poster

Hornblower II - Vzpoura (TV film)

 • Velká Británie

  Hornblower: Mutiny

 • Slovensko

  Hornblower - Vzbura

Dobrodružný / Válečný

Velká Británie, 2001, 96 min

Režie:

Andrew Grieve

Předloha:

C. S. Forester (kniha)

Kamera:

Chris O'Dell

Hudba:

John E. Keane

Kostýmy:

John Mollo
(další profese)
 • Drom
  ****

  Nadějný mladý důstojník a, po mnohých eskapádách minulých dílů, jistě i náš hrdina má nové umístění pod legendárním však stárnoucím kapitánem. Nadále graduje střet ideálů s realitou, Horatio sice cítí, že činy a rozhodnutí slavného nadřízeného jsou při nejlepším nevhodné, ale také se obává postavit se jeho autoritě a dle námořních zákonů riskovat i trest nejvyšší. Stav kapitánovy mysli se však rapidně zhoršuje a tak nezbývá, než v kritickém okamžiku převzít spolu s kolegy důstojníky iniciativu a odstavit jej. Vše navíc komplikuje fakt, že cílem jejich mise je nebezpečný útok na španělskou državu, jejíž situace také není z počátku zcela jasná. Ale to se již dostáváme do děje další, přímo navazující, části...(20.11.2013)

 • Finskej
  ****

  Vzhledem k tomu, že jde o jeden díl z celkem osmidílné série, ohodnotím vše naráz: velice solidní série ze starého námořnického prostředí, herecké výkony dobré (Ioan Gruffudd vážně hraje a tímhle si získal z nesympatií mé sympatie), skutečné lodi (minimálně někde určitě) mě uchvacují a prosté, uvěřitelné a nepřekombinované zápletky jednotlivých dílů jsou tak akorát. Zkrátka poctivá filmařina, příčetné scénáře, pěkné epizodky z doby britsko-francouzských střetů za revoluce.(30.11.2009)

 • filmmovier
  ****

  Hornblower je opět na moři (paráda!), k dispozici má osmého (Doctora) a Pellew má opět málo prostoru. Já tentokrát nejspíš půjdu proti proudu, když řeknu, že to není jeden z nejlepších dílů, je prostě stejně dobrý jako všechny ostatní, možná dokonce nejslabší, ale ne o moc. Akce funguje skvěle, jednoduchý scénář opět skvěle odsýpá, herecké i dabingové obsazení opět špičkové, parádní hudba a vše samozřejmě zpět na lodi (Horacio už to opravdu potřeboval). Tentokrát musím vypíchnout starého kapitána, proti kterému ona vzpoura proběhne a kterému právě dabing hodně přidává. Druhá série se standartně drží kvality té první, takže za mě opět spokojenost téměř všude, kde to jde. 80%.(10.3.2015)

 • Big Bear
  *****

  Tak tohle je jeden z nejlepších dílů Hornblowera vůbec. Příběh nás přenese na Jamaiku roku 1802 kde Sir Edward Pellew navštíví Hornblowera v pevnostním vězení. Je totiž obviněn ze vzpoury a hrozí mu oprátka. Neuposlechnutí rozkazů nebo dokonce spiknutí či vzpoura, to bylo to nejstrašnější obvinění, ze kterého mohl být lodník či důstojník obviněn a za které byl trest smrti provazem. Loajalita a hlavně kázeň byla u válečného námořnictva (a vlastně i obchodního loďstva Jeho Veličenstva) tvrdě vyžadována a nezbytná pro plnění někdy opravdu náročných úkolů na moři. Kázeň byla nezbytná. Kapitáni i důstojníci byly vybaveni k udržení kázně celou řadou trestů od prodlužovaných hlídek, přivázání ke stěžni a polévání vodou, přivázáním ke stěžni s dělovými koulemi na rukách, bičování, protažení pod kýlem lodi apod.. aby mužstvo uposlechlo jakýkoliv rozkaz a aby nikoho ani nenapadlo jej zpochybňovat či dokonce nezplnit. Kapitán byl na své lodi skutečně pánem nad vším živým. Panují i názory historiků, že od té doby co se v Británii upustilo od fyzických trestů (třeba i u dětí) šlo to s impériem hodně z kopce .-) Hornblower vědom si závažnosti situace Siru Pellewovi vypráví příběh o jeho službě dvouřadné válečné fregatě na HMS Renown a o jeho problémech s despotickým kapitánem. Ten ač hrdina a přítel samotného Sira Nelsona, vykazuje ve svých rozhodnutích známky zmatenosti, nekompetentnosti a neustále má dojem, že se posádka i důstojníci proti němu spikla a věrní ho opustili. Zasedá si na nejlmladšího důstojníka a posléze i Hornblowera, který se snaží jako správňák postiženého před kapitánem v rámci svých možností chránit. To však přivede kapitána na myšlenku, že se na lodi chystá vzpoura. Není ani tak daleko od pravdy protože všichni důstojníci včetně prvního, který sloužil pod kapitámnem řadu let jej chtějí prohlásit za nepříčetného. Jsou si však dobře vědomi závažnosti takového obvinění i případného trestu, který by je čekal, kdyby věc nebyla provedena s dobrozdáním lodního lékaře. Ten pod kapitánem sloužil 20 let a nechce proti němu vznést křivého slova. Situace vygraduje útokem na španělskou pevnost v zátoce Sanama u Santa Dominga, kde špatným velením kapitána Renown najede na mělčinu a neschopen pohybu ani palby na vysoko v kopci umístěnou pevnost se ocitá pod salvami jejích děl..... Díl končí během Horatiova vyprávění. Despotického kapitána si zde střihl David Warner a byl fakt skvělý navíc skvěle dabován panem Vlasákem. Pět salv z levoboku! * * * * *(16.1.2014)

 • H34D
  ****

  V pátém pokračováním, nebo-li v prvním dílu druhé série se vracíme zpět na loď, tentokrát ale pod despotickým vedením starého a trošku šíleného kapitána. Tento díl je možná nejlepší, snad nemám příliš úchylné sklony, když se mi atmosféra tyranie tolik líbí :) Ale taky celá vzpoura byla dobře zpracovaná, určitě doporučuji! 8/10(24.12.2007)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace