Láska je věčná. Kultovní americký film o pomstě ze záhrobí, během jehož natáčení tragicky zahynul představitel hlavní role Brandon Lee. Lidé kdysi věřili, že když někdo zemře, přenese vrána jeho duši do říše mrtvých. Ale někdy se stane něco tak hrozného, že duše si s sebou nese strašlivý zármutek a nedostává se jí klidu. V takovém případě někdy, ale opravdu jen někdy může vrána duši přinést zpátky, aby vše špatné napravila. Tak se i rockový muzikant Eric Draven vrací mezi živé, aby ve zločinem rozloženém Detroitu vykonal pomstu na gangu násilníků za vraždu sebe i své snoubenky... Krví nasáklý příběh o romanci sahající až za hrob pochází ze stejnojmenného komiksu, který hudebník a kreslíř James O'Barr vytvořil na začátku osmdesátých let, aby se pokusil vnitřně vyrovnat s násilnou smrtí své snoubenky. Hněvem, smutkem i láskou kypící dílo svému autorovi duševní klid nepřineslo, ale udělalo z něj jednoho z velikánů amerického autorského komiksu. V devadesátých letech, kdy Hollywood poprvé masově objevoval komerční potenciál kreslených románů, došlo i na adaptaci Barrova díla. Režie byla svěřena začínajícímu režisérovi reklam a videoklipů Alexi Proyasovi a hlavní roli získal Brandon Lee, syn legendárního mistra bojových umění Bruce Leeho. Zatímco Proyasovi ponurý snímek nastartoval kariéru a pasoval ho mezi filmovými nadšenci bedlivě sledované tvůrce, pro Leeho se stal kariérním vrcholem, ale bohužel i koncem života. Nešťastnou náhodou byl při natáčení jedné scény postřelen projektilem z pistole, která měla obsahovat pouze slepé náboje, a na následky zranění zemřel. Podobně jako jeho otec, který také zahynul za mnohoznačných okolností při natáčení svého největšího projektu, se i Brandon Lee stal posmrtně ikonou. Příznačně své poslední roli, s níž herecky i osobnostně splynul, ale není dnes vzpomínán tolik coby představitel akčních filmů, nýbrž jako symbol tragické lásky. Zdánlivě prokletý film, během jehož natáčení došlo ještě k několika dalším nehodám, byl dokončen za pomoci dvojníků i speciálních efektů a dodnes si udržuje statut jednoho z velkých kultů americké kinematografie. Na motivy komiksů Jamese O'Barra vznikly ještě tři další filmy a dokonce i televizní seriál, ale všechny se pouze přiživovaly na nehynoucí legendě prvního snímku. (Česká televize)

Unnamed

“If the people we love are stolen from us, the way to have them live on is to never stop loving them. Buildings burn, people die, but real love is forever.” Od začátku až do konce překrásná hudba! Pokud by to mělo být to jediné co si odnesu, stačilo by to... Atmosféra byla také skvělá - ponurá, temná, a lehce mystická. Tím ale bohužel seznam kladů končí, protože scénář za moc nestál. Velká škoda, protože potenciál to mělo veliký. Za výše uvedené klady (protože film vážně nenudil a sledoval se spíše jako umělecké dílo) nemohu dát méně než slabší 4*. ()

pursulus

+ Pro děti do 13 let +¬         Poznámka: Toto opoznámkování i mé (zprůměrované) hodnocení je za všechny díly "Vrány". Vysvětlení, proč hodnotím více snímků jako celek, lze nalézti na mém profilu v úvodní části "O hodnocení".¬                 Vysoce formalistní původní "Vrána" původem německého úspěšného scénáristy D. Schowa a režiséra A. Proyase je asi to nejlepší, co lze shlédnouti z celé řady "Vrány". Prázdné, vizuálně velmi dobře vypracované dílo si našlo své stádo obdivovatelů, ke kterému já rozhodně nepřináležím. Míním, že obdiv k samoúčelnému vizuálu je vyhrazen pro kluky a holky do 13 roků a mně už tolik rozhodně bylo.¬                 Na tvorbě následníků zmíněné původní "Vrány" už se ani Schow, ani Proyas nepodíleli a tak přednostmi "jedničky" další pokračování netrpí; zůstaly pouze vady. Tento první díl hodnotím 2 **. Podnětné opoznámkování: uživ. dopitak. ()

