Reklama

Reklama

Meč Židů

(TV film)
  • Československo Meč Gideonův (více)
všechny plakáty

Obsahy(1)

Špionážní thriller vychází z události, která svého času otřásla světem. Na letních OH v roce 1972 vtrhli v Mnichově do objektu obývaného izraelskou výpravou palestinští teroristé ze skupiny Černé září a zastřelili 12 sportovců. Izraelská tajná služba Mosad sestavila speciální komando, které má zlikvidovat všechny, kdo se na útoku podíleli. Pachatelé jsou roztroušeni po světě, pátrání je však neúprosné a pomyslný meč mstitelů dopadá na jednu hlavu za druhou. K realizaci tohoto televizního filmu se spojila koprodukce šesti zemí. (woody)

(více)

Recenze (50)

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Mezi filmovými fanoušky se běžně neví, že známý Spielbergův Mnichov je vlastně remakem staršího televizního filmu z 80. let. Andersonův film překvapivě se slavnějším mladším bratříčkem drží krok, byť režisér pracoval s výrazně nižším rozpočtem, a tudíž jeho snímek není zdaleka tak výpravný. Je nutno podotknout, že Meč Gideonův není uměleckou rekonstrukcí skutečné akce tajné služby, ale uměleckou fikcí naroubovanou na reálné historické události. Agent Mosadu, který byl předobrazem hlavního hrdiny, později podotkl, že necítil ani stopu pochybností nebo lítosti při plnění úkolu a ani řadu let po událostech by na svém jednání nic neměnil. Řada motivů je pochopitelně přizpůsobena diváckým potřebám pro žánr špionážního thrilleru. Andersonův film s tím Spielbergovým prohrává ve kvalitě dialogů, kdy zejména v závěru už příliš šustí papírem a humanistickými ideály, ale i ve stopáži, ve které sice ani Spielberg netroškařil, ale na bezmála tříhodinovou délku Meče Gideonova nedosáhl. Pokud jde o scénář, některé motivy, jako je francouzská žoldnéřská organizace, jsou vykresleny věrohodněji v Andersonově snímku, jiné, jako je motiv vražedkyně či vykreslení vztahu komanda k centrále, jsou lépe napsány v pozdější verzi. Po technické stránce, jako je režie nebo herecké výkony, jde o nadprůměrnou podívanou. Celkový dojem: 75 %. ()

Campbell 

všechny recenze uživatele

Spielbergův Mnichov jsem bohužel neviděl, tenhle film jsem zkoukl naráz nemůžu říct že bych se nějak nudil ale občasné pasáže jsou děsně matoucí a děsně rozvleklý,Nedoporučuji v pozdních hodinách. Film samotný věrně napodobuje jakže a co se stalo, a herci se mi nezdály špatný. I když jak říkám občas děsně zdlouhavé, kdyby to mělo o pár minut méně dal bych i 5*. A už se těším na Speilbergův Mnichov. ()

Reklama

NinonL 

všechny recenze uživatele

Izraelský Mosad, jako odvetu za vraždu 12 olympijských sportovců Palestinci, vybere 5 odborníků v různých oblastech. Velí jim voják ze speciálního komanda. Jejich úkolem je zabít všechny vytipované lidi, odpovědné za přípravu útoku v Mnichově 1972. Zpočátku se zdají úkoly snadné a viníci padají jak třešně v červenci. Později se ale vyskytnou první komplikace. A následují další. A když se někdo zaplete s tajnou službou, není žádná cesta ven. Tato televizní produkce je velmi dobrá, hlavní role hrají skvělí herci a i děj není špatný. ()

Snorlax 

všechny recenze uživatele

Když jsem uviděla stopáž filmu, nechtělo se mi na něj ani dívat. Dospěla jsem k závěru, že vypnout se to dá vždycky a za pokus nic nedám. A moc dobře jsem udělala, snímek mě ani chvilku nenudil, jeho délky jsem si všimla, až skončil. Jen škoda, že hlavní hrdina nebyl trošku sympatičtější a hlavně charismatičtější herec. ()

Chrustyn 

všechny recenze uživatele

19 let před tím než nás Steven Spielberg seznámil se svou verzí nechvalně známého masakru, který se odehrál na mnichovské olympiádě roku 1972 ve filmu "Mnichov" vznikl tento TV snímek zabývající se stejnou událostí a nabízející kvalitativně totožnou podívanou. Spousta věcí je podobná se Spielbergovým filmem ale rozhodně se nejedná o stejné tituly a každý nám svůj pohled ukazuje jinak. Na TV produkci je film velice povedený a rozhodně nezůstává ve stínu novější verze a nabízí velice napínavou a herecky dobře zvládnutou thrillerovou podívanou. ()

Zajímavosti (5)

  • Natáčení filmu probíhalo ve státech Kanada (Québec), Francie (Paříž), Itálie (Řím), Anglie (Londýn), USA (New York), Izrael a Jordánsko. (GASTON73)
  • Biblický odkaz pre tento film je Sudcovia, kapitola 7, kde je uvedený príbeh Gedeona, ktorý sa stal inšpiráciou pre názov filmu. V Novom zákone je Gedeon spomenutý v Epištole Židom ako jeden z „hrdinov viery“ (Žid 11, 32-34). (Arsenal83)
  • Pôvodne bol film uvedený v kanadskej sieti CTV a neskôr na HBO ako 4-hodinová miniséria. (Arsenal83)

Reklama

Reklama