Sám doma 2: Ztracen v New Yorku

• Austrálie

• Kanada

Rodinný / Komedie / Dobrodružný

USA, 1992, 115 min

Před Vánoci jsem se rozhodl, že si pustím oba díly filmu Sám doma a najednou jsem viděl, jak dvojka vykrádá jedničku kde jen může (stařec, kterého se Kevin nejdříve bál, poté se s ním setkal a popovídal si o rodině, přičemž mu pomohl s vyřešením jednoho problému, a nakonec to byl právě ten stařec, který mu zachránil život; v druhém díle je nahrazen starou paní obklopenou holuby - slet situací je pak naprosto stejný). Kevin tentokrát omylem odcestuje letadlem úplně někam jinam, než zbytek jeho rodiny a to do New Yorku, kde se pomocí otcovi kreditní karty, kterou nalezl v příručním zavazadle, jež si od otce vypůjčil, ubytuje v moderním hotelu Plaza, kde bydlí mimo jiné slavné osobnosti show DING-DANG-DONG. ano, už teď je nám jasné, že místo děje bylo přesunuto jen proto, aby film nemohl být označen jen za zbytečný plagiát, i přes tyto zbytečné prohřešky se jedná o jeden z nejlepších vánočních filmů a je dokonce i - a to hlavně pokud jej srovnáme s dalšími dvěma díly - kvalitním pokračováním.(30.12.2005)

No tak druhej díl je o tom samým jako první díl a to do puntík, sice se malinko obměnila pointa, proč se Culkin brání zlodějům v nějakým domě, ale jakmile se to dostane do toho domu, tak jsme na svým. V tomhle díle mě už ale pěkně štve, až příliš dospělej projev Culkina a jeho přílišné moralizování. Za to dvojka Pesci Stern je stejěn jako v jedničce perfektní, je radost se na ně koukt, když dotávaj po držce cihlou, možná se dala trošku odstranit jejich přílišná debilita, ale jinak nemaj chybu. Přesto se to prvním dílu vůbec nevyrovná.(26.12.2005)

Jednička zasazená do New Yorku, s morbidnějším humorem (viz. scény v domě strýčka) a protivnějším Kevinem. Zatímco v prvním díle je to milý roztomilý klouček, tady trochu víc skřípete zuby nad jeho moralizováním:)) . Každopádně rozdílů je tam opravdu málo, což je paradoxní vzhledem k hodnocení, na druhou stranu chápu, že někoho to samé podruhé nebaví. Nechávám plný počet, protože přestože je to o trochu slabší než předchůdce, je to stále tak o 1000 % lepší než následníci (ale i tak odmítám to, že další díly mají s těmito něco společného) a většina komedií, které se točí dnes. (Mimochodem, dabing je sice povedený, ale některé překlady vážně šílené. Aneb filthy animal=mrcho nevěrná..He?)(25.11.2011)

Rozpočet: 20 000 000 $ Otvárací Víkend: 31 126 882 $ (v 2 222 Kinách) Tržby USA: 173 585 516 $ Tržby SR a ČR spolu: 551 482 $ Tržby Celosvetovo: 358 994 850 $Pre mňa o stupeň lepšie čo sa týka zábavností.Samozrejme že to ide cez kopirák ale tomuto filmu to na kvalite neuberá.Culkin mi nevadí a Pesci a Stern sú v úlohách zlodejov výborný.Veľmi mi ale vadilo to morálne ponaučenie,no teraz každý rok keď to zbadám na vianoce v TV,vôbec mi to neprekáža a nikdy sa mi nestalo že by som to prepol na iný film.(17.6.2012)

Sám doma 2: Marv dostává kure*sky na prdel. Ten to schytal pořádně, chudák:) O hodně lepší a vymakanější než první díl. Sám doma 2 mi dal vše, co mi v jedničce chybělo. Více akce, zábavy, fórků, gagů, hlášek a především luxusních nářezů ze strany Harryho a Marva. I pro ně:) Sám doma není prvním filmem, kde mě úvodní díl navzdory svému vysokému hodnocení příliš nenadchl, ale zato pokračování, mnohdy s o hodně nižším hodnocením a rozlišnými názory, se mi líbilo mnohem více. Zde přibyly ještě postavy Tima Curryho s jeho ďábelským úsměvem či docela roztomilého Roba Schneidera. Mokrý banditi forever! "Cejtíš to?" - "Jooo, ryby." - "To je svoboda!", "Kolik prstů ti ukazuju, Marve?" - "Tři, čtyři, pět… osm!", "Harry, už jsem AŽ nahoře!" 😁 (10.3.2012)

• - Lety AA-226 z Chicaga do New York City a AA-669 z Chicaga do Miami, díky kterým se Kevin (Macaulay Culkin) ztratil, zajišťovala společnost American Airlines. Letadlo s ještě nic netušícím Kevinem přistává na letišti La Guardia v New Yorku na přistávací dráze číslo dva, přistání ze severu. V pozadí jsou patrné hlavní dominanty Empire State Building a Chrysler Tower. Chrysler Tower částečně zakrývá bílý kouř z tepelné elektrárny Ravenswood v Queensu. O několik vteřin později Kevin právě díky těmto budovám zjistí, že rozhodně není v Miami. Ale to už si užívá výhled z Yellow Cabu jedoucím po Queensboro Bridge na Manhattan. V Chinatownu si ještě pro jistotu koupí rachejtle, ale to už se kochá pohledem na Sochu svobody z Battery Parku. Další Kevinovou zastávkou na Dolním Manhattanu jsou budovy Světového obchodního střediska. Z vrchu WTC 2, tedy jižní věže, se Kevin dívá na Brooklynský a Manhattanský most. Ale to už se hlavní hrdina přesouvá do Central Parku, konkrétně do jeho jihovýchodní část s jezírkem, kde se na rohu Central Park Street a páté avenue vcelku na úrovni ubytuje v hotelu Plaza. U fontány Bethesda opět v Central Parku Kevin úspěšně unikne dlouhoprstým banditům. Toto místě se stalo dějištěm natáčení další spousty filmů. Pokusí se najít útočiště u strýce Roba v čísle 51 West na 95. ulici. Ale to už se dívá patrně do koncertní síňe na Sedmé avenue, tedy Carnegie Hall. Mezitím, kdy Kevin zúčtoval s bandity, maminka (Catherine O'Hara) ho hledá na Time Square a později se sejdou u vánočního stromku v Rockefellerově centru. Exteriér Duncanova (Eddie Bracken) hračkařství v New Yorku byl ve skutečnosti v Chicagu na adrese 209 South La Salle Street. Jedná se o kancelářskou budovu v centru. (jfilaa)

• - Ve scéně, kdy Kevinova (Macaulay Culkin) matka najde syna před velkým vánočním stromkem v New Yorku, je v pozadí vidět i česká vlajka. (RedHot)

• - Macaulay Culkin dostal za tento film 4,5 milionů dolarů. Bylo to 45krát více než za první díl. Tolik nikdy žádný 12letý chlapec nedostal. (Kulmon)