Vánoce naruby

Christmas with the Kranks

Vianoce naruby

Komedie / Rodinný

USA, 2004, 95 min

Takovy prumerny, ale pohodovy vanocni snimek podle knihy J. Grishama "Skipping Christmas" (2001), coz je zajimave, protoze tento autor je znam spise adaptacemi z pravnickeho prostredi (Firma, Vyvolavac deste, Porota...). Namet na vanocni crazy komedii je to vpravde americky a na nase pomery docela pritazeny za vlasy. Nemame tu podobne komunity, a tak nasinci urcite prijde divne, proc by mel clovek o Vanocich plnit tolik "povinnosti" v ramci ulice. Proc by mel dodrzovat to nebo to, zdobit si to ci ono (i kdyz je to ve filmu ocividne brano s nadsazkou). A priznam se ze Luther mi je trochu podobny (takovy trochu Grinch :) Ale to by nebyl americky film, aby z toho nevykresal tu typickou vanocni pohodu, vztahy a solidaritu. Misty je humor sice trochu "na silu", ale najdou se i opravdu vtipne momenty a rozhodne film nenudi. Jen je holt takovy opravdu blaznivy. Takoveho toho typu, kdy se matka chova pri kazdem telefonatu dcery jak utrzena ze retezu. Ale ten namet takovy ztresteny je, takze Curtisova asi jinou moznost nemela, nez nasadit tuhle jecici notu. A docela netradicni je i zapojeni Santa Clause :)(26.12.2014)

Velice příjemná a pohodová vánoční rodinná komedie, která se mi zaryla hluboko pod kůži a nelze vyloučit, že si ji příští Vánoce znovu nepustím. Tenhle film je vlastně o tom, jak se manželé Krankovi rozhodli vypustit Vánoce a místo toho odjet na plavbu po Karibiku, a to vše jen proto, že jejich jediné dítě, dcera Blair, odjíždí na svátky pryč. Jenže co se stane, když náhle zavolá Blair rodičům na Štědrý den a oznámí jim, že za 12 hodin bude doma, aniž by tušila, že její rodiče nemají na Vánoce nic přichystáno? Rozhodně velice zajímavý děj skýtá tato komedie, která mě dokázala hlasitě rozesmát v mnoha okamžicích. Já jsem se bavil vpravdě královsky, k čemuž také kromě skvostného děje dopomáhaly úžasně vtipné herecké kreace komika Tima Allena (kterého už jsem si oblíbil v jiné vánoční klasice, a to sice ve filmu Santa Claus) a neméně kvalitní herectví Jamie Lee Curtis. Ale i všechny ostatní herecké výkony byly povedené a film neměl jediné hluché místo. Takže celkově nemohu jinak než tuhle komedii pochválit a poděkovat za ní tvůrcům. Zda se pro mne stane tenhle film vánoční klasikou ještě nyní netuším, ale rozhodně je to po prvním zhlédnutí na dobré cestě. Uděluji čtyři hvězdičky.(23.12.2008)

3*** vločky Klasiciše amerikaniše romantiše familierniše pohádka. Nic víc, nic míň. [X] Minus 1* vločka Zápletky mohly být vtipnější. Slušně našlápnuto, dlouhej rozjezd, výpomoc sousedů za pouhých 10 minut....... [X] Minus 1* vločka Za tohle nemůže přímo film, ale skutečnost, že jsme to viděli dabované a to my tak nemáme rádi. A ke všemu to ani nedaboval Kutil Tim. [X] Santa, Santa, Santa... ježíškůůůů(22.12.2008)

Do polovice filmu som mal dojem, že sa stretávam s niečím bežne nevídaným... A teda rodinná komédia s vianočnou tematikou, ktorá má však celkom dobrý nápaditý príbeh. A teda starí manželia, ktorým čerstvo odletelo ich jediné vtáča z hniezda a oni sa rozhodnú rezignovať na celý ten cirkus okolo vianoc a jednoducho ich ignorovať (čo je po správnosti slobodná vôľa každého, ale spoločnosť im to len tak nedovolí, sú za vydedencov, priam za "egoistických psychopatov"... Veľmi zaujímavé! Ale to som netušil, že je len prológ k štandardnej "povznášajúcej" americkej volovine... Napriek ich úvodnej obrovskej chybe (ignorovať vianoce! PANEBOŽE!) sa celé susedstvo spojí, pomôže im všetkými silami zachrániť christmass párty, dokonca tam raritne nasneží a každému neznámy pán, ktorý prinesie šunku, odletí autom ťahaným sobmi. (Smrteľne vážne!!) Každopádne Allen je menej trápny ako má vo zvyku a Curtisová je štandardne skvelá. Inak by to bolo u mňa za dve hvízdy, ale námet, ktorý som si vysníval to značne dvíha.(17.12.2013)

Taková ta klasická americká vánoční komedie. To jsou Vánoce naruby, můj 4. film letošní sezóny. Co ho ale vyzdvihuje nad ostatní klasické americké vánoční komedie je scénář Chrise Columbuse. On to prostě umí. On prostě umí rozesmát celou rodinu v jednom momentu a rozplakat v druhém. Jamie Lee Curtisová "parodující" svoje akční filmy ve scéně, kde se schovává uvnitř baráku před davem, který křičí "Dejte nám Frostyho!" a volá svému manželovi o pomoc je naprosto geniální. Na konci se vám bude chtít plakat z radosti postaršího páru. Problém je v tom, že ten film o ničem není. Pár chce oslavit rok bez vánoc, na poslední chvíly jim řekne dcera, že se na vánoce vrátí a celé město jim na poslední chvíly pomůže. The End. Nevim, nevim. Ale jako jo. Jde to. Rozhodně to není trapný (až na scénu Tima Allena s botoxem v čele) a je to takové milé, vánoční. Přesně to, co na vánoce chcete(4.12.2016)

• - Ve scéně, kdy se Luther (Tim Allen) rozhoduje, zda dá svým sousedům letenky, ve sněhu u jeho domu nejsou žádné stopy jako u jeho sousedů, u kterých předtím byl, což dokazuje, že natáčení scény probíhalo přerušovaně. (Nevka)

• - Štáb a obsazení prý při natáčení snědli přes pět kilo falešného sněhu. (Tom Riddle)

• - Snímek byl natočen na motivy bestselleru "Skipping Christmas" (Vánoce nebudou) od Johna Grishama. (tomeek)