Maska rudé smrti

Roger Corman

Scénografie:

Daniel Haller
  • faana21

Fádní! Snad první horor, při kterém jsem místo pnutí neuronů vytrvale zíval, zápletka nicotná, čitelná od začátku, ani miss Asherová, tehdejší to snoubenka Beatla Paula McCartneyho, nikterak oslnivě nezaujala, takže sakumprdum podprůměrná podívaná na bandičku ukecaných pseudosatanistů, které si v závěru podá-nepodá pán v červeném. B-éčko jak Brno!(5.7.2011)

Roger Corman a jeho naivní režie, pastelový Technicolor, charismatický Vincent Price, neopakovatelné kouzlo... Cokoliv od "geniální" až po "hrozné" je pravdivé. A i když Zánik domu Usherů a především Jáma a kyvadlo nabízejí lepší příběh, pořád patří Maska mezi několik málo filmů, kde to vůbec nevadí a estetično zaslouženě kraluje. Každý záběr je vrcholný kýč, kterému jedinému tu věřím, že může být uměním.(15.2.2009)

Cormanovka úplně typická a dokonce nejspíš s nejbohatší a nejextravagantnější výpravou, což by stačilo normálně nejmíň na tu čtyřku, jenže překvapivě to na mě působilo mnohem vlažněji, než třeba o dost komornější Předčasný pohřeb nebo i Ligeina hrobka. Povídka o masce rudé smrti totiž byla poměrně působivá, ale nebyl to zrovna materiál ke zpracování na hodinu a půl filmu pokud by si autoři nějak zápletku nerozšířili sami, což tady udělali. Dopadlo to ale docela přiblble, protože celá zápletka je tak nějak podivně uhozená a působí hrozně uměle a prvoplánově, aby nakonec ještě zůstala docela nevyužitá, protože i přes obrazovou působivost závěru ta obsahová byla úplně na hlavu a to filmu teda moc nepomohlo. Vincent Price si tu mohl hrát prakticky jak chtěl a čím extravagantněji nebo přehrávaněji to dělal, tím líp, protože celá ta úplně vymyšlená zápletka okolo rudé smrti tu byla jen k zobrazování dekadentního chování na silně dekadentním večírku uvnitř dekadentního zámku dekadentního prince Prospera :). Takže výprava a obraz úplně úžasný, ale zrovna ve filmu, který si vybral povídku těžko adaptovatelnou a ta vlastní adaptace bohužel byla vycucaná z prstu úplně, takže mě to moc nedostalo oproti jiným cormanovkám. A taky pěkný herečky to mělo, protože corman tam furt ve filmech musel mít nějaký zrzavý :).(26.2.2011)

Není to úplně horor, člověk nesedí s hrůzou přikován k sedačce jako třeba u Kruhu nebo Osvícení. Dokonce to místy trochu nudí. Ale přesto hodnotím lehce nadprůměrně, protože když už se tam něco stane, stojí to za to. Ze všech scén bych vyzdvihl upálení jedné z postav (kdo viděl, chápe), rudý danse macabre, útok vrány nebo poddaní hrající si na zvířata. Je to v podstatě nudné béčko, ale tak zajímavě výtvarně i hudebně podané, že se mi to nakonec vlastně i docela líbilo.(25.11.2009)

Nádherně atmosférický snímek, ve kterém se skoro celou dobu nic moc neděje, příběh ale plyne jemně a rychle a není ani sebemenší chvilka na nudu. Vincent Price opět ukázal své herecké charisma a podal excelentní výkon, ostatní herci ale byli také dobří. Kostými se nešetřilo a to je jedině dobře, akorát nemuseli tak hýřit barvami ale to už je jedno, do děje zapadaly. I když po dějové stránce Maska rudé smrti odpovídá třem hvězdičkám, dám čtyři za neuvěřitelnou zábavnost.(23.2.2010)

• - Esmeraldu, manželku Hop-Toada, hrála Verina Greenlaw, která byla v té době ještě dítětem. Musela být předabována dospělou herečkou. (liquido26)

• - Původně chtěl Corman točit Masku Rudé smrti hned po Zániku Domu Usherů, ale nakonec od toho upustil, neboť měl pocit, že určité prvky jsou podobné Bergmanově Sedmé pečeti. (liquido26)

• - Cormanovi a Danielu Hallerovi se povedlo docílit honosnějšího vzezření snímku použitím kulis z filmu Becket. (liquido26)