Sám doma 2: Ztracen v New Yorku

• USA Home Alone 2: Lost in New York (více)

Jsou Vánoce a rodina McCallisterů se chystá na Floridu i se strejdou Frankem a jeho rodinou. Ráno zaspí, nastane zmatek, ale na letiště odjedou všichni. Přes letištní halu musejí běžet, aby letadlo stihli, a tak se stane, že Kevin nastoupí do jiného letadla než ostatní. Kevin až v New Yorku zjistí, kde je, a rozhodne se, že si užije i bez rodiny. Ubytuje se v luxusním hotelu, jelikož má u sebe otcovu tašku s penězi i s kreditní kartou a v recepci oznámí, že otec Peter dorazí později... Kevinovi rodiče Kate s Peterem už ale zjistí, že s nimi Kevin nepřiletěl, a jdou na policii žádat o pomoc. Tam Peter navíc zjistí, že jeho peněženku i kreditní kartou má Kevin. Pomocí kreditní karty mohou Kevina vystopovat – policie rozešle číslo kreditní karty jako hledané. Kevin se mezitím v New Yorku rozhodl navštívit hračkářství pana Duncana, který je velmi hodný a výtěžek z vánočního prodeje hraček chce věnovat na konto dětské nemocnice. Kevin je Duncanovým hračkářstvím nadšen a pan Duncan mu dá dvě hrdličky ze svého vánočního stromku. Jenže jeho hračkářství chtějí vyloupit lupiči, právě ti, s nimiž se Kevin setkal o loňských Vánocích. Když se s nimi setká, uteče do hotelu. Tam na něj už čeká vrátný, jelikož přišla výzva ohledně kreditní karty Petera McCallistera a Kevin musí z hotelu utéct zadním vchodem. Tam ale na něj čekají lupiči... Kevin uteče, zkusí navštívit strejdu, ale ten není doma a navíc se jeho dům přestavuje. Kevin skončí v nočním parku, kde ho vyděsí paní, která tam chodí krmit holuby. Nakonec se s paní ale spřátelí a rozhodne se zabránit lupičům ve vykradení hračkářství... (TV Prima)

MFloyd

Sice dobré, ale když jsem po delší době viděl oba díly po sobě, tak musím říct, že je slabší o hvězdu hlavně proto, že jde o úplně (někdy až doslovně) stejný příběh. Vyměňte dům za starý barák, dědu s lopatou za babičku s holuby. No prostě komplet to stejné, jen možná větší a na zloduchy tvrdší. Každopádně samostatně jde pořád o dobrou zábavu. ()

PlysovyMacko

Rovnako výborné ako prvý diel, príbehovo aj humorom. Bavili ma vtipné postavičky hotelového personálu. Na konci dojatie musí byť. ()

