Milenec

Není nic bolestnějšího než láska… Saigon, konec dvacátých let minulého století, patnáctiletá francouzská školačka se vrací z prázdninového pobytu na venkově u matky. Na přívozu přes řeku Mekong upoutá pozornost bohatého mladého Číňana a ten jí nabídne odvoz do Saigonu. Již během společné cesty do města mezi nimi vzniká výrazné napětí, jež záhy přerůstá v intenzivní vztah – spíše erotický, než citový. Nezkušená dívka, pocházející z nemajetných poměrů, začíná prostřednictvím svého sedmadvacetiletého přítele objevovat svět fyzické lásky i svět peněz. Zatímco Číňan zcela propadá jejímu kouzlu a zamiluje se, dívka mu dává najevo, a jako by tím utvrzovala i sebe samu, že ji k němu váží jen sex a peníze. Styky mladičké bílé dívky se světáckým Číňanem však nemohou zůstat dlouho utajeny... Příběh se ve filmu začíná odvíjet jako vyprávění staré spisovatelky, jedná se o autobiografický román "Milenec" známé francouzské spisovatelky, dramatičky a filmové režisérky Marguerite Durasové, který vydala v roce 1984 a získala za něj prestižní Goncourtovu cenu. Nezvykle otevřeně v ní vzpomíná na svůj bouřlivý milostný vztah, který prožila jako patnáctiletá, když žila se svou matkou a bratry ve francouzské kolonii Kočinčíně (jižní Vietnam) ve dvacátých letech minulého století. Film režíroval Jean-Jacques Annaud, autor slavných filmů Jméno růže, Medvědi či Nepřítel před branami. (Česká televize)

theSaint

Za mě krásně nasnímaný snímek z exotické Indočíny. Kamera je výborná, March lolitovsky přitažlivá, Ka-fai charismatický, téma zajímavé a exteriéry přenádherné. Poeticky laděná romance, která si mě získala. Vše podbarvené krásnou hudbou, kterou si rád pouštím do dnešních dnů. ()

Puol

Veľmi pekne natočené, vkusne i odvážne zároveň. Stále to je ale len červená knižnica. Škoda Jane March, ktorá potom už nakrútila len jeden prepadák s Bruce Willisom a zľahla sa po nej zem. ()

Eluin

Parádní film, Jane March tu hraje mladou dívku velmi přesvědčivě. Ačkoliv snímek oplívá značným množstvím scén, které by mohly být označeny hvězdičkou, tak bych rozhodně netvrdil, že je to snímek vulgární, a to se cení. ()

Zaitsev

Člověk s hebefilní slabostí musí mít tento snímek vystaven jako klenot :) No a divák mající rád detail je nadšený a tleská kameře a střihu - silný snímek ale i v ostatních složkách, místy až mrazivý vypointovanou atmosférou. A Jane March je ve své roli prostě dobrá... ()

Fridecka

Silný příběh, nezapomenutelně ztvárněný gesty, mimikou, pohledy, hrou světel, krásnými exteriéry. Příběh je dráždivý a smutný zároveň, plyne vzrušujícím zůsobem, ale jinak mi připadá hodně nereálný. Hlavně se zdá být nereálná ta sexuální a citová zralost patnáctileté holčičky především v tehdejší době. To však nic neubírá na kvalitě filmu. ()

char_t

Upřímně, neviděl jsem zdaleka celé, jen útržky. Varování: Tohle NENÍ film pro chlapy. Tohle je slabší porno pro dámy, které ocení kecací výplně, jejichž jediným dalším účelem je natáhnout snímek na celovečerní délku. Nemůžu filmu upřít pár obstojných scén s atmosférou (viz komentář kleopatry), ale jinak se dost shodnu spíš s Mattym. Osobně soudím, že takhle vysoké hodnocení má film jen proto, že většina mužské části populace ho nezvládne dokoukat ani ohodnotit. ()

Rockerman

Příběh dvou mladých lidí, kteří se milují, ale nemluví o tom, protože ví, že spolu žít nemohou mě příliš nenadchnul. Ano je tady krásná, dětská tvářička Jane March a obrovská touha jednoho po druhém. Také erotické scény jsou natočeny dobře, ale jinak je od počátku jasné, že je mezi nimi nepřekonatelná bariéra v majetkovém a rasovém rozdílu obou jejich rodin. Docela silné, ale pro mne dost uspávací téma. ()

IdaHutt

Milenec patří k pozdní, leč snad nejbrilantnější próze M. Durasové. Annaudův filmový přepis z této útlé knihy přirozeně vybral souvislou dějovou linii, přičemž dokázal do nejmenších nuancí postihnout rodinné vztahy, deformované nouzí sociální i citovou. Ačkoli při prvním zhlédnutí snímku na diváka nejsilněji zapůsobí milostný příběh věkově, rasově, kulturně a společensky nerovné dvojice, nepochybně si později všimne více právě vztahů "vedlejších" postav. Durasová se s režisérem neshodla ohledně erotických scén, nicméně Annaud plně respektoval literární předlohu a vytvořil mistrovské dílo, které za novelou (či krátkým románem) nikterak nezaostává. ()

candy_daze

Okatý pokus o jemné umění. Bohužel v tom vidím leda tak červenou knihovnu převedenou na plátno. Film je mimo "erotické" sekvence prázdný a chladný, a vzhledem k jejich zbytečné četnosti postrádá tempo nezbytné pro zvýraznění už tak chybějícího příběhu. Ve výsledku nezbyde nic jiného, než erotika. "Milenec" působí povrchně a falešně, necítíte z něj lásku ani cit, snad ani tu vášeň ne. Nevěřím tomu filmu ani záběr. ()

