Dokumentární

USA, 2004, 100 min

Morgan Spurlock

Morgan Spurlock
  • verbal

Ač se jedná o dokument veskrze zábavný, zelené děti veganů si u něj nepochybně nadšeně sežerou kýbl napukané kukuřice a antiglobalizační smažky budou mít další důvod zkušeně potěžkávat před výlohou s velkým M dlažební kostky, jedná se o tendenční škvár. Nesnáším, když si někdo dělá legraci z mých oblíbených potravin, a proto jsem se rozhodl provést svůj vlastní experiment a několik týdnů žral chleba s paštikou a zapíjel ho koncentrovanou cukrovou vodou. S průběhem bych si vás dovolil seznámit: Týden 1. Mňam, Májka! I Poblífka nad ní vlnil prstem, je bez konzervantů a chutná skvěle. Taxi namažu dva! Xnídani, obědu i večeři. Jsem v úžasné kondici, na břichu si strouhám mrkev, kterou samozřejmě hážu králikům, aby brzo chcípli a mohl jsem je napaštikovat. Týden 2. Už tři dny jsem nesral! Asi lenivím. Nafouklý pupek mi převisnul přes pásek, trochu funím do schodů, mrkev se mi drolí o pneumatiku, králíci jsou kapku vychrtlí. Bude to tím, že se obaluju na zimu. Májka pořád skvělá, ale ten chleba zřejmě trochu škodí. Týden 3. Dnes se mi zdálo o mletí masokostní moučky. A taky volal můj kardiolog. Prý mám náběh na nějakou anginu klitoris, nebo tak, a měl bych okamžitě změnit stravovací návyky. Co ale může nějaký zasraný lapiduch vědět, že? Prý na škole z anatomie tak tak prolez. Ze mě hladovou piču nikdo dělat nebude! Ale opatření jsem raději provedl. Zkusím to chvíli bez lepku. Ubral jsem chleba, přidal Májky. Sraním stále pohrdám. Týden 4. Právě jsem s funěním doinstaloval na podlahu hajzlu zrcadlo. Přestal jsem si na něj vidět a vadily mi ty furt mokré ponožky. Králíci chcípli hlady, kůži a kosti jsem pomlel do Májky. Necítím se moc dobře, něco na mě leze, asi chřipka. No nic, dám si Májku, zaprdím si a půjdu spát. Musím už jen na zádech, na břichu se strašně kolíbám, mlátím hlavou do pelesti a budí mě to. Týden 5. Zasraná Májka. Už jí mám plnou prdel. Tak strašně rád bych si skáknul do Meka na něco dobrého, ale bojím se, že by mi to zkurvilo výsledky experimentu. A taky nemám co na sebe, už se nenarvu ani do XXL šusťáků se čtyřmi pruhy. Chřipka je nějaká vleklá, buší mi v uších, jsem kapku brunátný a taky mi z těch virů narostlo vole. Dnes mi na záznamník vyhrožoval i můj proktolog, ať se na to okamžitě vyseru, jinak prý budu prdět do hlíny. Zasmál jsem se tomu a zaprděl si do peřiny, ze které mi vylézaly mé otylé kotníky. Týden 6. Xnídani jsem si namazal Májku na Májku a hodil jsem kosu. Zasraná chřipka. Je mi zle zrovna když mě oslovil Myšelín, jestli jim nechci dělat Bibendum. Pak mi ale můj instalatér došel prošťouchnou hajzl, protože jsem omylem spláchnul pár obalu od paštik a dost mě vyděsil! Povídal, že to není žádná chřipka a mám to prý z toho, že furt žeru to svinstvo. Poblívka údajně lže za prachy a Májka není zdaleka tak zdravá a výživná, jak mi tvrdili! Jemu věřím, dokázal úplně sám vystudovat dvouletý obor bez maturity! Hajzli jsou to! Týden 7. Nacpal jsem se laxativem a týden sral. Jsem naštvaný! Jen, co si budu schopen přes to panděro zavázat tkaničky, skáknu si do Meka na zdravou snídani a pak se odpotácím s pytlem dlažebních kostek na demonstraci do Babic! Podívejte se, co se mnou provedli! Potáhnu to až do Assburgu, hned po Stojkových prý přijdu na řadu. Doufám, že mě podpoříte! Ty svině globalizační prý už pronikají i na zahraniční trhy a dokonce začínají cpát své závadné potraviny i do škol. Rozmlátíme jim fabriku a budeme jimi strašně pohrdat a bojkokotovat je, co říkáte, idioti?(27.10.2013)

Tento McFilm, a všetko to, čo zobrazuje, je na zaplakanie. Či z úbohosti alebo z humorného nadhľadu. Konečne sa roztrhlo vrece s dokumentmi, ktoré nastavujú americkej spoločnosti neprikrášľujúce zrkadlo. Neviem na čo je ten úbohý národ potom tak hrdý. Možno práve na to, že sú najtlstejší. Film ako dokument má všetko, čo som si pod podobným štipľavým námetom predstavoval. Hlavne poučné, odborné a prevýchovné zábery s množstvom fakov a odpudzujúcich zámerov. Tak čo, kedy zájdeme na Big Mac? :) 85%.(15.8.2007)

Spurlockova odvaha podstúpiť mesačnú mekáč-kúru zasluhuje uznanie, nehovoriac o pozitívnom odkaze tohto filmu v šírení organickej osvety. Ale sto minút, s toľkými nezaujímavými odbočkami, je príliš. Forma na kolene zbuchnutého dokumentu taktiež príliš nepomáha.(17.10.2011)

Tohle je navýsost poučný dokument, ačkoliv určitě není udělaný nejlépe jak mohl. Výsledná informace je nejdůležitější a ta zní, že žrát jen ve fast foodech může jen naprostý hovado :D(25.3.2006)

Čekala jsem více .. hl. představitel mi byl dost nesympatický ..(23.5.2008)

• - Celkem natočil Spurlock 250 hodin materiálu, ve filmu použil pak 0,6 % záběrů. (don corleone)

• - Během natáčení přibral Morgan Spurlock 13 % váhy, trpěl výkyvy nálad a ztrátou libidla. Trvalo čtrnáct měsíců, než se vrátil na svou původní váhu. (Terva)

• - Eric Schlosser, který napsal "Fast Food Nation" odmítnul Spurlockovi rozhovor. Svolil až po natáčení, tak se aspoň objevil jako bonus na DVD. (don corleone)