Casablanca

• USA Casablanca (více)
USA, 1942, 102 min

RedOctober

La Marseillaise je výborná píseň a tady se výborně hodí do film. Ve správný čas, ve správném místě. Na druhou stranu hrdiny se často lidé stávají, když jsou na v nevhodný ča na nevhodném místo. No jo La Marseillaise se žádná Maréchal, nous voilà! ani Le Chant du départ nevyrovná. ()

Clark_Kent

O tom, že byla Casablanca je považována za nedotknutelný film? Velká pýcha společnosti Warner Brothers. Americký filmový institut označil Casablanku za třetí nejlepší film dějin, song Jak plyne čas za druhou nejlepší píseň, scénář je podle svazu amerických filmových scenáristů vůbec nejlepším v historii kinematografie. Síla Casablancy spočívá ve zručně napsaném scénáři a a výborných hereckých výkonech. Zkrátka Casablanca je důkazem, že silné emoce lze vyjádřit i úsporně, bez velkých efektů. ()

maeb

Zaslouží-li si nějaký si označení "Jeden z nejlepších filmů všech dob", je to určitě Casablanca. O jeho prvenství v žánru romantických filmů není nejmenšího sporu. Co více dodat? ()

Meescha

Uzasny film, doporucuji vsem! Tezko se mi na nem hleda byt jedina chybicka. Od zacatku do konce jsem sedel, koukal se, bavil se...proc takovych filmu neni vic. Atmosfera, dialogy, charaktery postav, lepe uz snad ani vytvorit nesly... Jasnych 5* ()

Blotto

"Polib mne, jako by to bylo naposledy..." Jeden by možná řekl: "úžasný film... hmmm... je ale plný klišé a póz...!" Ale není snad tento film tou první pořádnou "limonádou", z které bylo později tolikrát upíjeno...? Podle mně se jedná o opravdu přelomový film a jeden z nejpůsobivějších příběhů všech dob. Dávám 5* a nestydím se za to...! ()

nmarca

Kolik z dnešních filmů bude stále „koukatelných“ i po 64 letech jako je Casablanca? Nemnoho. Je sice sentimentální, ale snesitelně, přes technickou nedokonalost je to stále poutavý, uvěřitelný příběh s přirozeně dobrými hereckými výkony. ()

Adámo

Romantika jaká se jen tak nevidí... Narozdíl od spousty jiných filmů si tu herci na herce nehrají a doopravdy hrají =))) A to líp než na výbornou. Taky aby ne, v černobílém provedení je to vidět víc než kde jinde. Ostatní dokresluje krásná hudba a moc pěkné prostředí. Sice by člověk co byl v koncentráku, rozhodně nevypadal tak jako Laszlo... Ale to nikdo nevěděl.;; V době filmu jsem naštěstí nežil, takže nevím jak to mohlo na lidi působit, ale určitě takovéhle věci, kde se s němci bojuje a hlavně neprohrává, vzbuzovaly naději. Alespoň nějakou. P.S. Už chápu proč kultovní, pro mě určitě nejen kvůli romantice. Scéna jako La Marseillaise vs. Die Wacht am Rhein se jen tak nazapomíná!! Kdyby tenhle film pouštěli za války ve Francii, zpívalo by celé kino. =))) | 3/2008 ()

Ele(a)nora

Já na tenhle film šla už dopředu s předsudkem, že to bude klasický hollywoodský cukrkandlový nesmysl. A přiznám se, že jsem byla příjemně překvapená. Místy je ten film sice dost naivní (např. Němci se chovají hoodně, hooodně liberálně..), nicméně tyto omyly se dají pochopit vzhledem k roku výroby filmu. Doporučila bych dívat se na to v originále. Herecké obsazení je mezinárodní, takže výsledná angličtina je často pastvou pro ucho. Samotná Ingrid mluví velmi půvabně a srozumitelně. Romantika samotná je spíše v pozadí, film se snaží navodit válečnou atmosféru a je odlehčen vtipnými dialogy. Jinak z postav je asi nejlepší prefekt Renault ("..tady se hraje hazard" nebo "...seberte obvyklé podezřelé" a klasika: "...mohl by to být začátek krásného přátelství.") a nejvíc mi lezla na nervy hlavní hrdinka Ilsa, zejména pro ty její stupidní řeči ("To jsou děla, nebo mi tak buší srdce?"; "Líbej mě, jako by to bylo naposled..."; "Vím, že nikdy nebudu mít sílu znovu tě opustit..." atd.). Upřímně, ani se nedivím Rickovi, že se na konci elegatně té slepice zbavil a zůstal s Renaultem.:-) ()

