Všechno co Josey Aimes (Charlize Theron) chce, je slušná práce, která jí umožní postarat se o své děti. Místo toho zažívá strach, urážky, obtěžování, ponížení, útoky a sprosté nadávky. „Ber to jako bys byla chlap!“ – to je rada od jejího šéfa. Ona se k problému postaví jako člověk a začne rány vracet zpátky. Tím odstartuje první případ žaloby za sexuální obtěžování. V emotivním příběhu o boji proti předsudkům dále uvidíte Frances McDormand, Sissy Spacek, Woody Harrelsona a Seana Beana. (oficiální text distributora)

genetique

Mrazivá dráma, z ktorej vám už po pár minútach stuhne krv v žilách a zamrzne úsmev, aby ste mohli na konci vyroniť nejednu slzu. Nielen, čo sa týka hereckých výkonov, pretože tým sa u mňa Charlize posunula na číslo jedna, ale aj režisérskym spracovaním ma tento film doslova pohltil. Tým som však nechcel povedať, že Harrelson, či Bean nehrali dobre. Retrospektívne prerozprávanie do seba zapadá dokonalejšie ako puzzle a speje k stobodovému záveru. Úžasný príbeh založený na skutočných udalostiach, ktoré si nie každý až do zhliadnutia uvedomoval. Hlavne chlapi. 90%. ()

Hakha

Tenhle snímek mě ležel na stole docela dlouho, jelikož jsem si ho koupil kvůli nominacím na oskara, ale nějak obzvlášť chuť se na film podívat jsem neměl. Ale na rovinu musím říct, že film je dobrý. Opravdu ve mě vyvolal silné emoce a při vědomí, že se film odehrával podle skutečného příběhu, tak byl ještě o kapku silnější. Herecké obsazení je výborné a také hlavním lákadlem, ale proč nedávám 5 hvězdičkové hodnocení? Ve filmu se vyskytovali i slabší místa a hlavně 1/3 filmu byla roztahaná a nezajímavá. Jinak film je velice kvalitní a 4 hvězdičky jsou zasloužené... ()

Kaka

Velice intenzivní a osobitě zpracovaný film, který pojednává o velmi citlivém tématu způsobem věru zaníceným a možna právě proto tak zajímavým. Jméno režisérky udiví, neboť zkušeností na rozdávání nemá, přesto to na kvalitě filmu ani omylem neubírá a zručnost by mohla rozdávat jiným. Charlize Theron se hlavní role ujala se svou typickou vervou a emancipací a starostlivá matka je v jejím podání fantastické pokoukání. Citlivě vykreslená vazba venkovské rodiny je výborná a diváka chytne za srdce, stejně jako drsné scény z dolů, které jsou zajímavé svou obrazovou strohostí a syrovostí. Inteligentní a chytlavá podívaná plná nevšedních okamžiků. ()

akisha

Charlize Theron je neskutečně talentovaná a krásná herečka a kdo ví, kde by tenhle film byl bez ní. Jako většina podobných filmů, kde se prolínají roviny z minulosti a ze soudní síně, to i tady spěje k očekávanému konci. Sice mě to nijak emociálně nesejmulo, ale musela jsem obdivovat houževnatost Charlize a navíc byly některé scény opravdu hodně, hodně silné. Hlavně ta s tím záchodem teda. Škoda jen zřejmé šablonovitosti vývoje příběhu. Myslím ale, že co se snažila režisérka svým filmem říct, se jí povedlo beze zbytku. ()

Falko

Charlize Theron je skvela herecka, potvrdila to uz vo filme Monstrum, v Diablovom advokatovi a v dalsich a kazdym filmom ju mam stale radsej. Jeji pripad je silny pribeh zeny menom Josey, ktora ako jedina zo vsetkych zien zazalovala spolocnost, v ktorej pracovali prevazne muzi a ktori robili zenam zo zivota peklo a ako jej obhajcu hral W. Harrelson. Okrem toho sa riesil aj Joseyin problem vztahu s jej synom. Vynikajuca drama. ()

castor

Silný a apelující příběh ženy (skvostná Charlize Theron), která se ocitá na tenkém ledě, jelikož se rozhodne pracovat na šachtě a společně s dalšími ženami je terčem sexuálních narážek a hrubých urážek horníků. Čtyřicetiletá Novozélanďanka Niki Caro pojala svůj film jako soudní drama a divákovi předkládá opět drsný příběh ženy, inspirovaný skutečnými událostmi. Stále aktuální téma, které sází především na herecké výkony (dvě oscarové herecké nominace), přesto sráží několik ne právě uvěřitelných momentů, zejména v podání otce hlavní hrdinky (Richard Jenkins) – zarytého zastánce svých pravd stojících v opozici potřeb vlastní dcery a vzápětí hlavního hýbatele tápajících jedinců, kteří se bojí postavit na stranu spravedlnosti!! Těžko uvěřitelný je i nepopiratelně hollywoodský závěr v soudní síni. Podmanivá kamera Chrise Mengese, hudební doprovod (překvapivě) Ińárritova dvorního skladatele Gustava Santaolalla a pevné režijní uchopení talentované režisérky přesto dělají z filmu příjemně mrazivý zážitek. Navíc Woody Harrelson opět v plné síle!! ()

