Je mi jasné, že jsem shlédla zajímavý film. Ale nemůžu se ubránit pocitu, že kdybych ho viděla v době jeho vzniku, byla bych jím nadšená mnohem víc. Protože očividně reaguje přímo na německou roztahovačnost a je zjevně proti ní, proto v roce '42 musel připadat všem odpůrcům nacismu jako něco neuvěřitelného, co snad i mohlo dodávat lidem nějakou naději. Když sleduji film dnes, tak už ve mě takové pocity prostě vyvolat nemůže a vidím v něm "jen" zajímavý a pěkně natočený příběh o lásce, obětování se, smutku, o tom, jak lidské osudy změní válka, přestože z bojů nebyl ve filmu ani jeden záběr.(19.5.2006)

Legendární příběh o nehynoucí lásce, který se stal základním stavebním kamenem všech romancí a milostných příběhů. Ani po 65. letech na mě film nepůsobí vůbec zastarale a příběh je podán s velkou noblesou a to i přesto, že působí poněkud kýčovitě. Humphrey Bogart, Ingrid Bergman i Claude Rains podávají nadstandartní výkony a i když všichni odehráli celou řadu jiných možná i lepších rolí, tak jejich nejslavnější jsou bezesporu právě tyhle. Kdo neviděl měl by rychle napravit, protože právem je film považován za filmovou klasiku, kterou by si neměl nechat ujít žádný fanoušek filmů. Snímek, kterému vzdal hold i takový režisér jako Woody Allen ve svém Play it again, Sam.......(1.4.2008)

Místo, kam Hitlerovy kruté prstíky ještě nedosáhly. Kult, který ovšem vznikal jako další z řady pásových příspěvků, s dějem sériové výroby, navíc ani režisér pořádně neovládal angličtinu a scénář byl zatraceně děravý. Přesto Casablanca i po letech vtahuje a láká, stejně tak to bude i třeba za dvacet let.(9.4.2017)

Čekal jsem " přeslazenou romantiku gigantických rozměrů " , k mému údivu se mi dostalo i " něčeho jiného ". Troufám si tvrdit, že snímek by na mě zapůsobil mnohem více, kdybych jej shlédnul v době jeho vzniku ( v kontextu s tehdejší politickou situací ) a např. scéna, kdy ( přestože i dnes se dostavilo jemné mrazení ) v baru u Ricka začne zpívat celé osazenstvo Marseillaisu by ve mně zanechala mnohem hlubší stopu. Nicméně s výslednou podobou snímku a to i díky ústřednímu hereckému duu (charismatickému H. Bogartovi a nádherné Ingrid Bergman ) a navozené atmosféře jsem spokojen. Avšak s dovětkem, že ke komentářům... Nejlepší snímek všech dob, se tentokráte nepřidám.(16.5.2010)

Sladké prebúdzanie v Casablance premení sa trpkým návratom starej lásky - ktorá znovu vzplanie ako oheň - na nostalgické zachvenia, na dávno pochované výčitky, obviňovanie a nazretie do krvavých rán. A rozvášnený Bogart pochová ironického majiteľa American Café, vyrovnanú Ingrid premôžu city hodené do bezodnej priepasti a zanietený vlastenec, dobrák od kostí, šliape po šťastí vysnívanom. Legendárny song As time goes by, výnimoční herci, dramatické vyvrcholenie vygradované v nečakaný záver - všetky tieto elementy ma uniesli do melanchóliou oplývajúcej Casablancy.(30.12.2009)

• - Spoiler: Finální scéna byla mnohokrát přepsána. Při natáčení filmu nikdo nevěděl, jak to skončí, jelikož scénáristé nedopsali scénář. Situace proto byla velice napjatá.Cenzoři by ale stejně nepřipustili, aby Rick tehdy odletěl s Ilsou provdanou za Victora. (džanik)

• - Pôvodne vybraný William Wyler sa nestal režisérom preto, lebo sa počas vojny stal nezvestným. (Raccoon.city)

• - Dooley Wilson byl ve skutečnosti jediným hercem, který navštívil město Casablanca. (džanik)