Proposition

• Austrálie The Proposition (více)

Film se odehrává v drsném a neúprosném prostředí australského vnitrozemí na konci 19. století. Proposition je ohromujícím příběhem oddanosti, odplaty a hledání spravedlnosti v zemi bez pravidel. Charlie Burns (Guy Pearce) je odpadlík, žijící se svými dvěma bratry mimo hranice zákona. Artur (Danny Huston) a Mikey (Richard Wilson) jsou hledaní pro znásilnění a vraždu. Když se kapitánu Stanleymu (Ray Winstone) podaří zatknout Charlieho a Mikeyho, udělá Charliemu složitý návrh - skoncovat s brutalitou, jež je obklopuje. Aby Charlie zachránil svého bratra před oprátkou, musí najít a zabít Arthura, svého psychopatického staršího bratra, o němž si Stanley myslí, že je hlavním viníkem násilí. Oba muži čelí nemožnému morálnímu dilematu, které vede k vražednému vyvrcholení. (oficiální text distributora)

movie

Výrazný western tomuhle desetiletý zatraceně chyběl. Skoro mrtvý žánr, ale rozhodně ne vyčerpaný a PROPOSITION je toho jasným důkazem. Nechybý zde atributy klasického komorního westernu, ani silného dramatu. Příběh je vesměs originální, snímek hodně kvalitně natočený a herecké výkony jsou skvělé - netřeba jmenovat. Na PROPOSITION se určitě podívejte. ()

Jossie

Dost netradičně pojatý western, až bych se tomu označení skoro bránila. Zasazení děje do Austrálie je velmi zajímavé ( krajina, domorodci, všudypřítomné mouchy, prach, krev... vytvářejí neskutečně realistické prostředí). Zločinecká banda bratrů je podaná velmi zajímavě a chvílemi se přistihnete, že jim i fandíte.Ti správní strážci zákona a ctihodná maželka šerifa se dokážou chovat jako pořádní zmetci, jakkoliv je k tomu vede spravedlivý hněv. Film je plný obrovských emocí, námětů k zamyšlení, barevných obrazů, výborných herců a skvělé hudby. ()

CheGuevara

Proposition mně připomnělo hlavně Patt Garret a Billy Kid od Sama Pickinpaha, kdy Boba Dylana vystřídal Nick Cave, ale jinak vše zůstalo při starém. Natočené, zahrané a taky zazpívané je to moc pěkně, ale jen kdyby ten film nebyl tak "zlý". To, jak nakládá s kladnými nebo aspoň neutrálními postavami, mi bylo vyloženě nepříjemné. Zatímco zloduši (dají se vůbec u tohoto filmu nějak pevně vymezit?), kam šlápnou, tam tráva rok neroste, tak hrdinové (?) jsou pasivní až hanba. Chápu, že to byla polemika nad samotným bytím, ale tímhle způsobem mě tvůrci nanejvýš pěkně otrávili. ()

EdaS

Drsný a syrový western z Austrálie disponuje vynikajícími hereckými výkony (zvlášť mě brali Ray Winstone a Emily Watson), výtvarně pozoruhodnou kamerou a zajímavou režií. Velmi netradiční a "atmosférická" záležitost. ()

H34D

Moderní western zajímavě kombinující prvky klasické jako zápletka krutě hazardující s lidskými životy, pomalejší tempo a velmi pěkné záběry nekonečné pouště a žhnoucího Slunce s prvky modernějšími jako např. nejednoznačné a špatně zařaditelné postavy a zaměření se na krutost situace a depresivní atmosféru. Edit: Čím jsem starší, tím více se mi zamlouvají zdánlivě jednodušší filmy s tvrďáckými mužskými charaktery, které kráčí vstříc svému osudu i za cenu vědomí, že budou muset kvůli svému vnitřnímu přesvědčení položit oběť nejvyšší... 7/10 ()