Sany33

Príbeh: vstal z hrobu aby sa pomstil! Herecké obsadenie: Brandona Lee je veľká škoda, chlapec to mohol dotiahnuť veľmi ďaleko a to nesúdim iba podľa tohto filmu. Prevedenie: Atmosféra je brutálna, gotická a epicky vybičovaná. Čo sa ale týka príbehu od začiatku po koniec divák nepociťuje napätie nakoľko sa stretávame s rádoby nesmrteľným hrdinom. Tak u nás absentuje strach a aj pocit nebezpečia, teda až na finálny fight. Pocity: Po hre na gitaru na streche sa dostavili zimomriavky. Interakcia policajt, záporný hrdina a dieťa v ťažkostiach bola rana do čierneho. Pridaná hodnota: Aj napriek mnohým superlatívom vyššie je film veľmi jednoliaty a predvídateľný. Atmosféra super ale finálny motív hlavného hrdinu je mega okukaný. Aj to je dôvod prečo ľahko v hlave zapadne prachom. 70% ()

VanTom

Komiksově přímočarou, "rockově gotickou" pomstu za brutální zločin, nad nímž se i smrt ustrne, zahalil Alex Proyas do stylově deštivé, tíživě teskné atmosféry dekadentního města, která jej i po letech činí výjimečným (velkou zásluhu na tom mají jak osobní předloha Jamese O'Barra, tak jedinečný soundtrack Graeme Revella). Dobře načrtnuté postavy i na malém prostoru zaujmou (zvrhlý Michael Wincott!), přičemž vědomí tragického skonu charizmatického Brandona Leeho depresi filmu (jakož i legendu Vrány) umocňuje na druhou. ()

davidek

Nádherně pochmurný romantický horor. Možná by stálo za zmínku, že Sarah si zahrála Rochelle Davisová. Myslím, že to nebyla malá role. Tvůrci včetně Brendona chtěli celý film natočit černobíle, ale nebylo to dovoleno. Nakonec se film točil pomocí filtrů, které odstraňovali odstíny modré nebo filtry do červena a pouze vzpomínky a část reálného života byla barevná respektive červenožlutá. ()

ABCD Marta

Když jsem viděl Vránu poprvé, nejspíš jsem nepochopil, co měl autor na mysli, a celé dílko mi připadalo tak trochu jiné a slabší než ostatní komiksové adaptace. Jenže ,,Boží mlýny melou pomalu, ale jistě", takže při dalším zhlédnutí to bylo úplně jiné kafe. Temná atmosféra, skvělý Brandon Lee a svižné tempo dělají ze snímku jasný nadprůměr, i když některé ,,srdcervoucí" scény určitě nevyzněly tak, jak by měly. ()

NoFiction

Naprosto dokonalý film s originálním příběhem a prostředím, ve kterém se vše odehrává a ještě dokonalejším soundtrackem. Na věčnou památku zesnulého B. Lee. ()

homerr

Škoda, že celý film je natočen v až moc velké tmě, někdy jsem se moc musel soustředit, aby mě něco neuteklo. Pro mluví atmosféra, která je temná, syrová, bohužel celý film je až moc jednoduchý a tak snadno předvídatelný, že mu to dost škodí... ()

Guzo

Asi jsem prostě čekal víc od tohohle kultovního díla, takže lehké zklamání.. Nevadí, alespoň vim, kde se inspiroval Temný rytíř a jeho Joker ;) ()

Puyi

Film má skvělou, tajemnou atmosféru, jeho celkové provedení se mi velmi líbí. Film svojí délkou rozhodně nemaří čas, takže obsahuje spoustu akčních a napínavých scén. Herci jsou velmi dobří, Brandon Lee byl jako Eric Draven naprosto parádní a už jen jeho samotné ztvárnění je dokonalé, škoda že děj není až tak působivý a je předvídatelný od samého začátku, ale za 4* je to s přehledem. ()

Koryntos

Film Vrána by se mi určitě líbil více,pouze tehdy kdybych byla feťačka, vyznávala bych gotický styl a měla zálibu v sado-maso hrátkách se sklonem k incestu.I na horor velice depresivní. Breendonovi Lee ovšem jeho role seděla opravdu přesvědčivě. Daleko více se mi líbila Vrána město andělů. ()

Dreadd

Neskutečně atmosférický a temný thriller a v hlavní roli Bruce Lee junior. Tahle kombinace zaručuje kvalitní filmovou zábavu a z nešťastné smrti hlavního představitele, pro kterého mohla být Vrána odrazovým můstkem do áčkové produkce, dělá ještě větší tragédii. Eric Draven je totiž jeden z atraktivních záporných klaďasů, který prostě jednou v noci vyleze z hrobu, na obličej si namaluje člena kapely Kiss a jde srovnat celé městské podsvětí, jehož členové mu zabili snoubenku. A po naprosto zpackaném Proroctví jsem obnovil svou víru v Proyase. ()

