Dokumentární

USA, 2004, 100 min

Morgan Spurlock

Morgan Spurlock

Ačkoliv často navštěšvuju McDonald's a XL menu s BIG MACem je pro mě tiket do ráje....tak tento dokument obdivuju :) Sice je tam ten "final solution," kterému jsem se vysmál, jak nejvíc jsem mohl, ale i tak je to fajn. Nom, měl bych mekáč nějak obhájit...jedna ženská chtěla dokázat, že mekáčová dieta není jen tak nějaký výmysl. Jedla proto celý měsíc (stejně jako Morgan) jen v mekáči....a ejhle, zhubla o 9 kilo a neměla vůbec žádné potíže se zdravím...jediné, co v mekáči nejedla, byly hranolky (všichni známe přípravu hranolek). Nom, je převeliká škoda, že u nás není Extra size....určitě bych do toho šel....ale nezapomeňte,že mluvíte s člověkem, který zhamtne 2 XL menučka na posezení :)(14.9.2005)

Nevadí, že to všichni víme. Člověk je totiž panák fackovací a dokud mu netryská krev z otevřených ran, je mu fuk, co ví. Všichni víme, že se v mekáči cpem svinstvem. Neví to snad jen děti, ale i ony to - nějak - jednou zjistí. Spurlock natočil přímočarý a energický dokument, který má drajv a dokáže trefit všechny hřebíky na hlavičku. Příliš nespekuluje, spíše si pohrává s fakty. S fakty sice známými, jenže on ten fackovaný tvor potřebuje občas vidět, ne jen vědět. Škoda. Možná jednou hamburgery budou mít něco na způsob štítků na krabičkách od cigaret - miniaturní displeje a repráčky, které po každém soustu zakřičí: "Právě sis ukousl dvě stovky kalorií, ty tlustý prase!" Docela bych tomu i věřil. Zákony a zákonodárci totiž rádi dávají najevo, že o škodlivosti ví a snaží se vzbudit dojem, že s tím něco dělají. Jen proboha bacha, aby nám neklesly tržby. Je třeba prodat a být vlídný k lidem, no ne? Jsou šťastní, hladoví a vypasení, rovnou na porážku. P.S. Ty metrákové obludy na místě servírek vyznívají skoro až recesisticky.(13.7.2010)

McHnus v hlavní roli dokumentu, ve kterém je krásně ukázaný, že žraní chemických burgerů a Big Maců vašemu tělu rozhodně neprospěje. Spurlock je dobrej blázen a moc jsem mu fandil, aby to k něčemu pozitivnímu vedlo. No těžko říct, jestli to mělo nakonec nějaký výrazný přímý vliv na změnu nabídek v Mekáčích. Já se spíš obávám, že vyhrála nenažranost lidí a hlavně majitelů těchto řetězců. Každá miliarda v kapse se hodí, že? Problém v USA docela chápu, většina lidí si tam zdravá jídla jednoduše nemůže finančně dovolit. (viz. Potraviny a.s.) Ale že lidé chodí jíst do těchto hnuso-foodů i tady v ČR, kde se rozhodně vyplatí dát si v restauraci třeba lososa nebo svíčkovou za 85Kč, než jíst za 120 Kč Bic Mac s hranolkama v McSračce. Nevím no...ještě prostě pochopím, že člověk občas dostane chuť na týrané kuře z KFC, ale že má někdo chuť na malinkatý hnusný hambáč, ve kterém na maso nenarazíte - to opravdu nechápu. Zlatí vietnamci, tam je aspoň jistota, že je to ze psa, v lepším případě opravdu z kusu dobytka, ale aspoň to není z rozemletých zbytků všeho možnýho. Teď si pustím Fast food nation, to by mohla být taky solidní nechutnost. Prý místo koření dávají do hambáčů i hovna, tak su zvědavý. 80%(5.3.2012)

Tak tohle je absolutní nářez. K McDonaldovi ze zásady nechodím, ale spíše kvůli jejich obchodní politice. Ale potom, co jsem viděl tenhle dokument mám o několik desítek důvodů víc. To jak dokáže pouhý jeden měsíc stravování u mekáče zdevastovat organismus je absolutně šokující. Nejvíce mě dostalo, že burgery, hranoly, shejky působí jako droga, kterou člověk potřebuje, aby se cítil lépe. A Chicken McNuggets je považováno za pochoutku? HE HE? Přitom je to z nespotřebovaného kuřecího dopadu. Drsné taky je, jak MC Donald manipuluje s malými dětmi.Ve filmu žádé školou poviné dítě nepoznalo na obrázku George Washingtona, ale klauna z MC každé. Američani jsou nejen netlustější na světě, ale možná i nejhloupější, proč tedy všichni přebírají jejich zvrácenou kulturu a zvrhlý life-style?(10.12.2004)

Přesně ten typ dokumentu, který mě nejvíc baví. Co přišel Michael Moore, stoupl velice zájem o "dokument" jako formu, což je zatraceně dobře. Poučit a pobavit. Nebo pobavit a poučit? Ať tak nebo onak, tohle dílko si zaslouží naši pozornost. Potěšilo mne, kolik zajímavých "novinek" jsem se o Mc's dozvěděla, navíc některé výroky zúčastněných byly tradičně perlami. A Morgan Spurlock si Oscara zasloužil, kdyby pro nic jiného, tak alespoň za odvahu takhle si v zájmu osvěty huntovat tělo...to chce velkou dávku odvahy, a nebo bláznovství :-)(18.2.2006)

• - Celkem natočil Spurlock 250 hodin materiálu, ve filmu použil pak 0,6 % záběrů. (don corleone)

• - Součástí dokumentu je rozhovor s Donem Gorskym, který od roku 1972 do doby natáčení zkonzumoval více než 19 tisíc hamburgerů Big Mac. Tento muž byl v roce 2008 zapsán do "Guinnessovy knihy rekordů" za 23 tisíc zkonzumovaných hamburgerů Big Mac. (Anetik)

• - Morgan Spurlock se vzdal úplně alkoholu 6 týdnů před začátkem natáčení, aby vyloučil jeho přítomnost v těle. (don corleone)