Trellíno

Špičkové drama, které jsem si zbytečně odpíral déle než půl roku (já prostě tenhle druh filmů k smrti nenávidim). Výborně napsané, brilantně zahrané (tolik skvělých výkonů najednou se jen tak nevidí) a hlavně téměř mistrovsky zrežírované (Pána velryb jsem kdysi taky z bezpečnostních důvodů minul obrovským obloukem a teď to vypadá, že si ho snad i seženu). ()

petero

Dobre natočené a Charlize to opäť skvele zahrala, škoda že na konci to nebolo také emocionálne ako jej Monster. Dal by som aj 4* lebo príbeh, spracovanie a herci sú na vysokej úrovni ale takýchto príbehov je habadej. ()

gogo76

Jeden z filmov, ktorý by ste mohli ľahko prehliadnuť. Ale to by ste urobili veľkú chybu. Keď sa pozrieme bližšie, zistíme, že v ňom hrajú skvelí herci, ktorí majú čo hrať. Príbeh natočený podľa skutočných udalostí o ženách, ktoré pracujú v miestnych baniach. Sú nežiadúce, šikanované, urážané, obťažované a aj všeličo iné čoho je človek /v tomto prípade chlap schopný/. To všetko vyústi do súdneho procesu, v ktorom sa ženy /vlastne jedna statočná žena/ domáhajú svojich práv. Scéna, kde sa otec pred všetkými zaemstnancami zastane svojej dcéry, ktorou roky opovrhoval a nenávidel, na mňa dosť zapôsobila. Jednoznačne vydarená dráma. Zaslúžená nominácia na oscara pre Ch.Theron.80%. ()

Reiniš

Její případ vypráví spletitý příběh, který obsahuje několik působivých emotivních scén a dává neskutečné herecké příležitosti plejádě skvělých herců. Niki Caro opravdu umí své herce vést, jak dokázala již ve svém předchozím filmu s Keishou Castle-Hughes. I zde nutí své herce do příjemně civilního projevu. Film si pro sebe po právu ukradla Charlize Theron, které uvěříte každé mrknutí. V určitém místě ale začíná film působit lehce monotónně a konec jakoby sem zabloudil z nějaké průměrné americké limonády. Kvalitní filmařina, škoda jen že místy se režisérka držela zbytečně při zemi. ()

Xmilden

Nikdy bych něvěřil že se dokážu vydržet dívat na film s podobným námětem, protože upřímně řečeno mě tyhle filmy, kdy někdo bojuje za svá práva v případu sexuálního obtěžování, nějak nezajímají. Tentokrát jsem ale udělal vyjímku a určitě nelituju. Charlize Theron potvrdila svůj talent. Film místy dokáže být i řádně nechutný. No abych to zkrátil, my chlapi umíme být někdy i pořádné hovada:( Jinak Woody Harrelson po dlouhé době v pořádné roli, která mu sedla. ()

Phobia

Téma tohoto filmu je mi hodně blízké, sama jsem několik let pracovala v zaměstnání, které je považováno za mužskou záležitost, užila jsem si tedy něco sexistických narážek, nepřátelských pohledů a pomluv za zády. Pokud se chce (či potřebuje) žena prosadit na pánském postu, musí makat podstatně tvrději a snášet podstatně víc, to je prostý fakt. "North Country" ukazuje tuto skutečnost ještě podstatně černější, brutálnější a depresivnější, psychický terror i fyzické násilí páchané na hlavní hrdince musí každému člověku s citem pro spravedlnost zvednout žluč... a přesto mi patetický závěr protočil panenky:-). Až na tuto předvídatelnou drobnost film navzdory pomalejšímu tempu nenudí, představuje širokou plejádu lidských charakterů se všemi jejich přednostmi i zápory, celkovou bezútěšnost skvěle podtrhuje industriální prostředí železáren a na kvalitu snímku má v neposlední řadě velký dopad herecké obsazení. Charlize Theron je krásná a přirozená v roli utrápené matky, lvice bojující za práva svá i svých kolegyň, Woody Harelson jako bývalá hokejová a právnická hvězda zdatně sekunduje a osobně by mi nevadilo více prostoru pro Seana Beana a Frances McDormand. Dobrý film, byť na příčky nejvyšší to není. 79% ()

