Království prstenu

(TV film)
  • Česko Prsten Nibelungů (více)
všechny plakáty
Drama / Akční / Dobrodružný / Fantasy
Německo / Itálie / Velká Británie / USA, 2004, 2x90 min

Bombastické televízne spracovanie najslávnejšej germánskej legendy. Fantasy príbeh nakrútený podľa ságy o Nibelungoch, ktorá inšpirovala J.R.R. Tolkiena pre jeho románove bestsellery, ale aj Richarda Wagnera, jedného z najfenomenálnejších svetových skladateľov. Príbeh plný mágie, vášne a dobrodružstva sa odohráva v dávnoveku, v čase prechodu zo starého sveta bohov do nového veku. Tento svet bol ovládaný mágiou a kúzlami a bohovia sa prechádzali spolu s ľuďmi po rovnakých cestách. Spomedzi ľudí je jeden vyvolený, aby skoncoval s kliatbou démonov a raz a navždy oslobodil svet ľudí od nekonečného krvipreliatia. Tento udatný muž, kováč Siegfried však musí zdolať mnohé prekážky a čeliť mnohým intrigám, ktoré chcú jeho úmyslom zabrániť... (oficiální text distributora)

sniper18

Je to perfektný dobrodružný fantasy film, ktorý radím na špičku žánru. Má výborný príbeh o mladom, čestnom a odvážnom kováčovi, synovi zabitého kráľa, ktorého cesty sa pretnú s islandskou kráľovnou a prisahajú si večnú lásku. Po zabití draka sa spriatelí s vrchosťou zo svojho kráľovstva a zapáči sa princeznej, no kvôli chamtivosti a intrigám vo vnútri kráľovstva sa začne rozpadať šťastie všetkých. So spracovaním som veľmi spokojný, je samozrejmé, že kvôli trojhodinovej dĺžke sa tu nejaké slabšie miesta nájdu, ale je ich len pár a to je aj jediným záporom celého príbehu, dej je skvelý a výborne gradovaný a tak po trochu slabšej prvej polovici prichádza lepšia druhá a jej záverečná fáza patrí medzi to najlepšie, čo som v tomto žánri, ale nielen v ňom videl. Veľmi sa mi páči aj znázornenie nahradzovania klasických náboženstiev s novšími. Oceňujem, že fantasy prvky tu nie sú až tak moc výrazné, samozrejme tu sú a nechýba ani drak, ale všetko je správne dávkované a ničím sa nepreháňa. Čo sa akcie týka, tak o ňu tu takmer vôbec nejde, tých pár súbojov sa tu nájde a sú len priemerné, ale vôbec to neprekáža, majú za úlohu len doplňovať dej a to sa im darí. Herecké obsadenie je skvelé Benno Fürmann si touto postavou získal moje doživotné uznanie, skvelé ženské duo Kristanna Loken a Alicia Witt, z ktorých som si ani nevedel vybrať, ktorej mám fandiť, poteší aj Max von Sydow a plno výborných vedľajších postáv. Réžia je perfektná, film je celkovo skvelo zvládnutý a fungujú aj emócie, hlavne v závere a s technickou stránkou tiež nemá žiadny problém, triky určite nemajú na tú najdrahšiu produkciu, ale to ma ani vôbec nezaujíma, krásne prostredie aj kamera, dostatočné efekty, plná spokojnosť. A nemôžem zabudnúť ani na dokonalú hudbu, ktorá film výrazne povyšuje. Žáner fantasy moc nemusím, ale na jeho dvoch predstaviteľov, Merlina a práve Kráľovstvo prsteňa nedám dopustiť. 87% ()

