Dobrodružný / Komedie / Sci-Fi

USA, 1999, 102 min

Tomu říkám s láskou upečená ironie. Skvělá podívaná (v žádném případě parodie) především pro milovníky sci-fi. Výsměch i pocta všem Star Trekům v jednom. Podařilo se natočit snímek, který bravurně balancuje mezi těmito dvěma póly a mezi tím, jestli máte film brát vážně nebo ne. Výborný scénář, výborné herecké obsazení, založené i na tom, že herci fungují v přesně opačných rolích, než jsme zvyklí je vídat. Nepatřím mezi skalní Trekies, ale u tohohle se bavím královsky.(10.3.2005)

Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná o americkou parodii Star Treku. Ale ani zdaleka tomu tak není. Galaxy Quest spíše využívá řadu prvků z tohoto úspěšného seriálu a přetváří je k obrazu svému, tedy v komedii. Hercům byl do ruk vložen nápaditý scénář, který jim neproklouznul mezi prsty. Umně se vžili do svých rolí a díky tomu vznikla kvalitní zábava.(7.1.2007)

Všichni hrají své role s chutí (hlavně výborní Tim Allen a Alan Rickman). I scénář je napsán vtipně a s láskou k parodovaným Star trekům. Navíc nedochází k tomu, co u mnoha jiných parodií, které jsou vždy technicky pozadu za tím, co parodují - zde i technická stránka je na vysoké úrovni a mnoho vážných sci-fi filmů i překonává.(3.10.2003)

Příjemná rodinná sci-fi komedie, u které se rozhodně nudit nebudete. S nadsázkou paroduje všechny kultovní sci-fi (především Star Trek), ale přesto zachovává vážnost děje. Výborný Tim Allen a Alan Rickman vyzdvihují tenhle film a stále nechápu, proč se nedočkal většího diváckého ohlasu. Pro mne určitě jednička mezi "inteligentními" parodiemi. 90%(11.11.2009)

"Nikdy neustup, nikdy se nevzdej!" Jistá teorie říká, že v Hollywoodu může uspět jedině ten scénář, jehož děj a myšlenka se dá shrnout do tří vět. Kdybych se o to pokusil u Galaxy Questu, vždycky by mi chyběl celý odstavec. Když jsem byl na GQ před lety v kině, bral jsem ho jen jako dobrou rodinnou komedii s příjemným obsazením a sprškou triků, ale s každým dalším viděním v něm nacházím něco nového. To se mi stává jen u těch nejlepších filmů. Hezké je, že Galaxy Quest není jen pijavicí na úspěchu Star Treku. S přehledem uspěje i sám o sobě, dokonce Star Treku (a hlavně jeho oddaným fandům) vzdává hold. Daleko víc než k filmům Mela Brookse nebo Leslieho Nielsena se dá přirovnat k českým parodiím, hlavně k těm, které psal Jiří Brdečka. Z parodie se stává pocta, z posměšku poklona. Slouží k tomu i formální prostředky - zprvu televizní formát obrazu se postupně roztéká do stran, naivní znělka seriálu nabývá na objemu a končí jako velkolepý orchestrální opus. Jedinou vadou jsou podle mě přeslazené kreace Thermianů, ale to je asi věc osobního vkusu. Při Grabtharovu kladivu, při synech Worwaina, tohle je pecka! 90%(22.3.2006)

• - Justin Long v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)

• - Snímek byl nominován na celkem 14 (většinou méně významných či ryze žánrových) filmových ocenění, rovnou polovinu z těchto nominací přetavil v jejich zisk. Patrně nejzajímavější z nich je Saturn Award, ocenění americké filmové akademie sci-fi, hororu a fantasy filmů, kde si připsal Tim Allen ocenění v kategorii Herec v hlavní roli. (curfew77)

• - Alan Rickman má po celou dobu filmu na hlavě masku Doktora Lazaruse, a to dokonce i ve scéně, kdy je u sebe doma a hovoří po telefonu s Gwen. Tvůrci to zdůvodnili tím, že se jeho postava krátce před hovorem vrátila ze setkání s fanoušky a nestihla si tudíž masku ještě sundat. (curfew77)