Super Size Me

Proč jsme tak tlustí? Stačí dvě slova: rychlé občerstvení. Co by se stalo, kdybyste nepozřeli nic jiného než stravu z rychlých občerstvení po dobu celého měsíce? Filmař Morgan Spurlock se vydá na takovou cestu a je to ta nejriskantnější pouť jeho života. Pravidla? Třicet dní nesmí jíst nic jiného než co je na nabídce McDonalds, stravovat se v tomto řetězci třikrát denně, musí si objednat vše co je v nabídce alespoň jednou a musí si dát XXL menu, pokud je k tomu vyzván. Zatímco Spurlock přežvykuje pod zlatými oblouky, sjíždí celou zemi a rozmlouvá s počtem odborníků na rychlé občerstvení, s obyčejnými lidmi a navštěvuje školy, firmy a politiky. Spurlockova trýznivá hamburgerová dieta ho dovede k fyzické a citové proměně, která vás donutí zamyslet se nad objednávkou dalšího Big Macu. Super Size Me je film nabízející nový pohled na jeden z našich největších národních zdravotních problémů, na obezitu. (oficiální text distributora)

Olivier

Pan Spurlock vám tu velice názorně a přesvědčivě dokáže, že když budete hodně žrát, tak ztloustnete. Zajímavé téma, natočeno je to ovšem spíš průměrně, možná lehce nad. ()

Libb

zajímavé, kolik lidí tady tvrdí, že oni jsou v pohodě, protože do Mekáče nechodí - jenže ono to není jen o Meku, ale celkově o životním stylu. Obávám, se, že ten dkument zůstal nepochopen :-( ()

TunoNegro

Dokument, který sem nesnášel ještě před tím, než jsem ho viděl. Čekal jsem totiž od něho více méně to, co si z něho asi spousta lidí vezme: Nebudu jíst v McDonaldu, protože v něm jedí američané a ti jsou strašně tlustí. Burgery jsou junk food a mají hnusné maso. Seru na Ameriku a skočim si do hospody na pořádnou tláču nebo utopence. Problém je samozřejmě komplexnější a ten fakt, že zde pan Spurlock žere měsíc v McD tvoří pouze zástupnou linii filmu, aby to nebyla nuda a aby o něm spoustu lidí mluvilo (bohužel zejména mimo USA tak, jako jsem nahoře nastínil). Naštěstí dokument opravdu zdaleka není jenom o tom. Nejde samozřejmě pouze o McD, ba ani o fast foody. Problém je ve stylu života, neinformovanosti a ve faktu, že člověk ani po ničem jiném netouží. Stejný humus (možná eště horší) člověk koupí v normálních potravinách v různých formách snacku. Pravdou je, že v Evropě prozatím takový problém s nedostatkem zdravé stravy nemáme. Ve školních jídelnách jsou tvrdé restrikce a o nezdravosti jídel je v populaci poměrně silné povědomí. V USA to tak zatím není, pročež má dokument svůj smysl. Pro nás je možná mementem. ...a příliš nejde o to, že nějaký chlap jedl měsíc hamburgery a potom mu bylo děsně blbě... ()

veere

Tohle je typ dokumentu, který mám rád a stojí tak akorát na hranici dokument/propaganda. (Ne)překvapivý závěr, ale originální námět, a celkem smysluplná výplň rozhovorů - a myšlenka kouření/přežírání - Co je s tebou ty tlustá krávo, proč se přežíráš, a radši trochu neschodíš? - zatímco na kuřáky všichni ječí na ty tlustý v Fast Foodech ne. Každopádně U McDonalda nejím, nechutná mi tam a nemám tu společnost rád, ostatní fast foody navštivuji spíše výjmečně, ale v tom jídlu bych zas tolik problémů nehledal, nejhorší jsou ty přeslazený chcanky, kež by někde taky měli pivo/víno nebo alespoň sodovku. ()

surprise

Dobrý nápad, ale tak na 20 minut. Přesto se tvůrce pokusil i o přesah do obecnějších úvah než jenom o tom, že hranolky jsou nezdravé a že v Mekáči je cukr i v salátu. ()

Mr. Zero

Naprosto bláznivej pokus ale hodně zajímavej. Spurlock je dost šílenej týpek že do toho šel. Navštěvování fast foodu sem po shlídnutí tohohle dokumentu omezil. ()

L_U_M_P

nijako zvlast zaujimavy dokument,..ale vysledky su pozoruhodne, ..aj co sa tyka vplyvu na zdravotny stav respondenta, a takisto aj vplyvu na politiku McDonnaldu..davam tych 6,5/10 ()

