Dokumentární

USA, 2004, 100 min

Morgan Spurlock

Morgan Spurlock

Hvězdičku navíc za to, že jsme se v podstatě díky tomuto dokumentu u nás v Čechách nedočkali "supersize" hranolek a cheeseburgerů. Další velké plus (maximální hodnocení nedám kvůli šílenosti režiséra) si dokument zaslouží za to, že u mne jako jediný z mnoha podobných vyvolal nutkání dělat něco s mým "tlakem v hrudi a pocity horkosti". Ale teď vážně - jsem hypochondr.(31.3.2009)

Zábavné a poučné i když možná trošku přehnané a trošku moc vyhrocené. Ale možná to tak jen vidím z pohledu člověka, kterého hamburgry většinou nechávají chladným, ale dá si když na něj dostane chuť. Což je možná tak dvakrát do roka. Možná děsivější než samotný Morganův McExrperiment, je pohled na vypasené Amíky, snadnost oblbování reklamou a prolhaný zástupce potrávinářské lobby, který pronáší neuvěřitelné věci a ani se přitom nezačervená. Každopádně i kdyby to všechno byla jen z poloviny pravda, je to poučné a stojí to za viděnou.(5.3.2013)

S tímhle dokumentem je to opravdu 50 na 50. S polovinou věcí, které tam byly řečeny (McDonald je špatný, na váhu má vliv i to, že lidé necvičí atd…) souhlasím a beru je jako jistotu. Na sobě mám odzkoušeno, že je prakticky jedno, co jíte, ale když se hýbete, dokáže za dva až tři měsíce pohodlně shodit i deset kilo (true story, jak by řekl Barney :-)) a je mi taky jasné, co tímhle Morgan chtěl říct. Ale ta zbylá polovina mě nutí brát tento dokument jako komedii. Například ta jeho přítelkyně "všecičko je fujky fujky, jen organická strava je to nejlepší, jsem hrdá na to, že jsem veganka, šunka je jako heroin" byla opravdu na ránu, nechápu, jak s ní (vůbec nějaký) člověk může vydržet, občas argumenty proti těm fast foodům taky nebyly tak "pravdivé“ či "úderné"… prostě je to na člověku, jak si tyhle informace přebere. Za mě můžu říct (a to píšu jako člověk, co McDonalda skoro nejí, protože většinou dá přednost KFC a i to jím tak jednou za tři měsíce) že je to hlavně o lidech - pokud se tam budu stravovat denně a (ještě k tomu) budu pít ty jejich hnusy, tak je jasné, že nic dobrého se mi nemůže stát. I když… na internetu je už dost článku o tom, že někteří (jiní) lidé taky jedli u McDonalda každý den, ale je do nějaké výše (myslím, že to bylo 3 000 kalorií za den, teď opravdu nevím) a zhubli. Takže, tahle mince, vážení, má dvě strany a musím už potřetí napsat, že to je prostě o člověku. Například mám kamaráda, který váží tak 50 kilo, chodí do McDonalda i několikrát týdně, spořádá tam toho víc, jak menší rozvojová země a pořád se drží na své váze (jediný sport, kterému se věnuje, je fotbal). Takže asi tak… 50 %.(30.7.2011)

Opravdu drsný dokument, který se konečně nesnaží diváka přesvědčit argumenty typu "takhle jsem to zažil, tohle někdo říkal", ale ukazuje nám jednoho šíleného člověka, co se obětuje pro svůj film. Tleskal bych mu kdybych věděl, že mě uslyší a hodně rychle bych tento snímek doporučil jako "povinnou četbu" všem, bez rozdílu věku, kteří navštěvují často fast food všeho druhu. Mnoho skutečností z filmu jsou známá fakta, ať už vliv jídla na cholesterolu, podkožní tuk nebo srdeční problémy. Vše je však podáno velmi reálně, obětavě a pro každého člověka velmi jednoduše. Co se týče srozumitelnosti své myšlenky je SSM jednoduchý a přímý dokument dokazující vše o čem lidé neradi slyší. Doufám, že vznikne více podobných zničujících dokumentů, které lidi naučí myslet...(27.3.2007)

tendle film me inspiroval vylizt z pasivity a aktivne se zucastnit jedny z zenskejch praci (posledni dve slova venovany feministkam a uradu prace)......v dome sem nasel akorat dve veci...prosly mliko a vlocky....po dlouhy uvaze sem se rozhod, ze si uvarim vlocky s mlikem...no ..abych to zkratil..preskocim ty banalni veci kery zvladne i vašek vydra po amputaci horni casti tela, zacinajici pod kolenem...takze micham tou vareckou (zadnej dlouhej knedlik neska nebude)...a zrychluji vařečkootáčky..hlavne aby se to nepripalilo..rikam si a micham rychlejc a rychlejc...vločky už se toči uvnitr hrnce jako rusky kolo plny přivazanejch čečencu.. a ja stale zrychluji... oves lita vsude kolem a dopada na zem vedle mlika s vareckou, co tam dopadly chvili pred tim.... ale stim se pocitalo...ztraty povoleny...proto sem taky pracoval s takovym mnozstvim, aby i po učincich odstredivy sily,,,zbyla aspon jedna porce ......bohuzel...s litosti pro fanklub meho traviciho ustroji musim oznamit, ze sem zapomel zapnout plamen....ale nevadi..aspon sem usetril a ziskal novou zkusenost do zivota...uz vim ze dnesni technika neni tak dokonala jak je nam neustale podsouvano,,,,coz doklada i prihoda s mikrovnlou troubou,,, kdy sem dostal na rodine oslave za ukol rozmrazit tri kuře.......no a co se nestalo..po petactyriceti minutach bylo dotycne tri kure nalezeno rozvalne s kridlem v rozkroku uvnitr talire postavenho na magické troube ktera stale jeste svitila,vrcela, ale nestekala...moje obhajoba "..ta svině si asi zalezla do stinu" byla bez jakehokoli konkretnejsiho dukazu prohlasena za lživou....a od te doby uz se vzdavam sebemensiho vysvetlovani takovychto paranormalnich jevu .....proste kuchařina je nevděčnej džob a je dobry to nechat naodbornikach z MCdonaldu a podobnejch petihvezdickovejch hampejzu(31.12.2007)

• - I když Don Gorske již více než 40 let konzumuje denně hamburgery Big Mac, které tvoří většinu jeho jídelníčku, jeho váha i cholesterol jsou v normě. (Anetik)

• - Součástí dokumentu je rozhovor s Donem Gorskym, který od roku 1972 do doby natáčení zkonzumoval více než 19 tisíc hamburgerů Big Mac. Tento muž byl v roce 2008 zapsán do "Guinnessovy knihy rekordů" za 23 tisíc zkonzumovaných hamburgerů Big Mac. (Anetik)

• - Celkem natočil Spurlock 250 hodin materiálu, ve filmu použil pak 0,6 % záběrů. (don corleone)