Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Osmadvacetiletý Adam (Robert Gonera) a jeho kamarád Stefan (Jacek Borcuch) se chtějí osamostatnit. Plánují založení firmy, která se bude zabývat dovozem skútrů z Itálie, ale banka jim odmítne udělit potřebnou půjčku. V té době Stefan náhodně narazí na svého bývalého souseda, podnikatele Gerarda (Andzrej Chyra), který se nabídne, že jim peníze sežene. Ve zlý sen se Adamův a Stefanův život promění, když zjistí, že Gerard je podvodník a po naivních podnikatelích začne vymáhat neexistující dluhy. Ústřední dvojice ihned zjistí do čeho se namočila a situace se brzy vymkne jejich kontrole. Film je natočen podle skutečných událostí. (Tygrys)

(více)

Recenze (15)

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Stejně jako loni i letos mně pořadatelé festivalu 3Kino poslali KO k zemi hned prvním filmem. I když k polským filmům před rokem 2005 nemám takovou slepou důvěru, jako ke všemu co vzniklo "pod" Agnieszkou Odorowicz (od roku 2005 boss Polski Instytut Sztuki Filmowej ) , tak Dluh nese všechny známky polský superfilmařiny. Realičnost, syrovost, scénaristická nekomprominost, schopnost kamaremana dostat do obrazu polskou autencitu života a dokonalé herecké výkony. Vrcholem filmy pro mě nebylo finále u vody, ale až skutečný závěr, to je teprve beznaděj a bezmoc a povzdech nad tím jak umí být osud hodně drsnej kat. Není co řešit, tohle je pětka i deprese jak vyšitá. ()

Easykill 

všechny recenze uživatele

Teď alespoň vím odkud vítr foukal. American dream je nejspíš remakem (nebo se jím při nejmenším dost inspiroval) právě polského dluhu (dług). Když už mám srovnání a dřív viděl americkou verzi, tak musím říct, že rozdíly jsou v některých věcech extrémní. Americký je takový dost přímočarý a zjednodušený, když to tak shrnu. Tím neříkám, že nebyl dobrý, naopak! Ale na polský originál, který je navíc natočen podle skutečných událostí, to nemá ani náhodou. Dobře natočený I zahraný a pár silnějších momentů taky stojí za to. Navíc to působí víc reálně a je to celé dost syrové. Život je někdy boj a spravedlnosti se nedočkáme, takže je třeba to někdy vzít do svých rukou! ()

Reklama

flu 

všechny recenze uživatele

K tomuhle filmu jsem se dostal díky "Náměstí spasitele" a musím říct, že Krauze mně opět poslal do kolen. Mrazivá studie toho, jak se zachová slušný člověk ve chvíli, kdy je konfrontován s bezskrupulózními metodami profesionálního vyděrače... a toho, jaké následky to bude mít pro všechny zúčastněné. ()

majky19 

všechny recenze uživatele

Výborný polský kriminální thriller ze druhé poloviny devadesátých let. Poukazuje na problémy spojené s postkomunistickým obdobím, kdy se společnosti otevřely nové netušené možnosti, které v drtivé většině případů šly daleko za hranice zákonů. Demokracii a svobodu si každý vykládal po svém a není tedy vůbec divu, že tato doba přála celá řadě "podnikatelů", kteří ze dne na den zázračně zbohatli a profitovali na úkor druhých. I o tom je snímek "Dluh", ve kterém tito byznysmeni hrají ústřední roli. Zaujme především skvělý výkon Andrzeje Chyry v roli gangstera Gerarda. Snímek byl oceněn pěti cenami polské filmové akademie a úspěch slavil i na zahraničních festivalech. Film vznikl na základě skutečných událostí a v Čechách rovněž byl natočen snímek s obdobnou tématikou a sice"Sametoví vrazi" režiséra Jiřího Svobody z roku 2005. ()

Exkvizitor 

všechny recenze uživatele

Dluh nejen svým zpracováním, ale též částečně námětem, některými postavami a dějovým prostředím připomíná Svobodovy Sametové vrahy: Výrazně chladné "odlidštěné" barvy, těkavá a pohyblivá ruční kamera, svižná inscenace herců v záběrech. Ve filmovém porevolučním Polsku bují podnikatelský duch i kriminalita, hranice mezi nimiž je velmi rozmazaná. Hlavní hrdinové - byť stojící zdánlivě na té správné straně zákona - jsou tak brzy konfrontováni hned s několika "Dostojevského" dilematy, jejichž řešení bude nevyhnutelně nepříjemné. ()

Galerie (18)

Zajímavosti (3)

  • Film je inspirován skutečnými událostmi, které se staly na počátku devadesátých let ve Varšavě. (majky19)
  • Snímek se opírá o osudy Slawomira Sikory a Artura Brylińskeho, kteří byli za hrůzný čin dvojnásobné vraždy odsouzeni k mnohaletým trestům odnětí svobody, konkrétně na 25 let. Oba však byli omilostněni. Sikora v roce 2005 prezidentem Aleksandrem Kwaśniewskim, Bryliński v roce 2010 Bronislawem Komorowskim. (majky19)
  • Andrzej Chyra, jenž ztvárnil roli Gerarda, byl svého času vybrán polským časopisem „Kino“ mezi 7 nejlepších mužských hereckých výkonů v současném polském filmu. (majky19)

Reklama

Reklama