Paul Newman v hlavní roli slušného policajta, jenž hlídkuje ve čtvrti zdecimované drogami, násilím a gangy. Tahle část města je na mapách známá jako Bronx, ovšem její obyvatelé jí říkají Pevnost Apačů. Newman se snaží udržet podstatu své lidskosti a nakládat i s těmi největšími chudáky důstojně. Snaží se také přesvědčit své nadřízené, že slepá brutalita rozhodně není odpovědí, avšak marně. Když je svědkem, jak jeho kolega Danny Aiello chladnokrevně zavraždí podezřelého, je Newmanovi doporučeno, aby na celou záležitost zapomněl. On však odmítne a stane se tak pro své kolegy "persona non grata". Ed Asner si po boku Newmana zahrál kapitána, který už dávno vzdal jakékoli zacházení v rukavičkách a svou práci považuje za nutné zlo. A nechybí ani láska, Newmanovou vyvolenou je tentokrát Rachel Ticotin. (HBO GO)

petikacka

Tohle je klasika všech klasik. Geniální Paul Newman v roli obyčejného policajta, který se musí spolu s kolegy a civilisty zabarikádovat na služebně v Bronxu, aby se ochránili před šíleným davem. To co se dnes natáčí, tak velice sofistikovaně a s ohledem na gender a rasovou superkorektnost je zde ukázáno v průzračně čisté realitě. A od té doby se změnilo akorát to, že nikdo nesmí říct nic rasistického a všechno natáčí kamery hlavně těch parchantů, kteří dělají bordel a nedejbože, že hajzlovi řeknete "ty černej ksindle" a už jdete k soudu. Jooo, tenkrát to bylo normální, dnes se divím, že ještě někdo k policii vůbec jde. Za mě 100% ()

Chudobka

Vražda policistů, vtipné hlášky, parádní záchranná akce - to vše hned v úvodu filmu. Čtvrť feťáků, pasáků, prostitutek, čtvrť, kde žijí lidé s nejnižšími příjmy a kde je nejvyšší nezaměstnanost. A pak je tu jeden čestný polda, kterého si nikdo nekoupí. Paul Newman byl výborný v každé roli. V tomto filmu mu bylo už přes 50 a pořád to byl velký fešák. Ale hlavně velký HEREC. Film jsem viděla poprvé před mnoha lety a až teď podruhé. Nechápu, jak jsem na něj mohla zapomenout, mám totiž ve zvyku podívat se na film, který se mi líbí, třeba i desetkrát, možná i víckrát. Oceňuji i dabing pana Munzara. ()

Narciska

Na jedné straně to má v sobě typickou výstavbu tehdejších filmů, napětí rostoucí, jak se blíží k závěru, kde si nemůžete být jistí ničím, ani že nezabijí hlavní postavy, a skvělé dialogy, na druhé straně určitý patos, asi dáno prostředím Bronxu, který film rozmlžuje do jakéhosi drogového rauše. Výjimečné pak také je, že si po dlouhou dobu nejste jisti, co je tím hlavním případem, o co vlastně jde, a pak to napětí spočívá i v tom, až se vám tohle odhalí. Film to činí realističtějším. ()

agassi68

Policajná klasika s Paulom Newmanom. Veľmi naturalistické, bez príkras, plus kultové scény so žiletkou a " pusťte bratři domú". V tých časoch jeden z mála dobrých filmov ktoré išli v TV. ()

Pavelpi

Murphy a Corelli jsou obyčejní pochůzkáři,kteří nevyšetřují vraždy a přepadení.Vyšetřují pasáky,blázny,rovnají manželské hádky a rodí děti.Neznají nic jiného než policejní práci,ale mají svou čest a smysl pro povinnost.Myslím,že film je neprávem opomíjený,protože ukazuje práci policajtů úplně jinak,než ostatní filmy.Jsem přesvědčený,že Murphy je právě ten správný chlap,kterému můžeme klidně zavolat i v noci,že je problém a on sice brblá,ale vždycky přijede.Proto musím filmu dát plný počet hvězdiček. ()

Rokle

Nenuceně odvyprávěné příhody z hnusného a špinavého Bronxu. Dokonale sehraní parťáci (Newman a Wahl), vraždící prostitutka (sexuálně dráždivá Pam Grier) a posledních dvacet minut, které by se daly tesat do kamene. Jen těsně uniká maximálnímu hodnocení. ()

helloween93

“Throwback Thursday #4” - Cop movie s 70s vibes, v hlavní roli Paul Newman a zasazení do tehdy strašlivého Bronxu v NY. Čekal jsem od filmu víc, než jsem dostal. Režisér Petrie se snažil divákovi zprostředkovat exkurzi do každodenní práce řadových policistů, ale film se pomalu potácí bez nějakého hlubšího meaningu z bodu A do bodu B. Za zmíňku stojí jen ty vraždy policajtů a rvačka Newmana s Dany Aiellem. Osud druhého jmenovaného je tu celkem nedořešen. Fort Apache je v mnohém podobný staršímu Serpicu s Pacinem, ale ani jeden z filmů mi extra nepřirostl k srdci, protože jsou to spíš dramata než policejní krimi jako např Cop Land nebo Training Day. Nebýt tam přesvědčivý Newman, tak bych šel ještě níž. Viděno prostřednictvím HBO GO. 3* ()

