Reklama

Reklama

Maska rudé smrti

  • Česko Rudá maska (více)
Trailer

Obsahy(1)

Americký režisér a producent Roger Corman patří mezi legendární tvůrce hororového žánru. Během své dlouhé kariéry proslul schopností natočit osobitý hororový či fantaskní snímek za minimální náklady v rekordně krátkém čase. Začátkem 60. let Corman natočil význačný cyklus sedmi volně navazujících snímků inspirovaných povídkami Edgara Allana Poea. První filmovou adaptací tohoto literárního klasika se stal v roce 1960 snímek Zánik domu Usherů, který pro Cormana představoval první zkušenost s barevným širokoúhlým formátem a začátek dlouholeté spolupráce s charismatickým hercem Vincentem Pricem. Krátce na to následovaly snímky Jáma a kyvadlo (1961), Předčasný pohřeb (1962), Historky hrůzy (1962) a Havran (1963). Po přesunu produkce do Velké Británie v roce 1964 pak vznikla poslední dvě vrcholná díla Maska rudé smrti (1964) a Ligeina hrobka (1965). V Masce rudé smrti představuje Vincent Prince satanistického prince Prospera, krutého tyrana a nejbohatšího muže v kraji, který pustoší děsivá choroba zvaná rudá smrt. Zatímco vesničané umírají v děsivých bolestech, Prospero pořádá na svém hradě opulentní maškarní ples v domnění, že je zde před smrtící nákazou v bezpečí. Na maškarní ples se však dostaví tajemný host v rudé masce a začíná tanec smrti. Závěrečná taneční scéna představuje společně se satanskou mší nezapomenutelný vrchol Cormanova snímku, který vyniká nápaditou kamerou Nicolase Roega, jemuž se podařilo využitím dlouhých kamerových jízd a barevné symboliky vyjádřit barevnou koncepci literární předlohy. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (80)

dopitak 

všechny recenze uživatele

Jako milovník starých britských gotických hororů, který obdivuje atmosféru, příběh Pádu domu Usherů i výkon Vincenta Pricea v něm hlásám, že "Maska" je příšerná kravina, kterou by žádný zelenáč v oboru začínat neměl, jinak si tento žánr znechutí jednou provždy. Kromě stupidního scénáře mě nejvíc vytočila neschopnost tvůrců sehnat do role trpasličí tanečnice opravdovou liliputku. Malá holčička, která jen hýbe pusou, a je předabovaná dospělým ženským hlasem, působí v jinak poměrně graficky zdařilém filmu jako neuvěřitelná amatéřina. Tragicky také hrají všichni komparsisté, smějící se ničemu. Rychle jinam od Červené smrti! ()

SOLOM. 

všechny recenze uživatele

Neříkám, že jde o špatný film, jenže znám i lepší Cormanovky a abych se přiznal úplně, musel jsem občas pustit i rychlé přetáčení protože bych v určitém momentu usnul. To však nic nemění na tom, že je zde skvěle zobrazena nadřazenost a pohrdání bohatých šlechticů nad ostatními a vlezdoprdelkování střední vrstvy. O hororovou atmosféru jsem zde sice mockrát nezavadil, ale po mysteriózní stránce se to tvůrcům povedlo skoro na jedničku. Převážně pak ve druhé části filmu. Vincent Price byl skvělý jako vždy, ale zbytek předvedl klasické průměrné výkony. 7/10 ()

Reklama

Litsarch 

všechny recenze uživatele

"Rudá Smrt přináší bolest, strach a šílenství." Rudá Smrt zabíjí, vesnice jsou jí zamořeny. Její oběti v krutých bolestech a vlastní krvi umírají. Mnozí se před ní snaží najít ochranu na hradě prince Prospera. Nejbohatšího muže v kraji, ale také krutého a bezcitného pána, skvěle zahraným Vincentem Pricem. "Chcete žebrat o odpuštění v domě samotného Satana?" - "Je to lepší než Rudá Smrt." Prosper ale nezná s nikým slitování. Je oddán svému mistru, stejně jako jeho žena, a své poddané má jen jako hračky ke svému pobavení. A kdo ho přestane bavit nebo mu jakkoli odporuje, toho bez milosti sprovodí ze světa. "Vy jste je zabil!" - "To byla laskavost, má drahá." Ale i když je Prosper v bezpečí svého hradu, tak Rudá Smrt k němu i tak přijde. Smrt nemá totiž svého pána. The Masque of the Red Death má dobrou vzrůstající atmosféru a skvělou poslední půl hodinou. Temné, se zajímavým dějem a i jeho koncem. ()

Han22 

všechny recenze uživatele

Maska rudé smrti v podstatě není horor - jen velmi temný středověký příběh, čili zase něco trochu jiného a chytlo mě to. Zatímco v kraji řádí rudý mor a lidé umírají, na místním zámku si princ Prospero pořádá nákladné bály a žádná krutost mu není dost zvrhlá. Navíc se se svou ženou modlí k Satanovi a jako další rozmažilost se rozhodl zkazit a zničit čistou nevinnou dívku z místní vsi. Líbil se mi fantastický Price, barevné ladění, všeprostupující temnota a atmosféra smrti, kde život nemá cenu. Smrti byly překvapivé (dýky, citace Ptáků, vynikající scéna s kostýmem opice - kdy nikdo z přihlížejících nejeví zájem o to, že jeden z nich je upalován). A samozřejmě finále, kdy Rudá smrt přichází na zámek. ()

lucascus 

všechny recenze uživatele

Corman jako ho známe a máme rádi - aneb gotický film (přímo jako horor bych ho neoznačil, spíše pochmurné a tajemné drama) hýřící pestrými barvami, skvostnými kostýmy, nádhernými výrazně nalíčenými ženami, tajemnými a charismatickými muži. Nechybí ani trpaslík a mladá tanečnice, stejně tak jako kladné postavy, o to více viditelné v kontrastu se všude hmatatelným zlem a temnotou. Film ve mně sice nevyvolal takové napětí a hrůzu, jak se to podařilo Edgaru Poeovi v jeho knižní předloze, ale přesto hodnotím kladně (vytknout se dá snad pouze přílišné teatrální vystupování herců, včetně hlavní postavy Vincenta Priceho, konec konců však i to patří k Cormanovým filmům). ()

Galerie (22)

Zajímavosti (13)

  • Jane Asherová se zeptala Cormana, zda se na natáčení a následný oběd může přijít podívat její známý. Vysvětlila, že se jedná o muzikanta, který dnes hraje svoje první vystoupení v Londýně. Po obědě mu Corman popřál hodně štěstí na jeho večerním koncertu. O Paulu McCartneym nikdy předtím neslyšel. Druhý den si přečetl v novinách o ohromném úspěchu, který londýnský koncert skupiny Beatles sklidil. (liquido26)
  • Pro scény, kdy vězněná Jane Asherová běhá po zámku, byly postaveny 2 míle chodeb. (liquido26)
  • Esmeraldu, manželku Hop-Toada, hrála Verina Greenlaw, která byla v té době ještě dítětem. Musela být předabována dospělou herečkou. (liquido26)

Související novinky

Zemřel Roger Corman

Zemřel Roger Corman

12.05.2024

Svět filmu přišel o jednu z ikon americké kinematografie, v kalifornské Santa Monice totiž zemřel legendární americký režisér, producent a scenárista Roger Corman. Bylo mu úctyhodných osmadevadesát… (více)

Reklama

Reklama