Casablanca

• USA Casablanca (více)
USA, 1942, 102 min

eMeMko

Po zhlédnutí tohoto kultovního snímku bych do jeho žánrů doplnil ještě jeden, a to komedii. Nevím, jestli v originále je film tak vtipný, nicméně český dabing, ve kterém jsem měl čest tento snímek vidět, mu dodal další vrstvu. Casablanca je napěchována vtipnými hláškami a slovními obraty tak, že se člověk musí zákonitě smát. A to prosím navzdory tomu, že jinak je děj velmi vážný. V podstatě se jedná o klasické love story, které se však odehrává na pozadí velmi důležitých a smutných událostí. Děj má celkem spád, žádná scéna není zbytečná a i konec je celkem neočekávaný. Kouzlo celému snímku dodávají na dnešní dobu již vtipné efekty, jako např. zpětná projekce, modely a hlavně zajímavá barevní škála. Je prostě vidět, že původně byl film černobílý a barva byla dodána až následně. Nicméně ani jednu z těchto věcí nelze brát jako nedostatek. Casablanca je prostě ve výsledku nádherný film, který by měl každý minimálně jednou za život vidět. ()

BAADRAAM

Jedinecny, skutecne puvabny film. Promysleny dej, rozhodne se nejedna o presladlou duchaprazdnou romanci typu Notebook. Kvalitni film po vsech strankach (opomenu-li zastarale filmarske triky). ()

IZFNP

Plné hodnotenie, pretože som na film do brnenskej Scaly išla v absolútnej nevedomosti a odchádzala absolútne spokojná. Casablanca - názov, ktorý sa vo filmovom svete často skloňuje, obľúbený film Lorelai Gilmorovej a pre mňa ako neznalca synonymum starosvetskej romantiky... A houby, romantická linka charizmatického Bogarta a krásnej Bergmanovej je síce neopomenuteľnou zložkou filmu, ale Casablanca je hlavne výborne vystavaný príbeh na pozadí vojny a lásky, na ktorý sa naozaj nikdy nezabudne. Extrémne vtipná a svieža klasika, plná klišé i neprekvapivých zvratov, ale tak strašne sympatická, príjemná a šarmantná, že som si ju okamžite zamilovala. ()

Thovt

Do nebes Casablancu vážně vyzdvihovat nebudu - ať se to ostatní hodnotící snaží okecat jakkoliv, příběh byl obehraný už tenkrát a dnes už tuplem neobstojí. Humphrey Bogart je ale neuvěřitelně cool a postava prefekta v podání Claudea Rainse má šmrnc jak ve scénáři, tak ve výsledném podání. (Mmch, dnes by je mohli zahrát Jon Hamm a Jean Dujardin a určitě by to nebylo poplivání legendy.) Ingrid Bergman je proti tomu dost nijaká, nemůžu si pomoct. Ve výsledku je to taková ta klasika, na kterou byste se měli podívat, abyste si pak řekli "aha, tak to bylo ono". ()

pollstro

Casablanca je právem považovaná za kultovní záležitost světové kinematografie, především tomu vděčí době, ve které snímek vznikl a samozřejmě že také díky příběhu, který je dnes již považován za nejznámější romantický příběh, který probíhá na pozadí probíhající války v africkém městě Casablanca, která se v tu dobu stala útočištěm mnoha lidí, kteří se snažili za každou cenu utéct před válkou. Všechny tyto osudy lidí se střetávají v jednom nočním podniku, kterému kraluje vynikající Humphrey Bogart, který zde svádí boj snad s celou Casablancou a to, jakým stylem to provádí je opravdu mnohdy zábavné. Střet národností zde hraje klíčovou roli, především scéna kde se zpívá Marseillaise proti Die Wacht Am Rhein považuji za nejlepší scénu z celého snímku, která ve mě vzbudila opravdu silné emoce. Mezi tímhle vším se odehrává milostný trojúhelník mezi Humphrey Bogart, Ingrid Bergman a Paul Henreid, který je opravdu kouzelný a svým způsobem jedinečný. Všechny tyto klíčové aspekty tohoto filmu se společně prolínají a jako celek působí famózně. V tu chvíli si uvědomíte, že tento snímek v sobě skrývá mnohem víc, než se na první pohled může zdát. Je to příběh o tom, jak válka dokáže pozměnit osudy lidí, jak dokáže v lidech vzbudit emoce, které je nakonec donutí jednat a především se jedná o příběh, který se stal kultovní záležitostí světové kinematografie. "Of all the gin joints, in all the towns, in all the world, she walks into mine." ()

Alex_01

Opravdu důsledná hladivá věc. Svou prostotou a dokonalou linearitou (až na jeden flashback), nám vkusně servíruje nesmrtelný romantický příběh. Je vidět, že kontinualita záběrování nebyla tehdy ještě tak úplně na úrovni a herecká akce, zvlášť na konci příjde možná trochu moc nečinný, indiferentní, ale herci byli charizmatičtí...velmi ()

AndrewNewman

Dej kultovej Casablancy je veľmi jedńoduchý, všetko ostatné je však prvotriedne. Od interiérov, cez atmosféru, scenár a samozrejme hercov. Práve tí totiž robia z Casablancy nadštandardnú záležitosť a to predovšetkým dokonalý Humphrey Bogart v najlepšej úlohe vo svojej kariére. ()

cimrman2.