Dadel

Drsný western od protinožců z pera Nicka Cavea. Kdo má v oblibě Caveovy zhudebněné básně, bude se při sledování filmu cítit jako doma, protože jde vlastně o další "mordýřskou baladu", ale v podobě celovečerního filmu. Režisér John Hillcoat, který má na svědomí 80% všech Caveových klipů, dokazuje, že si umí poradit i s delší stopáží. A samozřejmě takový film ani nemůže nemít výbornou hudbu (opět Nick spolu s členem Bad Seeds Warrenem Ellisem). ()

flanker.27

Tak začínám vymejšlet komentář, a hele, on canakja má stejný postřehy co já. Že kapitán nabije každou zbraň v domě a pak se nechá nachytat na švestkách, teda vlastně krocanovi, mi prostě nesedělo stejně jako chování několika dalších postav v některých situacích. Jinak perfektně natočeno s výbornou hudbou. Jen to chtělo kromě kapitána ještě nějakou zajímavou postavu. ()

gudaulin

Baladický western, který svou atmosférou připomíná o poznání slavnějšího Jirmuschova Mrtvého muže. Nebudu mudrovat nad tím, který z nich je lepší, ten Jirmushův kousek je určitě vícevrstevný, ale dojem na mě udělali oba dva. Napsal jsem vícekrát, že k westernu jako žánru nemám kladný vztah, ale kdyby vypadaly filmy tohoto žánru tak, jak se s nimi vypořádal Hillcoat, neměl bych s nimi v podstatě žádný problém. Spaggetti westerny kdysi vrátily skomírajícímu žánru zábavnost, experimentátoři, jako je Hillcoat nebo Jirmush, jim přinesli i velkou přidanou hodnotu v podobě kvality. Návrh kombinuje baladické vyprávění o nelítostném souboji bandy desperátů s policejním šéfem, který chce do zapadlé končiny přinést civilizaci a fungující zákon, s naturalistickými až brutálními momenty, kde nešetří krví ani vyostřenými scénami plnými násilí. A určitě se vyhýbá obvyklé chybě v podobě černobílých charakterů. Tady jsou všichni tak nějak špinaví a dobro, pokud to vůbec je dobro, vítězí jen tak náhodou. Snímek je zajímavý i vykreslením neblahého charakteru šíření evropské civilizace na úkor domorodých obyvatel. Celkový dojem: 90 %. ()

Gilmour93

Neortodoxní zážitek ostrý jak oštěp Aboriginců. Hudba, poetika a srdce z útrob Jeskyně - forma, duše a mozek z hlavy Kopce kabátu - krev, špína a syrovost z lůna terra australis. Vítejte v symfonickém souznění krutosti a krásy jedné australské Balady pro bandity.. Přes výše napsané a prvotřídní herecké výkony (především kapitán R.Winstone) však nakonec slabší zpětná vazba, než jsem očekával. 'No' said the planet as it started to weep / 'Yes' said the rider and laid down his gun.. ()

Hal_Moore

"Kdy?" řekl měsíc hvězdám na nebi. "Brzy," řekl vítr jenž domů s ním letěl. "Kdo?" řekl mrak, jenž se dal v pláč. "Já," pravil jezdec, suchý jak kost. "Kdo?" řeklo slunce, jež tavilo zem. "Proč?" řekla řeka, jež odmítla téct. "Kde?" řekl hrom, aniž by hlesl. "Zde," pravil jezdec a pozdvihl zbraň. "Ne," řekly hvězdy měsíci na nebi. "Ne," řekly stromy, jež začaly sténat. "Ne," řekl prach, jenž se mu do očí vmet. "Ano," pravil jezdec, bílý jak kost. "Ne," řekl měsíc té růži z jeho snu. "Ne," řekl pláč umírajícího slunce. "Ne," řekly planety, jež začaly naříkat. "Ano," pravil jezdec a položil zbraň. ()

genetique

Špinavý, drsný, temný, husto natočený a zároveň aj citovo veľmi naviazaný western, ja ani neviem, prečo dávam len za štyri. Skvelý príbeh, absolútne ma prekvapila jeho neohranosť. Trošku hádam viac rozťahaný a pár kecov navyše tu bolo, ale inak bezchybný snímok, ktorý stojí za to. Zatiaľ, spolu s 'Open Range' určite najlepší novodobý western pre mňa, nielen pre jeho koniec. 85%. ()

3DD!3

Špinavá atmosféra, nad kterou bzučivě krouží mouchy, rámuje tenhle zvláštní snímek o pomstě. Melancholický Caveův příběh je plný velkých myšlenek, silných emocí, písku a roubuje westernovou klasiku do země protinožců s takovou samozřejmostí, že diváka místy ani nenechává nadechnout. ()

