20. 4. 1814, Fontainebleau. Napoleon Bonaparte je po porážce u Lipska donucen svými maršály k abdikaci a nucenému vyhnanství na ostrov Elba. Odtud se ale po necelém roce vrací a nastává období posledních sta dnů jeho vlády. Období bouřlivé, které začalo obnoveným slibem věrnosti jeho bývalých vojáků, pokračovalo vyhnáním krále z Paříže a skončilo rychlým tažením do Belgie a závěrečnou osudovou bitvou u Waterloo. Italský koproducent snímku Dino de Laurentiis pojal záměr zadat tuto látku právě režisérovi Sergeji Bondarčukovi po zhlédnutí jeho velkolepého zpracování Vojny a míru – a Bondarčuk nezůstal své pověsti nic dlužen. Historicky věrné zpracování, epická výprava, dokonalé kostýmy, skvělý hudební doprovod Nina Roty a hlavně 17 000 statistů ve strhujícím zpracování samotné bitvy činí ze sledování tohoto filmu-monumentu skutečný zážitek. (Česká televize)

Maynard.

Už jen to, že takovejhle film natoší sověti je tak trochu divný, no a co teprve, když se rejža jmenuje Bombašuk :o). A teď vážně. Je to teda hodně dlouhý. Na to, že se celej film točí kolem jedný bitvy, tak je to fakt zbytečně protahovaný. Bohužel se tady člověk o Napoleonovi nedozví zhola nic. Jen to je vlastně takovej skoro dokument a rozbor jedný bitvy. Škoda, já bych zrovna o tomhle borcovi htěl vědět víc. Ale tady je nám už ukázán jako starší panáček, kterýmu i trošku začíná jebat. A navíc měl ten chudák smůlu. Ale von to zas takovej chudák nebyl, spíš to byl pěknej šmejd francouzskej :o) ()

prezdivaka

Váhal jsem mezi 3 a 4 a nakonec si položil otázku: Chtěl bych to vidět ještě jednou? Odpověď zněla - ne. Na vině je z mého pohledu strašný patos - typicky ruský. Hlavní postavy mluví a každá věta se dá tesat do kamene. Je sama o sobě mottem. Z pohledu kamery jsem se kochal celky, velkými celky a ohromnými celky. Chyběly mi blízké záběry (krom portrétů generálů), které jsou nositelem emocí. ()

Rozjimatel

"I am France and France is me!"     Sergej Bondarčuk pojal tento historický veľkofilm v podobne monumentálnom štýle ako svoje vrcholné dielo Vojna a mier (1965), rovnakú úroveň sa mu však už dosiahnuť nepodarilo (chýba mi tu trochu viac toho ducha). Zhodou okolností som práve v tejto dobe videl Napoleona (2023) Ridleyho Scotta, ktorý predstavoval podobný komerčný neúspech, a tak si neodpustím drobné porovnanie. V prvom rade tu je podľa mňa omnoho vhodnejší hlavný predstaviteľ: Rod Steiger s jeho hypnotickým pohľadom dokázal vdýchnuť postave Napoleona o dosť viac života. Prekvapilo ma tiež, ako veľmi sa líšia stvárnenia bitky pri Waterloo v oboch snímkach (rozdielnejšie už snáď ani byť nemôžu, u Bondarčuka so silným dôrazom na autentickosť). Už ale s porovnávaním končím, niečo je lepšie tu, niečo tam, inak majú obe snímky z môjho pohľadu porovnateľnú úroveň. Na Bondarčukovej snímke oceňujem hlavne snahu o historickú vernosť, krásne obrazové stvárnenie s veľkolepou výpravou a pomalé, atmosférické plynutie so psychologickým napätím (ku ktorému prispievajú Napoleonove monológy). Z hercov je výborný ešte aj Christopher Plummer ako vojvoda z Wellingtonu. Snímka sa, žiaľ, nedokázala vyhnúť niekoľkým značne rozvláčnym pasážam (napr. prípravy na bitku), v ktorých sa stráca náboj, čo platí aj pre samotnú titulnú bitku, tvoriacu značnú časť stopáže. Tá začína ako taká veľkolepá paráda, potom prejde do šachovej partie, až sa napokon premení na hrôzostrašné jatky. Je pritom pocitovo tak neskutočne zdĺhavá, až som miestami strácal o dianie záujem. Mimochodom, to akože cválanie na koni, keď je vidieť len hlava jazdca a tá sa natriasa vo výrazne nižšej frekvencii, ako by mala, vyzerá fakt debilne (nechápem, ako mohlo niečo takéto tvorcom uniknúť).     "Next to a battle lost, the saddest thing is a battle won." ()

