Světla blikají a pohasínají. Ze zamčené půdy se ozývají kročeje. Tajemné události, které vidí a slyší jen zranitelná mladá Paula, ji vedou k obavám, že přichází o rozum – což je přesně to, v co její podlý manžel Gregory doufá. Plynové lampy v režii George Cukora jsou mistrovskou lekcí napětí. Ingrid Bergmanová získala za roli Pauly, pochybující o své příčetnosti a lpící na jejích posledních zbytcích, svou první Cenu Akademie. Její partner, rovněž na Oscara nominovaný Charles Boyer, obratně hraje proti svému obvyklému typu, uhlazeného zloducha Gregoryho. Příběh z viktoriánské éry, zasazený do dekorací, jež získaly Cenu Akademie za nejlepší výpravu, dále oživují Joseph Cotten, Dame May Whitty a tehdy osmnáctiletá Angela Lansbury ve svém filmovém debutu (rovněž oceněném Oscarovou nominací). (Magic Box)

Killingjoke

Tak tohle se hodně povedlo a dnes nechápu, proč jsem se filmu tak dlouho úmyslně vyhýbal. Jedná se o velmi jednoduchý námět a příběh bez větších momentů překvapení. V podstatě se dá říct, že od začátku tušíte, o čem to všechno je a kam to směřuje. Co je na filmu perfektní je místy až hororová atmosféra a psychologický aspekt celého příběhu. Po pár minutách tušíte, kdo je tady „loutkař“ a kdo jeho „marioneta“. Geniální… Charles Boyer zahrál svou roli tak dokonale, že u mne vyvolal pocity opovržení, zhnusenosti a touhy dostat jeho pianistu Gregory Antona do rukou a vyzkoušet na něm středověkou torturu. Tohle se mi nestalo dlouho u žádné postavy v žádném filmu, takže mne tento intenzivní emocionální zážitek nejen překvapil, ale jistým způsobem i potěšil. Když k tomu připočtete výborný výkon krásné Ingrid Bergman, jejíž postava si prochází neskutečným psychonátlakem a Josepha Cottena v roli policisty ze Scotland Yardu, dostanete výborný, atmosférický film-noir, tentokrát pro mne trošku netypicky umístěný do temně zamlženého Londýna přelomu 19. a 20. století. Opravdu jsem rád, že jsem se na to konečně podíval… ()

Martinka21

"Tak idylicky to začalo a v takový horor se to změnilo.“ Manžel, který systematicky ničí svou ženu pro pár diamantů…Napětí od začátku do konce. Být Paulou utekla bych, nebo se stala vdovou. :-D…Brilantní film, skvělé obsazení, výborná hudba. Ingrid Bergman byla okouzlující a zhostila své role opravdu báječně. Stačil pohled do jejích očí a bylo vše jasné. A Charles? Správný záporák, kterého bychom hledali těžko. Jeho grimasy, pohledy, výbuchy vzteku a hned zase nevinné pohledy a klidný hlas. Takové neviňátko s ostrým nožem v kapse. ()

Mik_e

Nezbývá než si povzdechnout nad faktem, že takové filmy už se dnes opravdu netočí. Příběh sice je v konečném důsledku předvídatelný, ale filmu se daří na zdánlivých maličkostech postupně budovat napětí. Takže, i když je ve snímku prakticky absence vypjatých scén, sledoval jsem to se zájmem až do konce. Charles Boyer a Ingrid Bergman skvělí. Pět nedávám jen proto, že dle mého je role Ingrid dost podobná té v Jekyll a Hyde, a to bylo přeci jen ještě o dost lepší. ()

