Maska rudé smrti

Horor

USA / Velká Británie, 1964, 89 min

Roger Corman

Předloha:

Edgar Allan Poe (povídka)

Nicolas Roeg

David Lee

Roger Corman

Scénografie:

Daniel Haller
  • faana21

Fádní! Snad první horor, při kterém jsem místo pnutí neuronů vytrvale zíval, zápletka nicotná, čitelná od začátku, ani miss Asherová, tehdejší to snoubenka Beatla Paula McCartneyho, nikterak oslnivě nezaujala, takže sakumprdum podprůměrná podívaná na bandičku ukecaných pseudosatanistů, které si v závěru podá-nepodá pán v červeném. B-éčko jak Brno!(5.7.2011)

Možná je to proto, že Maska rudé smrti (a Skokan) patří mezi moje nejmilovanější poeovky, možná mě tenhle film prostě jen nezastihnul v té správné náladě... ale nějak se to se mnou minulo. Poeova povídka je rafinovaný, precizně napsaný, atmosférický majstrštyk, zatímco Cormanův film je spíš roztomile blboučký než cokoli jiného. Nenudila jsem se, vysloveně špatné mi to taky nepřišlo a Vincent Price spasí ledacos, ale k téhle cormanovce se asi už vracet nebudu.(24.4.2011)

Nádherně atmosférický snímek, ve kterém se skoro celou dobu nic moc neděje, příběh ale plyne jemně a rychle a není ani sebemenší chvilka na nudu. Vincent Price opět ukázal své herecké charisma a podal excelentní výkon, ostatní herci ale byli také dobří. Kostými se nešetřilo a to je jedině dobře, akorát nemuseli tak hýřit barvami ale to už je jedno, do děje zapadaly. I když po dějové stránce Maska rudé smrti odpovídá třem hvězdičkám, dám čtyři za neuvěřitelnou zábavnost.(23.2.2010)

• dopitak

Jako milovník starých britských gotických hororů, který obdivuje atmosféru, příběh Pádu domu Usherů i výkon Vincenta Pricea v něm hlásám, že "Maska" je příšerná kravina, kterou by žádný zelenáč v oboru začínat neměl, jinak si tento žánr znechutí jednou provždy. Kromě stupidního scénáře mě nejvíc vytočila neschopnost tvůrců sehnat do role trpasličí tanečnice opravdovou liliputku. Malá holčička, která jen hýbe pusou, a je předabovaná dospělým ženským hlasem, působí v jinak poměrně graficky zdařilém filmu jako neuvěřitelná amatéřina. Tragicky také hrají všichni komparsisté, smějící se ničemu. Rychle jinam od Červené smrti!(28.10.2009)

Trochu více ukecané, než jsem čekal. Ale chápu, že nepříliš obsáhlou povídku od E. A. Poea musel Roger Corman za účelem celovečerní délky trochu "vyplnit." Každopádně se nepopiratelně jedná o jeden z pilířů gotického horroru, ve kterém exceluje Vincent Price, jenž si kdykoliv získá vaše sympatie i přesto, že hraje sebevětšího zloducha. Nepřehlédnutelná je působivá výprava, sytý technicolor a několik parádních momentů, mezi nimiž vyniká především ten s procházením skrze barevné pokoje.(17.5.2011)

• - Původně chtěl Corman točit Masku Rudé smrti hned po Zániku Domu Usherů, ale nakonec od toho upustil, neboť měl pocit, že určité prvky jsou podobné Bergmanově Sedmé pečeti. (liquido26)

• - Části dialogů mezi Prosperem (Vincent Price) a Francescou (Jane Asher) zazní v písni "And When He Falleth" z roku 1996z alba Velvet Darkness They Fear skupiny Theatre of Tragedy a následně i v remixované versi na EP "A Rose for the Dead" z roku následujícího. (MsUtahraptor)

• - Natáčení trvalo 5 týdnů. Předchozí Poeovské filmy vždy kolem tří týdnů. (liquido26)