Dragonlanc

Historický veľkofilm so všetkým tak ako má byť. Desaťtisíce štatistov, státisíce kostýmov, gigantické bojové scény bez akýchkoľvek počítačových trikov. Geniálny režiseér Sergej Bondarčuk natočil najlepšiu sériu historických filmov, odohrávajúcich sa v ére Napoleona (spolu so sériou Vojna a mier). Kam sa hrabe celý súčasný Hollywood so svojimi trápnymi filmami, ktoré vyhlasujú za historické veľkofilmy a vystupuje v nich akurát tak 50 otrávených a unudených štatistov. Niekedy mám dojem, že odkedy sa objavili počítačové triky, tak mnohí režiséri zabudli točiť poriadne filmy s veľkým počtom hercov a spoliehajú sa už len počátačové triky. Na takýto film sa dá pozerať opakovane a opakovane a stále v človeku zanechá hlboký dojem. Kto chce poznať históriu a priebeh poslednej Napoleonovej bitky, nech si pozrie tento film a nemusí čítať žiadne historické knihy. ()

aLPaC

Zajímavý film o poslední Napoleonově bitvě. Škoda, že tam nebylo více z jeho života, ale je mi jasné, že by to vydalo o několik hodin více. Jinak mi není jasné, že je to italsko-sovětský. Z roku 1970? Navíc hlavní herci ze Severní Ameriky. ()

ArthasKarfa

Od kapitulace po po porážku, aneb krásně shrnuté "druhé období" Napoleonovy vlády nad, před ním ustrašenou Evropou, tady se filmařům opravdu bitva povedla a není co k vytknutí! rozhodně doporučuji všem, kteří mají rádi válčení 19. stol, politika vás tu obtěžovat nebude, film dostál svého jména a tak se bude hlavně válčit. ()

bobstock

Steigerovo teatrální zosobnění Napoleona mě moc neučarovalo, ale naopak učarovala neskutečná výprava a počet komparzistů za přispění britských vojáků a sovětské armády ukazují bitvu u Waterloo opravdu ve velkolepém světle. 80% ()

arcticsky

Velice dobře si pamatuji - byl jsem na tomto filmu se školou okolo 1971 a líbilo se mi to tolik že jsem na to šel i podruhé "za svoje". Od té doby, když se řekne Napoleon a Wellington - vidím Steigera a Plummera...skvělé výkony! ()

Vesecký

Tomuto filmu nic nelze vytknout, ovšem lépe je si nejdřív prostudovat nějakou literaturu o průběhu bitvy, jinak se v ní trošku člověk ztrácí. Ale to při vší úctě, kterou tento historický válečný film (nenazýval bych jej akčním, protože to svádí ke srovnávání s americkými "akčními" hloupostmi) rozhodně zaslouží. Nosná idea je vyřčena na konci filmu Wellingtonem nad hromadami mrtvých z obou táborů... Válka je zlo, které je nutno vymýtit. Žel, nebyla to poslední válka a obávám se, abychom nebyli mezi těmi, kdo se budou podílet na rozpoutání války další... Vynikající herci, ale především obdivuhodně mistrné natočení bojových scén v době, kdy všechny pohybující se figury - lidé i koně - byli skuteční a žádní počítačově zkopírování virtuální hrdinové. ()

Klajnik

Početný komparz a kvalitní kostýmy sice napomáhají uvěřitelnosti, ale imerzi válečných filmů pro mě vždy shazuje absence explicitního násilí. Brigády po sobě střílí z děl, ale lze viděl jen výbuch zakopané petardy před pozicí komparzu a následný umělý pád několika neherců. Chápu, že je problematické ukázat destrukci těl v bitevní vřavě desítek či stovek komparzistů, ale současně nikoho nezabít - kord v roce 1970 - ale minimálně na mě to pak působí uměle a současně vidím ten nenaplněný potenciál, protože si dokážu představit, jak by to reálně mělo vypadat. Snad v budoucnu budeme moci umožnit Hollywoodu, aby nás naklonoval a použil naše klony do válečných filmů, kde budou rozstříleni opravdovými děly a divákům se tak dostane věru autentické podívané. __Režijní podání je pro mě rozporuplné. Na jednu stranu mi to přijde velkolepé a úchvatné a na druhou stranu jsem ten průběh bitvy po shlédnutí filmu nebyl schopen převyprávět, protože mi to přišlo poněkud zmatečné a často jsem se ztrácel v prostoru a nevěděl, kde se různé pozice nachází. Musel jsem zkouknout ještě jeden dokument, abych v tom měl více jasno. Jelikož je děj koncentrovaný na Waterloo, tak není prostor na pořádné psychologizování - i když je fakt, že trocha ho tam je. ()