Jeden z klenotů kinematografie? V roce vzniku možná! Zhlédnout dnes Casablancu je podobné asi jako dívat na Kazmův film za 15 let (očima laika který ho ještě neviděl). Zajímavé to být může ale aktuálnost už je dávno dávno pryč. Je to až na jeden zvrat ničím nevybočující válečné lovestory postavy jsou navíc fiktivní. Nevím jestli příběh Casablanca tehdy dokázal z lidí za 100 minut udělat vlastence čučando to muselo být však velkolepé. ()

gédé

Casablanca má i po šedesáti letech své kouzlo - silně pochybuji, že moderní kulty typu Blair Witch Hunt nebo Matrix dovedou zestárnout podobně elegantně. ()

SonyLucy

V každém druhém americkém filmu je narážka na tento film, ale člověk po shlédnutí Casablancy o moc nepřichází, prostě slaďák. Mnoho povyku pro nic!!! ()

rochelka

Tak nevím. Tohle že je ten tolik opěvovaný snímek? Mě to místy dost nudilo. Asi jsem nebyla v té správné náladě, asi jsem se na to pořádně nesoustředila...nebo jsem měla prostě jen příliš velká očekávání...a nebo není chyba jen ve mě...vážně nevím. Každopádně je to milé romantické válečné drama a mě ,,zůstane Paříž."... ()

mandella

"Ze všech barů ve všech městech vstoupí zrovna do toho mého", pronese Humphrey Bogart svým neodolatelným hlasem a posmutnělýma očima sleduje svou krásnou a nedosažitelnou lásku. Nejlepší film všech dob to asi nebude, ale žánr naplňuje dokonale a v rámci kinematografie 40. let se jedná o vrchol. Navíc ta nostalgie, když klavírista v baru hraje jejich píseň! Kde budou trháky současné kinematografie za padesát let? Těžko říct. Ale myslím, že Casablanca bude stále patřit mezi nejkrásnější filmy, jaké byly natočeny. ()

Raz2

Když mi známý řekl, že si koupil DVD s Casablancou, neváhal jsem ani chvíli a půjčil si je od něj. Vždyť přece každý o tom filmu slyšel. Po přečtení přebalu jsem trošku zaváhal, vypadalo to na klasickou romantickou slaďárnu. Po shlédnutí filmu ale musím říct, že ještě žádný romantický film jsem si tak neužil... atomosféra filmů 40. let mě dokonale pohltila, užíval jsem si herecké výkony hlavních představitelů i banální romantickou zápletku, podanou ale tak skvělým způsobem, že mi to vůbc nevadilo. Po právu je tenhle film považován za filmovou klasiku. Tohle je prostě film, který můžete vidět mnohokrát a stenjně se neomrzí. ()

kej-el

V letech, kdy byl film natočen, čili v roce 1942, lidi naprosto strhnul svým příběhem. Během druhé světové války byli lidé naprosto uchváceni milostným příběhem, jež se odehrával v pozadí druhé světové války. Casablanca. Jak poutavý název, že?! Člověk zkrátka ví, že se zatím schovává nějaká láska. A exotika. Ačkoli je pro nás v dnešní době tématika milostného trojúhelníku lehce klišé, musíme si uvědomit, že mluvíme o filmu starém více než půl století. Michael Curtiz, jež je režisérem tohoto amerického „klišé“ snímku, byť je to jeden z kultovních filmů 20. století, jistě udělal velice dobrý tah. Například i tím, že film natočil černobíle, přestože měl k dispozici natočit film kolorovaný. Když, pro někoho může být otázkou v čem je to dobré. Přesto, proč ho označuji za klišé? Možná proto, že přílišný sentiment, který se tam odehrává je dle mého názoru až moc. Možná je to taky proto, že sem člověkem svojí doby. Člověkem 21.století. Další nedokonalou věcí je, že se ve filmu objevuje mnoho detailů, jež jsou tak trochu error. Samotný Curtiz, kameraman, herci, kostyméři a vůbec štáb, nedbali příliš pozornost, aby vše bylo dokonalé a nedošlo nikde k chybě. Trochu mi vrtá hlavou, že Casablanca je označená za „klasiku“, za „kultovní film 20.století“ a mnoho dalších označení. Ale jisté kvality jistě má a za ty také dostala mnoho ocenění pravděpodobně zaslouženě. Rozhodně, máte- li chuť na „slaďárnu“, pusťte si Casablancu. ()

The_God

Naprosto skvělý film, který se hned tak nevidí a který si budu dlouho pamatovat. Scéna, kdy začne celý bar zpívat francouzkou hymnu jako důkaz vzdoru, zatímco se tam Němci snaží zpívat tu jejich, je asi jedna z nejpamátnějších, nemluvě o větě "Nám zůstane Paříž." Prakticky povinnost pro každého, kdo má rád kvalitní filmy. ()

Návrat krvavého kapitána

Návrat krvavého kapitána