Dokumentární

USA, 2004, 100 min

Morgan Spurlock

Morgan Spurlock

Dokument z řádu těch, jimž uvěříte i lživou informaci, neboť je zábavně prezentována. Na nenapadnutelné argumenty se zde nehraje, větší význam má síla dopadu. Je společensky prospěšným činem „užrat se“ fast foodovým jídlem? Co by následovalo, kdyby Spurlock ve svém experimentu pokračoval a nakonec zemřel? Byl by někdo překvapen? Těší mne autorova (pasivní) aktivita, ale zároveň přemýšlím, jestli byla takto vyhrocená varianta jediným způsobem, jak předvést škodlivost „junk food“ pro lidský organismus. Ale nejspíš jo, kdybych sám navštěvoval Meka vícekrát než jednou za půl roku, po zhlédnutí nejspíš přeladím na kopřivové listy... na pár dnů. 75% Zajímavé komentáře: Faye, nunka, numi, fleker, Decker, Trainspotter, Phillo, Honza dAve(21.9.2010)

Američani jsou skutečně velice tlustý národ, a dost možná za to mohou fastfoody. Právě fastfoody si Morgan Spurlock zvolil za veřejného nepřítele č.1 a natočil o nich dokument "mooreovského" střihu. Oproti Mooreovi zde citelně chybí větší porce humoru. Výchozí nápad je znamenitý - Morgan se údajně po 30 dní stravuje výhradně u McDonald´s a pak předvádí na kameru devastující následky - ztloustne, rychleji se zadýchá při chůzi do schodů a má problémy dostat erekci (to ale na vlastní oči neuvidíte). Zde bych si dovolil trochu zapochybovat o objektivnosti filmu: Já pracoval 4 měsíce v americkém McD, během této doby jsem se ze značné části živil právě McHumusem (ne že by mi to tak chutnalo, měl jsem to (pst! :-)) zadarmo) a žádný z těchto problémů jsem u sebe nezaznamenal. Přesto dávám čtyři hvězdičky za dobrý úmysl, fastfoody jsou skutečně zlo, a všem vám doporučuji se držet od nich dál (vím o čem mluvím:)(20.6.2005)

Zajímavý je, že tento dokument měl na mě úplně opačnej efekt. Do McHovnaldu si jdu koupit jídlo jen v nouzi. V průměru tam zajdu tak maximálně 3× za rok. A důvod je, že mi ty jejich produkty moc nechutnaj. Vadí mi, že ve všem je list salátu, čínský zelí, okurky a podobnej sajrajt (zřejmě asi nejzdravější část celýho jídla). Takže si koupim třeba cheeseburger, vyházim z toho nejdřív okurky a pak to sežeru. Ale na některý ty věci, co žral Spurlock, jsem dostal celkem chuť. Jestli mě to mělo odradit od konzumace žrádla v McHovnadlu, tak tento dokument úplně selhal :-) Pokud budu hodnotit zábavnost, tak to byl průměr. Chvílema mi to připadalo skoro jak Jackass, ale do toho hromada nudnejch keců o školních jídelnách atd... Jinak Spurlock si zaslouží pochvalu, že to otestoval sám na sobě a né aby se jenom odvolával na názory nějakejch lékařů. Navíc ten jeho lékař teda vypadal jak Zdeněk Troška a pokud bych na takovýho doktora narazil někde v ordinaci, tak bych si od něj nenechal ani změřit teplotu :-) A ten "Troška" stejně celou dobu čet akorát nějaký čísla z rozborů krve a to mě fakt nezajímá. Jelikož tomu nerozumim, tak hlášky typu "cholesterol máte na 250" na mě moc velkej dojem neudělaj. Prostě je mi jasný, že jídlo z McHovnalda neni zdravý, ale překvapilo mě, že za 30 dní to udělá s člověkem až takovou změnu. Celkově pro mě z toho vyplynulo, že nejhorší ze všeho jsou ty přeslazený limonády. Takže podle mě by v McHovnaldu měli začít prodávat točený pivo, z hamburgerů vyházet všechny ty saláty a okurky a tim by se to vyřešilo. A já bych tam možná začal i chodit častěji :-)(15.2.2010)

Zábavné a poučné i když možná trošku přehnané a trošku moc vyhrocené. Ale možná to tak jen vidím z pohledu člověka, kterého hamburgry většinou nechávají chladným, ale dá si když na něj dostane chuť. Což je možná tak dvakrát do roka. Možná děsivější než samotný Morganův McExrperiment, je pohled na vypasené Amíky, snadnost oblbování reklamou a prolhaný zástupce potrávinářské lobby, který pronáší neuvěřitelné věci a ani se přitom nezačervená. Každopádně i kdyby to všechno byla jen z poloviny pravda, je to poučné a stojí to za viděnou.(5.3.2013)

• D.Moore

"Dobrý den, jmenuji se Morgan Spurlock a rád bych natočil dokument, který mě proslaví a díky kterému se vám před svým příštím filmem nebudu muset takhle trapně představovat. Víte, většinu zajímavých témat mi sice vyplácal Michael Moore (Ahoj Miku!), ale co byste řekli na to, podívat se na zoubek fastfoodu? To by šlo, ne? Taky myslím. Jsem totiž dobrý. A vy se připravte, že strávíte hodinu čtyřicet sledováním toho, jak žeru a dobrovolně se ničím kvůli popularitě, jak přeháním, zvracím pro efekt, tvářím se jako v cílové rovince maratonu a stíhám mluvit s doktory, moralizovat, navštívit pár škol, dělat ty, ty, ty... Jo a před kameru taky přijde moje přítelkyně, která vám řekne, jaké mám teď problémy s erekci, a se kterou si ve chvíli nejtěžší móc dojemně zatelefonujeme. Mimochodem snad vás neurazí, že to bude hrozně okatě jednostranné." Ehm. Pokud by takovýto komentář Super Size Me předcházel, byl bych spokojenější. Po dokumentárním "Dělám to pro vás, tak mě litujte" zážitku ovšem musím říct, že hraný snímek Fast Food Nation dopadl mnohem lépe. Dvě hvězdy jsou pouze za dobrý nápad a pár scén.__P.S. Ne, do mekáče nechodím.(13.11.2011)

• - Součástí dokumentu je rozhovor s Donem Gorskym, který od roku 1972 do doby natáčení zkonzumoval více než 19 tisíc hamburgerů Big Mac. Tento muž byl v roce 2008 zapsán do "Guinnessovy knihy rekordů" za 23 tisíc zkonzumovaných hamburgerů Big Mac. (Anetik)

• - V roce 2013 snědl Don Gorske již více než 26 tisíc hamburgerů Big Mac. Zatímco jako mladý snědl i 9 kusů za den, v roce 2013 jedl pravidelně již "pouze" dva denně. (Anetik)

• - Během premiéry v San Franciscu prozradil Spurlock, že během natáčení v řetězci ve městě New York, měli tvůrci problémy s natáčením přímo v restauraci. Nahrazovali to tedy buď skrytou kamerou nebo konzumací jídla v autě. V jiných městěch problém nebyl. (don corleone)