Maska rudé smrti

• Česko Rudá maska (více)
Trailer

Americký režisér a producent Roger Corman patří mezi legendární tvůrce hororového žánru. Během své dlouhé kariéry proslul schopností natočit osobitý hororový či fantaskní snímek za minimální náklady v rekordně krátkém čase. Začátkem 60. let Corman natočil význačný cyklus sedmi volně navazujících snímků inspirovaných povídkami Edgara Allana Poea. První filmovou adaptací tohoto literárního klasika se stal v roce 1960 snímek Zánik domu Usherů, který pro Cormana představoval první zkušenost s barevným širokoúhlým formátem a začátek dlouholeté spolupráce s charismatickým hercem Vincentem Pricem. Krátce na to následovaly snímky Jáma a kyvadlo (1961), Předčasný pohřeb (1962), Historky hrůzy (1962) a Havran (1963). Po přesunu produkce do Velké Británie v roce 1964 pak vznikla poslední dvě vrcholná díla Maska rudé smrti (1964) a Ligeina hrobka (1965). V Masce rudé smrti představuje Vincent Prince satanistického prince Prospera, krutého tyrana a nejbohatšího muže v kraji, který pustoší děsivá choroba zvaná rudá smrt. Zatímco vesničané umírají v děsivých bolestech, Prospero pořádá na svém hradě opulentní maškarní ples v domnění, že je zde před smrtící nákazou v bezpečí. Na maškarní ples se však dostaví tajemný host v rudé masce a začíná tanec smrti. Závěrečná taneční scéna představuje společně se satanskou mší nezapomenutelný vrchol Cormanova snímku, který vyniká nápaditou kamerou Nicolase Roega, jemuž se podařilo využitím dlouhých kamerových jízd a barevné symboliky vyjádřit barevnou koncepci literární předlohy. (Česká televize)

Trailer

Cimr

Není to úplně horor, člověk nesedí s hrůzou přikován k sedačce jako třeba u Kruhu nebo Osvícení. Dokonce to místy trochu nudí. Ale přesto hodnotím lehce nadprůměrně, protože když už se tam něco stane, stojí to za to. Ze všech scén bych vyzdvihl upálení jedné z postav (kdo viděl, chápe), rudý danse macabre, útok vrány nebo poddaní hrající si na zvířata. Je to v podstatě nudné béčko, ale tak zajímavě výtvarně i hudebně podané, že se mi to nakonec vlastně i docela líbilo. ()

GigaPudding

Cormanovka úplně typická a dokonce nejspíš s nejbohatší a nejextravagantnější výpravou, což by stačilo normálně nejmíň na tu čtyřku, jenže překvapivě to na mě působilo mnohem vlažněji, než třeba o dost komornější Předčasný pohřeb nebo i Ligeina hrobka. Povídka o masce rudé smrti totiž byla poměrně působivá, ale nebyl to zrovna materiál ke zpracování na hodinu a půl filmu pokud by si autoři nějak zápletku nerozšířili sami, což tady udělali. Dopadlo to ale docela přiblble, protože celá zápletka je tak nějak podivně uhozená a působí hrozně uměle a prvoplánově, aby nakonec ještě zůstala docela nevyužitá, protože i přes obrazovou působivost závěru ta obsahová byla úplně na hlavu a to filmu teda moc nepomohlo. Vincent Price si tu mohl hrát prakticky jak chtěl a čím extravagantněji nebo přehrávaněji to dělal, tím líp, protože celá ta úplně vymyšlená zápletka okolo rudé smrti tu byla jen k zobrazování dekadentního chování na silně dekadentním večírku uvnitř dekadentního zámku dekadentního prince Prospera :). Takže výprava a obraz úplně úžasný, ale zrovna ve filmu, který si vybral povídku těžko adaptovatelnou a ta vlastní adaptace bohužel byla vycucaná z prstu úplně, takže mě to moc nedostalo oproti jiným cormanovkám. A taky pěkný herečky to mělo, protože corman tam furt ve filmech musel mít nějaký zrzavý :). ()