Besyn

Ne,v žádném případě to není nuda,je to relistický pohled do jedné z nejdrsnějších čtvrtí New Yorku.Skvělý Newman,obrovská autentičnost a zfetovaná šlapka podřezávající zakazníka s břitvou v hubě. ()

greedo95

Skvělý film, který svou "noir" tématikou ukazuje tu nejhorší společnost tehdejší Ameriky. Výborný Paul Newman! ()

Vladajsoucna

Neprávem pozapomenutý skvost, který byl u nás v 80. letech obrovským hitem. Hláška "Pusťte bratry domů" dosáhla velké obliby a dokonce ji skandují i fanatičtí vlajkonoši ve Smyczkově Proč? Apači dodnes převyšují průměr krimifilmů svým syrově autentickým a nepřikrášleným zachycením života v newyorském podsvětí (nedá se nic dělat, dnes odsuzovaní normalizátoři si uměli vybrat dobrý objekt "nastavování zrcadla" v kapitalistické cizině) na straně jedné a kontrastně osvěžujícím lidským humorem na straně druhé. Ten do děje vnáší samozřejmě Paul Newman v hlavní roli, který opět předvádí excelentní výkon v úloze degradovaného policajta Murphyho, jenž je dalším z řady jeho neodolatelně vtipných, svobodomyslně frajerských, ale především čestných chlapíků. Neznám jiného herce, jehož filmové postavy by mi byly sympatičtější. Dokáže být zcela bez přehrávání přirozený ve scénách ryze groteskních, jako jsou policejní zátahy proti nejrůznějším bizarním bronxovským figurkám, i ve scénách ryze vážných, jako je úmrtí Murphyho feťácké milenky (v taktéž skvělém podání bronxovské rodačky Rachel Ticotin) či brutální jednání jeho policejního kolegy. Jako jeho mladý parťák mu zdatně sekunduje širší divácké veřejnosti bohužel neznámý Ken Wahl, který dokázal být Newmanovi víc než jen důstojným nástupcem Redforda. Pam Grier jako jako slizká vraždící štětka s břitvou již dávno před svým životním hereckým výkonem v Jackie Brownové předvedla, že má herecky navíc než na blaxploitationální béčkové thrillery. Škoda, že v současnosti podobně zajímavé herecké příležitosti opět nedostává. Jako třešinku na dortu je nutno ocenit také brilantní český dabing staré barrandovské školy. Vedle Luďka Munzara, tradičně dokonalého Newmanova dvorního dabéra, dabují neméně skvěle Pavel Trávníček, Eva Hudečková nebo Jiří Zahajský. Skoro se až modlím, aby v případě vydání filmu na DVD (což by jinak bylo sakra na místě!) se jej nechopilo nějaké dnešní dabingové studio a nenahradilo mistrovské interpretační dílo v režii Marie Fronkové nějakým "tůmovsko-mahdalovským" rychlokvašným shitem. Uff. ()

waska

Poctivá filmařina o "poctivých" policajtech. Kam se hrabou dnešní snímky typu "země policajtů". I když jsou ve filmu slabší pasáže, Paul Newman je hravě vymaže. ()

West

Skvěle vykreslený příběh policajtů z Bronxu. Ve své době to tam muselo být hrozné. Drogy, prostituce, vraždy. Tohle , není jen tak nějaký film , ale až reálný přepis životního příběhu z této drsné čtvrti v New Yorku. Newman tady prostě válí , lépe než v jiných filmech a tento žánr mu sedí ze všech nejvíc. 79% ()

Inozuka

Za komoušů zhusta reprízovaný film jako obrázek prohnilého západního světa, jehož scény a některé hlášky byly mezi teenagery doslova legendární (pusťte bratry domů, děvka se žiletkou v hubě, borec v letecké kukle ...). Nyní z odstupem času musím ocenit nesporné kvality tohoto snímku, který svou syrovostí a drsným zobrazením života ve vyloučené lokalitě nemá moc konkurence. Naturalisticky zobrazená všední policejní práce, bez příkras a bez snahy divácky jí nějak ozvláštnit, ale i sonda do kolektivní soudržnosti a smyslu spravedlnosti. Herecky úžasné, a teprve nyní jsem zjistil, že tu vrahounskou děvku hrála Pam Grier ... ()

