Jak na věc

About a Boy oder: Der Tag der toten Ente

Ako na vec

Komedie / Drama / Romantický

Velká Británie / USA / Francie / Německo, 2002, 101 min

Výtečně fungující pecka s typicky vyšperkovaným humorem, který jasně a nahlas volá "jsem z Británie". Lehkost, přirozenost, naprostá absence sentimentu. Příjemně překvapí brutálně střídmé dialogy a bravurně hrající Grant, kterého jsem viděl poprvé v životě bez přelivu trapnosti. Celek nezaklopýtne - světe div se - ani jednou jedinkrát. Všechno završí konec, který je stejně trefný a úderný jako začátek. Nezpočet vybroušených scén, které ani nemusí být vyloženě vtipné, ale úsměv u nich zadržet asi půjde jen těžko. Malá, ale naprosto hřejivá záležitost.(29.8.2007)

Úžasný film, který si na nic nehraje. Nick Hornby napsal úžasnou knihu a bratři Weitzovi ji přetavili v nádherné komplexní dílo, které prostě funguje. Hugh Grant tady není za přitroublého zamilovaného prosťáčka, ale je tady za znuděného muže, který má svůj den rozdělený na jednotky. Do toho se mu připlete do života Marcus a on má život převrácený vzhůru nohama. Oproti knižní předloze mi zde chybělo rozvinutí postavy Marcusovy lásky Ellie, se kterou jede v knize vlakem na návštěvu jejího otce, ale ona zničehonic vystoupí a rozbije skleněnou výlohu prodejny hudebních nosičů jen proto, že ve výloze je stojan s Kurtem Cobainem... Tohle mi ve filmu chybělo, ale na druhou stranu, film je i tak velmi povedený a nemám proti němu sebemenší výtku. Dávám proto plný počet pěti hvězdiček, protože tady to snad ani jinak nejde.(3.12.2007)

„Netreba to brať vážne. Fiona brala vážne pesničku ´Zabi sa nežne´ a pozrite sa, ako dopadla.“ Smršť dialógov, vychcaní hajzlici, ostrov Ibiza (prípadne súostrovia), predčasne dospelé deti, samovražedné hipisáčky, Klub osamelých žien, Killing Me Softly, tamburína. Hugh „Po piatich minútach som mal chuť odrezať si penis“ Grant v takmer (?) životnej úlohe a k tomu producent Robert De Niro a režisérski prcinátori Weitzovci vo vynikajúcej adaptácii výbornej Hornbyho pôvabnej knižky. Bridget Jones pre chlapov. Bravo. Nákazlivé, vtipné, rozkošné - a s ponaučením, ktoré funguje aj v skutočnom živote! Kino Považan NMnV 2002(18.11.2004)

Tak toto považujem za jednu z najnedotieravejších romantických komédií s priklonením na komediálne zameranie a zároveň aj ako zlom môjho vnímania Hugha Granta. Veľká vďaka, že sa Weitzovci nedržali pri type komédií, s ktorou debutovali. Toto je o niečom inom a myslím, že túto podstatu sa im podarilo vystihnúť ešte o niečo lepšie ako typické zvrátené úlety ('American Pie'). Akurát to trošku prehnali s vyzobrazením Toni Collette a ešte rozmýšľam, čo by som vytkol, no iné ma nenapadá. 95%.(4.12.2007)

Tieto britské komédio-drámy mi sakramentsky dobre sedia. Dokonca by som povedal, že sympatizujem aj s výkonmi Hugha Granta, ktorý je ideálnym prostriedkom presne do tohto typu filmov. Britský humor celkovo má niečo do seba, a keď je urobený dobre je už vopred jasné, že vznikne utešený film. Oddych, vypnutie mozgu a dobrá nesilená zábava. Viac mi netreba.(12.4.2008)

• - Když mluví Will o trávení času na webu, tak ho vidíme, jak píše adresu "supermodelswithseethroughtops.com" - stránka skutečně funguje, vyzkoušejte :-) (don corleone)

• - Marcus (Nicholas Hoult) na závěr filmu praví, že "žádný člověk není ostrov sám pro sebe", jak zpívá Jon Bon Jovi. Ve skutečnosti jde o úryvek z díla anglického renesančního básníka Johna Donneho, které napsal roku 1624. Báseň zní: „Žádný člověk není ostrov sám pro sebe; každý je kus nějakého kontinentu, část nějaké pevniny; jestliže moře spláchne hroudu, je Evropa menší, jako by to byl nějaký mys, jako by to byl statek tvých přátel nebo tvůj : smrtí každého člověka je mne méně, neboť jsem část lidstva. A proto se nikdy nedávej ptát, komu zvoní hrana. Zvoní tobě.“ (sator)

• - Na začátku filmu říká Marcus, že by se o postaral o svou matku (Toni Collette), kdyby byl například dětskou filmovou hvězdou jako Haley Joel Osment. Collette hrála matku Osmenta v "Šestém smyslu". (don corleone)