Reklama

Reklama

Hornblower II - Vzpoura

(TV film)
  • Velká Británie Hornblower: Mutiny (více)

Obsahy(1)

Horatio Hornblower sa ocitne uprostred vzbury, ktorá ich môže všetkých priviesť k nemilosrdnej poprave. Staneme sa svedkami jednej z najslávnejších vzbúr v histórii námorníctvam. A zároveň aj svedkami otvoreného boja muž proti mužovi... (oficiální text distributora)

Recenze (32)

Madsbender 

všechny recenze uživatele

Po ročnej odmlke od posledného dielu sa poručík Horatio Hornblower opäť vracia v plnej sile a paráde, v kondícii lepšej ako vo Vojvodkyni a diablovi. A to je len dobre. Tentoraz musí čeliť svojráznemu, paranoidnému kapitánovi Sawyerovi, ktorý v ňom vidí potenciálneho nepriateľa a velezradcu. Na mori sa rozohráva napínavá dráma, v ktorej je len otázkou času, kedy sa proti nemu postavia dôstojníci... v čele s absolútnym hlupákom. Po Rovnakých šanciech a Dôstojníckych sjúškach najlepší diel. ()

Shakers 

všechny recenze uživatele

Hornblower po dvoch dieloch strávených na súši sa vracia naspať na more a je to teda drsný návrat. Nemyslím drsný po akčnej stránke, ale drsný pod velením kapitána Sawyera. Napriek tomu, že tento diel nie je skoro vôbec akčný, je doposiaľ najlepší, pretože konflikty medzi posádkou, kapitánom a Horatiom majú skutočne vyhrotenú a tuhú atmosféru. Na záver ako bonbónik samozrejme nechýba pár výbuchov s diel. Rovnako ako predošlý, tak aj tento piaty diel ma zarazil do sedačky. 90% - 5* ()

Reklama

Streeper 

všechny recenze uživatele

Hornblower opět nasadil laťku hodně vysoko a Vzpoura, stejně tak jako Odplata patří mezi mé nejoblíbenější epizody, nebo alespoň prozatím. Příběh je skvělý a napínavý. Nejlepší na tom všem je ale volba kapitána a jeho napsaná postava, která je tak podlá, ale zároveň mi ho bylo velmi líto, jelikož z větší části za to nemohl on, ale jeho nezdravá mysl. Nicméně i tak to bylo skvělé, emoce jsem měla jako na horské dráze a napětí by se dalo krájet. Za mě zatím nejlepší díl z celé série. ()

Terva 

všechny recenze uživatele

CITÁT - Spěli jsme do záhuby, vzpoura byla nutná.............. Příběh začíná ve vězení. Poručík Hornblower čeká na soud, protože je obviněn ze vzpoury. Poté se děj přesune o šest měsíců zpět a sledujeme události, které ke vzpouře vedou. Scénář je podobný jako předešlé příběhy. Na lodi se opět najde nějaký ten prudil, kterého je potřeba se zbavit. Zde je to důstojník, který pravděpodobně zešílel a dělá posádce peklo. Nemůžu si pomoci, ale tohle je přehnané. Celé to divadlo je uměle vypruzené, podivně nastavované a velmi nevěrohodné. Vůbec jsem tomu příběhu nevěřil. Je to nejhorší díl z těch pěti, co jsem zatím viděl. Dávám mu za 40% CITÁT - Budete litovat......... Abych byl upřímný, tento díl mě nebavil. ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Tak tohle je jeden z nejlepších dílů Hornblowera vůbec. Příběh nás přenese na Jamaiku roku 1802 kde Sir Edward Pellew navštíví Hornblowera v pevnostním vězení. Je totiž obviněn ze vzpoury a hrozí mu oprátka. Neuposlechnutí rozkazů nebo dokonce spiknutí či vzpoura, to bylo to nejstrašnější obvinění, ze kterého mohl být lodník či důstojník obviněn a za které byl trest smrti provazem. Loajalita a hlavně kázeň byla u válečného námořnictva (a vlastně i obchodního loďstva Jeho Veličenstva) tvrdě vyžadována a nezbytná pro plnění někdy opravdu náročných úkolů na moři. Kázeň byla nezbytná. Kapitáni i důstojníci byly vybaveni k udržení kázně celou řadou trestů od prodlužovaných hlídek, přivázání ke stěžni a polévání vodou, přivázáním ke stěžni s dělovými koulemi na rukách, bičování, protažení pod kýlem lodi apod.. aby mužstvo uposlechlo jakýkoliv rozkaz a aby nikoho ani nenapadlo jej zpochybňovat či dokonce nezplnit. Kapitán byl na své lodi skutečně pánem nad vším živým. Panují i názory historiků, že od té doby co se v Británii upustilo od fyzických trestů (třeba i u dětí) šlo to s impériem hodně z kopce .-) Hornblower vědom si závažnosti situace Siru Pellewovi vypráví příběh o jeho službě dvouřadné válečné fregatě na HMS Renown a o jeho problémech s despotickým kapitánem. Ten ač hrdina a přítel samotného Sira Nelsona, vykazuje ve svých rozhodnutích známky zmatenosti, nekompetentnosti a neustále má dojem, že se posádka i důstojníci proti němu spikla a věrní ho opustili. Zasedá si na nejlmladšího důstojníka a posléze i Hornblowera, který se snaží jako správňák postiženého před kapitánem v rámci svých možností chránit. To však přivede kapitána na myšlenku, že se na lodi chystá vzpoura. Není ani tak daleko od pravdy protože všichni důstojníci včetně prvního, který sloužil pod kapitámnem řadu let jej chtějí prohlásit za nepříčetného. Jsou si však dobře vědomi závažnosti takového obvinění i případného trestu, který by je čekal, kdyby věc nebyla provedena s dobrozdáním lodního lékaře. Ten pod kapitánem sloužil 20 let a nechce proti němu vznést křivého slova. Situace vygraduje útokem na španělskou pevnost v zátoce Sanama u Santa Dominga, kde špatným velením kapitána Renown najede na mělčinu a neschopen pohybu ani palby na vysoko v kopci umístěnou pevnost se ocitá pod salvami jejích děl..... Díl končí během Horatiova vyprávění. Despotického kapitána si zde střihl David Warner a byl fakt skvělý navíc skvěle dabován panem Vlasákem. Pět salv z levoboku! * * * * * ()

Galerie (26)

Reklama

Reklama