Dokumentární

USA, 2004, 100 min

Morgan Spurlock

Morgan Spurlock

Morgan Spurlock sa rozhodol vykonať riskantný pokus na vlastnom tele. Po dobu 30 dní nebude konzumovať nič iné, ako jedlo zo "stánkov" s rýchlym občerstvením. Na paškál si zoberie nie len v Amerike populárny Burger King, ale aj samotný "slávny" McDonalds. Nemôžem povedať, že by ma tento dokument zaoberajúci sa témou obezity nezaujal, ale tak isto nemôžem tvrdiť, že by ma výnimočne ohúril. Za pozornosť stojí najmä jedna scénka. Všetky deti vo veku cca 4 až 7 rokov poznali klauna s McD., či rôznych prezidentov USA, no napodiv absolútne netušili o koho ide, keď im bol zobrazený portrét "......" Vyčarí Vám to úsmev na tvári, ako mne ;)(3.2.2014)

Přesvědčivě zdokumentována americká společnost přímo závislá na konzumu. Ham, ham, ham, haaamburger! Společnosti založeny na základě primárního cíle a to ZISKU! Ohleduplnost vůči zdraví úplně vymizela :D Napadá mě, proč si některé země tento způsob života přisvojily? Proč? :D Není to jen ve věci jídla :) ... Morgan Spurlock se doslova obětoval :D(28.2.2010)

• sbl

Sice to je hezké, že se pan Spurlock odvážil (smekám) k tomuto radikálnímu kroku, jak ukázat, že jídlo z mekáče je nezdravé(šok?!). Ale jelikož nejsem ze Spojených Států, kde jejich tradiční jídlo je hamburger a hranolky narozdíl od moraváka nebo čech co si dá raději guláš s pěti knedlama nebo svíčkovou, tak nemůžu soudit a hlavně se nemůžu vůbec divit, že sou amíci tak vyžraní. Navíc jsem aktivní sportovec a o svoji postavu se pečlivě starám, několik hodin týdně, takže nepatřím ani do skupiny tuzemských obézních lidí. Tento dokument jde proto poněkud mimo mě. Pochybuju, že tímto snímkem někdo radikálně změnil svůj postoj k mekáči, protože zatím ještě nezkrachoval. Obézní lidi nad tím mávnou rukou a řeknou si, že může být i hůř a ti ostatní buď postupně ztloustnou a budou patřit do první skupiny anebo se budou o sebe starat a sem tam si ten hambáč dají. Pokud chcou obézní lidi něčím vyděsit, tak to bude spíš přímé spojení obezity a impotence. Doufám, že mě nikdo nebude chtít ukamenovat za můj komentář. PEACE!!!(18.12.2010)

McDonalds nebyl nikdy můj oblíbený fastfood, nechutná mi to jejich maso. A po tomhle dokumentu si tam nedám nikdy nic víc než kafe! Opravdu podrobný pohled do americké kultury. Myslím, že v naší republice máme štěstí, protože tady jsou fastfoody v podstatě dražší záležitost. Taky bysme mohli dopadnout tak, že se u nás budou vyrábět držáky na dvoulitrové kelímky! Hlavního představitele mi bylo neskutečně líto už po první půlhodině. Tenhle dokument určitě v každém člověku zanechá nějakou stopu. Většinou stopu plnou hovězího :D(19.2.2011)

rozhodně zajímavý dokument... jeden z mála, který mě zaujal...(3.4.2011)

O McDonalde sa už popísalo a natočilo asi všetko. Vždy je to boj medzi ziskom a zdravím. Tento bol celkom vydarený, až na tú predlhú stopáž a milión štatistických údajov. Škoda len, že tieto filmy sa nevysielajú tak často ako reklamy na rýchle občerstvenie..(22.7.2011)

Natočené je to dost průměrně, ale za odvahu a přínosný námět si to zaslouží trochu nadhodnotit. *** Ve zkratce: Děti v amerických školních jídelnách se mají báječně. Američané se mají báječně. Majitelé fast foodů se mají super báječně.(22.7.2013)

Lahůdka, to všichni víme.. ale taky víme, že je to nezdravé.. takže, co vlastně bylo přínosem tohoto dokumentu ? Palec hore a par hvezd navic kvuli tomu, že někdo dokazal zbohatnout natočením něčeho, co každý dávno ví.(28.8.2013)

Velmi zajimavy dokument, ktery krome interieru fast foodu, hektolitru coly a tun burgeru ukaze i jak to vypada ve skolnich jidelnach v USA a jak to vidi americka spolecnost. Vsichni vime, ze jsou fast foody pro telo spise skodlive, ale jak moc? Morgan Spurlock riskoval svuj zivot aby to zjistil a stoji to za to. Akorat mohl par scen vystrihat a trochu to zkratit. Jidlo kazdopadne vypadalo moc lakave, takze se po ceste z prace na jeden Big Mac zastavim.(4.9.2018)

