poster

Hornblower II - Vzpoura (TV film)

 • Velká Británie

  Hornblower: Mutiny

 • Slovensko

  Hornblower - Vzbura

Dobrodružný / Válečný

Velká Británie, 2001, 96 min

Režie:

Andrew Grieve

Předloha:

C. S. Forester (kniha)

Kamera:

Chris O'Dell

Hudba:

John E. Keane

Kostýmy:

John Mollo
(další profese)
 • Big Bear
  *****

  Tak tohle je jeden z nejlepších dílů Hornblowera vůbec. Příběh nás přenese na Jamaiku roku 1802 kde Sir Edward Pellew navštíví Hornblowera v pevnostním vězení. Je totiž obviněn ze vzpoury a hrozí mu oprátka. Neuposlechnutí rozkazů nebo dokonce spiknutí či vzpoura, to bylo to nejstrašnější obvinění, ze kterého mohl být lodník či důstojník obviněn a za které byl trest smrti provazem. Loajalita a hlavně kázeň byla u válečného námořnictva (a vlastně i obchodního loďstva Jeho Veličenstva) tvrdě vyžadována a nezbytná pro plnění někdy opravdu náročných úkolů na moři. Kázeň byla nezbytná. Kapitáni i důstojníci byly vybaveni k udržení kázně celou řadou trestů od prodlužovaných hlídek, přivázání ke stěžni a polévání vodou, přivázáním ke stěžni s dělovými koulemi na rukách, bičování, protažení pod kýlem lodi apod.. aby mužstvo uposlechlo jakýkoliv rozkaz a aby nikoho ani nenapadlo jej zpochybňovat či dokonce nezplnit. Kapitán byl na své lodi skutečně pánem nad vším živým. Panují i názory historiků, že od té doby co se v Británii upustilo od fyzických trestů (třeba i u dětí) šlo to s impériem hodně z kopce .-) Hornblower vědom si závažnosti situace Siru Pellewovi vypráví příběh o jeho službě dvouřadné válečné fregatě na HMS Renown a o jeho problémech s despotickým kapitánem. Ten ač hrdina a přítel samotného Sira Nelsona, vykazuje ve svých rozhodnutích známky zmatenosti, nekompetentnosti a neustále má dojem, že se posádka i důstojníci proti němu spikla a věrní ho opustili. Zasedá si na nejlmladšího důstojníka a posléze i Hornblowera, který se snaží jako správňák postiženého před kapitánem v rámci svých možností chránit. To však přivede kapitána na myšlenku, že se na lodi chystá vzpoura. Není ani tak daleko od pravdy protože všichni důstojníci včetně prvního, který sloužil pod kapitámnem řadu let jej chtějí prohlásit za nepříčetného. Jsou si však dobře vědomi závažnosti takového obvinění i případného trestu, který by je čekal, kdyby věc nebyla provedena s dobrozdáním lodního lékaře. Ten pod kapitánem sloužil 20 let a nechce proti němu vznést křivého slova. Situace vygraduje útokem na španělskou pevnost v zátoce Sanama u Santa Dominga, kde špatným velením kapitána Renown najede na mělčinu a neschopen pohybu ani palby na vysoko v kopci umístěnou pevnost se ocitá pod salvami jejích děl..... Díl končí během Horatiova vyprávění. Despotického kapitána si zde střihl David Warner a byl fakt skvělý navíc skvěle dabován panem Vlasákem. Pět salv z levoboku! * * * * *(16.1.2014)

 • Madsbender
  *****

  Po ročnej odmlke od posledného dielu sa poručík Horatio Hornblower opäť vracia v plnej sile a paráde, v kondícii lepšej ako vo Vojvodkyni a diablovi. A to je len dobre. Tentoraz musí čeliť svojráznemu, paranoidnému kapitánovi Sawyerovi, ktorý v ňom vidí potenciálneho nepriateľa a velezradcu. Na mori sa rozohráva napínavá dráma, v ktorej je len otázkou času, kedy sa proti nemu postavia dôstojníci... v čele s absolútnym hlupákom. Po Rovnakých šanciech a Dôstojníckych sjúškach najlepší diel.(16.8.2013)

 • Pedro Morales
  *****

  Oproti první řadě je zde znatelný krok kupředu. Ač jsem proti předchozím suchozemským dílům neměl vážnější výhrady, návrat na moře Hornblowerovi výrazně pomohl, stejně jako očividně navýšený rozpočet. A tak ze sice zábavné, ale pořád televizně a mnohdy hodně lacině vypadající podívané se vyklubalo skutečně zajímavé drama.(5.3.2013)

 • Finskej
  ****

  Vzhledem k tomu, že jde o jeden díl z celkem osmidílné série, ohodnotím vše naráz: velice solidní série ze starého námořnického prostředí, herecké výkony dobré (Ioan Gruffudd vážně hraje a tímhle si získal z nesympatií mé sympatie), skutečné lodi (minimálně někde určitě) mě uchvacují a prosté, uvěřitelné a nepřekombinované zápletky jednotlivých dílů jsou tak akorát. Zkrátka poctivá filmařina, příčetné scénáře, pěkné epizodky z doby britsko-francouzských střetů za revoluce.(30.11.2009)

 • Shakers
  *****

  Hornblower po dvoch dieloch strávených na súši sa vracia naspať na more a je to teda drsný návrat. Nemyslím drsný po akčnej stránke, ale drsný pod velením kapitána Sawyera. Napriek tomu, že tento diel nie je skoro vôbec akčný, je doposiaľ najlepší, pretože konflikty medzi posádkou, kapitánom a Horatiom majú skutočne vyhrotenú a tuhú atmosféru. Na záver ako bonbónik samozrejme nechýba pár výbuchov s diel. Rovnako ako predošlý, tak aj tento piaty diel ma zarazil do sedačky. 90% - 5*(23.6.2014)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace