Šťastné a Veselé

Joyeux Noel

Joyeux Noel

Válečný / Drama

Francie / Německo / Velká Británie / Belgie, 2005, 115 min

Zo začiatku som cítil mierne sklamanie, pretože som čakal silnú drámu a mal som pocit, akoby sa tento film na silnú drámu len hral. Dialógy umelé, scény z bitiek ničím zaujímavé. Potom ale prišlo stretnutie vojakov a ja som si myslel, že vidím to najlepšie z filmu (tichá noc- spev a gajdy), no potom začala spievať krásna Diane Kruger a bol som unesený ešte viac. Pochopil som o čo ide. To, že príbehy jednotlivcov vyšli dostratena je rozhodne mínus, no vo filme bol dôležitý oveľa viac kolektívny hrdina, na ktorom je možnosť vidieť, že ľudia sú ešte stále ľuďmi. Preto, ako ma vyburcovalo jednanie pánov, ktorí riadia vojnu z tepla, tak ma potešila konečná scéna vo vlaku.(24.12.2008)

Výborná vojnová dráma, ktorá síce veľmi smutným, no zato i krásnym spôsobom ukazuje to, o čom by mali byť Vianoce. O láske, pokoji a vzájomnom porozumení. Vojaci na fronte to dokázali, vrchnosti a kostnatým generálom to nedošlo.... To je škoda, pretože tak ako aj vo filme bolo zmienené, vojny začína len pár ľudí od stola a potom je len na prostom človeku aby znášal všetky tie vrtochy starých páprdov. Krásny vianočný film s veľkým odkazom. 85/100(23.12.2015)

Abych řekla pravdu, zhlédla jsem tento film takříkajíc "na slepo", aniž bych o něm dopředu cokoli tušila. A nakonec jsem byla velice ráda, že jsem se k němu dostala. Krásný, dojemný a působivý snímek, který se díky obratné režii a výtečným hereckým výkonům zdržuje jakéhokoli patosu nebo kýčovitosti. Přitom hned první scéna vás naprosto myšlenkově uzemní - 3 děti, 3 země, 3 národy, 3 básně - trojí nenávist. Ústy hlavního hrdiny Sprinka (B. Fürmann) nešlo snad ani lépe vystihnout celou nesmyslnost jakékoli války: "Zabíjet se navzájem bude zítra ještě absurdnější než včera." ...(16.12.2006)

"Všichni přišli k tomu oltáři jako k ohni, který je zahřeje. Možná chtěli zapomenout na válku." - "Možná. Ale válka si vzpomene." Píše se rok 1914. Znepřátelení vojáci proti sobě stojí v zákopech, avšak kouzlo Vánoc na všechny zapůsobí a pro jednou zbraně utichnou.. Téma výborné, zpracování mohlo být mnohem, mnohem lepší! Největší zádrhel vidím v postavách. Příběh se soustředil na ty nezajímavé a zbytečné (úchylný nekrofil Robertson nebo falešní zpěváci v čele s Kruger), když by víc prostoru mohly dostat ty sympatické a charismatické, které do děje něco přinesly (poručík na německé a francouzské straně). Důsledkem je to, že všichni vyzní úplně jalově. Při scénách se zmíněnými přebytečnými postavami jsem se vyloženě nudila, což je škoda, protože námět je dojemný. Válka je zkrátka absurdní, ti nahoře mají spor a tak obyčejní pěšáci musí vraždit někoho, s kým by se za jiných okolností mohli přátelit - zatímco velcí pánové zahřívají žídle..(Mimochodem snad i ta reklama na stejné téma ve mě vyvolala víc emocí.)(4.12.2014)

Dojímavý a vizuálně zajímavý proti-válečný film o tom, že obyčejní lidé z různých národů jsou si bližší, než se jim váleční mocipánové snaží namluvit. Šťastné a Veselé jsou o jednom neobyčejném dni, kdy se vojáci z protilehlých zákopů o Vánocích 1914 vykašlali na nepřátelství a oslavili společně Vánoce - schnapsem, šampaňským, zpěvem a katolickou bohoslužbou, jelikož věřili ve stejného Boha. Za tento křesťanský čin pak byli po zásluze potrestáni... Trailer: http://www.csfd.cz/film/181404-stastne-a-vesele/videa/(15.8.2010)

• - Anna a Nikolaus vo filme hovorili o tom, že sa spoznali v Oslo. Avšak Oslo, hlavné mesto Nórska, sa od roku 1877 až do roku 1924 volalo Kristiania. (U_S_O)

• - Filmovalo sa vo Francúzsku, Nemecku, Škótsku a taktiež vo filmových štúdiách v rumunskej Bukurešti. (MikaelSVK)

• - Když nadporučík Audebert (Guillaume Canet) pochválí Horstmayera (Daniel Brühl) za jeho francouzštinu, Horstmayer odpoví: "Vaše žena není Němka." Guillaume Canet je ale ženatý s německou herečkou Diane Kruger, která také hrála ve filmu. (Zdroj: ČSFD.cz)