Horak

Když jsem Waterloo objevil byl jsem nadšen. Konečně film z Napoleonských válek, který má potenciál výborného velkofilmu. Ovšem po zhlédnutí jsem byl mírně rozpačitý. Historicky velmi věrné, Wellington je velmi dobrý, Napoleon už je slabší, labilní povaha, žaludeční záchvaty, ale bohužel příliš mnoho momentů, které měl Steiger vyplnit Napoleonovou osobnosti a charismatem, o to se sice pokouší, ale výsledkem jsou jalové scény bez atmosféry. Velkofilmu tohoto druhu by určitě slušelo více patosu, více prostoru hrdinným mýtům bitvy. Bondarchuk rezignuje na jakýkoliv pokus vykreslit charaktery jiných postav než Napoleona a Wellingtona. Bojové scény jsou díky rudému komparsu vpravdě monumentální a patří k tomu lepšímu, čeho se ve válečném filmu mužeme nadít. Je škoda, že film ve své době komerčně propad a tak Kubrick nemohl natočit svého Napoleona. Díky tomu zůstává Waterloo jedním z mála zdařilejších odkazů k tomuto období. ()

Herman

Vyhnanství na Elbě, návrat a 100 denní císařství předznamenávají bitvu kterou podle názvu filmu očekáváte. A v druhé půlce filmu se ji dočkáte a nemusíte se bát, že by vás Bondarčuk o něco ošidil. Bitva je opravdu velkolepá-kopce se červenají anglickými uniformami proti kterým pochodují mohutné pluky francouzů. Bohužel na reálnosti hodně ubírá, že celý film je v angličtině a poslouchat Bonaparta během bitevní vřavy rozdávat příkazy in English není to pravé ořechové. ()

Eluin

Velkolepý, úžasný film o kterém si troufám říci, že i maximálně historicky věrohodný. Bondarčuk byl vyhlášený perfekcionista. Zpomalený útok jízdy je legendární scénou. ()

Evander

Waterloo je velmi dobrým filmem s velkolepou výpravou a famózním Rodem Steigerem v roli Napoleona. K plnému počtu mi však něco chybí, resp. v tomto případě spíše přebývá, a to až příliš mnoho válčení v druhé polovině filmu. Chápu, že jde o bitvu, ale přece... 80% ()

strikeman

Patetickou nezáživnou první polovinu (kdy jsem váhal, zda film dokoukám) okořeněnou tu a tam afektovaně řvoucím Steigerem vyvažuje polovina druhá, která se již plně soustředí na plastické a vpravdě megalomanské vyobrazení poslední Napoleonovy bitvy. Škoda té nevyrovnanosti. 60% ()

Heavyman

Dovede si představit, že neexistovaly počítačový vychytávky a přesto vznikaly velkolepé filmy jako právě Waterloo. Naprostý skvost ze staré školy, kde platí , že více je někdy opravdu více. ()

Rathalos

No viac ako polovica filmu to bola neskutocna nuda,tahalo sa to ako sopel z nosa,no potom konecne zacala bitka,ktora bola fakt velkolepa na tu dobu a vdaka nej davam tri hviezdicky,bez nej by to bola bieda...:-) ()

kkarx

Film vystavěný na velkolepé bitevní scéně a na charakterech Napoleona a Wellingtona. Steiger dokázal ukázat Napoleona v mnoha podobách, jako inteligentního, prozíravého a charismatického, takže lze věřit, že by vojáci vysláni ho zastavit skutečně přešli na jeho stranu, ale současně ho hraje i jako mocichtivého psychopata, který si bitvu užívá a současně ho strašlivě zužuje myšlenka prohry. Wellington je tu jako takový typický chytrý, elegantní, povýšený Anglán se suchým humorem, no znáte to.... Waterloo je tak známá bitva, že se vžila do lidové mluvy. Nezveličoval bych ale její historický význam. Francie po 20 letech neustálých válek už neměla z čeho brát a jistě by Napoleona dříve či později utloukla koaliční vojska čistě na čísla. ()

Stalingrad jako nejdražší ruský velkofilm

Stalingrad jako nejdražší ruský velkofilm