hrumsrt

Netrvalo to dlouho a původní sestava navázala na první film ze začátku devadesátek, když za dva roky duo Hughes-Columbus zopakovali svoji nově naučenou formuli a Sám doma se dočkal pokračování v podobě Sám doma 2: Ztracen v New Yorku... Prvně se sluší říct, že i dvojka dokáže naplnit sváteční atmosféru a úplně ideálně navázat na vynikající jedničku. Macaulay Culkin i přesto, že se sám profesně nikam za tu krátkou dobu ani nemohl posunout, tak se stal za tu chvíli obrovskou filmovou hvězdou a nebylo tak divu, že si řekl o náležitou odměnu, že svoji ikonickou roli Kevina zopakuje.. Navíc jde o jediný sequel značky Home alone, který se nejen dá považovat za kánon (poslední adaptaci Home Sweet Home Alone a její snahu o propojení s Columbusovým světem prosím ignorujme), ale je ještě kvalitativně a zábavností podobně úspěšný.. A i když i druhý Sám doma je naprosto typický sequel, který opravdu jen opakuje formuli prvního filmu, stejně mu to nelze nijak zvlášť vyčítat, jelikož šlo o neokoukaný koncept, který si ve stejném podání dal každý vlastně hned znovu, a tak nyní po letech je velmi snadné si oba díly pouštět na Vánoce po sobě... Příběh je opět velmi podobný, akorát tvůrci alespoň nebyli tak líní a dali si práci s vymyšlením odlišného úvodu, v němž zase Kevina oddělí od rodičů, aby mohl být "sám doma". I tentokrát přitom chtějí jeho rodiče trávit Vánoce mimo domov a úplně stejně jako minule vyráží celá Kevina moc nemusejíc rodina na svátky pryč, jen tentokrát to není do Francie, ale přímo na Floridu, kde se dárky dávají na pláži a sváteční atmosféra je tam při minimálně třiceti stupních zkrátka specifická... A i když si celá rodina i Kevin uvědomují minulý rodinný výlet a jeho vyústění, stejně tvůrci potřebovali Kevina od rodiny oddělit, a tak ho namísto na jihovýchod vyslali omylem letadlem na severovýchod do nejznámějšího amerického města, do New Yorku... Kevin je dospělejší, chytřejší a svoji "dovolenou" v Big Appleu si za veškeré tátovi peníze patřičně užije, jak by se to jinému dítěti ani nesnilo.. A jak minule Kevin pochopil, že v čem tkví rodinné sváteční kouzlo, tak tentokrát to navíc doplnil o hodnotu peněz a přátelství, a i když jsou tyhle hodnoty ve finále poměrně okaté, stejně s nimi tvůrci nakládají velmi citlivě a jde spíše o takový bonus, který pojmenovává celé téma filmu.. A jelikož všichni vědí, co dělá Sám doma tak ikonickým, je nutné to tady taky zopakovat. Proto i podruhé se Kevin zamotá do cesty tzv. Mokrým banditům, tedy Harrymu a Marvovi, kteří se namísto rodinných vloupaček uchýlili k plánu vykrást hračkářství... Ovšem Kevin už ví, co dělat, a tak je jediným cílem tvůrců dostat je všechny do domečku plného pastiček a doručit divákům přesně co chtějí... Druhý Sám doma je jednou velkou reklamou na New York, Kevin si tam cestuje po místních památkách, neustále slyšíte, jak skvělé město to je, a tak není divu, že jako divák po tomhle filmu získáte asi největší motivaci tam zavítat, jako po žádném jiném... Pořád si stojím za tím, že samotné Harryho a Marvovo prolézání připravených pastí je skvělé a krásným způsobem to divákovi lechtá bránici. I když je teda velký rozdíl i tady.. První film byl o tom, že bráníte svůj vlastní domov, ke kterému máte jedinečný citový vztah a dává tak smyl, že se o něj budete bít, ale tady samotná konfrontace s dvojicí zlodějů probíhá pro našeho hrdinu na pouze příhodném místě, skoro na staveništi.. Kevin nevyužívá vánoční baňky, bráchovu vzduchovku, nýbrž díry v podlaze a krabice s nářadím, kdy všechno taky umí bolet a udělat randál, ale už to není divákovi tak blízké jako minule.. Harry a Marv jsou při svém "utrpení" nadále vynikající, film dokáže perfektně promítat jejich zkušenosti s minulým setkáním s Kevinovými nástrahami, jen a za tím si stojím, celou příběhovou situaci mohl Kevin řešit daleko dospělejším způsobem a tahle naháněčka v době plného překvapení je leč vtipná, tak hodně na efekt... Takže ne, dvojka není stejná jako úvodní ikonický díl, je přímočařejší, více sází na setkání malého kluka s dospělým světem velkoměsta, které mu dává více příležitostí jako herci, ale současně nemá takový tah na branku.. Je to pořád zábavné a atmosféra New Yorku je jen jedna, příběhu ustupuje o tolik více nelogičností, kterých na poprvé tolik nepotkáte a bystrý divák naopak mohl některé detaily v první díle o to více ocenit.. Sám doma 2 je velmi fajn, ale raději mám pro řadu důvodů kultovní jedničku, i třeba proto, že tam není Donald Trump.. A pokud se ptáte, proč nevznikl třetí díl, je to podle mě proto, že Kevinova newyorkská dovolená vyšla MacAllisterovi jakoby jezdili dalších 10 let, než děti nedospěly.. 75% () (méně) (více)