Bloody13

Trochu více ukecané, než jsem čekal. Ale chápu, že nepříliš obsáhlou povídku od E. A. Poea musel Roger Corman za účelem celovečerní délky trochu "vyplnit." Každopádně se nepopiratelně jedná o jeden z pilířů gotického horroru, ve kterém exceluje Vincent Price, jenž si kdykoliv získá vaše sympatie i přesto, že hraje sebevětšího zloducha. Nepřehlédnutelná je působivá výprava, sytý technicolor a několik parádních momentů, mezi nimiž vyniká především ten s procházením skrze barevné pokoje. ()

lucascus

Corman jako ho známe a máme rádi - aneb gotický film (přímo jako horor bych ho neoznačil, spíše pochmurné a tajemné drama) hýřící pestrými barvami, skvostnými kostýmy, nádhernými výrazně nalíčenými ženami, tajemnými a charismatickými muži. Nechybí ani trpaslík a mladá tanečnice, stejně tak jako kladné postavy, o to více viditelné v kontrastu se všude hmatatelným zlem a temnotou. Film ve mně sice nevyvolal takové napětí a hrůzu, jak se to podařilo Edgaru Poeovi v jeho knižní předloze, ale přesto hodnotím kladně (vytknout se dá snad pouze přílišné teatrální vystupování herců, včetně hlavní postavy Vincenta Priceho, konec konců však i to patří k Cormanovým filmům). ()

Litsarch

"Rudá Smrt přináší bolest, strach a šílenství." Rudá Smrt zabíjí, vesnice jsou jí zamořeny. Její oběti v krutých bolestech a vlastní krvi umírají. Mnozí se před ní snaží najít ochranu na hradě prince Prospera. Nejbohatšího muže v kraji, ale také krutého a bezcitného pána, skvěle zahraným Vincentem Pricem. "Chcete žebrat o odpuštění v domě samotného Satana?" - "Je to lepší než Rudá Smrt." Prosper ale nezná s nikým slitování. Je oddán svému mistru, stejně jako jeho žena, a své poddané má jen jako hračky ke svému pobavení. A kdo ho přestane bavit nebo mu jakkoli odporuje, toho bez milosti sprovodí ze světa. "Vy jste je zabil!" - "To byla laskavost, má drahá." Ale i když je Prosper v bezpečí svého hradu, tak Rudá Smrt k němu i tak přijde. Smrt nemá totiž svého pána. The Masque of the Red Death má dobrou vzrůstající atmosféru a skvělou poslední půl hodinou. Temné, se zajímavým dějem a i jeho koncem. ()

• Části dialogů mezi Prosperem (Vincent Price) a Francescou (Jane Asher) zazní v písni "And When He Falleth" z roku 1996z alba Velvet Darkness They Fear skupiny Theatre of Tragedy a následně i v remixované versi na EP "A Rose for the Dead" z roku následujícího. (MsUtahraptor)
  • Natáčení trvalo 5 týdnů. Předchozí Poeovské filmy vždy kolem tří týdnů. (liquido26)
  • Jane Asherová se zeptala Cormana, zda se na natáčení a následný oběd může přijít podívat její známý. Vysvětlila, že se jedná o muzikanta, který dnes hraje svoje první vystoupení v Londýně. Po obědě mu Corman popřál hodně štěstí na jeho večerním koncertu. O Paulu McCartneym nikdy předtím neslyšel. Druhý den si přečetl v novinách o ohromném úspěchu, který londýnský koncert skupiny Beatles sklidil. (liquido26)

Související novinky

Zemřel Roger Corman

Zemřel Roger Corman

12.05.2024

Svět filmu přišel o jednu z ikon americké kinematografie, v kalifornské Santa Monice totiž zemřel legendární americký režisér, producent a scenárista Roger Corman. Bylo mu úctyhodných osmadevadesát… (více)