junxi91

Temný mysteriózní thriller, jehož atmosféru osvětlují pouze domácí plynové lampy, tedy pokud se zrovna záhadně nezeslabují, když není zrovna manžel doma. Tento film není úplně jednoduchý na zhlédnutí, ale rozhodně se vyplatí. Všechno to začíná vraždou světoznámé operní divy Alice Alquist, která byl uškrcena ve svém domě číslo 9 na Thornton Square v Londýně. Vrah byl však vyrušen její neteří, mladou Paulou, a tak si neodnesl Aliciny drahé šperky. Paula je nyní úplný sirotek a jde se učit na operní pěvkyni. Vyroste z ní hezká, milá, usměvavá a laskavá, ale také trochu naivní ženská. Provdá se za postaršího elegána, na první pohled podivného manipulativního týpka jménem Gregory Anton. Společně se vydávají vlakem do Londýna a po cestě je Paula znepokojena jednou postarší ženskou, která čte v novinách článek o vraždě v domě č.9 a říká Paule o tom, že ona zrovna bydlí poblíž a vidí na dům ze svého dvora. Tato stará, do všeho se míchající a holuby krmící ženská bude v dalším příběhu dost důležitá. Manželé Antonovi se nastěhují do domu č.9 po tetičce, ale Paula se zde necítí dobře, a tak jí Gregory navrhne odnést všechen starý nábytek do podkroví a dveře zatlouci prkny. A pak se začnou dít divné věci. Vše to vlastně začne tím, jak Paula objeví dopis pro svou tetu od jistého Sergise Bauera, který ji Gregory vyděšeně sebere a pak to zakecá tím, že se bojí o její mentální zdraví. Mezitím se sympatický detektiv Brian Cameron ze Scontland Yardu začne zajímat o ten deset let starý případ vraždy, který byl však uložen k ledu. Nedá mu to však spát, protože jako mladý obdivoval pěvkyni Alici a při rozhovoru se starou sousedkou dojdou k závěru, že domácnost Antonových je prostě divná – nikdo k nim nechodí na návštěvy a Paula nikdy nechodí ven, a když už, tak se po pár metrech otočí a jde zpátky domů. Pak je tu ještě jejich mladá služka Nancy, která je plně zmanipulovaná Gregorym, který často svá nařízení vydává jako přání jeho ženy Pauly. A tak se mu plně povede izolovat Paulu od vnějšího světa a přesvědčit ji, že se zbláznila, že trpí stejnými bludy jako její matka. Těmi bludy jsou kroky na půdě, když manžel není doma, zhasínání plynových lamp, mizící obraz a také ztráta brože z její kabelky. Jednou se přece jenom společně vydají na společenskou událost – na hudební koncert k jedné bohaté ženské a zde dojde k menšímu faux pas, při kterém zmiznou Gregorymu jeho hodinky a následně je najde u Pauly v kabelce. Prostě je to celé divné a Paula je přesvědčena o tom, že se zbláznila a skutečně by neměla chodit mezi lidi. Naštěstí je tu však Brian, který ji ukáže celou pravdu o tom, že se nezbláznila a že její manžel je prostě psychopat a stojí za všemi jejími bludy a také za něčím mnohem horším. Jo, byl to dost temný a hluboký film, Paula mi byla moc sympatická a také se mi líbila první role Angely Lansbury jako drzé služky Nancy. ()

Davidos305

Velmi zajímavý psychologický thriller, který mě překvapil svoji děsivou a mysteriózní atmosférou. Strach tu vzniká z postupného hroucení Pauly, kterou úžasně zahrála Ingrid Bergmanová, ta je psychicky týraná svým manžel Gregorym, kterého skvěle a chladně zahrál Charles Boyer. Je zajímavé sledovat jak Gregory postupně manipuluje s křehkou Paulou a dohání ji k šílenství. Skvělá černobílá kamera a zajímavá hudba k film parádně sedí a podtrhují celkovou atmosféru. ()

marlon

Prečo sa dívať na film, ktorý sa zdá byť od začiatku jasný a o ktorom ste presvedčený kam smeruje? No lebo v tomto prípade je korením filmu ani nie tak zápletka ako skôr jej decentný a chutný spôsob servírovania. A ak ešte túto lahôdkovú špecialitku podávajú Ingrid Bergman - Charles Boyer - Joseph Cotten osobne, neostává nič iné ako si nechať chutnať. Komorný príbeh z klasickej čiernej série o manipulácii a psychickom týraní je natočený brilantne a je dokladom nielen réžijnej vyspelosti, ale aj žánrovej univerzálnosti maestra Cukora. ()

xpantherx

Perfektné. Presne takto si výborný film-noir predstavujem. Temné hmlou nasiaknuté uličky Londýna, zaprášený starý dom s blikotajúcimi plynovými lampami, láskou sa rozplývajúca dvojica a ako je to už v súčasnej tvorbe dobrým zvykom - podkrovie, ktoré ukrýva svoje tajomstvá. Atmosféra psychického teroru a neustálej neistoty dolieha na diváka a nedá mu vydýchnuť pri pohľade na vynikajúce herecké výkony. Bad guy-a by ste skutočne najradšej čo najskôr vyhodili z okna. Možno sa tu rozplývam až príliš, ale naozaj som si tento film užil, keďže jeho spracovanie, čiernobiela kamera a starý vzhľad proste neskutočne dotvára už tak vynikajúci scenár a herecké výkony. Možno by som vytkol priamočiare napredovanie deja, keďže divák vlastne vie ako to skončí a o čom to celé je. Nevyskytujú sa tu žiadne zvraty - teda aspoň pre súčasného diváka. V inom prípade by mi to veľmi chýbalo a bol by to dôvod na zníženie hodnotenia, ale v tomto prípade to atmosféra a herecké výkony vynahradia. Ja viem, už sa opakujem. ()

denulik

Na plynové lampy som sa tešila ale hrozne moc a nakoniec som bola sklamaná. Námet mohol byť úplné žúžo, ale ceková atmosféra filmu ma nechytila. To postupné budovanie napätia, kedy sa Paula akože prepadáva do šialenstva veľmi nevyšlo. Možno to chcelo viac priestoru, možno lepšie psychologické vykreslenie oboch hlavných postáv. Neviem, ale toto som Boyerovi ani Bergman nedokázala uveriť. V konečnom dôsledku Plynové lampy pôsobia ako film, ktorý rokmi stratil svoje čaro. ()

mac000

Léta poté, co její teta byla zavražděna ve vlastním bytě, se mladá žena vrací zpět do domu s novým manželem. Ten však skrývá tajemství, pro jehož uchování je ochoten udělat cokoliv, i když tím přivádí svoji ženu k šílenství...Černobílý film dokáže navodit sugestivní pochmurnou atmosféru, tak jak to nedokáže žádný film barevný. Působivé jsou již úvodní titulky, které běži na pozadí hořící plynové lampy. Ve stínech, které vrhá, můžeme vidět muže škrtícího ženu. ()