Marg

Lehce nadprůměrná zábava. Sice ona originalita jedničky chybí, ale i tak je tu spousta míst, kde se člověk pobaví. ()

boqvai.

Jasne, uz to tu jednou bylo, vari se z vody, ale pro me je to stejne vtipny a zabavny jako prvni dil. Nove druhy pasti jimz jsou vystaveni mokry banditi ... pardon .. ted uz dlouhoprstaci. Proste klasika. ()

(fjw)

Ano, je to hold to pokračování co kopíruje první díl. Ale co! Když jsou Vánoce, tak je mi to úplně jedno. Z filmu přímo voní vánoční atmosféra a k tomu hraje překráná hudba Johna Williamse:) ()

Weirdman

7/10... Narozdiel od doby pred desiatimi rokmi som sa už nedal ako divák chytiť na tú istú druhýkrát... Ale aj tak je to stále sranda :) Niektoré vtipy sú v pohode aj po druhýkrát :) ... ()

chrustie

Asi o něco slabší než první díl, ale pořád za 4*. A snad i pro to, že tohle hodnocení dávám po tom, kdy vím co bude následovat po tomhle díle, nejde dát méně. ()

Toumyk

Jednička byla jednoznačně lepší, ale i tak je to poměrně zábavný film, který stojí za to vidět. Tim Curry mě tam fakt dostával...:) ()

Demoiselle

Nejlepší scéna s lítáním cihel. Řekla bych, že je dvojka víc dojemnější a taky lákavější díky New Yorku. Bavila jsem se stejně dobře jako u prvního dílu a počítám s tím, že se budu bavit ještě hodně dlouho. ()

yazik

Tohle stejně jako jednička je srdcovní záležiost, u které jsem ztrávil mnoho hodin a vždy se dobře bavil :) ()

moviepill

Mám rád New York a táto komédia, vlastne akýsi sequel Home Alone, nie je vôbec zlá. Veľmi vydarený humor, trochu vyspelejší Macaulay a zaujímavá epizóda so "Ženou s holubmi". Film má aj veľmi dobrú hudbu. Opäť ideálny kandidát na (po)vianočné večery s rodinou. ()

Ereniss

V podstatě dvojka přináší to samé, co jednička, akurát na jiném místě. Takže už od začátku víte, jak to dopadne, ale stále to má své kouzlo. Perfektní odechovka. ()

lobo87

Chris Columbus nám ponúka druhýkrát to isté. Zmenilo sa len prostredie, pasce, ktoré Kevin prichystal a mokrí banditi sa premenovali na dlhoprstých. Bez nich dvoch by nebol sám doma, rovnako ako bez mladej hviezdy Culkina. Kopec fórov, jednoduchý, ale zaručený humor a skvelá zábava... 75% ()

Darkslider

Dvojka se už jedničce nemůže rovnat. To, že je děj jako přes kopírák mi nevadí, co s tim taky měli dělat jinýho.....Stále to má ale dost zábavnejch momentů, a i když není závěrečná "bitva" mezi Kevinem a zloději tak vtipná jako v jedničce, film tak nějak patří k těm nostalgickejm z mého dětství. Dvojice J. Pesci a D. Stern je prostě nezapomenutelná. ()

Mišísek

Pokračování legendárního Sám doma, které se už ani tak neodehrává doma, nýbrž v New Yorku. Z tohohle filmu pocházejí moje nejoblíbenější hlášky a jsem za to ráda. Díky, Chrisi Columbusi! ()