monolog

Když si tak uvědomím, čí že to byla koprodukce, jsem až neuvěřitelně překvapenej, jak tenhle film dopadl skvěle. I když je tam spousta naivností, který jsou však zapříčiněný původní legendou z Eddy, nenašel jsem na tom nic, co bych nepovažoval za mnohem lepší než Jacksonova Pána Prstenů (jako komplet). Celkové vyznění je mnohem mně bližší, herci nejsou okoukaní, není tam žádná trapná akce ani přílišné patosování nebo tahání citů z diváka. Přestože jsem původní legendu znal již dřív, nevadilo mi ani občasné odchýlení se od originálu starého 1000 let. Třeba že Siegfried byl vychováván od malička, aby zabil Fafnira, že Regin byl Fafnirův bratr se kterým společně zabili svého otce kvůli prstenu Nibelungů (ten podle legendy plodil další zlaté prsteny, to byl jeho tahák na lidi). Že Siegfried spal s královnou Islandu jen proto, že Gunterův kůň odmítl projet kolem plamenů, kterými byla obklopena, že ona dohnala Guntera k vraždě Siegfireda, protože Brunhilda jí v záchvatu žárlivosti řekla o záměně manželů. A taky mi hodně vadily německý verze jmen převzatých od Richarda Wágnera (původně to má být: Sigurd, Brynhild, Krymhild, Gunnar, Fáfní apod). Je škoda, že to nevzniklo o pár let dřív, protože se vsadím, že by to mělo mnohem větší úspěch, než ten trikařsky nádhernej ale jinak veskrze prázdnej patetickej Pán Prstenů. ()

B!shop

Uli Edel tyhle televizni filmy fakt umi, uz jeho Julius Caesar je velmi slusnej a tohle je mozna jeste o fous lepsi. Film jsou vlasne dva 90 minutovy filmy, pricemz ten prvni je daleko lepsi nez ten druhej. Prvni je proste skvely fantasy, kde se bojuje, caruje a zabiji drak. A pak druha polovina, kde neni vlasne zadnej poradnej souboj a jen se intrikuje, pusobi krapet chudcej a krapet mi to pripomnelo Tristana a Isoldu, ale oproti Tristan a Isolda tohle bylo daleko vic zabavny i pres tu absenci souboju v druhy casti. A ackoliv je cela ta legenda docela predvidatelna, tak to dokaze zaujmout od zacatku do konce. Co se tyce hercu, tak Benno Furmann neni vubec spatnej, jen ma strasne divny oci. Kristanna Loken je jako drsna severska kralovna fakt dobra a potesi starej Sydow, kterej se ohani mecem, jak kdyby mu bylo dvacet. Dal me potesily triky, ktery jsou na televizni film docela vymazleny a hudba, ktera je fakt perfektni. Proste i pres trihodinovou delku jsem se ani na moment nenudil a rad se na film mrknu i potreti. ()

Djkoma

Televizní verze slavných Nibelungů s hudbou Ilana Eshkeriho, který se tři roky na to proslavil geniálním soundtrackem k Stardustu. Překvapí dobré obsazení, které dokonce na obrazovce i něco ze standardních výkonů pro televizi předvede a jen škoda, že Kristanna Loken je stále tolik zahalená oblečením.... No nevadí. Překvapivě mě oslovil i Benno Furmann, který se na Siegfrieda vcelku hodí. Dobře působící televizní film, který nepotřebuje žádné velké znalosti divák, což jedině potěší. ()

Matty

Zpočátku jsem si chtěl pouze obohatit vědomosti a zjistit, kdo že to jsou ti Nibelungové. Jinými slovy – nepočítal jsem, že vydržím první část. Jenže ona to nebyla úplná hloupost a ke konci mě držela skutečná zvědavost nad tím, jak to celé dopadne. Všichni herci jsou seversky chladní a neznámí (až na „Terminátorku“ a „Bergmanovce“), režie standardně televizně nudná, triky ucházející a snad pouze hudba lehce vyčnívá z kvalitativně „šedesátkové“ linie. Těsný průměr. 60% ()

• Výtvarník John Chalfant navrhl draka Fafnira podle varana komodského a T-Rexe. (Zdroj: jchalfant.com) (Spinosaurus)