Vánoce naruby

Vianoce naruby

• Nový Zéland

Komedie / Rodinný

USA, 2004, 95 min

Americká propaganda o vánoční mánii. Film nás učí, že je v pořádku žít jako tupý konzument, který na vánoce nakoupí hromadu kokotin za 2000 dolarů a udělá si krásné komerční svátky plné pohody a stresu se všemi těmi posranými žárovičkami a debilními sněhuláky - prostě americký christmas konzum. A přitom má film tak krásnou myšlenku, že se dají vánoce i ignorovat a jednoduše vynechat, k čemuž nakonec samozřejmě nedojde, protože bez té velké vánoční párty a dojemného obdarovávání by to nebyla ta pravá Amerika. Film je taky zajímavý v tom, že po letech zase nabídne pohled na Jamie Lee Curtis ve spodním prádle, ale ten pohled je lépe si ušetřit, protože už to dávno není ta mladá holka z Halloweenu.(2.1.2019)

Takovy prumerny, ale pohodovy vanocni snimek podle knihy J. Grishama "Skipping Christmas" (2001), coz je zajimave, protoze tento autor je znam spise adaptacemi z pravnickeho prostredi (Firma, Vyvolavac deste, Porota...). Namet na vanocni crazy komedii je to vpravde americky a na nase pomery docela pritazeny za vlasy. Nemame tu podobne komunity, a tak nasinci urcite prijde divne, proc by mel clovek o Vanocich plnit tolik "povinnosti" v ramci ulice. Proc by mel dodrzovat to nebo to, zdobit si to ci ono (i kdyz je to ve filmu ocividne brano s nadsazkou). A priznam se ze Luther mi je trochu podobny (takovy trochu Grinch :) Ale to by nebyl americky film, aby z toho nevykresal tu typickou vanocni pohodu, vztahy a solidaritu. Misty je humor sice trochu "na silu", ale najdou se i opravdu vtipne momenty a rozhodne film nenudi. Jen je holt takovy opravdu blaznivy. Takoveho toho typu, kdy se matka chova pri kazdem telefonatu dcery jak utrzena ze retezu. Ale ten namet takovy ztresteny je, takze Curtisova asi jinou moznost nemela, nez nasadit tuhle jecici notu. A docela netradicni je i zapojeni Santa Clause :)(26.12.2014)

Žít v USA a nezdobyt na Vánoce svůj domeček kilometry svítídel a na střechu nedát gigantického sněhuláka, tak je ze mě veřejný nepřítel č. 1. Vcelku průměrná vánoční komedie, u které je každému dopředu známo jak to vše dopadne (jen u toho zloděje mě překvapilo, že se nenapravil). Naštěstí hlavní herecké party jsou dobře obsazeny a Tim Allen mě po dlouhé době pobavil.(21.12.2009)

3*** vločky Klasiciše amerikaniše romantiše familierniše pohádka. Nic víc, nic míň. [X] Minus 1* vločka Zápletky mohly být vtipnější. Slušně našlápnuto, dlouhej rozjezd, výpomoc sousedů za pouhých 10 minut....... [X] Minus 1* vločka Za tohle nemůže přímo film, ale skutečnost, že jsme to viděli dabované a to my tak nemáme rádi. A ke všemu to ani nedaboval Kutil Tim. [X] Santa, Santa, Santa... ježíškůůůů(22.12.2008)

Tak teda potencionálnych triumfov na okázalú vianočnú filmovú parádu mal tento snímok neúrekom ( herecká zostava, výprava, soundtrack - a vlastne aj samotná story ). Lenže všetko dohromady sa to akosi sprasilo. Kto za to všetko môže najviac? Herci, ktorý zabudli aký majú komediálny talent? Scenárista, ktorý zabudol, že niekedy natočil jednu z najväčších vianočných klasík a namiesto toho napísal nudný scenár? Alebo režisér, ktorý nedokázal ani hercov ani scenár dohnať k lepšiemu celku? Nakoniec tu ostala iba technicky skvelá scenéria mestečka, žijúceho sviatočnou náladou, ale ktorého nálada ostala iba na plátne.(30.12.2015)

• - Štáb a obsazení prý při natáčení snědli přes pět kilo falešného sněhu. (Tom Riddle)

• - Toto je poslední film Toma Postona. (Valsadora)

• - Ve scéně, kdy se Luther (Tim Allen) rozhoduje, zda dá svým sousedům letenky, ve sněhu u jeho domu nejsou žádné stopy jako u jeho sousedů, u kterých předtím byl, což dokazuje, že natáčení scény probíhalo přerušovaně. (Nevka)