Generace X

• USA The Chumscrubber (více)

Černá komedie o životě v typickém americkém satelitním městečku. Každý se stará sám o sebe a o nic jiného se nezajímá. Příběh začíná v okamžiku, kdy Dean Stiffle (Jamie Bell) najde mrtvé tělo svého přítele Troye. Ví, že nemá smysl nikomu nic říkat, protože by to stejně nikoho nezajímalo. Brzy se však ukáže, že Troy sebral peníze místním drogovým dealerům a ti jsou přesvědčeni, že Dean ví, kde jsou ukryty. Pokud jim skrýš neukáže, zabijí jeho mladšího bratra, kterého unesli. Spletli si však dítě… (oficiální text distributora)

MimiXus

Za atmosféru .. hudbu a město plný totálních úleťáků (zejména starosta co vidí všude vzory delfínů) musím dát 5*. Originál jak noha. ()

Rapollo

Krásný to film! Nadsázka, která se vlní jako horký vzduch, občas propukne v málem brutální scénu, jindy se zas přiblíží poetické grotesce (tak jako příjezd dvou párů svatebních a pohřebních dodávek, které si navzájem zaklestí cestu). Jamie Bell vysekl svou roli brilantně, o Carrie-Anne Moss si nechávám zdát a Ralph Fiennes v roli (psychicky i duševně) praštěného starosty skvostně vévodí všem ostatním figurkám. Leeovy rodiče jakoby málem vypadli z australské komedie The Rage in Placid Lake, scéna z vysmáté pohřební hostiny sice byla poměrně předvídatelná, ale v kontrastu s kyselými svatebními hosty z domu odnaproti získala na půvabu. Ať žijou delfíni! ()

Vindemiatrix

Film s těžko uvěřitelnou zápletkou, především kvůli těžko uvěřitelným psychickým pochodům a sociálním reakcím hlavních postav. Jenže o to přesně jde. Fiktivní městečko slouží jako záměrně přehnaný model společnosti, která se rozpadá na řadu jedinců žijících v zajetí vlastního ega, představ a bludů, bez schopnosti jakékoli empatie vůči druhým osobám (tím hůře, čím jsou jim bližší). Atmosféra patologického městečka, jehož diagnózu obnažuje mladík s příznaky propukající psychózy, se docela povedla, pár černých vtípků pobavilo, ale scénář mohl být propracovanější a vyhnout se laciným pseudosymbolům (delfíni). 70 % ()

Borghal

eh... a co tím básník zamýšlel? Jako satiru dnešní společnosti se mi to příčí brát, protože je to tak strašlivě absurdní a nesmyslné, že k realitě by to už skoro ani nemohlo mít dál. Nebo možná jen žiju ve špatném městě / státě / kontinentu. A odebereme-li tu satirickou rovinu, zbývá co? Černá komedie s dost nezáživnými vtipy postavenými na absurdních předpokladech. ()

madline24

Zklamání. Čekala jsem nesrovnatelně víc vzhledem k ohlasům, dobrému hodnocení a hlavně obsazení :/ Kromě asi dvou vtipně ironických scén a lehce (hodně?) úchylného Ralpha Fiennese jsem nenašla nic, co by mě zaujalo. Nakonec jsem to ani nedokoukala. ()

symbiotic

Už dlouho jsem nezažil podobný pocit po projekci nějakého snímku, jak to jenom popsat....nejlepší slovo bude VZTEK! Otřesný scénář, slepený ze sortimenu z "Katalogu klišé amerického nezávislého filmu". Pánové (oslovení pro tvůrce), podobný počin bych čekal od středoškoláka, za kterého to napsaly hormony. Chtěl jsem se rozepsat, ale tenhle film si nezaslouží ani negativní kvantitu. ()

