Reklama

Reklama

Roku 1607 připlouvá do Nového světa ke břehům Virginie anglická loď. Na její palubě se nachází spoutaný kapitán John Smith (C. Farrel), který má být krátce po přistání popraven za pokus o vzpouru. Je však velitelem výpravy, kapitánem Christopherem Newportem (C. Plummer) omilostněn a pověřen navázáním kontaktů s místními domorodci a získáním zásob pro nadcházející zimu. Na své cestě je zajat a život mu zachrání dcera indiánského náčelníka Pocahontas (Q. Kilcherová). Oba se do sebe zamilují, Smith Pocahontas učí svůj jazyk a ona mu zase ukazuje krásy svého světa. Jejich láska je však ohrožena, když začnou narůstat konflikty mezi nově vzniklou kolonií Jamestownem a indiány, které přerostou v otevřený boj… (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (641)

kinej 

všechny recenze uživatele

Takové filmy jako točí Malick, nebo jaké točil Tarkovskij či Vláčil by snad ani neměly být recenzovány. Jejich zamýšlený efekt na diváka je zcela odlišný, než jaký má 99,99% procent ostatních filmů. Nejedná se o přímočaré odvyprávění příběhu, ale o mnohovrstevnatou, nelineární, meditativní pouť osudy několika postav, jež na diváka nepůsobí pouze při sledování filmu, ale zanechávají v něm, je-li k tomu přístupný, nesmazatelný otisk, který rezonuje v jeho mysli ještě po dlouho dobu. Příběh samotný není důležitý, důležité jsou přesahy a souvislosti v jakých se film odehrává. V Novém světě se přemítá nad vírou, láskou, či smyslem života. Témat se však dá najít mnohem více, protože film je nejdendnoznačně uchopitelný a jakmile je natočený, dá se říci, že žije vlastním životem a dá se vykládat na nespočet způsobů. Osobně jsem byl Malickovým vyprávěním okouzlen, byť zejména částí ve které je ztvárněn její vztah s Johnem Smithem. Druhá část je již méně zajímavá. Zklamáním pro mne je angažmá přeceňovaného skladatele Jamese Hornera, který zde opět vykrádá sám sebe, tentokrát Statečné srdce. Naštěstí zůstala většina jeho hudby nepoužita a namísto něj jsou ke slyšení nepoměrně propracovanější kompozice Richarda Wagnera a Mozarta, které přeci jen komplikovanému epickému stylu sedí mnohem více. Vzhledem k slabší, byť důležité druhé části, a Hornerovi tedy dávám jen čtyři body, i když si myslím, že u takového díla je jakákoliv hodnocení irelevatní. ()

venus 

všechny recenze uživatele

I přesto, že Nový svět nemá dramatický spád, ani není plný zvratů, tak jsem byla přikovaná k sedačce. Nadchla mě dokonalá kamera a její netradiční záběry. Zajímavostí je, že vše bylo snímáno z ruky a pouze při denním světle. Vznikl tak naprosto přirozený obraz umocněný silnou orchestrální hudbou. Terrence Malick divákům naservíroval pouze jednotlivé vize kolem velkého příběhu. Vizuální stránka hrála největší roli, a to se mi líbilo. Mlčeti zlato :) film nebyl nacpán zbytečnými dialogy, ani nucenými scénami. Naopak některé scény dramaticky usekl. Velice pozoruhodný a originální snímek, který by stál za větší pozornost. ()

Reklama

sniper18 

všechny recenze uživatele

Je to veľmi dobrá historická dráma od Terrenca Malicka. Má výborný príbeh o výprave z Európy, ktorá sa vylodí na americkom pobreží, aby tu postavila kolóniu a nadviazala vzťahy s domorodým obyvateľstvom, č dostane za úlohu jeden muž, vojak a odsúdenec. Po zoznámení s domorodým kmeňom konečne spoznáva svoj vysnívaný život, bez nenávisti a závisti a navyše si nájde aj svoju lásku, ktorá mu city opätuje, ale nič dobré netrvá večne a vzťahy medzi novými osadníkmi a domorodým obyvateľstvom sa začnú meniť. A výrazne to ovplyvní aj jeho lásku. Spracovanie sa mi veľmi páči, ale stále sa z toho ešte dalo získať aj viac. Určite neľutujem, že toto nie je klasicky podaný historický film, práve naopak, tento Malickov poetický štýl je jednoducho úžasný, filmu to pridáva na výnimočnosti a žiadny problém nemám ani s dĺžkou, film dokáže zaujať po celý čas. Prvá tretina je perfektná, Malick ma vždy dostane už úvodom, v tejto fázi je každý záber, gesto alebo vnútorný monológ dohnaný k dokonalosti a táto časť je zaujímavá aj po dejovej stránke, život civilizovaného človeka z európskeho pohľadu medzi domorodcami, ale potom už všetko čiastočne upadne, dej ma v strednej fázi bavil menej a aj tá poetika už nemá až taký vplyv. Ale zase sa to vylepší v poslednej tretine, kedy už má výrazný priestor aj domorodkyňa, nová postava Európana a celá táto časť sa mi opäť veľmi páči. Takže tu určite nejde o výpravu alebo výraznejšie dobrodružstvo, ale lásku, spoznávanie nových krás a iných spôsobov života a práve to je podané výborne, najprv si vyskúša Európan život medzi domorodcami a v neskoršej zase domorodkyňa medzi Európanmi, toto bol výborný nápad a vydaril sa naplno. Síce v historickom žánri sa bežne hodnotí aj akcia, ale v tomto prípade o ňu vôbec nejde, v celom filme sú prakticky dve nevýrazné, komornejšie akcie bez väčších kvalít, ale tu o to vobec nejde. Herecké obsadenie je výborné, sú tu tri zásadné postavy, Colin Farrell, Christian Bale a Q'Orianka Kilcher, získali si ma všetci, ale z dvoch nápadníkov som fandil jasne Baleovi, no poteší aj viacero iných menších postáv, hlavne August Schellenberg alebo Wes Studi. Réžia a technická stránka sú samozrejme vynikajúce, Terrence Malick je podľa mňa najkvalitnejší americký režisér vôbec a to mi potvrdil aj tu. A veľkú pochvalu si zaslúži aj hudba, tá je skvelá. Škoda, tej slabšej strednej fázy, ktorá tomuto filmu zobrala plné hodnotenie, ale inak som veľmi spokojný, skvelý vizuál, réžia, herci, hudba a väčšinu času aj scenár. 82% ()

