Dinosaurus

Dinosaur

Dinosaurus

Animovaný / Rodinný / Dobrodružný

USA, 2000, 82 min

Jeden z filmů, na kterých jsem vyrůstal. Ale rozhodně v tom není jen sentiment. Ten příběh má skvělou atmosféru a i jistou hloubku, kterou dětský divák snadno rozpozná a nuti ho i v nízkém věku k zamyšlení. Zajímavá animace navrch a je z toho nápaditý a chytlavý film (i když samozřejmě hlavně pro děti).(4.1.2016)

Dinosaurus je pohádka s jednoduchým příběhem, skvělou hudbou a parádní technickou stránkou. Příběh je o putování Aldara a jeho přátel z rodného místa, které je zničeno asteroidy a hledání nového domova. K tomu si přidejte klasické témata, jako je milostný vztah, rivalita vůdce stáda s hlavním hrdinou a pronásledování dravci. To celé je mixnuté do pohodové podívané. Mě osobně chybí v příběhu víc vtipných scének u kterých bych se pobavil. Takhle mi to přijde místy slaboučký. Hlavně za technickou stránku filmu dávám 70% :)(13.2.2013)

Vzhledem k tomu, že jsem tento film tehdy viděl, když vycházel a byl jsem podstatně menší, trochu jsem tušil, do čeho jdu. Jak má prsty ve tvrobě Walt Disney, tak z posledních zkušeností raději dávám ruce pryč. Tady by mě to ale asi mrzelo. Pamatoval jsem si příběh, ale nepamatoval jsem si dokonalou animaci tohoto filmu. Příroda a okolí snad muselo být reálné a dinosauři jen doanimováni. Ale ti byli natolik dokonalí, že jsem fakt čučel.... Příběh moc hezky udělaný, trochu mimo Disneyovu tradiční osu, protože se mi fakt líbilo, že neubral téměř nic ze zákonů živočišné říše, což má celkem běžně ve zvyku. Zajímalo by mě, jestli je reálná varianta, že lemuři a dinosauři žili ve stejné době, ale to je asi fuk. Líbilo se mi to a řekl bych, že určitě víc, než předtím.(3.12.2011)

V době premiéry jsem na tomto dětském filmu (kdy mi bylo třiadvacet!!) byl v kině čtyřikrát(!!) za sebou , tolik jsem se tehdy nemohl jako ještě stále zanícený dinofil nabažit té špičkové animace. Ta je i po dvanácti letech (což jsou v CGI vývoji staletí) stále absolutní špičkou. To dokonalé zasazení do reálných záběrů, syntezovaných z těch top nejkrásnějších míst současné planety, fantastický smysl pro realistický detail, kdy každý pohyb svalu či záchvěv faldu dokonale sedí (spolupráce tehdy vycházející hvězdy a dnes největší špičky 3D paleoartu Davida Krentze) - ta scéna kdy Kron odhání ostatní u napajedla má sílu těch nejlepších přírodovědných dokumentů BBC. Příběh mě neiritoval, nad mluvící hrdiny jsem se bez problémů povznesl (je to holt dyzny - s tím jeden nic nenadělá), ta politicky mně jinak ne zrovna sympatická myšlenka o síle kolektivu, mě v určitých momentech (konfrontace stáda s carnotaurem) až dojala k slzám. Všem těm chytrolínům, co tady tvrdí jaký strašlivý nesmysl jsou lemuři v době dinosaurů: ne blbečkové, v pozdní křídě žily kvanta a kvanta druhů primitivních savců, a zasadit sem primitivní lemury (jakožto zástupce primitivních primátů) sice není vědecky přesné, ale spadá to do zcela legitimní simplifikace (jakož i iguanodoní "rty" aj.).(22.12.2012)

Na tenhle film jsem se těšil už od mého dětství. Pamatuji si, jak mě na jednom z prvních DVD, které jsme pořídili, uchvátil trailer právě na Dinosaura. Po Jurských parcích jsem se ale k jeho zhlédnutí nedostal, až teď, po dlouhých 13 letech... Musím uznat, že film neztratil nic ze svého kouzla. Animace je na svou dobu velmi povedená a Howardův hudební doprovod je vážně skvělý. Navíc vše působí takový příjemný pohádkový dojem. Za mě lepší 4*(23.6.2013)

• - Za prvý víkend premietania zarobil film v Spojených štátoch 38,8 milióna dolárov, čím sa stal najúspešnejšou premiérou roka a za Levím kráľom zaostal len o 1 milión. (pravo)

• - Pocit reality si vyžadoval, aby dva filmové štáby cestovali 18 mesiacov po svete a nakrúcali zábery, ktoré sa stali súčasťou tohoto filmu, ktorý kombinuje historickú skutočnosť a tradičnú disneyovskú fikciu. Do ich vybavenia patrila i digitálna kamera, ktorej hovorili ”Dino-cam”. Používala sa pri záberoch z pohľadu dinosaura. (pravo)

• - Priemerne 30 000 počítačových hodín týždenne bolo venovaných na tvorbu filmu. Niekedy sa toto číslo priblížilo až k 60 000. Programátori napísali 70 000 riadkov zdrojového kódu, čo prevedené do zrozumiteľnej reči odpovedá 11 700 stranám textu, alebo 25 zväzkovej encyklopédii (pričom každý zväzok má 468 strán). (pravo)