plo koon

tak u tohodle fimu učurávám blahem. je to prostě takový hezky romantický, kýčovitý, každej záběr má svoji poetiku. je to úžasný, jak si američani představovali válku předtím, než do ní sami spadli. člověk kterej byl rok v koncentráku má jizvičku a jinak krásnej oblek:) typický čechoslovák victor laszlo jasně vede, ale je to super prostě ()

vavros

Nejklasičtější z klasik s nádhernou atmosférou. Při scéně s Marseillaisou mi vždycky běhá mráz po zádech. Tenhle film nikdy nezestárne. ()

PAVLIS

Pár záběrů z Paříže a hned mám tvůrcům věřit příběh osudové lásky? Já teda viděl v Casablance spíš průměrné válečné drama s nadprůměrnými dialogy, ale možná je vzhledem k všeobecné chvále chyba na mém přijímači. ()

Knowhow35

Bohužel jsem tento film neviděl v době jeho vzniku. Ve své době to musela být fakt síla, tudíž chápu, že se leckdo unesl a prohlásil to za největší romantiku všech dob. Casablanca má atmosféru i milostnou zápletku, krásné herecké výkony, ale pořád mi tam chybí trochu více záběrů z exteriérů. Je to v podstatě jen kavárenské dobrodružství. A trochu méně sentimentu by též neškodilo. No a když už jsme u romantických černobílých filmů tak Prázdniny v Římě jsou mnohem lepší :-) ()

DaleCoper

Jestliže se bezostyšně nahrnou všechny archetypy na jednu hromadu dosáhne se homérovských hlubin. Dvě klišé jsou směšná, sto klišé nás uchvátí svou dojemností. Nebot v člověku náhle vznikne pocit, že ta klišé spolu hovoří a slaví svátek znovushledání. Tak jako absolutní bolest hraničí s rozkoší a největší perverze s mystickou energií, nejpovrchnější banality poskytují vhled do vznešenosti. Cosi tu mluví místo režiséra. Když nic víc je tento fenomén hoden obdivu a úcty. Umberto Eco o Casablance. ()

Patches1984

Na Casablance je archetypální snad všechno - zápletka, postavy, hlášky - všechno tu bylo v nějaké podobě před Casablancou a ještě nejmíň stokrát po ní. Natočené je to na svou dobu pěkně a ještě lépe zahrané, ale jediné, co Casablancu skutečně odlišuje, je aktuálnost. A ta přecejen po desetiletích bledne. 7/10 ()

Gallienus

Vždy jsem u tohoto filmu přemýšlel o jeho alternativním konci a myslím, že by byl asi nejlepší tento... Hlavní hrdina (H. Bogart) napráská Lászlóa nacistům a shrábne odměnu, to spolu s penězi co poctivě vydělal ve svém baru, mu umožní, že uteče s Ilse (I. Bergman) do Mexika či Argentiny. Tam jí po čase až se jí nabaží, vymění za místní mladší a levnější model. Krátce co jí opustí a nechá s holým zadkem v nějaké díře, jí pošle dopis. Má milá, já na tom nádraží čekal jak idiot, teď si vychutnej tu slast, kterou jsem cítil já! Takový konec je jistě spravedlivější, než se dívat , jak odlétá letadlo s ženou, kterou miluje (nebo nenávidí) a přitom vědět, že vedle ní sedí blbec, co si o sobě myslí, že má patent na spásu celého světa a který jí bohužel pidluje místo něj... Ještě emotivnější, než v tom to filmu, je scéna z nádraží zahraná ve Žhavých výstřelech 2. Topper tam dostane od Ramady snad ještě větší jobovku a ta jej odvede do Thajska, ale to je již úplně jiný příběh... ()

Návrat krvavého kapitána

Návrat krvavého kapitána