Šťastné a Veselé

Joyeux Noel

Joyeux Noel

Válečný / Drama

Francie / Německo / Velká Británie / Belgie, 2005, 115 min

Je to veľmi dobrá vojnová dráma z európskej koprodukcie. Má výborný príbeh odohrávajúci sa počas prvej svetovej vojny, kedy je množstvo vojakov bez ohľadu na národnosť nútených tráviť štedrý večer v zákopoch a keďže práve teraz si uvedomia, že všetci vlastne túžia po tom istom, atmosféra vianoc vojakov z nemeckej, francúzskej a škótskej strany spojí. Lenže keď sa už priateľstvo začne, len tak sa zastaviť nedá. Spracovanie sa mi veľmi páči, ešte úvodná fáza síce nie je zlá, ale je zbytočne dlhá a ani tie scény, ktoré majú trochu zblížiť s najvýraznejšími postavami zo všetkých strán mi neprišli úplne ideálne. No keď sa už dej prenesie do zákopov počas štedrého večera, kvalita a celková zaujímavosť už ide prudko hore, to spoločné priateľstvo troch strán je podané snáď dokonalo, od úplných maličkostí až po to najvýraznejšie, takže piesne, darčeky, šport alebo aj pomoc pri delostrelectve, všetko sa mi veľmi páčilo, pričom práve scéna so spoločnou piesňou je nezabudnuteľná, patrí medzi to najlepšie, čo som v tomto žánri vôbec videl. A síce tomuto momentu sa tu už nič nevyrovná, ale už si ma to úplne získalo až do konca a celej tejto väčšine filmu prakticky ani nemám čo vytknúť. Očakávane po stránke akcie tu nie je o čo stáť, film obsahuje len jednu bojovú scénu, ktorá nie je ničím výnimočná a k tomu ešte pár maličkostí, ale keďže tu ide o niečo úplne iné, neprekáža mi to ani trochu. Herecké obsadenie je výborné, každá strana má niekoľko výrazných postáv, ktoré ma až na ten úvod veľmi bavili, či už Benno Fürmann, Diane Kruger alebo Daniel Brühl z nemeckej, Guillaume Canet a Dany Boon z francúzskej, Gary Lewis zo škótskej a ešte niekoľko výborných postáv, tu som veľmi spokojný. Čo sa týka réžie a technickej stránky, jediným čiastočným záporom je iba to komorné prostredie zákopov, takže bojisko pôsobí nereálne, ale to je to najmenej, hlavne že myšlienka filmu je podaná perfektne, má to skvelú atmosféru a dokonca fungujú aj emócie, takže som plne spokojný. Škoda tej dlhej úvodnej časti, kvôli ktorej nemôžem dať plné hodnotenie, ale aj tak sa mi to veľmi páčilo, výborný film a z obdobia prvej svetovej vojny je rozhodne najlepší. 83%(12.8.2007)

Abych řekla pravdu, zhlédla jsem tento film takříkajíc "na slepo", aniž bych o něm dopředu cokoli tušila. A nakonec jsem byla velice ráda, že jsem se k němu dostala. Krásný, dojemný a působivý snímek, který se díky obratné režii a výtečným hereckým výkonům zdržuje jakéhokoli patosu nebo kýčovitosti. Přitom hned první scéna vás naprosto myšlenkově uzemní - 3 děti, 3 země, 3 národy, 3 básně - trojí nenávist. Ústy hlavního hrdiny Sprinka (B. Fürmann) nešlo snad ani lépe vystihnout celou nesmyslnost jakékoli války: "Zabíjet se navzájem bude zítra ještě absurdnější než včera." ...(16.12.2006)

Filmů s tématikou první světové války vzniklo asi tolik, kolik sparťanských ultras má vysokoškolský titul. Sem tam nás sice někdo obšťastnil novou verzí Remarquova románu o tom, že se na západní frontě nic nedělo a to by bylo asi tak všechno. Ale v poslední době filmy z první světové našly způsob, jak bajonetem proříznout filmový pytel a tak filmy jako Příliš dlouhé zásnuby, Rytíři nebes a další mohly vylézt ze zákopů a vzít stříbrné plátno útokem. Šťastné a veselé je film plný lidské hřejivosti o vojácích, kteří na Štědrý večer vylezli ze zákopů a společně si popřáli hezké Vánoce a sami sobě tak připomněli, že i přes to, že žijí jako krysy v díře, jsou stále lidé. Doufám, že tento film u nás začnou dávat na Vánoce, protože o tom to prostě je. Kromě nádherného poutavého příběhu zdobí film ještě hezká hudba a dobré herecké výkony. Škoda že film ztrácí ve finále tempo. Podobné filmy: Hlídka v Ardenách (1992)(19.8.2007)

Přestože takové Na západní frontě klid zobrazuje realitu zákopů první světové války pravděpodobněji o něco věrněji, jedná se o velmi příjemný film. Moje dcera si po prvním vidění vyžádala scénu, ve které se potká německý tenor a skotský dudák ještě jednou. A doopravdy se to stalo. Takže 4* bez přemýšlení.(26.11.2011)

Film o tom ,jak důležitá a potřebná je v životě naděje. Že je to často to jediné, co lidem ještě zbývá. A taky o tom, jak nějaký příklad nebo čin silné osobnosti může vyvolat vlnu následování a strhnout ostatní. Ať už v tom pozitivním nebo negativním smyslu. Tady se naštěstí jedná o ten první případ. A potěšující je, že ispirací k tomuto příběhu byla skutečná událost.(27.12.2013)

• - Filmovalo sa vo Francúzsku, Nemecku, Škótsku a taktiež vo filmových štúdiách v rumunskej Bukurešti. (MikaelSVK)

• - Film a události v něm zobrazené inspirovaly v roce 2014 natočení vánoční reklamy britského obchodního řetězce Sainsbury's. (Jirka_Šč)

• - Když nadporučík Audebert (Guillaume Canet) pochválí Horstmayera (Daniel Brühl) za jeho francouzštinu, Horstmayer odpoví: "Vaše žena není Němka." Guillaume Canet je ale ženatý s německou herečkou Diane Kruger, která také hrála ve filmu. (Zdroj: ČSFD.cz)