Monyfik

Slabé a žádné nové informace. Každý snad ví, že když se nebude hýbat, bude tlustý a je jedno jesli jíte Meka nebo guláš s knedlíkem... ()

becky33

Tak nevím... stálo natočení tohoto dokumentu za to, aby se pak musel nevím jak dlouho vracet zpátky do normálu? ()

Adolf47

Jsme to co jíme. Přesně na to poukazuje tento výborný dokument, jeden z nejlépe zpracovaných a nejhodnotnějších, co jsem viděl. Jeho hodnota se ukazuje zejména ve scéně, kdy Spurlock navštíví jednotlivé školy a porovnává je. Vidět rozdíl přístupu těchto škol k významu stravování žáků pro vyučování, je zarážející. Celý dokument je zarážející a rozhodně doporučuji zhlédnout. V mé filmotéce mu náleží čestné místo. ()

victim42

Snažím se být objektivní, ale tři čtvrtiny lidí, co se objevují na obrazovce bych vyliskal. Skvělý námět a forma dokumentu. Hvězdička dolů za hudbu a další dvě za příšerný střih a hluchá místa. ()

rene75

Kromě onoho nápadu jíst jen u McD, film nenabízí mnoho originálního. Nicméně stojí za zhlédnutí (jako vše co vás motivuje se sebou něco dělat). Líbilo se mi, že pohled zůstal jakžtakž objektivní. Na druhou stranu je to jen pojmenování problému, ke kterému (zdá se) není řešení. ()

Pavlo

Dokument, ktorý ponúkne veľa zaujímavých faktov o „perfektných“ mňamkách z fasfoodov. Avšak typický americký dokumentárny štýl, snažiaci sa šokovať v každej minúte, z neho srší na sto míľ. Tieto techniky vyvolávajú pocit „znásilňovania“ faktov, čo vždy uberá na kvalite snímky. ()

camomilla

1. hvezda: American si dovoluje kritizovat Americany za jejich zivotni styl 2. hvezda: Kritika nadnarodnich retezcu (predevsim v USA kde jste zazalovani i za spatny pohled) 3. hvezda: Reziser se sam ucastni dokumentu 4. hvezda: Jist cely mesic "Meka" chce vazne odvahu 5. hvezda: Morgan je sympatak ()

P@\/EL

Velice zajímavý dokument, který svým specifickým způsobem rozebíra problém, s nimž se potýká téměř celý západní svět. Na filmu hlavně potěší, že je autentický a že obsahuje komenty odborníků (lékařů). Je pravda, že Spurlock to zde dohání až do extrému, nicméně problematika obezity je rozhodně alarmující. ()

kotrlak odpad!

McDonald jsem nikdy nemusel, ale tohle tohle není dokument o McDonald. Je to dokument o vypatlaným idiotovi, kterej se měsíc přežírá tak že to s ním skoro sekne, nebo se aspoň pořádně poblije. Film je tak patetickej až je chvílema funny. Nic víc, nic míň. Pětihvezdičkovejm bojovníkům proti globalizaci a podobnejm ichtylům doporučuju zkusit měsíc tradiční českou kuchyni, k obědu vepřo-knedlo, k večeři ovárek nebo pečený koleno, a k tomu pár piv. Možná nakonec zjistěj že McDonald nabízí celkem zdravou stravu.... ()

Toooorch odpad!

Film s mnoho zbytečnymi informacemi. Více než o predmetny rozbor jidla jde o sebereprezentaci autora a opravdu zbytecnymi vsuvky. ()

ReTeZa

Dokonalá výchovná pomůcka...Na střední nám tento dokument pustil náš učitel angličtiny a od té doby na něj navazuju kdykoli, když vidím, jak někdy z mých známých chce jít se mnou do nějakého fast foodu... Asi to taky pustím svým dětěm, a pak je nechám, ať se rozhodnou sami... ()

Spurlock a hollywoodská superagentka

Spurlock a hollywoodská superagentka

06.07.2016

Pokud vám jméno Morgan Spurlock nic neříká, zřejmě moc nekoukáte na dokumenty. Režisér Super Size Me, Nejlepšího filmu, jaký byl kdy prodán nebo Mansome o sobě dal naposledy vědět 3D výletem s… (více)

Politika nebo vědecký pokrok?

Politika nebo vědecký pokrok?

18.12.2005

Právě tímto tématem se bude ve svém novém dokumentu zabývat režisér Morgan Spurlock, který už zaujal svým anti-mcdonaldovským dokumentem Super Size Me. Nyní podle vlastní knižní předlohy nazvané THE… (více)