Miracle Mile

Zázračná míle

Miracle Mile

Akční / Drama / Thriller

USA, 1988, 87 min

Osmdesátková studenoválečná romantika nízkého rozpočtu... co by tak mohla, krom nechtěně úsměvných situací, dnešnímu rozmlsanému divákovi nabídnout? Že by reálně časový napínák, způsobující nepříjemné mrazení v zátylku, k tomu sympatického hrdinu se špatným vkusem a výbornou hudbu, která měrou nemalou přispívá k nevěřícné atmosféře těsně před lokální apokalypsou? Přesně! Pravda, vzhledem k některým bizarním okolnostem mi v žánrovém výčtu scházela komedie, což mně však činilo mnohem menší problémy, než pochopit hazard se životem pro ježatý a pidlooký objekt Harryho zájmu... nejen, že by tyto typy nikdy neměly překročit práh filmového studia, ale riskovat pro ně vlastní záchranu, byť v osmdesátkovém béčku, mně připadne ještě nesmyslnější, než padnout za vlast. Škoda, byla bych šla i výš. Viděno v rámci Season Challenge Tour - sci-fi týden.(14.8.2015)

Film, který se na samém počátku tváří jako dramaturgicky nezvládnutá osmdesátková romance, aby se následně překlopil do jednoho z nejbizarnějších (pre)apokalyptických zážitků, která vám studeno válečnická paranoia kdy mohla nabídnout. Věřím, že na papíře by to fungovalo ještě o něco líp, ale už jenom pro tu absolutní nepředvídatelnost a vyjeté pomrkávání po divákovi (kulturisti, Variety) je to zapomenutý poklad, který čeká na své znovuobjevení. A jede to real-time.(9.5.2013)

Zázračná míle začíná jako tuctová romance, aby se poté přehoupla v nejistotu, strach, chaos a nakonec anarchii. Toto vše rozpoutá jeden telefonát od vyděšeného člověka, který na druhém konci sluchátka tvrdí, že "se to stalo." Poté následuje pomalu budovaný sled událostí, kde má člověk možnost sledovat postupný kolaps civilizace. Základy společnosti se začnou bortit jako domeček z karet, hranice lidského chování a morálky už neexistují. V člověku se probouzí nejdivočejší zvířecí instinkty. Přežít, schovat se, bránit se, zabít. Právě v takových situacích se projevuje skutečná podstata a povaha člověka. Závěrečných zhruba 20 minut dokonale ztvárněný portrét anarchie a kolapsu. Dokonalá hudba od Tangerine Dream.(23.12.2017)

Je to malý film, ale měl velký potenciál. Rozpočet je znát a moc akce a záběrů na níčení si tu neužijete. Ten začátek byl naprosto parádní totálně mě vtáhl do děje a atmosféry. Škoda, že se tam pak začlo objevovat tolik nelogického chování a běhání od nikud nikam. Celkově se mi to, ale určitě líbilo, akorát mi byla šíleně nesympatická hlavní herečka. 71%(14.10.2010)

Hodně divnej film, ze kterýho jsem měl od začátku těžko popsatelně nepříjemnej, zvláštní pocit !! To, co vypadá jako 80.ková romantická komedie, se strašně rychle změní v neuvěřitelný peklo a chaos. Takový to klasický "GTA Vice City" ... Všechno špatně, všechno se sere, proč vlastně? Lavina zběsilýho chaosu, která svým způsobem varuje, že už několik desítek let jsme malinkej kousíček od apokalypsy ... stačí jen, aby se něco, cokoliv posralo a přeroste nám to přes hlavu ... Málo známá pecka. Ten cover nahoře mne vlastně nalákal a přesně v tu chvíli, kdy kamera najede na tento záběr, mne nejvíc zamrazilo ... Tohle by si třeba remake podle mne klidně zasloužilo, s pořádným rozpočtem ... PECKA!!(25.11.2013)

• - Do hlavnej úlohy (Harry Washello) boli pôvodne zvažovaní Kurt Russell alebo Nicolas Cage, nakoniec sa jej zhostil Anthony Edwards. (classic)

• - Realizácii snímku predchádzalo dlhé čakanie a scenár ležal pripravený celých desať rokov. Jeho autor Steve De Jarnatt ho chcel nakrútiť sám, čo u Warnerov odmietali. Steve nakoniec svoj scenár odkúpil späť a prepísal ho. Neskôr dostal ponuku, aby scenár znovu predal, tentokrát za 400 tisíc amerických dolárov. Malá nezávislá produkčná spoločnosť Hemdale Films investovala na realizáciu takmer 4 milióny dolárov a autor sa mohol chopiť aj réžie. (classic)

• - Renomovaný filmový kritik Roger Ebert nazval film „diabolsky účinným, vyvoláva skutočný pocit hrôzy". (classic)