Dokumentární

USA, 2004, 100 min

Morgan Spurlock

Morgan Spurlock

„Fat bottomed girls (and boys), you make the rockin' world go round…“ Sebedestrukční dokument utopený ve zbytečných dějových linkách a Mooreovských fabulacích, nicméně nějaké ponaučení či důvody k zamyšlení může přinést i lidem s mozkem plavajícím v přepáleném oleji. Vše je o odpovědnosti (osobní, i směrem k vlastním ratolestem) a hlavně, je nutné vyhnout se extrémům. Trávit se třicet dnů jen dobrotami od šáši Ronalda je stejný výkyv, jako přístup autorovy přítelkyně, jenž si vyzývavě říkala o předávkování dvaceti deky lázeňské šunky.. Jinak pěkný poster. Se divím, že to není posmrtné foto Morgana Spurlocka z policejního spisu - nalezen svázán v kozelci za plotem centrály nejmenovaného řetězce rychlého občerstvení v Oak Brook, Illinois, uzavřeno jako sebevražda..(13.5.2013)

• D.Moore

"Dobrý den, jmenuji se Morgan Spurlock a rád bych natočil dokument, který mě proslaví a díky kterému se vám před svým příštím filmem nebudu muset takhle trapně představovat. Víte, většinu zajímavých témat mi sice vyplácal Michael Moore (Ahoj Miku!), ale co byste řekli na to, podívat se na zoubek fastfoodu? To by šlo, ne? Taky myslím. Jsem totiž dobrý. A vy se připravte, že strávíte hodinu čtyřicet sledováním toho, jak žeru a dobrovolně se ničím kvůli popularitě, jak přeháním, zvracím pro efekt, tvářím se jako v cílové rovince maratonu a stíhám mluvit s doktory, moralizovat, navštívit pár škol, dělat ty, ty, ty... Jo a před kameru taky přijde moje přítelkyně, která vám řekne, jaké mám teď problémy s erekci, a se kterou si ve chvíli nejtěžší móc dojemně zatelefonujeme. Mimochodem snad vás neurazí, že to bude hrozně okatě jednostranné." Ehm. Pokud by takovýto komentář Super Size Me předcházel, byl bych spokojenější. Po dokumentárním "Dělám to pro vás, tak mě litujte" zážitku ovšem musím říct, že hraný snímek Fast Food Nation dopadl mnohem lépe. Dvě hvězdy jsou pouze za dobrý nápad a pár scén.__P.S. Ne, do mekáče nechodím.(13.11.2011)

Na tenhle film jsme museli povinně v rámci školy. Avšak o jeho nadprůměrnosti mě nic nepřesvědčilo, spíš naopak (kdyby to bylo podáno v rámci opravdového filmu a ne dokumentu, např. jako v Requiem za sen, mohlo to být o něčem jiném). Do těhle obchůdků moc nechodím, to už i KFC je přijatelnější, ale samo o sobě, to jídlo není až zas tak hrozné. Když někomu chybí pohyb, tak může klidně od rána do večera jíst zeleninu a ovoce a stejně mu to nepomůže. Oceňuji to, že režisér, zároveň herec, to podstoupil sám, ale musím dát pouze 3*, na víc to nemá.(21.2.2008)

Dokument z řádu těch, jimž uvěříte i lživou informaci, neboť je zábavně prezentována. Na nenapadnutelné argumenty se zde nehraje, větší význam má síla dopadu. Je společensky prospěšným činem „užrat se“ fast foodovým jídlem? Co by následovalo, kdyby Spurlock ve svém experimentu pokračoval a nakonec zemřel? Byl by někdo překvapen? Těší mne autorova (pasivní) aktivita, ale zároveň přemýšlím, jestli byla takto vyhrocená varianta jediným způsobem, jak předvést škodlivost „junk food“ pro lidský organismus. Ale nejspíš jo, kdybych sám navštěvoval Meka vícekrát než jednou za půl roku, po zhlédnutí nejspíš přeladím na kopřivové listy... na pár dnů. 75% Zajímavé komentáře: Faye, nunka, numi, fleker, Decker, Trainspotter, Phillo, Honza dAve(21.9.2010)

Tento McFilm, a všetko to, čo zobrazuje, je na zaplakanie. Či z úbohosti alebo z humorného nadhľadu. Konečne sa roztrhlo vrece s dokumentmi, ktoré nastavujú americkej spoločnosti neprikrášľujúce zrkadlo. Neviem na čo je ten úbohý národ potom tak hrdý. Možno práve na to, že sú najtlstejší. Film ako dokument má všetko, čo som si pod podobným štipľavým námetom predstavoval. Hlavne poučné, odborné a prevýchovné zábery s množstvom fakov a odpudzujúcich zámerov. Tak čo, kedy zájdeme na Big Mac? :) 85%.(15.8.2007)

• - Eric Schlosser, který napsal "Fast Food Nation" odmítnul Spurlockovi rozhovor. Svolil až po natáčení, tak se aspoň objevil jako bonus na DVD. (don corleone)

• - V roce 2013 snědl Don Gorske již více než 26 tisíc hamburgerů Big Mac. Zatímco jako mladý snědl i 9 kusů za den, v roce 2013 jedl pravidelně již "pouze" dva denně. (Anetik)

• - Morgan Spurlock se vzdal úplně alkoholu 6 týdnů před začátkem natáčení, aby vyloučil jeho přítomnost v těle. (don corleone)