Dobrodružný / Komedie / Sci-Fi

USA, 1999, 98 min

Takže - já chápu, že je to komedie, ale kdyby se ti mimozemšťani chovali takhle, nechal bych je vyhubit, protože někoho kdo by byl takhle blbej a tak příšerně mi lezl na nervy jsem už dlouho neviděl:))) Všechno mezi tím skoro nemá chybu, obzvlášť podle seriálu Galaxy Quest prostoduchá Sigourney Weaver (nechápu kde vzala ty vycpávky do podprsenky, ale obvod hrudníku mě na téhle skvělé herečce nikdy nezajímal;)) a totálně znechucený Alan Rickman (btw ta hláška je "Při kladivu Grabtharově!";)) A jakožto fanoušek Star Treku jsem místy opravdu dostával záchvaty smíchu, protože "questies" opravdu nemají do některých maniakálních trekkies daleko:)(8.7.2004)

Vesmírná loď NSEA Protector si poklidně pluje vakuem. Na palubě se nachází kompletní posádka, která už nyní ví, že nenatáčí další díl neexistujícího seriálu Galaxy Quest, nýbrž poprvé, v jiném naž papundeklovém prostředí studia, musí naostro vybojovat boj s lodí vesmírného generála Sarrise. Situace však není tak vážná, jak by se na první pohled mohlo zdát, neboť komediální talent posádky podpořený skvělým výkonem vůdce Thermianů Mathesara vytváří z každé situace zábavu mezigalaktických rozměrů. Vrcholem humorných situací jsou herecké etudy Alana Rickmana, jehož znechucený Dr. Lazarus orálně mávající kladivem Grabtharovým je podán s neskutečným entuziasmem skutečného shakespearovského herce.(5.6.2009)

Galaxy Quest je jedním z nejlepších příkladů, jak natočit parodii tak, abys si ji užili jak ti nejvíc hardcore fanoušci, tak lidi, kteří moc neví o filmech/seriálech, které jsou parodované. Zatímco Spaceballs (parodie na Star Wars filmy a dalo by se říct "předchůdce" tohoto filmu) je vtipnou záležitostí, která ale bohužel má slabší chvilky, které speciálně dneska bijí do očí (některé vtípky zestárly více, než by bylo potřeba), tento film nic takového nemá, protože není "doslovnou" parodií, jako právě Spaceballs. Galaxy Quest totiž mimo parodování (převážně) Star Trek seriálů/filmů vypráví ucelený příběh o partičce herců, kteří se (jak jinak) naprostým nedorozuměním dostanou do vesmírného konfliktu. A film čerpá humor z tohohle faktu, spíše než z kopírování celých scén. A právě proto, i po více než 16 letech od vydání, jsem se u něj opravdu pobavil a hlavně jsem byl hodně překvapen, jak dobře je udělán. Rozhodně si jej pustím znovu. 100 %.(5.10.2015)

Jednou vybírám film já a jednou Bětule. Tak to chodí. A po posledních pokusech bych se na to já měl vybodnout. Průměrné ve všech ohledech. Humorem je to přecpané, jenže takovým tím, který se bojí utrhnout z řetězu. Ten, u kterého se má dělat "chocho" a "chichi", ale z ničích úst to neleze moc přirozeně. I ta Rickmanova nadějná postava nakonec zapadla mezi ostatní.(10.5.2015)

• -bad-mad-wolf-

Možná jsem viděl příliš málo ze Star Treku, abych mohl pochopit všechny narážky, ale Galaxy Quest není nijak zvlášť zábavným dílkem - což považuju za zásadní mínus. Brakovost i tucty klišé mohou být zamýšlené a brané s nadhledem sebevíc, jenže... prostě nebaví. Zasmál jsem se dohromady přesně jednou, film na chvíli pozastavil celkem čtyřikrát. Nebýt skvělého hereckého obsazení, asi bych hdnotil ještě níže... škoda, námět byl přinejmenším nadějný.(10.8.2009)

• - Zlý vojevůdce Sarris (Robin Sachs) byl pojmenován po filmovém kritikovi Andrew Sarrisovi, který nelichotivě zkritizoval film Marka Johnsona Přirozený talent (1984). (Zuzyzss)

• - Mimozemští Thermiané o sobě ve filmu řeknou, že pocházejí z planety Klaatu Nebula. Křestní jméno Klaatu nesla postava mimozemšťana ve filmu Den, kdy se zastavila Země. Výraz Nebula je prozměnu spojen se seriálem Star Trek, kde tak označovali jednu třídu kosmických lodí. Kromě toho navíc souvisí s žánrem sci-fi také tím, že toto jméno nese Cena Nebula (Nebula Award) udělovaná každoročně od roku 1965 profesní organizací amerických spisovatelů science fiction SFWA (Science Fiction Writers of America) za nejlepší práce v rámci žánrů sci-fi a fantasy vydané v USA v posledních dvou letech. Samotný film (přesněji řečeno dvojice Robert Gordon a David Howard) v roce 2001 právě Nebula Award získal v kategorii nejlepší literární scénář. (curfew77)

• - Justin Long v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)