Dokumentární

USA, 2004, 100 min

Morgan Spurlock

Morgan Spurlock
  • nunka

Z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že vám z McDonaldu naozaj dokáže v priebehu pár mesiacov narásť pekné sádelko, aj keď sa zrovna nemusíte napchávať len DoubleQuaterPoundermi a BigMagmi...sádelkový efekt vám za pár mesiacov vyčaria aj zeleninové šaláty s kvázi nízkotučnými dresingami, zmrzlinové milkshaky a mcdonaldové nízkotučné jogurty s medovými vločkami, keď ich máte na dennodennom jedálničku skoro každý deň v priebehu dvoch mesiacov...bola som v Amerike, dokonca som mala tú “česť“ každý deň obsluhovať pár stálych milovníkov McDonaldu, ktorí nevyzerali tak, ako nám to ukázal práve dokument Super size me... Morgan Spurlock podľa mňa veľmi jednostranne sprostredkoval realitu McDonaldového kalorického nezdravého jedálneho lístka. Myslím, že je to viac o životnom štýle američanov a nie o chybe v sieti potravinových produktov... Drvivá väčšina američanov má dve zamestnania, minimálny čas a chuť na varenie teplých večerí, mnohí nemajú čas na upratovanie vlastného brlohu, či výchovu svojich detí. A práve potravinový priemysel prispôsobuje svoju bohatú ponuku na časovo nenáročnú prípravu jedál, ktorá ich spotrebiteľom vyhovuje. Je však otázne, čo bolo skôr: ŽIVOTNÝ upracovaný ŠTÝL američanov alebo druhá varianta-lenivý štýl američanov alebo FAST FOODY? Napadlo ma, že by bolo vhodné pozvať Morgana na Slovensko a v priebehu mesiaca ho napchávať klobásou, slaninkou, údenými špecialitkami, dennodenná pivná dávka, sem tam dajaká žinčica a zákalačkové špeciality, v pravidelných intervaloch ho vážiť, merať tlak, robiť krvné testy a podobné blabla.. Myslím, že konečný váhový efekt by bol porovnateľný s tým McDonaldovým...Myšlienka dávať pozor na to, čo dávame do úst možno nebola zlá, no dokument bol až príliž jednostranne zameraný, aj tie demagogické repliky , čo sa sem tam mihli – hrôza! Viem, že budem veľmi kritická, no celé to veľmi škrípalo, aj keď to má istú výpovednú hodnotu.(6.5.2006)

Dle mého hodně polemizující (a to nejsem návštěvník Fast Foodů) dokument, bez atraktivního uchopení.. A paradoxně, čím méně Spurlock tlačí na pilu, tím více je jeho poselství účinnější!! Efektivně útočí na diváka, i když mnohdy střílí kapku od boku. Už předem totiž MOC DOBŘE věděl, o co mu jde, na nic nového (o čem bychom už dávno nevěděli) průběhem svého "experimentu" až tak nepřichází a i přesto, že nám nabízí pestrou (často až nevstřebatelnou) škálu McNešvarů, tak výsledek je minimálně rozpačitý!! 50%.(25.3.2007)

Fast foody jsou jistě jedním z hlavních viniků obezity v dnešní době, ale nakonec si za to, jak kdo vypadá a co jí, může každý sám. Spurlock se zajímá o nejrůznější aspekty stravování lidí nejrůznějšího věku a je zajímavé slyšet názory kolemjdoucích, tak jako i nejrůznějších odborníků. Jen co se týče McExperimentu, který na sobě měsíc provadí, se mi zdá, že občas trochu symptomy přihrává. Z tohohle dokumentu jde krásně poznat, jak velký rozdíl panuje mezi Amerikou a Evropou, co se jídla týče.(15.7.2009)

Spurlock vytvoří naprosto nereálnou situaci - tedy že se někdo cpe McDonaldem třikrát denně po jeden měsíc, aniž by to dřív dělal a ze dne na den - a tím chce něco dokázat. Ve skutečnosti to není zrovna průkazné. Jinak je ale spousta řečených věcí samozřejmě důležitá pravda a je jasné, že tak trochu bulvární je tenhle dokument záměrně. 70%(3.11.2011)

• iamek

McDonald nikoho nenutí jíst své výrobky. Každý přece ví, že jídlo ve fast foodech není zdravé tak proč tam lidí chodí ? Jednou jsem viděl dokument kde jedna slečna jedla celý měsíc jen ovoce a zeleninu a dopadla stejně jako Morgan Spurlock takže zdravotní stav Spurlocka nemůže nikoho překvapit. Jak už psal někdo dole celý dokument je nehorázná propaganda. Já do mekáče občas zajdu a budu chodit i po tomhle dokumentu. Všechno je v myšlení lidí a přeju McDonaldu mnoho úspěchu s nesmyslnýma žalobama.(13.7.2010)

• - Součástí dokumentu je rozhovor s Donem Gorskym, který od roku 1972 do doby natáčení zkonzumoval více než 19 tisíc hamburgerů Big Mac. Tento muž byl v roce 2008 zapsán do "Guinnessovy knihy rekordů" za 23 tisíc zkonzumovaných hamburgerů Big Mac. (Anetik)

• - V roce 2013 snědl Don Gorske již více než 26 tisíc hamburgerů Big Mac. Zatímco jako mladý snědl i 9 kusů za den, v roce 2013 jedl pravidelně již "pouze" dva denně. (Anetik)

• - Lékař Morgana Spurlocka se zmiňuje o filmu v hlavní roli s Nicolasem Cagem jako o filmu Death In Las Vegas. Ve skutečnosti se ale jmenuje Leaving Las Vegas. (fray)