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

Atmosférické, pomalu plynoucí, dílo kde se vlastně nic neděje a přesto to jako celek funguje. Prostě klasický Terrence Malick, tak jak ho známe. Značný problém je ovšem ve stopáži, jelikož pocity, které Malick navozuje a téma, které zpracovává, mohl se stejným a vlastně i mnohem lepším výsledkem, vytěžit i v podstatně kratším filmu. ()

Marius 

všechny recenze uživatele

Terrence Malick je jeden z najpodivnejších režisérov súčasného Hollywoodu. Už v predchádzajúcej Tenkej červenej línii dokázal prevrátiť bežné poňatie vojnovej drámy úplne naruby, Novým svetom však cestuje na vlne svojich postupov ešte výraznejšie a ďalej než pri jeho predchodcovi. Príbeh o Pocahontas je zbavený aury legendy a na jeho pozadí režisér rozohráva stret civilizácií, jednej presvedčenej o svojej nadradenosti a jedinečnosti a druhej túžiacej po harmónii s okolitým svetom. Paradoxne práve teritórium onej vyspelejšej európskej spoločnosti sa topí v špine a problémoch spôsobených jej neprispôsobivosťou. Primárne je však film zameraný na postavy a ich vnútorný svet a tu je Malick ako ryba vo vode; prakticky celý film je portrétom troch postáv. Ich profilovanie dosahuje režisér najmä obrazom a vnútornými monológmi, ktoré sú však veľmi krátke (spravidla lne jednovetné postrehy). Divák si tak prostredníctvom obrazu dotvára postavy sám a táto účasť na ich tvorbe ho robí zainteresovanejším na ich vnútornom živote. Preto postavy Nového sveta pôsobia uveriteľne a plasticky. Malickove formálne postupy sú však buď – alebo, a tak budete buď skákať nadšením nad nádherou a funkčnosťou každého záberu hoci lístku či halúzky, alebo nadávať na vznešenú intelektuálsku nudu s podozrivo rušivým strihom a výbornou kamerou. Ja patrím do prvej skupiny tj. buď a skutočne by som rád našich distribútorov upozornil na to, že takéto filmy si skutočne pýtajú plátno (hoci len pre zlomok toho obecenstva čo príde na n-tý debilný CGI animák) a nie priamo DVD. 10/10 ()

Galerie (38)

Zajímavosti (35)

  • Castingu na roli Pocahontas se zúčastnilo přes dva tisíce žen. (HellFire)
  • Oblečení, které Pocahontas nosí během audience u královny, je založeno na jednom z jejích vzácných vyobrazení. (HellFire)
  • Pocahontas (neboli jméno, pod kterým je Mataoka známa) takto není ve filmu nikdy oslovena. (HellFire)

Související novinky

Malick se rozjíždí

Malick se rozjíždí

05.02.2010

Ještě ani neměla premiéru jeho „kosmická óda na život“ s Bradem Pittem a Seanem Pennem The Tree of Life (vlastně se vůbec neví, kdy by měl být film uveden, protože nemá distributora), a Terrence… (více)

Projekt 100 pro rok 2008

Projekt 100 pro rok 2008

29.11.2007

V první půli příštího roku připravila Asociace českých filmových klubů už 14. ročník Projektu 100, který nabídne do české distribuce dalších deset kvalitních a celosvětovou kritikou oceňovaných… (více)

Malickova Fontána?

Malickova Fontána?

02.11.2007

Když už Terrence Malick jednou za pár let něco natočí, i přes zdánlivě tradiční náměty to nikdy není typický hollywoodský výplach. S tím bohužel ruku v ruce kráčí fakt, že si jeho filmy těžko hledají… (více)

Reklama

Reklama