Casablanca

• USA Casablanca (více)
USA, 1942, 102 min

DoNotCross

Klasika všech klasik. Bogart srší svým cynickým charismatem a Bergmanová perfektně zvládá tajemnou krásku. Film oplývá takovou tou sladkou naivní aurou starých filmů a kouká se na něj moc příjemně. Snad jen první polovina by zasloužila trochu popohnat, ale jak se příběh rozhýbe, je to paráda. A finále je dokonalé. Dneska je to už možná překonané, ale stejně by to měl nakoukat každý, kdo to myslí s filmem trošku vážně. Už jen kvůli těm ikonickým hláškám. ()

kymla

Nestárnoucí snímek, ze kterého mnoho novějších filmů cituje. Od začátku dokonce mistrovské dílo, postavené na perfektních hereckých výkonech. ()

tatopulos odpad!

Co bylo tohle ? Tahle hloupost nebyla věrohodná ani za kultovní film. Rozpolcený majitel restaurace Bogart, ze kterého se stane superklaďák- vzdá se své lásky, riskuje svůj život kvůli lásce k Ingrid Bergman, aby mohla odjet s jeho milostným soupeřem. V casinu dá Bogart vyhrát uprchlíkům, nechá hrát proti vůli nacistů ve svém baru Marseillaisu, tolik opravdové lásky je v tomto snímku. Pak tu máme Ingrid Bergman, která Bogarta ve všem poslechne, profláklá deštivá scéna, v které dostává Bogart milostné psaníčko, že je konec. Neuvěřitelně natahovaná zápletka s Laszlem- cožpak by se nacisté párali s nějakým odbojářem ?Scénář se snaží být o krok před divákem (vyhrožování velitele gestapa Laszlovi, zavření Rickovi restaurace) ale stejně to nefunguje, protože nacisté nikdy nebyli váhaví střelci, nestáli na místě, byli zkrátka rozhodní. (naštěstí ve své rozhodnosti prohráli válku) Jakýkoli příběh přece musí vypadat alespoň trochu autenticky (nebo si divák zjevných nesmyslů nesmí všimnout) Sentimentální jazzový klavírista, sentimentální odbojář, přecitlivělá Ingrid Bergman, hosté, trhovci, převaděči uprchlíků, různí kšeftaři. V tomhle filmu jsou sentimentální všichni, ale divím se, že i fašouni neuronili slzu za Ricka. Připadá mi, že tenhle film chtěl asi něco trhnout na válečném úsilí spojenců. Vybavuje se mi scéna z Goddardova "U konce s dechem", kde Belmondo křečovitě napodobuje Bogarta a nebyl ten Bogart taky jen křeč hormonů ? I když i já mám své oblíbené hrdiny, ale nemusí vedle nich hrát jazzový klavírista se slzou v oku. ()

PlayEasy

Silný příběh o vášni, vzpomínkách, migraci... a životě jednoho cynického chladného muže, který jak se později ukázalo má jednu úchylku vlastnící noční podnik v ještě neokupované Casablance. Poprávu velmi oceněný film se skvělým Humphreym Bogartem, králem 40. let a neprávem nedoceněný skvělý výkon začínající Ingrid Bergman. Tohle je společně s dílem "Život je krásný" vládce starých časů a jeden z průlomů (snad ve všech kategoriích) starého filmu, který odemkl zapeklitý zámek. A za dveřmi se skrývají ty dojemné romance, které všichni milujeme rovněž jako Rick miloval Ilsu. 80% ()

maoc

Nebýt Červeného trpaslíka, tak se na tohle nikdy nepodívám. Ani bych netušil, že to existuje. V letech nultých šlo o starou, překonanou nudu. Nyní, na počátku let dvacátých, už je příběh o odvaze a obětování opět aktuální. Tak, jako byl v době vzniku. ()

Hyperbolic

Velký rest konečně dohnán a já jsem spokojen. Skořápka své doby (na kterou bychom neměli zapomínat, abychom chyby předků neopakovali) naplněná existenciáním archetypem. Navíc výborně zpracovaným, s pravými hereckými talenty. ()

worm14

Legendarní dílko, ikdyž mě nějak moc nezaujaly scény Bogart - Bergmanova, spis by se dalo říct, že všechno okolo je o dost zajímavější. Už ůvodní scéna, kde marocká policie hledá záškodníky je i dnes dostatečně akční. Film má celkově pěknou atmosféru, k tomu navíc přispívají i docela pěkné písničky z baru :) Každopádně to všechno stojí za víc než jedno skouknutí, což je podle mě určitě důležitý. Bogart hraje zas takovou svou klasickou postavu. Zajímá ho jen vlastní bar a vlastní prospěch, neudělá nic co by ho mohlo poškodit... ale ten kdo viděl i konec tak mi dá za pravdu, že jeho charakter se vyvíjí... A zajímavá scéna? Určitě zatýkání v baru, nebo jak v baru přezpívávají němce, to fakt stojí za to... a jak už sem napsal, dobrá je taky scéna ze začátku filmu "Sir may we see your papers ? " ()

Saljack

Král filmů. Je dobře, že si vydobyl takovou slávu, protože si jí po právu zaslouží. Dobrý vtip a romantika, to jsou věci, které nikoho neurazí. ()

spelunka

"zahraj to znovu, same." klasika vsech klasik. film neuveritelne bravurne balancujici na jeste porad dobre snesitelny hrane sentimentality a romantiky. na dobu svyho vzniku nebyvale rychlej a i vtipnej. napinavej az do titulku. ()

knotie

Moja prva velka filmova laska. Mozno to nie je dokonaly film, a ta stipka originalnosti na konci bola vytvorena skor nahodou ako umyselne, ale Casablanca pre mna predstavuje film, ktory ma u mna miesto hlavne pre svoje chyby. Ma ale skvele postavy - Bogart je prototyp "idealneho" filmeho drsneho chlapa - neodolatelne cynicky na povrchu ale milujuci vnutri, Bergmanova je krasna. Zaroven sa nezabudlo na vedlajsie postavy ktore su vtipne, tragicke, charakterne iba do urcitej miery... ()

elCarda

Damy a panove. Na rovinu rikam ze jsem to poprve videl ted v roce 2009. Takze z meho pohledu. Zaverecne hlasky totalne vykradaji cerveneho trpaslika a to i napric hned nekolika dily. Stylizace do cernobile filmu prospela. Hlavni dej ve me vsak evokoval spise ubulenou mydlovou operu s tim ze jediny rozdil je v tom ze na uplnem konci se chvilicku zdalo jako by to bylo zakonceno rozporuplnym hapy-endem, ale nakonec se to amikum zase povedlo. No a ted vazne. Neupiram filmu jeho nadcasovost, a ve sve dobe jiste i revolucnost, ale i tak se nedokazu oprostit od prumerneho hodnoceni. Ta kruta realicnost sebeobetovani mi do jiste miry prijde prirozena. Plan uteku az moc predvidatelny. Humphrey mi prisel velice tajemny a tezko citelny, coz je mozna nakonec take zamer. Zato Ingrid se mi ztracela. Nemuzu se rozhodnout jestli je to vina scenare, rezie, nebo herecke dovednosti, ale neuveril jsem ji. V urcitych dejovych kotrmelcich vypadala az komicky. Co rici zaverem. Film to neni nejhorsi, ale v dnesni dobe mi prijde jako velmi precenovany. ()

Návrat krvavého kapitána

Návrat krvavého kapitána