Série(3) / Epizody(30)

Dvanáctidílný animovaný loutkový seriál na motivy knihy Jana Karafiáta vznikl v koprodukci Studia Jiřího Trnky, Comité Francais de Rádio Télévision, britské Jerusalem Productions a společnosti Imago. Scénář seriálu společně s Annou Juráskovou napsala animátorka a režisérka Vlasta Pospíšilová, nelehkou úlohu výtvarníka přijala Jitka Walterová. Podle jejích návrhů vzniklo na sedmdesát loutek a zrodil se i celý pohádkový svět, ve kterém tyto loutky ožívají. Karafiátova kniha s ilustracemi Jiřího Trnky inspirovala už celou řadu adaptací a stále patří do zlatého fondu české dětské literatury. Nová filmová verze Broučků citlivě pracuje se známými hodnotami a snaží se je co nejvíce přiblížit dnešním dětem. V tom jí napomáhá hudba Emila Viklického i mistrovská kamera Vladimíra Malíka, který virtuózně kouzlí s barevnými atmosférami a vytváří iluzi dětského snu. Také Jan Hartl, jehož hlas prochází celým seriálem, stál před nelehkým úkolem. Vždyť příběhy Karafiátových Broučků mají starší diváci a posluchači neoddělitelně spojeny se jmény takových mistrů jako byl Karel Höger či František Smolík. Na tom, že Broučci na televizní obrazovce doopravdy ožijí, mají nemalou zásluhu i animátoři Jan Klos, Jiří Látal, Jan Zach a Xenie Vavrečková. (oficiální text distributora)

Johny_fork odpad!

Tohle sem fakt jako dítě nesnášel, je to depresivní, od té doby mam fóbii z loutek. Ochraňte své děti před sebevraždou, nepouštějte jim Broučky, jsou ještě horší než klauni. Fuj, je mi špatně i když píšu tento komentář. ()

Trevor

Veľmi pekné prostredie, avšak rozprávka prišla v čase, keď som nad nimi ohŕňal nosom a začali ma baviť iný žáner, v tom období najmä akčné filmy. Aj keď úprimne, pravdepodobne to bolo lepšie ako Univerzálny vojak. ()

Linda.csfd

Až moc smutné a depresivní příběhy odehrávající se v ještě depresivnějším prostředí a atmosféře, to bych dětem nepřála vidět. ()

Zbyisek

Tento večerníček mi nikdy nepřirostl k srdci. Možná je to tím přílišným náboženským obsahem, možná je to depresivní náladou, která z večerníčku vyzařuje... ()

WolfR

Jo jo, kdyby všichni ti bourci o kterých se učí v biologii vypadali takhle roztomile, tak by byl svět hnedka krásnější, 4 hvězdy. ()

KajusaK

Z úcty k tomu jak jsem to jako malá hltala dávám 3*, nyní už bych se znovu asi nepodívala :)) Pro menší děti super. Jeden z mála loutkových seriálů co mě bavil. ()

Lachtaan

Broučci jsou legenda, díky které jsem si odmalička vážil jakékoli lesní formy života. Při sledování jejich nočních dobrodružství jsem se vždycky rozvášnil vzpomínáním na dovolené u známých na Šumavě. ()

kurcatovium

"A bylo zima..." je sice legenda, ale abych řekl pravdu, tak mě to vždycky nechávalo poměrně chladným. A co, tak je tam přiletěla pokosit žluna, a? Já nevím, tenhle večerníček šel dost mimo mě. ()

pytlik...

Sedm mrtvých na dvanáct dílů, to je slušné skóre na večerníček. A to ještě autoři pro jistotu změnili onen Karafiátův hepijend v podobě poslušně zmrzlé rozsáhlé Broučkovy rodiny v počtu dvanácti kousků. Broučkův (budoucí) tchán měl pěkného pivase, broučkův tatínek zase poněkud naivní víru v boha. Viz jeho příkaz mamince, ať se nezdráhá zatopit posledními kousky dřeva, že určitě nezmrznou, jaro už musí brzy přijít, protože "pán bůh o nich přece ví". Tatínku tatínku, kdybys tak tušil, o kolika jedincích bůh věděl, a přesto je nechal zahynout všelijakou nehezkou smrtí i s celou rodinou. Nehledě na to, že pánbů se o žádné broučky nestará, na ty se žádné peklo, ráj, desatero nevztahuje, bible se týká jen a jen lidí. Už je mi jasné, proč dříve neměli ve městech ani na vesnicích osvětlení, když práci pouličních lamp zastal tento hmyz. Bohužel, nová generace broučků evidentně zlenivěla, už se jenom válejí v lese a na dlouhou cestu do města kašlou, a proto jsme museli vyřešit svícení na ulicích skrz elektriku. Na druhou stranu se broučkům nedivím, co ze své služby měli? Nic. Takhle se mužským členům uvolnil čas na zajímavější a důležitější činnosti. Jsem nepochopil, když každou noc lítali svítit, kdy pěstovali obilí, ze kterého pak mleli mouku a dělali koláče, kdy chodili na med, kdy vyráběli všelijaké věci pro domácnost? Taky mi vrtá hlavou, proč v seriálu bylo to dítě s chromou nožkou zobrazeno na invalidním vozíku, když za á) podle předlohy mu ta nožička v běhání a řádění nijak nevadila a za bé) měla zdravá křídla, tak mohla místo chození lítat. Jinak mi přijde zajímavé, že brouček a beruška byli jedináčci, ale dohromady měli 10 dětí. Na to by se dala vymyslet spousta košilatých narážek, ále když se jedná o večerníček, radši budu končit. ()

sskrblik

Walt Disney mě poznamenal natolik, že jsem prostě těm klasickejm pohádkám né a né přijít na chuť. Walte styď se! ()