Dobytí severního pólu

(divadelní záznam)

V pražské restauraci „Pod Vyšehradem”, kam Cimrman rád chodíval na rybí speciality, přisedl k němu jednoho večera majitel hostince a zeptal se ho, zda by pro příští ples ledařů branického pivovaru nesestavil živý obraz „Češi na severním pólu”. Cimrman nabídku přijal a rozhodl se, že prostuduje polární tematiku přímo na místě. Nejcennějším přínosem jeho cesty do Arktidy byl jeho objev sněžného člověka (játyho). Cimrman se s ním osobně setkal, a jelikož k tomu došlo právě v době říje, mohl zblízka pozorovat jeho pohlavní život. Po návratu do vlasti, jsa silně nachlazen, nadiktoval svému sousedu Padevětovi hru „Přetržené dítě”, která byla takřka nehratelná v podobě, jak ji rekonstruoval dr. Brukner, která je však naprosto hratelná po revizi textu, kterou později provedl prof. Vondruška. Když se Cimrman uzdravil, ale jeho pravá ruka díky omrzlinám nebyla s to udržet pero, napsal levou rukou hru „kompaktní a čirou jeko střechýl” (Šalda) Dobytí severního pólu Čechem Karlem Němcem. Z ní se svět – bohužel pozdě – dovídá, že čtveřice pražských otužilců stanula na nejsevernějším bodu naší planety o celý den dříve než Američan R. E. Peary. (oficiální text distributora)

ondrach

Škoda. Mohl jsem dát víc. Řádně jsem se smál již na začátku, když četli své práce. Jakmile začala hra, bylo to vtipné již jen zřídka a šlo to rychle dolů. ()

xkepi

Vynikající, vtipné, zajímavé. Není problém vidět tuto hru poněkolikáté a stále mě to baví. Osobně tuto hru považuji za jasně nejvydařenější dílo Cimrmana. ()

VeraF

Ajajaj, jak já si vyčítám, že jsem nevyrazila do Prahy do divadla, dokud byl Smoljak naživu. Furt jsem to odkládala. To, že jeho "psy" už nikdy nemám šanci uvidět v jeho podání, mne prostě zarmucuje. To je tak půvabné, ty chvíle jeho důvěřivé nevědomosti o tom, kdo jsou psi.... Nádherná hra. A vůbec - když to srovnám s výletem na Kokořín.... :) ()

Aidina

Nemohu vybrat nejlepší hláškum, protože tolik místa tady není, musela bych přepsat celou hru, protože co věta, to perla. Hru už znám skoro nazpamět a nestalo se mi, že bych se přestala smát. Náš krásný český humor, kterému může rozumět jenom Čech. Jednou jsme na toto představení vzali cizince (perfektně mluví česky) ale byl jediný, kdo v sále se nesmál. Kolem něho se prohýbaly celé řady smějících se diváků a on pořád jak na nějaké poradě. Pak se nás ptál, co je podle nás tak vtipného na větě: ...Jdu na sever, jdu na jich..." že jemu to nepříjde legrační. No a my jsme se mohli umlátit smíchy, protože my přeci VÍME, NE? ()

Merenre

Navrhuji sníst psy. Pro mě osobně patří dobytí až do pomyslné "druhé ligy" cimrmanovských her (do první vražda...,vyšetřování..., dlouhý, široký,..., blaník a záskok) nebo minimálně na rozmezí. Pořád jde ale o fascinující a nádherný kousek. ()

AnysekMel

Odkojena na poslouchání nahrávek z cimrmanovských her nejsem schopna vybrat jako ostatní obdivovatelé oblíbenou repliku. Celá tato hra se mi vryla pod kůži, už v osmi letech jsem si předříkávala hru před spaním, nyní dokonce geniální výplody z hlav Svěrák-Smoljak používám v běžné mluvě. Asi zdá se, že je to pro záležitostí čiře nostalgickou a mé vychvalování do nebes není na místě. Avšak nemohlo by dojít k hrůznějšímu omylu. Genialita Cimrmana (především této hry) tkví v tom, že hra vás vždy okouzlí a nikdy vás nepřestane překvapovat, třebaže ji znáte již 14 let nazpaměť. V tuto chvíli tvrdím, rozpolcena nerozhodností a bezohledností vůči ostatním Cimrmanovým masterpieceům. , že je to nejlepší divadelní hra, co mé oko zhlédlo! ()

buchannon

Nejlepší, nebo spíš nejméně špatní Cimrmani, které jsem viděl. Opravdu je nemám rád stejně jako jistý Vašek Klausů. ()

SmisekPA

Hodnotit Cimrmany neni o poctu hvezdicek, protoze 5***** maji u me jisty skoro vsechny divadelni hry oblibene dvojky Smoljak+Sverak. Ja jen zarazuji do skupiny 1 ci 2. Skupina 1 = absolutne nej a skupina 2 = pouze nej. Dobyti severniho polu patri mezi 1. skupinu a to znamena masaz branice od uplneho zacatku az do konce. Je to jedna z mych absolutne nej zbrani proti trudomyslnosti (trebas prave v dobe COVIDi). ()

mnaucz

Novější záznam této hry je rozdílný hlavně v logickém uspořádáním semináře. V obsazení vidíme místo Jana Kašpara, Bořivoje Pence. Hraje to pěkně, ale Jan Kašpar byl pro mě více rázný náčelník. Amerického Čecha zde hraje místo mého oblíbence Pavla Vondrušky, Genadij Rumlena. Není špatný a do role sedí, ale Pavel Vondruška (i Jaroslav Vozáb) snad pro svoji znalost jazyka byli pro mě vždy číslo 1 a 2. Pavel Vondruška hrál tuhle roli (spolu s Dirigentem v opeře) asi nejdéle. Škoda, že jsem ho nestihl naživo. Záznam jinak slušný, jen si opět myslím, že i přes vydání v roce 2006, pochází z roku 1997. Z nových záznamů jeden z lepších. ()

Frenk9

Když nepočítám hru Posel z Liptákova , tak Dobytí severního pólu patří k mým nejoblíbenějším hrám "Cimrmanologů". ()

LeKK

První hra, kterou jsem od Cimrmanů viděla. Tehdy jsem byla ještě malá holka, ale hlášky mě neskutečně bavily a mnohé z nich používám v běžné konverzaci. Vždycky, když se někoho snažím přivést k Cimrmanům, pustím mu právě Dobytí severního pólu. Není to sice nejlepší hra (tu pozici u mě má a bude mít navždy Záskok), ale pochopí ji každý a nikdo se zatím nenudil. ()