Rázovitý vesnický chlapík Bohuš Stejskal žije sám v rozpadající se chalupě, pracuje jako dřevař, většinu času tráví s kumpány popíjením slivovice. Jeho život se změní, když mu advokát Ulrich oznámí, že zdědil obrovský majetek. Druhý den mu tetka ze sousedního domu oznámí, že se mu uškrtila koza. Nešťastný milionář se rozhodne uspořádat na její počest velkolepou smuteční hostinu. Kamarády, navlečené do svátečních šatů, odveze do brněnské luxusní restaurace, kde parta způsobí ostudu. Večer Bohuš navštíví s kamarádem Košťálem masážní salón, kde je tak nadšen službami prostitutky Ireny, že ji přesvědčí, aby se k němu nastěhovala. Pro dívku, uvyklou luxusu, je však Bohušova chalupa šok, stejně jako jeho chování. I když je pro peníze ochotná udělat téměř cokoli, nakonec ho opustí. Bohušovi se podaří přesvědčit Vlastu, aby se k němu vrátila, a zaplatí celé vesnici zavedení plynu. Všichni mu závidí a každý něco chce. Když se objeví zuřivý Ulrich se zprávou, že Bohuš nic nezdědil, protože byl jen nevlastní syn, odvrátí se od něj kamarádi, Vlasta i ostatní. (TV Nova)

tomtomtoma

Upraveno v únoru 2024. Dědictví aneb Kurvahošigutntág je karikaturou českého buranství. Jistě, jedná se o kritické, i když dosti svébytné, zhodnocení vstupu československé společnosti do zářně blahobytné doby kapitalistické a spotřební svobody, avšak hlavním nástrojem je hlavně klaunská hřmotnost, která karikuje již svou podstatou určení. Chytilová s Polívkou s hřmotným lomozem a s klaunskými botami rozdupávají aspekty doby. Na jednu stranu jde o poměrně výstižné zachycení toho, jakým způsobem - tj. buranstvím - přistupujeme ke změnám, proměnám, ke svobodě a také k demokracii. Na druhou stranu to pro buranské klaunství připomíná Trošku. Nástrojem klaunského dovádění je Bohumil Stejskal (Bolek Polívka), od něj vše počíná, u něj vše končí, on je motorem dění a skotačení, vše ostatní klaunské zběsilosti podléhá. Aneb seznamování "malého" světa se světem "velkým" je obvykle doprovázeno hubou otevřenou dokořán. Z výraznějších rolí zaujmou diktátu peněz poslušný právník Ulrich (Miroslav Donutil), k Bohušovi vstřícnější vesnická hostinská Vlasta (Dagmar Veškrnová), pěstěná "masérka" Irenka (Šárka Vojtková), Bohušův osobní řidič, starý Košťál (Jozef Kroner) a Bohušova stará a upřímná tetka (Anna Pantůčková). Z dalších rolí stojí za zmínku rovněž právníkova povýšená žena Regina (Ivana Chýlková), pro svůj malý nosík vysmívaný Arnošt (Arnošt Goldflam) či doktor Strážný aneb anděl (Jiří Pecha). Dědictví aneb Kurvahošigutntág, to je exhibice halasného klauna, který ve svých velkých botách rozšlapává český přístup k novým dobám, tedy se vším všudy, co malého českého člověka vyznačuje. ()

C0r0ner

Nahláškované je to excelentně. Což je ale tak jediné pozitivum. Zbytek mě vyloženě sral. Bylo to o debilních buranech, kteří se ožírají a potácejí od ničeho k ničemu a posílají každého do prdele. Nic víc. Kdyby to aspoň nebylo situováno na Moravu, ale ta jejich řeč bylo asi to nejhorší vůbec. Na takovou legendu dost bída. 50% ()

