, když při návštěvě ve vězení Jodie Foster říká "Budeš otec, zestárneme spolu, to je přece láska...", prostě lahůdka pro romantiky! ()

Ilicka

Moc hezký romantickýfilm, u kterého jsem s chutí zaslzela a který se vymyká tradičnímu Happy endu. Richard Gere v jedné ze svých lepších rolí. ()

Agatha

Velmi dojemné romantické drama, ve kterém Jodie Foster předvedla další ze svých strhujících výkonů. Richard Gere se také docela snaží, ale na svou kolegyni zkrátka nemá. Průběh filmu je takový pozvolný, ale k závěru se děj začíná vyostřovat. Konec je velmi dojemný a docela dost mě překvapil, čekal jsem daší happy end, ale ten se díky Bohu nedostavil. Jediné co bych opravdu nedoporučil je český dabing - Sabina Laurinová a její unilý a jemný hlásek se k Jodie Foster prostě nehodí. ()

corpsy

Romanťák v ktorom Richard Gere predviedol celú svoju škálu výrazov. Prižmúrený pohľad a sladký úsmev. Viac ako obstojné.. ()

Riddick77

Vskutku to chtělo nějak zakouzlit se scénářem, protože takhle předvídatelný a lineárně plynoucí příběh se jen tak nevidí. Návrat Sommersbyho by mohl sloužit jako šablona, poněvadž zde nalezneme všechny charakteristiky romantického dramatu. A dokonce v naprosto čiré podobě, protože Amiel nenabízí nic navíc. Naštěstí mu neskutečným způsobem pomáhají 1) kvalitní vizuál, včetně nadstandardní kamery 2) trefený dobový feeling a chytlavé prostředí americké Jihu v časech rekonstrukce po americké občanské válce 3) vynikající Jodie Foster, jež válcuje sympatického Gerea od začátku do konce 4) okouzlující hudba Dannyho Elfmana, jehož nadpozemské tóny jemně suplují chybějící emoční hloubku. Ústřední dvojice není špatná a nelze říci, že by chemie absentovala, leč jejich sbližování je zachyceno neobratně a zoufale bez nápadu. Chybí skutečně silný moment, který by posloužil jako předkrm a odrazový můstek k jasně narýsovaném, avšak nesmírně emotivnímu konci. Amiel nezvládl především tu romantiku, čímž značně otupil celkové vyznění dojemného venkovského dobrodružství o lásce, naději, neústupnosti, zoufalství a cti (ač to zní skoro absurdně). Na každého jednou dojde, i na "Sommersbyho". Nicméně jsem měkejš + jedná se o moji oblíbenou část amerických dějin, takže nakonec smířlivých 7/10! ()

blackrain

Je Jack Sommersby skutečným Jackem Sommersbym? Co myslíte? Válka lidi dokáže hodně změnit, tak proč by se nemohl změnit i on. Tajesmtví a láska patří k sobě. Richard Gere a Jodie Foster vytvořili velmi sympatickou dvojici. ()

radektejkal

Případ, dnes už ovšem jen příběh, Martina Guerra neztratil od 16. století, svoje magické napětí v hledání podstaty osobnosti a její možné zaměnitelnosti. Svůj vlastní osud je to, čeho si asi ceníme nejvíce - ani ten, jehož osobní historie není záviděníhodná, nechce chodit v cizích botách (viz scéna u ševce, která se opakuje ve všech verzích). V tomto kontextu upozorňuji na skvělou a mimořádně napínavou rozhlasovou hru Michala Lázňovského: Případ Martina Guerra. Přitom komerční verze Jona Amiela má ovšem také své kouzlo, i když se mu dá mnohé vytknout. Předně první půlka je mnohem lepší než ta druhá; a především změny na venkově vyžadují dlouho dobu, ani v Rusku nešla kolektivizace tak rychle. Na rozdíl od nepatřičně zromantizovaného příběhu, bylo realisticky podáno pěstování virginského tabáku, který kvete růžově a květy se zaštipují, a také se musí fermentovat, protože je slabý (já jsem při filmu kouřil svůj silný selský tabák, též fermentovaný, ale zředěný listem podbělu, mařinkou vonnou a konopím, navíc zpracovaný technologií lorda Cavendishe se zázvorovým likérem). Pozn.: na rozdíl od většiny recenzentů mě herci moc nebavily. Mám pocit (i z jiných filmů), jako by Richard Gere udělal občas nějaké gesto nebo nasadil nějako grimasu atp., které nejsou v souladu s postavou, kterou hraje. Ale ještě k filmu: Martina Guerra (nezaměnit s Richardem Gerem) byl pověšen za to, že si osvojil cizí identitu a požíval výhod, která mu přinášela. Je takové vyústění možné i nyní? Nebo je tak nepochopitelné, že se musela zkonstruovat "další vražda"? ()

cariada

Zajímavý snímek o muži co se po letech vrací domů jenže pak se rozhodně pěstovat tabák. Jenže problémy na sebe nenachají čekat až to skončí tragicky. J.Fosterová je skvělá. R.Gere nebyl špatný ,ale do filmů z divokého západu se prostě nehodí. ()

BoXBe

Mám pro Sommersbyho obrovskou slabost, protože je mi strašně sympatický, stručně romantický a věcně patetický. Vtipný i vážný, mudrlantský i mentorský. Vyvážený, vybalancovaný a po všech čertech dobře natočený snímek. ()

majo25

Zaujímavá dráma s hviezdnym obsadením, ktorá síce trochu pripomína televízne spracovanie, ale inak má čo ponúknuť. Koniec filmu ma tiež zaujal. Hodnotenie: 75% ()

andrii

Úhor mezi nimi. Dříve. Teď mate mýtem vášně, na kterou kápne. Černá identita, intimní epojej letní bytosti. ()