Vládci kouzel

Austrálie / Polsko, (1995–1997), 19 h 56 min (Minutáž: 22–24 min)

Režie:

Noel Price

Hudba:

Ian Davidson

Zbigniew Trofimiuk, Gosia Piotrowska, Heather Mitchell, Andrew McFarlane, Andrzej Grabarczyk, Stanisław Brejdygant, Lenka Kripac, Elizabeth Lackey (více)

Série(2) / Epizody(52)

Skupina studentů se vydá v rámci školního projektu na cestu do kempu, kde se stane něco neobvyklého. Paul Reynolds se svým kamarádem Alexem se pokusí vystrašit děvčata a technickým omylem a souhrou náhod se mu podaří otevřít "bránu" do paralelního světa. Touto bránou projde, brána se uzavře a pro náš svět jak ho známe je Paul nezvěstný. Ocitá se ve světě, který je v mnoha ohledech odlišný od našeho. Lidé žijí v jasně dané hierarchii, která odlišuje běžný lid od vládnoucí vrstvy, tzv. Vládců kouzel. Tento svět je specifický tím, že vládnoucí vrstva působí represivně na lid, zákony stanovují zákaz vynalézání nových věcí a inovaci starých postupů a kdo v jakémkoli ohledu zákaz poruší, je vyhnán ze země. Vládci kouzel žijí uzavřeně od ostatního lidu v zámku a není žádoucí, aby běžný lid o nich věděl cokoli bližšího. V zásadě si Vládci kouzel sami pro sebe střeží technologické postupy, které jim dodávají moc a díky kterým mohou vládnout a korigovat všeobecný život. Paul začíná chápat zdejší poměry a uvědomuje si, že je v pěkné kaši. Jedinou otázkou zůstává - je vůbec možné, aby se mohl vrátit zpět? Později zjistí, že toto není zdaleka jediný problém, který musí vyřešit. (FIBO)

Recenze uživatele majo25 k tomuto seriálu (40)

A Spellbinder in the House (1995) (S01E24)

Ashka a Paul znova pod jednou strechou. Odkedy ale fungujú vyhrážky? ()

Breakfast of Champions (1995) (S01E25)

Aké ľahké je teraz presvedčiť dospelých o svojej pravde. Ale aby jeden dospelý a dvaja tínedžeri si nevedeli poradiť s jednou ženou a utekali pred ňou je doslova trápne. ()

Flight (1995) (S01E26)

Tradičné finále bez nejakých prekvapení a s rýchlokoncom.  Vivat hliníkové tácky, ktoré dokážu omráčiť človeka. ()

Země dračího pána (1997) (S02)

Druhú sériu si na rozdiel od tej prvej z minulosti matne pamätám, aspoň niektoré jej postavy a zasadenie. Síce je o trošíčku slabšia ako 1. séria, ale je rovnako silne dobrodružná. Opäť dlhšie trvá, kým som sa aspoň čiastočne namotal - predsalen nový alternatívny svet s malým dračím pánom-cisárom, nie je ktovieako zaujímavý. Až keď sa o slovo prihlásia ďalšie alternatívne svety, začína seriál naberať na zaujímavosti. Najzaujímavejší alter. svet je ten posledný - podobný reálnemu, ale s odlišnou históriu hlavných postáv. S prvou sériou ho spája to, že sa často opakujú jednoduché zápletky - úteky, prenasledovanie, pokusy o návrat a znova úteky. So záverom série sa to ale zlepšuje. Hlavnou devízou je, že je znova ukážkovo rodinne-dobrodružná. ()

The Trans-Dimensional Bamboo Boat (1997) (S02E01)

Úvod nového príbehu medziparalelného sveta začína pekne z ostra, aj keď na nové postavy si treba chvíľu navyknúť. ()

The Dragon Lord (1997) (S02E03)

Toto mi už prišlo infantilné aj na tento seriál. Malý čínsky cisár s výhodami "kúziel". A tí bojovníci - k popukaniu. ()

Sun Becomes a Star (1997) (S02E08)

Rapovanie ako forma splnenia želania je trápne, aj keď v deväťdesiatkách to mohlo vyznieť kúlovo. Líniu príbehu v normálnom svete zachraňuje aspoň napínavejší záver. ()

Designation Day (1997) (S02E09)

Opätovne stretnutie súrodencov alebo konečne je koniec vodnému duchovi. ()

The Oracle is Dead (1997) (S02E10)

Opätovné stretnutie celej rodiny. Útekom Ashky sa konečne aspoň čiastočne posúva dej seriálu. ()

The Only Child in the World (1997) (S02E11)

Jupí, nový alternatívny svet. Ale nalákanie do zlatej klietky jednoduchou zvonkohrou je úsmevné. ()

Girl for Sale (1997) (S02E12)

Nový alternatívny svet je zaujímavejší ako ten "hlavný", v krajine dračieho pána, ktorý je často až otravný. ()

Barbarians at the Gate (1997) (S02E14)

Barbari s kopijami sú pred bránami paláca. Traste sa! Trápne, ale už niekoľkú epizódu za sebou to zachraňuje alternatívny barokový svet bez detí. ()

The Best-Laid Plans... (1997) (S02E15)

Jedna z tých lepších epizód 2. série. Škoda, že alternatívný barokový svet bez detí končí. Hlavne z lekára sa vykľul riadne sebecký pes - ten si ešte mohol pár epizód zahrať. ()

Graveyard of Machines (1997) (S02E16)

Opäť nový alternatívny svet - celkom zaujímavý, keď sa dvojica ocitá v post-apokalyptickom svete, v ktorom stroje útočili na ľudí (Terminátor to však nie je). Prostredie vyzerá typicky poľsky - od jednoduchých obydlí, roviny až po folklórne odevy. Ešteže sú tu molochovia, aspoň teda jeden. ()

Stop the Moloch! (1997) (S02E18)

Koniec alternatívneho sveta z postapokalyptického miesta, v ktorom ľudia bojovali proti strojom (molochom), čo je škoda, pretože oproti nudnejšej hlavnej línii z dračieho kráľovstva to bolo o dosť zaujímavejšie. ()

Escape from the Palace (1997) (S02E19)

Úteky, úteky, ach tie polovičaté a nedomyslené úteky. ()

Kathy Meets... Herself (1997) (S02E20)

Sme preč z dračieho paláca, čo je len dobre. Záver ukazuje nový zaujímavý alternatívny svet, ale ako sa do pekla dokáže tak jednoducho adaptovať Ashka na život v modernom svete, by jeden (a možno ani druhý) neveril. ()

The Two Joshes (1997) (S02E23)

Asi najlepšia časť 2. série. Stret postáv z alternatívneho sveta, ktorý je veľmi podobný nášmu, dodáva na šmrnci i pútavosti. ()

The Disappearing Act (1997) (S02E25)

Aj keď séria graduje, zápletku epizódy opäť tvoria lacné úteky a lacné odchytenia. Aspoňže Shalakova armáda ukazuje, ako ľahko Ashke znemožniť použiť svoj oblek. ()

A Wedding Surprise (1997) (S02E26)

Očakávaný koniec, kde sa všetko vyriešilo veľmi jednoducho. ()