Le_Chuck

Pearce oprášil fúzatý look z Ravenous a prikývol dohode. Brata za brata, dobro za zlo v prachom a krvou (doslova) presiaknutom westerne, kde nehrá prim počet vystrielaných nábojov, ale dusná atmosféra doladená dokonalým vizuálom a ešte lepšiou hudobnou stránkou. Nick Cave tento krát boduje nielen ako hudobník, ale aj ako scénarista a Guy sa konečne vracia tam kam patrí. Do kvalitných filmov. ()

kitano

Jeden z "experimentálnych" westernov, ktorých sa v poslednych rokoch urodilo viacej ( Summer Love, Seraphim Falls, No Country for old man) a jeden z tých najvydarenejších. Hypnotická hudba, špina, krv, smrť, brutálny vrah ktorý ak prave niekomu nepodrezáva hrdlo, filozofuje nad zmyslom života. Nikto nieje nevinný, nikto vinný nieje aspoň bez štipky ľútosti a svedomia, cesta zákonu vedie cez krvou postriekané uličky zločinu a zločin je zákonom samotným. Vyberte si z toho čo chcete, ale verte mi, srdce filmového fanúšika nemôže zostať nepoznačené. (9/10) ()

Kaka

Nebývale krvavý a syrový snímek s naprosto nekompromisními hlavními charaktery a jedinečnou estetikou. Zvláštní je rovněž hudba a některé myšlenkové pochody hlavních hrdinů. Bohužel scénaristicky velice jednoduchý film, který se vam z hlavy nevypaří jen díky několika brutálnostem. ()

Lavran

Měl bych pro tvůrce jiný návrh: Méně kamerových lahůdek, méně prapodivných hudebních vstupů s odérem klipovosti, méně samoúčelné brutálnosti a více psychologie postav. A rázem by bylo vystaráno na prvoligovou záležitost. Jinak ovšem musím pochválit výběr tváří. Takový John Hurt je přímo neodolatelný maník. ()

sud

"Proposition" zahajuje novou westernovou vlnu. Zprvu jsem o tom z části pochyboval, ale po jeho shlédnutí mám jasno. Jenom ten příběh se vymiká běžné filmové produkci a odkazuje se k drsné westernové škole 60. a 70. let a spaghetti westernům. Rozpálená Australská krajina, špinaví a nečesaní chlapi, explicitní násilí. Tím je "Proposition" prosycen. Ovšem ani v nejmenším samoúčelně. Nick Cave napsal kromě silného příběhu nádherný hudební doprovod a nádhernou báseň. John Hillcoat dokázal svou krvavou epopej přikrášlit malebným západem slunce a různými vychytávky kameramana. Herci jsou všichni skvělí, nejvíce pak Guy Pearce, Ray Winstone a David Wenham. S "Propositionem" přichází nová vlna westernů. Westernů, kteří spochybňují dobrou a špatnou stranu zákona a zamazávají rozdíly mezi nimi. Drsnému vyvrcholení snímku dominuje závěrečný záběr na dva bratry sedící proti západu Slunce - režisér tím vzdává hold Samu Peckinpahovi a jeho scéně s postřeleným šerifem na břehu v jeho opusu "Pat Garett a Billy the Kid". ()

Eddard

Velmi působivé, to především... je vidět, že western ještě zdaleka není mrtev, alespoň ne v klasické podobě... Jarmushův Mrtvý muž či právě Hillcoatův Propostion jsou toho jasným důkazem. Hodně lidí si tenhle kousek asi bude spojovat zejména se jménem Nicka Cavea, autora scénáře a hudby, chtěl bych ale podotknout, že velkou zásluhu za dobrý dojem z filmu mají také všichni ostatní tvůrci v čele s režisérem, který ze scénáře podle mě přenesl do snímku to nejdůležitější a nejpůsobivější a to kontrast drsného australského života, reprezentovaný většinou charakterů a především pak psaneckou bandou Arhtura Burnse a civilizovaného života, jakousi ozvěnu domovské Anglie, kterou si na nový kontinent dovezli manželé Stanlyovi. Mezi těmito zcela jasnými protiklady stojí Charlie Burns (v podání přesvědčivého Guye Pearce), který je pod břemenem onoho Návrhu nucen k velice kruté (ačkoliv ne přímo Sofiině) volbě. No a nesmím zapomenout na drsnou krásu australské přírody, která tvoří k celému vypjatému příběhu perfektní kulisu. 80% ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

14.08.2010

Tahle země není pro kanibaly

Tahle země není pro kanibaly

17.01.2008

...aneb Viggo Mortensen versus lidožrouti. Ne, nejste sami, kdo má pocit déja vu. Jsou tomu zhruba dva týdny, co jsme psali o připravovaném historickém dramatu Vanikoro, mapujícím tragický konec… (více)