Psavec

Pro starší generace nepochopitelné a vytržené z reality. Všechny postavy ve své podstatě extrémní a těžko uvěřitelné. Je otázkou, proč se na podobné divné filmy dívat. Pro zábavu?? Pro ponaučení?? Nenacházím žádný smysl... ()

damapo

Přijde mi, že to bylo natáčené s minimálním rozpočtem. Hodně z filmu mi také přišlo nelogické a vůbec mě to nenadchlo, i když mám takové ty psychologické filmy, po nichž ve vás něco zůstane, moc rád. ()

ferrari2

Totálna volovina. Partia cvokov- rádoby drsňákov držia rukojemníka- chalana, ktorý ani nie je ten, ktorého chceli... Drbnutý starosta, ktorý si berie za manželku ešte drbnutejšiu pošahanú babu. Policajt, ktorý sa mstí bývalej partnerke a jej novému chlapovi... No na jeden film až veľa vecí, ktoré ma odrádzajú od tohto diela. Nechápem tak skvelých hercov čo prijali ponuku aby hrali v takom filme. Strašne divný príbeh, alebo zle spracovaný? Toto sa asi na niečo hrá na čo očividne nemá. Nepozerateľné. A to som ešte v hodnotení volil veľmi jemné výrazy a zhovievavý náhľad. ()

MinaP

Tohle je velmi pochmurná vize velmi blízké budoucnosti, vlastně nejspíš už současnosti, vzhledem k tomu, kdy byl film natočen. Když tak sleduju některé dnešní děti a rodiče...Jamie a všichni ostatní hrají skvěle a hudba podtrhuje hustou atmosféru. Byla jsem překvapena, když jsem si až v závěrečných titulcích přečetla, kdo je jejím autorem. ()

lineker

Ano. Pokud se jedná o přirovnání, tak nejvíce ke Generaci X pasuje Americká krása. Pohled do satelitního městečka amerických devadesátek, není sice tak podmanivý, ale diváka si získá hlavně svou upřimností. Ano ty všechny bizarní postavy to skutečně myslí vážně. Tohle je jejich značně pokřivený svět a oni v něm žijí rádi. ()

AdminkaDF

"byl jsem mrtvej, ale teď žiju... Takže udělám, co je třeba v tomhle světě šílenců a nelidských kreatur..." Film se zaměřuje na skupinku puberťáků. Hlavní roli ztvárnil Jamie Bell a velice povedeně zahrál emočně zmateného kluka, jehož otec je ctižádostivý psychiatr, který je na počátku své spisovatelské kariéry. Jeho matka je klasická puťka domácí, ale snaží se prorazit ve světě businessu, ve kterém hledá přízeň a nějakou pozornost. Jeho bratr je malej, zákeřnej parchant, závislej na počítačových hrách. Mimo hlavního hrdiny máme možnost nahlédnout do disfunkčních rodin, kde se rodiče vždy ženou za prachama, kariérou, vlastním životem a o svoje děti nejeví zájem. Životy puberťáků jsou podle mě hodně smutný a postoj rodičů k dětem se velice přibližuje dnešní realitě, i když film je z roku 2005. Z dětí rostou kriminálníci nebo bezcitné zombí. Čí je to tedy vina? ()

Sejkorka

Přemýšlím, proč jsou úspěšné/oblíbené filmy v hodnocení nad 80% , tedy nad 4* a některé, podle mne stejně dobré, mají jen kolem 65 - 75 %. To je přesně tenhle film. Zaroluju dolů a vidím : 5 4 4 4 5 1 .... Přemýšlím, ale k rozumnému závěru nedospěju. Tenhle film mám na 70% a zaokrouhli jsem to nahoru. Jednak to skutečně vypovídá o generaci X, má to zajímavou zápletku a jsou to dobří herci (Jamie Bell) a jedna kráska, která to má v příjmení -  Camilla Belle, (Až člověk věří, že se jedná o pseudonym). Čili Bella Belle . A když nakonec největší padouch zahyne, což taky potěší. PODRUHÉ 1-11-23 Oprava z prvního hodnocení : Padouch nezahyne, ale s páskou na oku si "užívá" pozornosti spoluvězňů v nápravném zařízení. Měl jsem tendence ubrat hvězdičku, ale ponechám všechny 4. Asi by to bylo zajímavější s (kvalitním) dabingem. Pozn.: Producent filmu Lawrence Bender je "Muž, který pomohl Quentinu Tarantinovi na vrchol" ()