Žrát a žrát a nic nedělat...čeká někdo něco jiného než, že z něho bude mega vepř? čísla, která jsou v dokumentu zveřejněna(kolik aktér přibral) jsou docela zajímavá, ale myslím, že by to přibral i z běžných jídel bez pohybu(14.11.2007)

Velmi zajímavý dokument. Jako student potravin bych se podepsal pod hodně výroků, které zde zazněly. I když jsou některé momenty trochu nadsazené, aby divák nepřišel o atraktivitu, mají vypovídací hodnotu. Můj osobní názor: pokud budou amíci stále tak natvrdlí a dál do sebe cpát takový hnusy, tak si za to můžou sami svou blbostí. Je jasný že jsou terčem finančního zájmu firem, reklamní mašinerie a podobně, ale musí se trochu zamyslet sami nad sebou. Jinak se z téhle šlamastiky nedostanou. A co je nejhorší: Jsou to naše vzory.(6.3.2009)

Možná to zní arogantně, ale tlustý lidi(Myslim ty, co připomínaj prase před porážkou) jsou fakt nechutný80%(1.11.2009)

Dal bych si číze.(30.5.2010)

Doporučuju všem fandům i nefandům fast foodu. Já jsem byl jeden z těch fandů. Ano byl. Už nejsem a doufám, že mi to vydrží. Ještě se musím podívat na Fast food nation:)(1.1.2011)

Na dokument docela zábavné a pro mně i celkem poučné. To že v Americe tenhle problém je, jsem věděl, ale že ten problém je velikosti "Super size" už tolik ne. Ty statistiky občas vyrážely dech a hlavně tedy ty záběry školní jídelny a nevinné děti s hranolkami a burgery. Doufám, že tahle část západního stylu života se u nás takhle nezvrhne. Morgan Spurlock se ukázal být velmi sympatickým a zábavným člověkem, který chytrým způsobem tento problém zdokumentoval a snad i někomu pomohl.(4.1.2011)

Konečně nějaký dokumentární film, který mapuje expanzi fast foodu a jejich následků. Děsím se toho jak vidím, jak od revoluce nás všechny tyto řetězce rychlého občerstvení zaplavují. Taky nemohu ve svém okolí pochopit, proč odpad mezi jídlem je tak populární, vždy když jdu ve větším městě s někým a vidí McDonald, vidí v tom snad nějaký luxus tak tam musí zajít. Přitom je to jídlo nacucané svinstvem, které to jídlo totálně konzervuje, taky tam musí být něco jako nikotin v cigaretě. Hodně mi vadí, jak tyto řetězce kazí ráz historických měst. Ať u nás nebo na Slovensku.(29.8.2011)

• chewingum

Příliš dlouhé a zbytečně přehnané na něco, co stejně všichni víme.(18.11.2011)

Že je tam špatné se stravovat víme všichni, ale natočit o tom velice poutavý a i paradoxně zábavný dokument, to by mě nenapadlo. Ještě štěstí, že se po 8 týdenní veganské dietě dal zdravotně do kupy, i když kila shazoval přes půl roku. Je tam i dost odboček více či méně mimo, ale je to ku prospěchu věci (kdyby nebyli, tak to má s bídou 40 minut, i přesto, že tvůrce toho natočil dost), ale koho by bavilo se dívat jen na to jak žere hamburgery.(2.10.2012)

I'm ready. Super-size me! Okay.. Normální lidi napadne, že není zrovna nejzdravější, cpát se těma hnusama, který se buď koupou v oleji nebo jsou plné cukru. Nebo obojí. Ale je docela drsný, že je škodlivost vidět skutečně již po několika dnech. A co teprve po třiceti dnech! Je smutný, že se na tenhle dokument nekouknou ti, kteří by opravdu měli. A tak, i po tolika letech od natočení tohohle varování, se tam tolik lidí chodí nacpávat. A pořád to roste. "Legendární značkové restaurace McDonald´s. Nejlepší občerstvení, rychlá obsluha, skvělá nabídka produktů nejvyšší kvality. Sendviče, saláty, dezerty a .." Fakt skvělý..(3.11.2012)

A hned potom jsme šli do mekáče. Badass!(8.5.2013)

Divácky zajímavý dokument. Barvičky, vtipný protagonista, rocková hudba. Nejvíce mě zajímali vědecké poznatky, co se týče nárůstu procent tuku v těle, zhoršení funkce jater atd. Překvapilo mě, jak byli lékaři šokovaní dopadem fast foodu na organismus. Nečekali, že je ničivý stejně jako např. alkohol nebo drogy. Rozhodně zajímavý projekt, veškerý respekt Morganovi. // Co mě asi nejvíc dostalo byly paní, co nemají čas cvičit, ale jí fast foody pořád. Pak rodinka, co umí odříkat reklamu na Big Mac. A samozřejmě hranolky ve školách. Well done, America.(19.8.2013)