Eilean Donan

Niektoré scény sú vskutku nezabudnuteľné, hlavne jedna z posledných, keď sa v prítmí auta lúči so svojou láskou a aj to, že tá láska vlastne ani nemá meno. "Někde za pouští svého života čeká budoucnost." - minimálne v podobe rozzeleneného bonsaja. ()

GTS_PUNK

Eroticko-romanticky ladená snímka režiséra Jeana-Jacquesa Annauda z roku 1992, vychádzajúca z poloautobiografickej predlohy spisovateľky Marguerite Duras, je príbehom z exotickej Indočíny v dvadsiatych rokov dvadsiateho storočia, kde sa stretávajú 15,5-ročná Francúzka (v skutočnosti 19-ročná Jane March) a 27-ročný čínsky zbohatlík (Tony Leung Ka-fai), ktorí spolu prežijú krátky románik. Annaudov film kladie dôraz nielen na zachytenie tohto zakázaného "vzťahu", vyznačujúceho sa ako vekovými, tak aj rasovými a triednymi rozdielmi, ale do veľkej miery sleduje aj prežívanie postavy mladej bezmennej Francúzky. Tú si všíma práve vo veku zmien, kedy musí čeliť mnohým vnútorným aj vonkajším rozporom. Popri viacerých naturalistických sexuálnych scénach je práve zameranie sa na prerod jej postavy najvýraznejším prvkom, aký snímka ponúka. Minimálne navonok. Prítomnosť postupne rastúceho napätia medzi ňou a jej rodinou, medzi ňou a Číňanom, ako aj voči sebe samej, je citeľná, ale po obsahovej stránke diváka až tak veľmi zaujať nedokáže. Dramatickosť ako taká síce filmu nechýba, ale v kontexte celého príbehu s dôrazom na Francúzku (ale v podstate aj na všetky ostatné postavy a celkové dianie) nevyniká do takej miery, aby patrila k jeho plusom. Nie je zlá, nie je ale ani najlepšia. Dramatická stránka je v Annaudovom filme skôr priemerná, pričom taký je v konečnom dôsledku aj celý film. L'Amant síce hrá "lolitovskú" kartu, ale, možno prekvapivo, nevyznieva až tak kontroverzne. Napriek neskrývanému zobrazeniu sexu "násťročnej" pôsobí Annaudova snímka predovšetkým ako historicko-romantická dráma. Zachytenie dobovej Indočíny je najlepšou stránkou filmu, pričom s odstupom ju nasledujú postavy, ktoré sa v ňom vyskytujú. Príbehová stránka v tomto prípade na diváka však veľký dojem nerobí. A to je škoda. ()

Edit13

Úžasné, nevěřila bych, že zažiju tak nevšení erotický zážitek při sledování tohoto filmu. Vše je naznačeno, moje fantazie pracovala naplno. Krásný příběh. ()

karlee

Kdyby byl film natočen před WWII, snad přihnouřím oko. Dnes ale nemůžu dát víc, hlavně kvůli debilním vstupům vypravěčky, které jsou v českém dabingu nesnesitelné. Pochybné poselství filmu raději rozebírat nebudu. ()

rezzzy

Takových filmově kvalitnějších a pro svou prostost tím spíše erotičtějších padesát odstínů vetchých žaluzií mládeneckého pokoje uprostřed rušné ulice v prostředí současností netknutého, nádherného Vietnamu. O tom, že i vášeň lze natočit vkusně. A také o tom, že uvěřitelnější sexuální scény jsem asi neviděla. ()

ona.takova

Film pro romantiky, film pro mě :) Dusná erotická atmosféra v dusném horkém podnebí...Zapůsobil na mě silně poprvé a stejně tak silně o 10let později. ()

DoNotCross

Annaud je výborný režisér, už několikrát to dokázal. Zrežírovat film, ve kterém se vlastně vůbec nic neděje, nejdůležitější scény se odehrávají v jednom pokoji a víc je řečeno dotekem, než slovem, dovedl dobře. Filmová řeč funguje v Milenci na výbornou. Možná se nejedná film pro každého diváka, ale těm trpělivějším se rychle odmění a je radost ho sledovat. Herecké výkony sedí, výprava je čarokrásná, je vlastně neuvěřitelné, kolik péče se Saigonu dostalo, ačkoliv tvoří pouhou kulisu, vykreslením dobové atmosféry si Milenec nezadá s Čapkovými cestopisy. Vidíte, cítíte, jste prostě tam. Děj není nic světoborného, ale v tomhle případě je mnohem důležitější ptát se jak, než co. A Annoudovi neskutečným způsobem podráží nohy postava vypravěče. Snad nikdy jsem se nesetkal s tím, že by byla tato figura tak strašně zbytečná. Krom toho, že postrádá smyslu, brutálním způsobem kazí dojem a s přehledem ničí vyznění jinak zatraceně silných scén. Sledujete dialog dvou postav a po jeho skončení vám ho paní spisovatelka pro sichr ještě jednou zopakuje, to kdybyste náhodou spali. Milenci by vůbec prospělo, kdyby se ubralo tak padesát procent řečeného. Člověk by se pak mohl kochat obrazy a vychutnávat si souvislosti, které do sebe díky Annaoudovi skvěle zapadají i bez zbytečných řečí. Snímek, kterému chyběl pouhý ždibíček, aby mohl být o mnoho lepší. ()