LiVentura

Velice emočně založený snímek na reálném podkladu o hrůzném způsobu života žen v odlehlých částech Států, kde jedinými prac.místy jsou "mužské" profese v důlních společnostech. Nelehká situace se má jednou pro vždy změnit v přístupu krásné tvrdé ženy, která se "mužskému monopolu" postaví!!! Charlize Theron ve své možná nejlepší roli, prozatím. Docela vyvedené dílko. ()

Jamal

Charlize Theron opět nezklamala. Dojemný příběh z hornického prostředí, kdy si i ženy chtějí vydobít své místečko. Bohužel jsou od mnoha horníků šikanovány, sexuálně a psychicky obtěžovány. To vše ve skutečném příběhu se skutečně předsvědčivými herci, jak už víše zmiňovaná, pak i Woody jako právník obhajující Charlize, a Sean Bean. Gustavo Santaolalla (Babel) a jeho hudba dodává filmu konečné kouzlo. ()

paascha

Poněkud schématicky pojatý příběh US emancipace s výtečnou Charlize Theron. Ostatní herci zdatně sekundují. ()

Hunt

Skvělé obsazení i herecké výkony bohužel nezakryjí nezvládnutou režii, která nedokázala správně dávkovat stavbu (pravdivého) příběhu, takže jeho vyznění i závěrečné (značně kýčovité) finále vyznívá doztracena. Velice dobré vykreslení vztahů a prostředí dulní společnosti. ()

Boogeyman

Skvělé drama, které se věnuje "počátku" dnes tolik diskutovaného horkého tématu sexuálního obtěžování na pracovišti. Charlize Theron v roli ženy, která díky zvýšené snaze o rovnoprávnost získá spolu se skupinkou dalších žen místo v dole, v prostředí ženám do té doby zapovězeném. Samozřejmě převládající mužská část hornictva to nenese nijak lehce. A jelikož naprostá většina chlapů v dolech jsou stupidní primitivní nadržená prasata - podle filmu, vyrovnávají se s přítomností žen jakožto spolupracovnic po svém. Od poznámek o ženské neschopnosti a slabosti, přes sexuální narážky a nadávky až po fyzické útoky. Když už to přesáhne určitou mez, přesune se děj k soudu....Charlize je talent, po Zrůdě předvádí další dokonalý výkon v jistém směru podobné roli. Tady ještě k tomu všemu neskrývá svou andělskou tvářičku pod maskou makeupu. Ve vedlejších rolích se pak prostřídá velký zástup skvělých herců a nikdo z nich nezaváhal....Film je zajímavý, odsýpá, nenudí ani na chvilku.....Jediné, co tedy vlastně můžu vytknout je přeci jen až trošku feministický náhled na muže, kdy skutečně naprostá většina a nejde jen o horníky, jsou vulgární omezení nadržení násilníci (žiju v domnění, že ve skutečnosti je nás mnohem míň)....a vzhledem k tomu, kam až v současnosti dospěl zákon o sexuálním harašení, jehož vznik film popisuje a za co ženy dnes žalují muže, nepřijde mi to objektivní. Ale kdo ví, jak to tam ve skutečnosti bylo. ()

Rover

Niki Caro má úžasný talent na práci s herci, a to jak s dospělými tak s dětskými (jak už jsme mohli vidět v Pánu Velryb). Její případ je film o ženách a jejich, často beznadějném, boji s diskriminací. Amerika nám je podána z trochu jiného úhlu, než jsme zvyklí. Prostředí železných dolů je působivé a nenechá nikoho na pochybách, kdo je tam pánem. Jsou to muži, mezi kterými pracůjí ženy-otrokyně, které jsou nuceny snášet všechna obtěžování, narážky, šikanu, ponižování. Josey se však mužskému systému postaví.... Film podle skutečné události s obdivuhodnými hereckými výkony. HUDBA: Gustavo Santaolalla - svůj styl nezapře a potvrzuje, že patří mezi nejlepší skladatele filmové hudby současnosti. Niki má skvělý vkus... ()

Aky

Až do pohádkovosti zidealizovaný dramatický skutečný příběh o vzniku soudního prcedentu o zákazu sexuálního obtěžování na pracovištích ve Spojených státech. K absolutní dkonalosti chybí to, že je zde všeho moc: moc sprostoty šmahem všech chlapů, moc tragiky v životě Aimes, moc nepochopení a nakonec moc pochopení její rodiny, a tak by se dalo jmenovat dál. Ale jako na dramaticky stavěný příběh se na to dívá hezky. ()

666teen

Počty trotlů v amerických dolech jsou na historicky nejvyšší úrovni. Nastupuju do kolbenky šít zástěry. Doufám, že mě tam ženský neumlátěj vložkama. ()

18.01.2006

Charlize točí bez přestávky

Charlize točí bez přestávky

16.01.2006

Charlize Theron si rozhodně nemůže stěžovat na nedostatek pracovní vytíženosti. V North Country utekla z nepodařeného manželství k hornické práci a předpokládaný akční hit Aeon Flux selhal nejen u… (více)

14.12.2005