Rattlehead

Skvost. Ani nemusíme litovat, že režii nesvěřili Mistru Hitchcockovi (ten v tomto roce natáčel "Záchranný člun"), protože tento film je vynikající. Nelze jej vylepšit, byla by chyba cokoliv vystřihnout. Tak, jak je, je dokonalý. Spolu s Langovým "Ministerstvem strachu" asi nejlepší hičkokárna, kterou režíroval někdo jiný než sám velký Sir Alfred. ()

pohodaman

Prijemny snimek, ktery spise nez film pripomina divadelni inscenaci. I pres jistou "plochost" dokaze navodit napeti a divaka vtahne do deje - obzvlaste na konci. ()

Asdas

Neviem si síce veľmi predstaviť ako vtedy pracovali filmový cenzori ale mám pocit , že mali čo povedať aj k tomu psychickému týraniu ženy , ktoré nebolo tak intenzívne. Inak po všetkých stránkach je to filmová klasika. ()

DoNotCross

Krásný příklad toho, že drámo se dá vytvořit pomocí jednoho domu a pěti postav, pokud tedy režisér není úplné poleno a herci umí hrát - což je tady splněno. Sledovat, jak úlisný Charles Boyer terorizuje stělesnění dívčí naivity v podání Ingrid Bergman je nesmírně zábavná podívaná. Hlavně prvně jmenovaný je ozdobou celého snímku, protože už jen z jeho hlasu čiší kvintesence lidského zla. Proto mu budete od samého začátku přát brzký konec a spolu s Paulou se utápět v beznaději. Ač se na nich již přeci jen podepsal zub času, hlavně proto, že celková myšlenka už dnes působí trošku naivně, dokáží vám tato světla náležitě prozářit večer. ()

PlayEasy

Čirá dokonalost! Neuvěřitelná atmosféra těchto starých filmů, postupný psychický rozklad jedné nevinné ženy, ikonický záporák, skvělé herecké výkony (hl. Charles Boyer a Ingrid Bergman), nezaměnitelný zážitek a typ filmu, který je dnes k pohledání. Mistrovské dílo! 100% ()

MartinTerran

Zajímavý snímek, který má temnou atmosféru, kterou si drží po celou stopáž. Příběh není vůbec špatný, ale nereálný - nevím proč by se tak snažil, když to šlo udělat mnohem jednodušeji. Všiml jsem si nesrovnalosti ohledně brože a hodinek pokud Greg není Houdiny, ale to je jen drobnost. Herecky je to zahráno dobře. Hodnocení: 82/100. ()

Jonatthan

Asi mám odlišný názor od většiny, ale čekal jsem od pana Režiséra (a to R zdůrazňuju) víc... Jak už zde někdo napsal - vše je jasný po 10 minutách, ale možná že mám shlédnuto mnoho podobných thrillerů mladšího data. Takže v tomto případě je věk filmu omluvou. Jinak Boyer = vynikající, Bergman = na můj vkus moc divadelně přehrávala (možná to bylo ale dabingem?). Celou dobu jsem si ale říkal, proč ten chlápek tam nejel hledat už dřív. Vždyť ten barák byl 10? let opuštěnej. No, ale o čem by pak byl ten film, že... ()

Foogas

Konstrukt. To je to správné slovo, které vystihuje tento "noirový skvost". Naivní scénář, nereálné chování postav a přehrávající herci. Na Východ slunce (1927), Vrah mezi námi (1931), Pojistka smrti (1944) nebo Sunset Blvd. (1950) se tento film absolutně nechytá. ()

Allontanato

Proč proboha Ingrid na tuto roli kývla? Kariéra na vrcholu, sex appealu jak Lana Turner a nechá se obsadit do té nejnudnější noirovky. Jediná věc, která se dá vyzdvihnout je skvělá režie a herecké výkony ústřední dvojice. Na tenhle film jsem se dlouho těšil a ačkoliv prostředí z Anglie na přelomu 19. a 20. století nesnáším, doufal jsem, že to půjde překousnout. Bohužel nešlo, a ten hrozný dojem ještě znásobila vyloženě odpudivá Angela Lansbury a otravná sousedka s podání May Whittyové. Už dlouho jsem u žádného filmu nemusel počítat každou minutu do konce... 21 % ()

Zemřela herečka Angela Lansbury

Zemřela herečka Angela Lansbury

11.10.2022

Noir Film Festival 2015 startuje již 20. 8.!

Noir Film Festival 2015 startuje již 20. 8.!

11.08.2015

Remake Plynových lamp

Remake Plynových lamp

30.01.2006

U bratří Warnerů chystají předělávku mysteriozního thrilleru Plynové lampy z roku 1944, který natočil George Cukor podle divadelní hry Patricka Hamiltona. Na post režiséra byl nominován ambiciozní… (více)