Dokumentární

USA, 2004, 100 min

Morgan Spurlock

Morgan Spurlock

V Macdonald´s jsem nakupovala jen jednou, připadalo mi úžasné, že se ke žvanci dostanu aniž musím vystoupit z auta, stačí když vystrčím ruku z okénka. Jak pohodlné. Nadšení mě opustilo po prvním kousnutí! Dost nepříjemně mě zaskočilo, že ta „houska“ je sladká. A potom jsem musela z auta vystoupit, abych tu „poživatinu“ mohla vyplivnout! Tím to u mě navždy prohrál. O to víc obdivuji odvážného hrdinu, který se rozhodl měsíc se stravovat výhradně pod touhle značkou. Jeho přítelkyně je naopak veganka. No ještě, že mě nezvou na návštěvu, musela bych si vzít sebou svačinku. Zábavný dokument, který si vybral jako hlavní příčinu obezity McDonald´s, vřele doporučuji všem zákazníkům ..a já si jdu taky něco zakousnout. Takže .. dobrou chuť všem!(11.4.2006)

• D.Moore

"Dobrý den, jmenuji se Morgan Spurlock a rád bych natočil dokument, který mě proslaví a díky kterému se vám před svým příštím filmem nebudu muset takhle trapně představovat. Víte, většinu zajímavých témat mi sice vyplácal Michael Moore (Ahoj Miku!), ale co byste řekli na to, podívat se na zoubek fastfoodu? To by šlo, ne? Taky myslím. Jsem totiž dobrý. A vy se připravte, že strávíte hodinu čtyřicet sledováním toho, jak žeru a dobrovolně se ničím kvůli popularitě, jak přeháním, zvracím pro efekt, tvářím se jako v cílové rovince maratonu a stíhám mluvit s doktory, moralizovat, navštívit pár škol, dělat ty, ty, ty... Jo a před kameru taky přijde moje přítelkyně, která vám řekne, jaké mám teď problémy s erekci, a se kterou si ve chvíli nejtěžší móc dojemně zatelefonujeme. Mimochodem snad vás neurazí, že to bude hrozně okatě jednostranné." Ehm. Pokud by takovýto komentář Super Size Me předcházel, byl bych spokojenější. Po dokumentárním "Dělám to pro vás, tak mě litujte" zážitku ovšem musím říct, že hraný snímek Fast Food Nation dopadl mnohem lépe. Dvě hvězdy jsou pouze za dobrý nápad a pár scén.__P.S. Ne, do mekáče nechodím.(13.11.2011)

Hvězdičku navíc za to, že jsme se v podstatě díky tomuto dokumentu u nás v Čechách nedočkali "supersize" hranolek a cheeseburgerů. Další velké plus (maximální hodnocení nedám kvůli šílenosti režiséra) si dokument zaslouží za to, že u mne jako jediný z mnoha podobných vyvolal nutkání dělat něco s mým "tlakem v hrudi a pocity horkosti". Ale teď vážně - jsem hypochondr.(31.3.2009)

Opravdu zajímavý dokument natočen zábavnou formou. Na nějaký čas mě přešla chuť na hambáče i když jim nějak extra neholduji. Líbilo se mi, že dokument nepopisuje Mc Donalds jako totální zlo a ten chlápek uznává, že to jídlo je fakt dobrý, akorát vám prostě zkurví zdraví. Morgan Spurlock je asi fajn, chytrej chlápek, ale měl by shodit ten děsnej mroží porno knírek.(27.9.2007)

Odvážný experiment s vlastním zdravím. Brutální měsíční intoxikace organismu potravou z McDonalda je sice trochu přehnaný způsob, jak upozornit na nezdravost burgerové kuchyně, ale v praxi se jeví jako nejúčinnější. Nezdravost fast foodového stravování je obecně známý problém, kterému je současná civilizace vystavena. Nechť všichni pochybovači o zdravosti tohoto způsobu stravování si pustí tento dokument. McDonald je marketingově vůbec nejsilnější potravní řetězec, s nejrychlejším celosvětovým růstem tržeb. Pokud chcete vědět, jak nejlépe prodat hamburher, zeptejte se strýčka McDonalda. Nešťastné je, že speciálně v tomto řetězci jsou vystaveny reklamním vábničkám děti, ze kterých si restaurace vychovábá své budoucí strávníky. Jak smutné...... Dopad dokumentu Super Size Me pocítil i samotný McDonald. Ku prospěchu věci je, že nyní více sponzoruje sport, tabulky nutričních hodnot dostanete ke každému menu a začali nakupovt lepší oleje. Přidali více salátů. Nicméně nezdravé to je pořád a vždycky bude.(16.11.2012)

• - Během natáčení přibral Morgan Spurlock 13 % váhy, trpěl výkyvy nálad a ztrátou libidla. Trvalo čtrnáct měsíců, než se vrátil na svou původní váhu. (Terva)

• - Dokument měl premiéru v Sundance v lednu 2004. Po necelých dvou měsících oznámil McDonalds, že stahuje z prodeje velikost menu "super size". Pochopitelně řetězec tvrdil, že to nemá s filmem nic společného. (don corleone)

• - Morgan Spurlock dostal nápad na tento dokument, když ležel po večeři na gauči a ve zprávách viděl reportáž o dvou dívkách, které žalují McDonalds. (don corleone)