Kupec benátský

• USA The Merchant of Venice (více)

Benátky, rok 1596. Melancholický Antonio má rád svého mladého přítele Bassania, který jej požádá o zapůjčení 3000 dukátů. Antonio souhlasí, aniž by tušil, že se Bassanio s danou částkou chce ucházet o ruku Porcie. Jelikož je ale Antoniův kapitál vázaný v obchodních lodích, které jsou právě na moři, musí jít Antonio za židovským lichvářem Shylockem. Nevraživý Shylock souhlasí, a dokonce mu nabídne tříměsíční půjčku bez úroku. Pokud ji však Antonio nesplatí včas, bude mu kupec dlužit libru masa. Shylockova dcera mezitím uteče s křesťanem, což podnítí Židovu nenávist. Bassanio odjel za Porcií, Antoniovy lodě ztroskotaly a Shylock se dožaduje své libry masa. Je sestaven soud a má být vykonán rozsudek, když se do záležitosti vloží Porcie snažící se zachránit život Bassaniova přítele. (Filmbox)

Javert

Hra je to téměř geniální. Film ostudu rozhodně nedělá, hlavně Pacino jako Shylock je skvělý. Osobně však cítím jistou občasnou přílišnou rozvláčnost, kterou divadelní verze naštěstí postrádá. To je však jen malá skvrnka na kráse celku. ()

Webb

Podle divadelní hry Williama Shakespeara. Začátek filmu měl pár hluchých míst, potom se to ovšem vylepší a následná scéna u soudu, či řešení prstýnků patří k tomu lepšímu. Slušné herecké výkony Pacina a Ironse. ()

HoneyBunny

Proti téhle verzi nemůžu říct ani popel, problém je, že pár týdnů po zhlédnutí si z ní pamatuju, jen skvělý výkon Ala Pacina. Ale ten stojí za to! Způsob řeči, přízvuk, kolébavá chůze - stále je to Al Pacino, ale vy se můžete jen opájet tím, JAK neuvěřitelně dobře hraje. Jeho monolog "Když se Žid řízne, neteče mu krev?" vámi zacloumá a jeho zhroucení u soudu skoro opláčete. Přidejte k tomu sympatického Jeremyho Ironse, objekt jeho lásky - Josepha Fiennese, převleky dam za pány a scénu, ve které manželky vtipně "týrají" své manžely. 70 %. ()

Anderton

Od Kupca Benátskeho dostanete presne to, čo si myslíte, že môžete dostať od kvalitnej Shakespearovskej adaptácie. Radford zhromaždil ťažkotonážne obsadenie, scenár je spracovaný s citom. Vzhľadom na prostredie, kde sa dej odohráva, zaujme aj výprava. Tržby museli byť sklamaním, čo mi je dosť ľúto. Keď už majú možnosť inteligentní diváci chodiť do kina na umenie, prečo ich Shakespeare neláka? ()

Hedka

Prečo si nespestriť niektorý večer adaptáciou Shakespearovho Kupca benátského? Okrem toho, že si pozrieme svetoznáme a nadčasové dielo slávneho dramatika, taký herecký koncert "žida a kresťana" ako tu predviedli Al Pacino a Jeremy Irons sa tak často nevidí! ()

Ant

Filmovou verzi zbožňuju úplně stejně jako tu literární. Neskutečné dialogy a postavy. Ve filmu dodává Pacino Shylockovi lidskost, která oné postavě na papíře chybí, a není tak snad ani možné, na konci ho nelitovat. Nikde mě jeho herectví tak nesebralo jako tady. Opravdu nemám, co bych vytkla. ()

Mariin

Z hlediska uměleckého řemesla výborné, jen ze začátku obligátní protikřesťanský osten (aby to nebylo "antisemitské") a pitomá homosexuální interpretace přátelství Bassania, což v Shakespearovi není. Jinak poměrně věrné předloze. Al Pacino jako Žid Shalock skvělý, Fiennes naopak ne příliš vhodný typ. Přesněji 3,5... ()

Eawy

No, Kupec Benátsky nepatrí u mňa k najlepším hrám majstra Shakespeara. Toto spracovanie však miestami vyráža dych. Všetci herci majú výborne vybranú rolu. Dialógy sú úžasne spracované, dobové kostýmy a Benátky sami o sebe vytvárajú prostredie pre príbeh. soundtrack je veľmi výrazný, niektoré scény sú dramaticky podtrhované hudbou natoľko, že samotná hudba už predstavuje príbeh. Skláňam klobúk pred Al Pacinom, Jeremym Ironsom............neuveriteľné. No keďže ako hra nie je moja obľúbená hodnotím iba na 85% ()

Slarque

Kupec benátský byla původně komedie. Že z ní Michael Radford udělal drama, ze kterého by člověku zamrzl úsměv na rtech (kdyby tam předtím nějaký byl), je výkon, za který mu tleskat nehodlám. Jedna rovina filmu je někde mezi dramatem a thrillerem, druhá mezi romancí a komedií. Aby se to netlouklo, zredukujeme humor na nezbytné minimum. Tohle nezachrání ani Al Pacino. Děkuji, nechci (50%). ()

Tomco

velmi dobre. bal som sa, ale zbytocne. herecky je to koncert skvelych legiend ironsa a pacina, po pribehovej strane putave a premyslene do bodky. necital som predlohu, no mozem s kludom uznat, ze sa kupec vydaril k spokojnosti narocnejsieho publika. ()

