Dobrodružný / Komedie / Sci-Fi

USA, 1999, 102 min

Star Trek se všemi svými seriálovými divizemi i filmovými prapory na hlavu a na všech frontách poražen jediným drtivým úderem. Bavil jsem se možná ještě lépe než když jsem Galaxy Quest viděl před lety poprvé. Skvělý Tim Allen, ještě lepší Alan Rickman, který dává slovu otrávený zcela nový význam, kouzelný Tony Shalhoub a okouzlující Sigourney Weaver a k tomu parta užasných mimozemšťanů. Na takovou posádku prostě nemají ani Kirkův ani Pickardův tým. Navíc podpořen opravdu nepřetržitou kanonádou inteligentních vtípků, hlášek, parodických štulců, které v jediném okamžiku rozmetají všechny typické prvky startrekovských seriálů, space oper i béčkových sci-fi. Kdybych měl vyjmenovat všechny vtípky co mě pobavily, musel film odvyprávět od začátku do dokonce a nevynechat jedinou minutu. Skvěle jsem se bavil a mám pocit, že na poli žánru za těch 14 let nevzniklo nejen nic lepšího, ale ani stejně dobrého.(3.9.2013)

No Star Trek dostal řádně do těla. Myslím, že některé scény se rychle zařadí k těm kultovně omílaným (kupříkladu transport ve slizu, či chobotnice-mimozemšťan na stropě). Veskrze se tomuhle filmu v rovině crazy-komedií a parodií nedá nic vytknout, jen v druhé polovině tak trochu ztrácí děj, což je trochu na škodu.(3.3.2003)

Skutecne vyborna, ani ne tak parodie jako pocta Star Treku. Ze zacatku kdyz jsou jeste na zemi tak to je proste komedie, Allen s kocovinou je vybornej a hlavne Alan Rickman coby doktor Lazarus, kteryho uz nebavi rikat hlasky ze serialu je dokonalej. Ostatni herci jsou ale taky slusny. Potesila me ucast Tonyho Shalbouba a i Sam Rockwell je jako srab vybornej. Jen by me zajimalo jak moc prifoukli Sigourney Weaver kozy. Kdyz se dostanou konecne do vesmiru tak mi triky prisly na opravdu vyborne urovni a napinavy to bylo vic nez vetsina dilu Star Treku. Dokonce bych rek, ze i dabing se poved. Hlavne pritepleny hlasky mimozemstanu, kteri jsou se svoji naivitou fakt super, ale misty uz lezou trochu na nervy. Navic tu je vybornej zaporak, kterej sice vypada trosku jak zelvy ninja, ale presto je dost cool. Skutecne vyborna a svizna sci-fi komedie.(2.6.2005)

Co říct, než že skloubit ve scénáři (David Howard) tak dokonale humornou i vážnou složku tak, aby se bavili jak příznivci Star Treku, tak jeho odpůrci, by si samo o sobě zasloužilo pořádné ocenění. Navíc je ze všech zúčastněných znát, s jakou chutí hrají (zejména při Grabtharovu kladivu znechucený Alan Rickman), výborná je triková stránka, scénář a humor nepostrádá značnou míru inteligence. Takže rekonfigurujte solární matrici paralelně k endotermickému pulsnímu pohonu a hurá do toho. "There's a red...... thingy moving towards the green.... thingy." "What?" "There's a red thingy moving towards the green thingy. I think we're the green thingy."(16.1.2006)

Rozhodne nie paródia, dokonca aj so zaradením do komediálneho žánra by som bol ochotný polemizovať. Ani raz som sa totižto nezasmial a vzhľadom na skutočnosť ako inteligentne sa to tvári, je to miestami hodne trápne. Je to skôr podarená pocta space opere startrekovského typu, ktorej drobné nuancie skutočne ocenia iba praví trekkies, ktorým ja zo zásady nie som. Problémom je, že aj napriek zaujímavému námetu, šťavnato zahratým postavám a obstojným trikom, početné žánrové klišé, ktorým sa film venuje, príliš presahujú do deja. A tak nie sú len objektom zosmiešnenia/uctievania, ale aj dejotvorným faktorom, kvôli ktorému Galaxy Quest často stráca na pútavosti a občas dokonca nudí. (6/10)(24.1.2012)

• - Design lodi NTE je založen na vzhledu odznaků ze seriálu Star Trek. (HellFire)

• - Zlý vojevůdce Sarris (Robin Sachs) byl pojmenován po filmovém kritikovi Andrew Sarrisovi, který nelichotivě zkritizoval film Marka Johnsona Přirozený talent (1984). (Zuzyzss)

• - Scéna na WC se přihodila i Williamu Shatnerovi. (HellFire)