Casablanca

• USA Casablanca (více)
USA, 1942, 102 min

Spanki

Miluju filmy, které stojí na příběhu, který se vypráví lidmi. Samotná zápletka je vlastně známá a předvídatelná, ale celý příběh je podaný tak neuvěřitelně zajímavě, že to prostě chytne ()

Elanornegra

Vcelku zaujimavy pocin s jasnou dominanciou Bogarta. Zaujimvy pohlad na obdobie vojny, ked sa to odohravalo aj pocas vojny. Moj prvy film z takeho obdobia natocenia. Ingrid krasna. Rozhovory velmi slusne, napatie pekne gradovalo, zaver vynikajuci 85% ()

opatstviolov

Na dnešní dobu stále překvapivě dobrý film, nicméně jsem si jistý, že kdybych ho viděl ve 40. letech, tak bych byl ohromen mnohem víc. 7/10 ()

Petaska1

Asi jsem sentimentání, ale já to miluju. Rick je... boží. Při hraní Marseillaise jsem se vážně dojala. Ačkoliv jsem viděla po několikáté, jsem stejně užaslá. ()

gggggg

Toto je pre mňa srdcová záležitosť, s vynikajúcou zápletkou i vyvrcholením. Filmu dominujú skvelé dialógy, ktorých je Bogart majstrom a taktiež krása vtedy ešte mladučkej Ingid Bergmanovej. Vynikajúca hudba dodáva filmu ten správny nádych majsterštiku. ()

Stitch

Skvelé prostredie, zasadenie do dôb druhej svetovej a všadeprítomná náckovská hrozba bohato nahrádzala aj absenciu nejakej tej akcie. Romanca mi pripomenula Titanic, hoci tu to prebiehalo rozhodne inak, predovšetkým skvelá postava Ricka. Asi by sme sa mnohí na konci zachovali inak, hlavne ak vytúžený gól je na dosah. Musím sa zrejme povenovať týmto starším filmom oveľa viac. Ani neviem prečo nedám tú piatu hviezdu, ale jedna hviezda zvlášť za súboj Marseillaisy s náckovskou hymnou :) ()

MarsMartin

Klasika klasik. Humphrey Bogart a Ingrid Bergman, filmová nezapomenutelná dvojice. K tomu Paul Henreid, postava inspirovaná čs. občanem jménem André Simone (vl. jm. Otto Katz), kterého nedostali nacisti, ale až doma komunisti, tj. vlastní. Nezapomenutelné role  i Claude Rainse, Conrada Veidta, Sydneyho Greenstreeta a Petera Lorrea. Ještě v 90. letech platilo, že v USA Casablanca byla na programu vždy na nějaké televizi. ()

Donpablllo

Romantické klišé o lásce, docela dost humoru (výborný francouzský prefekt má super hlášky). Humphrey Bogart neustále s cigárem a částečně s panákem, Ingrid Bergman - perfektní postava, různý outfit - moc jí to sluší. 1942 dost americké a francouzské propagandy, ale ve válce je to nutnost. Pamětnický film rozhodně neurazí ani 80 let po svém vzniku ()

Cornelius

Abychom přijali příběh za svůj, tak je třeba se propojit s některou postavou. Reálnou či imaginární. Ve filmu Casablanca je to propojení přímo archetypální. Propojení zhmotnil i Woody Allen ve filmu Zahraj to znovu, Same. Humphrey Bogart v roli Richarda Blaina je definicí cesty muže. Film je zmiňován na mnoha místech. Mimo jiné jde i o nejoblíbenější film Stevena Seagala, na který chodí rád do kina (Glimmer Man). Díky tomuto filmu jsem také poznal co to je, když se řekne krásná žena (Ingrid Bergman). A přátelství může vznikat v nejneobvyklejších situacích. ()

Návrat krvavého kapitána

Návrat krvavého kapitána