Rocky62

Souhlasím s komentářem uživatele "Ještěřák". Jedná se skutečně o spolehlivé hypnotikum, které funguje mnohem lépe, než to předepsané od doktora. Obsahově je to velmi nadprůměrné a scéna,(MALÝ SPOILER!) kdy si má Pacino vyříznout libru masa z těla Ironse je působivá, nejen díky fantastickému výstupu Al Pacina. Ale kamenem úrazu je zkrátka formální stránka, díky které má Kupec téměř kompletní absenci jakéhokoliv zážitku. Velké zklamání. 10% ()

Happens

To bylo tak poeticky zpracované dílo, romantika Benátek prolnutá s určitými zly v charakteru lidí. Příběh o majetnictví, velice prapodivné lásce hnané spíše touhou po penězích, nežli srdcem. Nejvíce sympatií se mi svázalo vůči diskriminovanému a utiskovanému židovi - kvůli tomu, že vede život mnicha a nehýří penězi, je schopen nashromáždit peníze a za to se společnost semkne a ztrestá ho? Gratuluji. ()

FrodoF

Pacino je geniální a jeho postavy mi bylo vážně líto a potom jak se k němu (a všem židům) ostatní chovali jsem mu i pomstu přál a on si ji podle mě zasloužil. Místo toho dostala přednost klasická shakespearovká převleková šaráda, se kterou člověk bohužel nic nenadělá, protože to holt takhle mistr napsal, ale u mě to sráží výsledný dojem. Všechny v tomto filmu Pacino zastiňuje (snad vyjma Ironse) a ostatní postavy a jejich zápletky jsou nezajímavé a občas dost směšné. ()

dopitak

Uznávám, Al Pacina jsem poznal jen na základě znalosti, že v tom hraje.___Nebylo to špatné a už si začínám i zvykat na zdlouhavé rýmovačky Shakespearových adaptací, ale přeci jen 138 minut na takový obsah je příliš.___Po dlouhé době když ne pochválím, tak určitě nepohaním český dabing, zejména Ladislav Mrkvička v roli Žida Shylocka byl famózní, pro mě nejlepší dabingový výkon posledních několika let. Jeho zásluhou místo tří čtyři*. ()

klerik

Nadčasový príbeh, stojaci na minimalizme. Spočiatku film funguje len na základe tušenia vzťahov medzi aktérmi - pohľady, výrazy tváre, dialógy - a len postupone dochádza k pohybu a emotívnemu finále na súde. Film povie o rasizme a ľudksých charakteroch nečakane veľa... Al Pacino je po dlhšej dobe konečne trochu iný ako sme zvyknutí (aj napriek už štandardnému prejavu, ktorým by presvedčil aj Diabla...) a "krehkí" Jeremy Irons a Joseph Fiennes skvelo vytvárajú koláž rôznorodosti a rozporuplnosti vtedajšej doby... ()

Chrustyn

Nejsem žádný Shakespearův obdivovatel ale pár filmových zpracování jeho her jsem už viděl a troufám si tvrdit, že "Kupec Benátský" je tou nejlepší. Samozřejmě nechybí veršované dialogy ale jsou zde pronášený, tak výbornými herci, že jsem byl nejednou překvapený tím, jak mě film zaujal. Převážně Pacino je opět prvotřídní ale žádný z ostatních herců za ním nijak nezaostává. Výborné. ()

Arsenal83

Al Pacino v plnej veľkosti. Žid, ktorý hrá Žida, ale úchvatným a presvedčivým spôsobom, že na to aj slová ťažko nájsť. Pacino zo svojho majstrovstva nezľavuje ani o piaď. Človek toto jednoducho musí vidieť, inak nepochopí. Jedna z mála Shakespearových divadelných hier, ktorú sa podarilo naozaj úspešne pretaviť na filmové plátno. ()

marhoul

Kdo by nefandil Židovi v podání božského Ala. Jeho výkon vyšvihnul celou adaptaci vysoko nad její reálnou úroveň, protože Kupec benátský nepatří k tomu nejlepšímu, co partička WS, nebo jednotlivec WS, nebo čert ví, jak to s tím autorstvím bylo, vymyslel/i. Blboviny s prstýnky pokazily závěr, což je škoda, úvodní hodina obsahově taky pruda, ale Al je Al, jen kvůli jeho partům hodnotím vysoko. Dodatek: scénu u soudu jsme si večer pustili ještě dvakrát, ryze z edukatuvních důvodů, jak má vypadat herectví, Pacinův výkon je z jiné galaxie. Geniální! Je cítit, že frustrace, která z něj srší, nevznikla z ničeho nic, že to není povrchní nenávist, nýbrž oprávněná kritika kruté, povrchní společnosti, která opět zvítězila a s nálepkou ďábla mu i ve své věřit zakázala. Perfektně zahrané! Zároveň velmi chválím nádherný dabing milovaného Ladislava Mrkvičky. ()

Stanislaus

Filmové adaptace od Williama Shakespeara mám opravdu moc rád, a proto jsem si nemohl nechat ujít Kupce benátského. Příběh z Benátek o sporu Žida s kupcem, o lásce mezi zchudlým šlechticem a bohatou krasavicí a ještě mnohem více nabízí tento snímek. Al Pacino je v roli Shylocka dokonalý a podařilo se mi neskutečně sžít s jeho filmovou rolí a osudem. Zkrátka kvalitně natočený film podle nadčasové knižní klasiky, který vedle tématu a sympatického obsazení disponuje mimo jiné i líbivou hudbu. ()

Al Pacino a Jessica Chastain v adaptaci Shakespeara

Al Pacino a Jessica Chastain v adaptaci Shakespeara