Flynn

Jestli tahle role nebyla šitá Bolkovi na tělo tak už fakt nevím:))) skvělá zábava, nezapomenutelné hlášky které zná asi každý. Člověk to musí brát s nadhledem a pak se baví jako nikdy. Co si tu ku..a vykuřujete?Tu se bude kuřit leda tak z komína:)) ()

zette

Je az s podivem, kolik textu si clovek pamatuje po letite dobe, kdy film naposledy videl... Myslim, ze oznaceni kultovni snimek je v tomto pripade trefny. Uz sice nicim neprekvapi a i u nas se natocilo vice lepsich komedii nez tato, tak svou originalitou stale oslovuje. A to i pres to, ze ve sve druhe polovine film ztraci na tempu. ()

MarekT

Napoprvé od filmu odrazuje nadměrná vulgárnost, ale když se přesto dá přenést, tak zjistíme, že Dědictví je velice podařená a vtipná komedie se zajímavým podtextem - kritiky současného režimu. Hlášky jsou samostatnou kapitolou a Bolek zde předvádí jeden ze svých nejlepších výkonů. Doplněk: Není to zrovna nejinteligentější humor, nicméně srovnání s Troškou - viz uživatel PaRi - je, myslím, mimo. Troška by nikdy podle svých slov nenatočil film s nějakým hlubším smyslem. ()

Andre3000

Pro někoho kult, pro mě hodně naivní, laciný a neatraktivní film z naší vesnické produkce. A těch pár dobrých hlášek to nespraví. ()

gabin(a)

S tím, jak naše společnost blbne a bohatí i chudí burani se množí a hemží, zraje tenhle film jako víno. Po prvním shlédnutí bych mu dala tak jednu hvězdičku, dneska dávám pět - jedna patří právnici Ivaně Chýlkové a druhá scéně na zahrádce hotelu Slavia, kde jsem strávila mládí a mám pocit, že ten vrchní je pravý. Z hlášek se mi nejvíc líbí: "Tak co, Onasisu?!", dále "Nekrákoré a hré!" a Vlastička:"Hned, hned, za pět minut tam budu!" Bohuš: "Mělas říct za sedum!". No a tu tetu, co vlastně není Bohušova teta, tu úplně miluju, ta se mi líbí z celého filmu snad nejvíc. Její monolog, kde nadává Bohušovi, že práce je po baráku, ani tym slípkám nedáš, enom sa válíš, lenošíš se a neděláš NIC! je jak od Shakespeara. ()

Juto

Film ukazuje príbeh o náhlom získaní obrovského množstva peňazí, nečakane zdedených. Táto udalosť tvorí hlavný dej. Odporúčam ten film každému. Som si istý, že tento druh humoru je všestranný a vhodný pre každého. Tento film znamená pre Čechov alebo Slovákov veľa, považujú ho za kultový. Neprekonala to zrejme žiadna iná česká ani slovenská komédia. 10/10 ()

fars

Sakra to je klasika :-) Nadherne, kultovni hlasky. Nehorazna prdel, mohl bych se na to koukat donekonecna... u me je to jasna stovka!!! ()

WolfR

Dědictví, kultovní Česká komedie. Jinak se to prostě popsat nedá. Postkomunistická sranda ukazující obrovskou změnu v životě vesnického burana a opilce. Skvělý herecký tým v čele s Bolkem Polívkou, parádní režie, scénář, spousta vtipných scén a kopa hlášek, které se staly slavnými a kultovními. Co jiného k tomu dodat? Kurvahošigutntag! 5 hvězd. ()

Zemřel zpěvák Karel Gott

Zemřel zpěvák Karel Gott

02.10.2019

Ve věku 80 let zemřel nejznámější a nejúspěšnější český zpěvák Karel Gott. Gott se na hudební scéně pohyboval od roku 1958, kdy se přihlásil do soutěže amatérských zpěváků. Právě tady započala jeho… (více)

MFF KV nabízí velkou nabídku filmů

MFF KV nabízí velkou nabídku filmů