Avari.73

Takřka geniální zprácování komiksu. Nádherně temné, zachovávající si romantickou podobu gothic stylu. Překvapivě, vedle úžasné výpravy, vládnou i herci s pořádným záporákem. Ten, kdo si ale film ukradl pro sebe a stal se ikonou, byl Brandon Lee. O jeho (ne)slavné smrti ví snad každý. Mohu jen říci, že i bez ní by vyčníval jako herec. Ani na chvíli nepřehrává a přitom by bylo tak snadné do toho spadnout (zdravím Pereze). Nestalo se, že bych mu jeho cestu za pomstou nevěřil a mohu říci, že v jeho roli vidím odraz pro Ledgerova Jokera. Hlavní motiv je třešničkou na dortu. Kult! (pokračováním se vyhnout) ()

Autogram

Šialenému násilníckemu gangu ide po krku záhadný pomstiteľ a iba jediný policajt a mladé dievča pochopí, ako sa veci majú. Dievča to celé zjednocuje s minulosťou a dáva filmu aspoň nejaký zmysel, lebo inak by bol príbeh neskutočne tuctový. Nočná atmosféra je hustá, že sa dá krájať, no samotnú akciu poriadne nevidno, ešteže niekoľko myšlienok vo filme stálo za to. –––– I když ztratíme lidi, které milujeme, můžeme s nimi žít dál, pokud je nepřestaneme milovat. Domy hoří, lidé umřou, ale skutečná láska je věčná. ()

Jaro.Krafcik

Film sa tažko hodnotí, kedže je celý film temný a už len spomienka na hlavného herca ktorý zomrel pri natačaní zamrazí. Ale ja mám v obľube filmy podľa komiksu a tak mi film celkom dobre padol. Súboje a príbeh ktorý sa odohravá počas Halloweenu.. Prepáčte, noc pred ním čiže 30.oktobra takzvaná Diablova noc. Na filme mi možno trochu vadila romantická pointa ale pre skvelé herecké výkony som nijako netrpel.Film odporúčam pozerať hlavne v noci. 4* ()

Almásy

atmosféra super aj hudba sa dala, ale ten istý problém ako u sin city, forma prevýšila obsah a príde mi fakt skor do placu ze ten film vyuzil smrt brandona leeho ako zásterku pre jeho pseudo kultovosť, a to napriek tomu že jeho herectvo stojí za prd.. ale pozerá sa to dobre. ()

BuryGol

Film, kterej jsem si pro jeho nádheru ani jednou nepozastavil a málem skončil jak Tycho de Brahe si těch 5 hvězd prostě zaslouží. Je tam krásně ukázanej smutek, vztek, temnota, odplata a špetka humoru. Prostě komiks převedenej do geniálního díla. Do toho tam hraje fakt super muzika, která jen dokresluje temno celýho filmu. No a v neposlední řadě Brandon Lee, kterej se po tomhle filmu moh stát hvězdou celosvětovýho významu. Byla jeho smrt jenom náhoda, nebo je v tomhle komiksu víc zla, než si myslíme? ()

Remake Vrány našel hlavní hvězdu

Remake Vrány našel hlavní hvězdu

03.04.2022

Střelba rekvizitou skončila smrtí kameramanky

Střelba rekvizitou skončila smrtí kameramanky

22.10.2021

Herec Alec Baldwin při natáčení westernu Rust zřejmě omylem zastřelil 42letou kameramanku Halynu Hutchins a postřelil režiséra filmu Joela Souzu zbraní, která sloužila jako rekvizita a neměla… (více)

Reboot Vrány opět žije

Reboot Vrány opět žije

31.01.2020

Filmová Vrána patří k nejprokletějším projektům vůbec. Zaprvé bude značka už navždy svázána se smrtí herce Brandona Leeho, jakoby to ale nestačilo, Hollywood se už dobrou dekádu snaží o reboot, který… (více)

Remake Vrány se ruší. Už zase

Remake Vrány se ruší. Už zase

01.06.2018

Nejspíš je na čase si přiznat, že už se filmového remaku kultovního komiksu Vrána nikdy nedočkáme. Po problémové produkci a několika změnách na režisérském postu se natáčení opět odsouvá. Projekt… (více)