Dobrodružný / Komedie / Sci-Fi

USA, 1999, 102 min

I keď je pravda, že paródia nie je moja šálka kávy a tento žáner ide mimo mňa, tak u Galaxy Quest je to úplne iné. Film je nabitý neskutočne skvelou akciou, ktorá je nádherne podfarbená skvelou hudbou a skvelými trikmi. Pretože u paródií nebýva zvykom, aby mala daako dobré efekty. Lenže galaxy Quest ich má, rozpočet filmu tiež nebol malý a na snímke to je pekne vidieť. Kamenný obr alebo hlavní záporáci zelení mimozemšťania rozhodne potešia. Tim Allen je vtipálek od narodenia a Sigourney Weaver vie byť rovnako zábavná, ako aj deprimujúca (Votrelec). Takmer nemám čo vytknúť, v rámci paródie ide o absolútny vrchol a takto humorne naladenú (nie je to trápne, ako u väčšiny paródií) som už dlho nevidel. Naposledy asi Hot Shots I-II :-) /80%/(11.10.2009)

Moc povedená parodie na sci-fi seriály. Kdybych byl fanda tohoto pro mě málo zajímavého žánru tak by mohlo být hodnocení ještě o něco vyšší. Hlavní hrdinové v čele s Timem Allenem se rolí zhostili dobře. Ke konci mě už ale hodně štvali dementní mimozemšťané. Co se týče vůdce Sarrise (temná strana síly že) tak ten byl o ničem. Jinak bych ještě docela rád viděl některé díly seriálu Galaxy Quest. Z těch ukázek to vypadalo jako něco mezi Star Trekem a Červeným Trpaslíkem.(3.7.2006)

Neuvěřitelné se stalo skutečným a americké produkci se s podivuhodnou bravurou podařilo znásilnit vesmírné i jiné sitcomy a vetknout do nich takovou dávku humoru, že jsem místy slzel smíchy :-). Nádherně okoukané zvyky posádky spolu s televizními kulisami dávají úspěšně zapomenout na velkorozpočtové nezábavné rádobytrháky a spolu s dokonalými hereckými výkony krystalizují v jeden pevný, nehorázně chytlavý a zábavný celek. Věřím, že pro velikou skupinu lidí bude Galaxy Quest za odpad!, ale v tom případě je mi upřímně líto jejich smyslu pro humor...(28.4.2003)

Podarená sci-fi záležitosť, ktorá postupne (čím mi pripomenula SHANGHAI KID) naberá na vážnosti a nakoniec sa stáva serióznym sci-fi, aké predchádzajúcu hodinku šikovne ale s láskou parodovala. Okrem skvelých trikov a vypečených vtipov (bomba sa zastaví nie preto, že ju hrdinovia včas zničia, ale proste preto, že v sci-fi filmoch sa vždy zastaví sekundu pred explóziou) sa tu stretli výborni herci; váham, či uprednostním Sigourney Weaverovú v anti-ripleyovskej úlohe, alebo radšej vyberiem charizmatického kapitána Tima Allena... ale zrejme by som sa priklonil na stranu spockovského Alana Rickmana. Kino Považan 2000(6.5.2005)

Galaxy Quest doprovázely při uvedení do kin celkem průměrné recenze a mírně nadprůměrné ohlasy mainstreamového publika. Nicméně menšina diváků, kteří se řadili mezi fanoušky sci-fi, řičela blahem a vynášela tenhle snímek do nebe. Galaxy Quest si totiž utahuje ani ne tak ze sci-fi jako žánru, jako spíš z jeho zapálených fanoušků. Scifistický fandom je svět sám pro sebe, dělí se na řadu skupin a daleko nejvýraznější je fandom kolem televizního Star Treku - a právě z něj si Galaxy Quest dělá legraci. Tvůrci filmu jen lacině nevykrádají určité scény a hlášky ze seriálu, ale vzali to pěkně od podlahy - parodují samotné základy žánru. Na druhé straně seriál točili tvůrci, kteří mají Star Trek a sci-fi rádi, a tak je jejich humor laskavý. Od komediálního průměru tenhle film odlišuje svižný tah na branku, kvalita scénáře, triků i režie a především velmi slušné herecké obsazení. Sigourney Weaver paroduje vlastně sama sebe, Alan Rickman a Tim Allen se přímo vyžívají v rolích hereckých ztroskotanců, kteří příštipkaří po autogramiádách a reklamních akcích všeho druhu. Tenhle film není dokonalý, ale jako fanoušek žánru trošku filmu přidám. Celkový dojem: 85 %.(7.1.2008)

• - Design lodi NTE je založen na vzhledu odznaků ze seriálu Star Trek. (HellFire)

• - Kostýmy Sarrise (Robin Sachs) a jeho rasy byly použity taktéž v jedné z epizod seriálu The Outer Limits (od r. 1995). (septic)

• - Alan Rickman má po celou dobu filmu na hlavě masku Doktora Lazaruse, a to dokonce i ve scéně, kdy je u sebe doma a hovoří po telefonu s Gwen. Tvůrci to zdůvodnili tím, že se jeho postava krátce před hovorem vrátila ze setkání s fanoušky a nestihla si tudíž masku ještě sundat. (curfew77)