Sám doma 2: Ztracen v New Yorku

Home Alone 2: Lost in New York

Sám doma 2: Stratený v New Yorku

Rodinný / Komedie / Dobrodružný

USA, 1992, 115 min

Chris Columbus si se scénářem pro pokračování příliš hlavu nelámal, stačí vytasit neonový nápis New York a jedeme zase podle starého receptu. Křivka pravděpodobnosti je v tomto případě na bodě mrazu a to všudypřítomné vykrádání je na některých místech až křiklavě okaté, jako menší satisfakce tak slouží snad ještě výkonější dvojka Joe Pesci a Daniel Stern. Tihle dva a fakt, že Columbus umí vykrádat (sám sebe) mají zásluhu, že bych i pokračování hodnotil střízlivě, hlavně s ohledem na třetí díl.(26.8.2005)

To nieje až tak dôležité, že to je ako "cez kopirák" a je mi aj jedno, kde sa to odohráva. Samozrejme, to kúzlo jedničky je preč, ale je to komédia a tiež to je stále sranda. Máme tu zase pasce a Harryho s Marvom, čo nám zábavu zaručuje. Bez holubej dámy by som sa asi obišiel a rozhovore v útrobách divadla jak by smäd, ale zase na druhú stranu, bez nej by som sa na konci nechytal za brucho, keď Marv (vynikajúci slovenský dabing) reve na Harryho aby tú mrchu zabil. Tiež je už celkom pekná nostalgia, keď vo filme vidíme Svetové Obchodné Centrum. Škoda že my, čo sme tam neboli tú chybu už nemôžeme nikdy napraviť.(2.2.2015)

No tak druhej díl je o tom samým jako první díl a to do puntík, sice se malinko obměnila pointa, proč se Culkin brání zlodějům v nějakým domě, ale jakmile se to dostane do toho domu, tak jsme na svým. V tomhle díle mě už ale pěkně štve, až příliš dospělej projev Culkina a jeho přílišné moralizování. Za to dvojka Pesci Stern je stejěn jako v jedničce perfektní, je radost se na ně koukt, když dotávaj po držce cihlou, možná se dala trošku odstranit jejich přílišná debilita, ale jinak nemaj chybu. Přesto se to prvním dílu vůbec nevyrovná.(26.12.2005)

Bylo by asi fér dát o jednu hvězdičku méně, protože jednička je opravdu lepší. Na druhou stranu tohle pro mě není jen 4 hvězdičkový film. Vánoční atmosféra v New Yorku tak pěkně pohladí a usadí vás do sedačky. Kevin vždycky byl a bude mým hrdinou a ti dva blbci mě pokaždé rozesmějí. "Okopírované věci" mi v tomto případě nevadí.(15.6.2011)

Přestože film jede podle stejného scénáře, je to pořád po čertech zábavná jízda na téma mučení lebky zvané autogen-tér-peří-hřebíky. Hlavně tedy za zmínku stojí ta část, kdy se lupiči snaží zabít toho spratka. Je až s podivem, že tvůrci udělali "dvojku" úplně stejnou, jen změnili město a Kevinovy "pasti" jen mírně inovovali. Kýč zachován, sranda taky. Ale ta za to stojí.(9.3.2013)

• - V scéne, v ktorej sa recepčný, ktorého stvárnil Tim Curry, zakráda do kúpeľni, použije Kevin (Macaulay Culkin) nafukovacieho klauna, aby si recepčný myslel, že sa v sprche sprchuje Kevinov otec, a tým ho odplašil. Klaun je pritom odkaz na film To (1990), v ktorom si Tim Curry zahral strašného klauna Pennywisea. (zemon)

• - Scéna, kdy odjíždějí letištní dodávky od domů McCallisterových na letiště, je totožná jako v prvním díle Sám doma (1990). (ledofredo)

• - Exteriér Duncanova hračkařství v New Yorku byl ve skutečnosti v Chicagu na adrese 209 South La Salle Street. Jedna se o kancelářskou budovu v centru. (Posheidon)