junxi91

Tak trochu jiný policejní film, lehce neuspořádaný, střídající části klidu, milostných scén a vztahových problémů s pořádnou policejní akcí a drsnými nekorektními hláškami. Hlavním dějištěm tohoto bijáku je kriminalitou nejvíce zatížená čtvrť v New Yorku zvaná Bronx a hlavními postavami jsou policisté z místní stanice, zvané Pevnost Apačů, protože se zde každý cítí jako v pevnosti uprostřed nepřátelského území. Většina policistů zde slouží nedobrovolně, protože je na jiných stanicích nechtěli. Ve filmu vidíme neutěšený a stav této bídou nasáklé čtvrti, spoustu prostitutek, feťáků, kriminálníků a všudypřítomný bordel, špínu a polorozpadlé budovy. Hlavními hrdiny jsou dva policajti – Murphy, což je těžký kuřák, alkoholik a rozvedený chlap, který však přes svou opotřebovanost sbalí mladou zdravotní sestřičku Isabelu, ačkoliv je 201. policajtem, který ji zve na rande. Kolem jejich vztahu se točí značná část tohoto filmu, což mě celkem sralo. Jeho kolegou je mladý švihák Corelli, který je šťastně zasnouben se svou krásnou mladou snoubenkou, ke které se v noci vkrádá do bytu a chce si přijít na své jako to zpívá Timko v písničce Nie alebo áno. Murphy a Corelli se snaží udržet klid a pořádek, začnou pracovat v civilním převleku a nejvíce jim leze na nervy „atlet“, který nosí leteckou kuklu z 1. světové války a okrádá lidi přímo na ulici, načež zdrhá jako olympijský běžec. Mnohem horší je však případ vraždy dvou policistů - nováčků, kteří seděli v autě, když se k nim ladně přikradla nádherná prostitutka Charlotte, začala je svádět svým hlubokým výstřihem, a v nejlepším do nich vypálila několik kulek. Po této vraždě nastupuje na stanici nový kapitán Connolly, který vyhlašuje masové zatýkání všech kriminálníků, na které policisté v ulicích narazí. Stanice je najednou plná pasáků a zlodějů. To jenom vyvolá další nepokoje, před stanicí se sejde nasraný dav, který žádá „osvobození svých bratrů“ a k výzvě se připojuje také Murphy. Později Murphy a Corelli sledují celou situaci ze střechy a také vidí na vedlejší střeše chlapce se slečnou a vtipkují o tom, že je to skvělé místo na rande. V tom se však na střeše objeví jejich dva kolegové, chlapce zmlátí a jeden z nich - Morgan - jej shodí dolů ze střechy a zabije. Tato otřesná scéna Murphyho pobouří a chce to řešit tím, že Morgana nahlásí. Při hlášení před kolegy na stanici nic neřekne, ale později se potká s Murphym v baru a tam mu řekne, že to celé viděl, že je to vrah a venku před barem dojde na pořádnou bitku, kterou musí ukončit zásah jejich kolegů. Takže tu máme vraždící kurvu Charlotte, policisty používající nepřiměřenou sílu a také Murphyho přítelkyni Isabelu. Ta si občas ráda rekreačně zafetuje heroin, což Murphy pozná podle stop po vpichů pod jejím kolenem. Ona se brání tím, že práce v nemocnici je náročná a každý si tam občas rád dá něco do žíly, včetně lékařů. Její závislost jí však bude stát cenu nejvyšší poté, co odmítne zabavené drogy od Murphyho a vydá se do dealerského doupěte, kde dostane silnější dávku než obvykle. Stejně tak se Charlotte pokusí jednoho dealera podřezat žiletkou, a za to dostane nožem do břicha, a tak je šílená vraždící kurva zapíchnuta svými dealery. Prostě kdo s čím zachází, s tím také schází, to je asi motto tohohle filmu. Dealeři se nakonec vydají do nemocnice a vezmou část personálu jako rukojmí a Murphy si myslí, že je mezi nimi také Isabelle. Chlápci jsou celkem neklidní, vyhrožují postřílením všech rukojmích a černému doktorovi prostřelí nohu. Díky špičkové policejní akci jsou však oba rychle zneškodněni (čti zastřeleni) a rukojmím se skoro nic nestane. Isabella mezi nimi ovšem není, ta leží předávkovaná na pojízdném lůžku. Murphy je nakonec opět opuštěn, zklamán a rozhodne se, že Connollymu nahlásí vraždu spáchanou jeho kolegou, poruší „modrý kodex“ a odevzdá odznak. Nebylo to špatné, akorát jsem se v tom chvílemi ztrácel, protože se nejedná o souvislý děj, ale spíše o dokumentární vyprávění o práci na jedné zapadlé policejní stanici, plné zkorumpovaných policistů uprostřed čtvrti, kde je zločin na denním pořádku. Dialogy v tomto filmu měli více prostoru a působily na mě silněji než akční scény. () (méně) (více)

Brooks

Ako reflexia doby, miesta a povolania stále hodnotné dielo. Rutinu profesie policajta vystihlo dokonale a Newman doň, čoby hlavný dobrácky policajt, zapadá perfektne a dodáva mu punc vyššej ligy. Ale dejovo je to až príliš riedke, roztrieštené a so zmätenou réžiou, ktorá sa toho snaží povedať viac než dokáže. End of Watch z roku 2012 od Davida Ayera mi sadlo podstatne viac. ()