Maska rudé smrti

Roger Corman

Scénografie:

Daniel Haller
  • dopitak

Jako milovník starých britských gotických hororů, který obdivuje atmosféru, příběh Pádu domu Usherů i výkon Vincenta Pricea v něm hlásám, že "Maska" je příšerná kravina, kterou by žádný zelenáč v oboru začínat neměl, jinak si tento žánr znechutí jednou provždy. Kromě stupidního scénáře mě nejvíc vytočila neschopnost tvůrců sehnat do role trpasličí tanečnice opravdovou liliputku. Malá holčička, která jen hýbe pusou, a je předabovaná dospělým ženským hlasem, působí v jinak poměrně graficky zdařilém filmu jako neuvěřitelná amatéřina. Tragicky také hrají všichni komparsisté, smějící se ničemu. Rychle jinam od Červené smrti!(28.10.2009)

Z Poeových povídek Maska rudé smrti a Skokan si Corman spolu se scénáristy vybral pouze několik základních témat a spíš než příběhem se Poeovým pracím přibližuje atmosférou plnou mystických prvků a groteskna. K tomu patří i nepříliš bohatá výprava a divadelní kostýmy, což je ale nezbytná součást celku. Veškerou pozornost na sebe totiž strhává Vincent Price jako manipulátorský a k lidskému životu lhostejný princ Prospero, který svého postavení využívá k psychologickým experimentům a zvrácené hře se svými oběťmi. Už jenom kvůli barevnému ladění a závěru bych Masku rudé smrti nepovažoval za laciné béčko, ale naopak za přemýšlivý mysteriózní horor, který i přes omezený rozpočet upoutá vaši pozornost.(22.5.2011)

Cormanovka úplně typická a dokonce nejspíš s nejbohatší a nejextravagantnější výpravou, což by stačilo normálně nejmíň na tu čtyřku, jenže překvapivě to na mě působilo mnohem vlažněji, než třeba o dost komornější Předčasný pohřeb nebo i Ligeina hrobka. Povídka o masce rudé smrti totiž byla poměrně působivá, ale nebyl to zrovna materiál ke zpracování na hodinu a půl filmu pokud by si autoři nějak zápletku nerozšířili sami, což tady udělali. Dopadlo to ale docela přiblble, protože celá zápletka je tak nějak podivně uhozená a působí hrozně uměle a prvoplánově, aby nakonec ještě zůstala docela nevyužitá, protože i přes obrazovou působivost závěru ta obsahová byla úplně na hlavu a to filmu teda moc nepomohlo. Vincent Price si tu mohl hrát prakticky jak chtěl a čím extravagantněji nebo přehrávaněji to dělal, tím líp, protože celá ta úplně vymyšlená zápletka okolo rudé smrti tu byla jen k zobrazování dekadentního chování na silně dekadentním večírku uvnitř dekadentního zámku dekadentního prince Prospera :). Takže výprava a obraz úplně úžasný, ale zrovna ve filmu, který si vybral povídku těžko adaptovatelnou a ta vlastní adaptace bohužel byla vycucaná z prstu úplně, takže mě to moc nedostalo oproti jiným cormanovkám. A taky pěkný herečky to mělo, protože corman tam furt ve filmech musel mít nějaký zrzavý :).(26.2.2011)

Maska červenej smrti bola pre mňa prekvapením hlavne kvôli serióznemu podaniu filozofických otázok a ich hĺbke, čo je v takejto kvázi brakovej kinematografii nie častý jav. Cormanovi sa podarilo vytvoriť temnú atmosféru paradoxne šialenou farebnosťou, ktorá pripomína viac rozprávky, ale myšlienkové vyznenie filmu je omnoho temnejšie. Prospero má vždy na každú kritiku svojich krutých skutkov pohotovú odpoveď, ktorá dáva zmysel a robí tak film menej rozprávkovo čiernobielym. Vo vizuálnej stránke sa podľa mňa vzhliadli aj niektorí tvorcovia čs rozprávok, napríklad takí Princ a večernica boli u Prospera určite na návšteve. Rozuzlenie je síce skvelé, ale Corman akosi zabudol aj na zaľúbencov. Počas filmu som si myslel, že hlavnou postavou je dievča, záver ale ukázal, že ňou bol Prospero.(16.12.2012)

Nádherně atmosférický snímek, ve kterém se skoro celou dobu nic moc neděje, příběh ale plyne jemně a rychle a není ani sebemenší chvilka na nudu. Vincent Price opět ukázal své herecké charisma a podal excelentní výkon, ostatní herci ale byli také dobří. Kostými se nešetřilo a to je jedině dobře, akorát nemuseli tak hýřit barvami ale to už je jedno, do děje zapadaly. I když po dějové stránce Maska rudé smrti odpovídá třem hvězdičkám, dám čtyři za neuvěřitelnou zábavnost.(23.2.2010)

• David Weston

• - Pro scény, kdy vězněná Jane Asherová běhá po zámku, byly postaveny 2 míle chodeb. (liquido26)

• - Esmeraldu, manželku Hop-Toada, hrála Verina Greenlaw, která byla v té době ještě dítětem. Musela být předabována dospělou herečkou. (liquido26)

• - Postavy Hop-Toada a Esmeraldy pocházejí z jiné Poeovy povídky "Hop-Frog", která byla inspirována skutečným incidentem. Roku 1393 se na maškarním bále francouzský král Karel VI. a 5 šlechticů oblékli a nechali spoutat řetězi jako divoši. Jejich kostýmy náhodou začaly hořet. 4 šlechtici uhořeli. Incidentu se začalo přezdívat "Bál hořících mužů" (Bal de Ardents). (liquido26)