Casablanca

• USA Casablanca (více)
USA, 1942, 102 min

Gromit

Jak by měl vypadat dokonalý film? Asi takhle! O Casablance bych toho mohl napsat hodně a celé to pak zakončit frází o krásném přátelství, které s léty neustále sílí. Nemohu z ní zkrátka spustit oči, pořád mám v paměti scény, ve kterých Humphrey Bogart svírá v náruči krásnou Ingrid Bergmanovou a vyznává jí svojí lásku. A pak ji v závěru stírá slzy ze tváře a odchází udělat to, co musí... Nechám si ji zahrát znovu, nechám si zahrát Casablancu, protože s ní mi ten čas plyne ještě příjemněji! ()

stiewe

Romantická klasika, která má něco do sebe a dostane svým kouzlem každého. Casablanca roku 1942 není rozhodně místem pro šťastný život, ale jeden bar je příjemný svým prostředím, naprosto úžasným pianistou a v neposlední řadě charismatickým majitelem jenž je idolem všech žen. Když jsem zjistil v jakém roce byla Casablanca natočena byl jsem ohromen skvělou kamerou a i celkovym zpracováním filmu, který je prostě klasika. ()

yerdua

nejromantičtější film všech dob, u žádného filmu jsem se nikdy tak nerozbrečela jak u tohoto, nejhorší je, že naprosto pokaždé když ho vidím, což není normální, jelikož si mě nějaký film svým dějem jen tak nezíská, ale tento je to klenot všech filmů, a ten konec, je tématem do dnes pro ostatní filmy, miluji to ()

nicneznam

Narozdíl od Kanea, v tomhle vidím až moc obyčejný film, na kterém není kromě roku natočení nic tak zvláštního. Trochu kostrbatě zkonstruovaný milostný trojúhelník a podbízivé vtípky vyvažuje hlavně skvěle pojatá postava Rickyho. Vše s notnou dávkou šlechetnosti a dobovosti, která vyvolává patřičnou atmosféru, jenž celou podívanou vytahuje až na 60%. Koukat se na obdobnou filmařskou konstalaci v současném provedení, asi bych se nedokopal ani k napsání názoru. I tak je tohle prostě povinná výbava k odškrtnutí ze seznamu povinných. ()

Shredder

Bol som ocareny z filmu aj vykonu Humphreyho Bogarta a konecne chapem legendarnost jeho mena. Staci jedine podvihnutie obocim, aby ste pochopili na co mysli, nepotrebuje divo gestikulovat a robit trapne grimasy, ako niektory sucastny "radoby" herci. Co sa tyka pribehu je v podstate velmi jednoduchy, ale tak skvelo vystavany ze nikdy neviete co sa stane v dalsich minutach a cele mi to okorenil chytlavy humor - " Heinz: Can you imagine us in London? Rick: When you get there, ask me. " ()

Rodin

Ale jó, proč nakonec ne. Jen se stále nemohu ubránit dojmu, že jsem zhlédl docela kvalitní americký doják, jehož přecenění je více než markantní. Tu třetí hvězdčku přidávám výhradně kvůli Humphreyovi, který je mým vysoce ceněným hereckým idolem. ()

Taffey

Tak, jako neposlouchám hudbu té doby, protože ji nemám rád, jako si raději přečtu starou knihu v moderním překladu, tak se nedívám na té doby filmy. Vůbec nejde o technickou kvalitu, na tu já kálím z vejšky, jde o způsob hraní. A je úplně jedno, jde-li o americký nebo český film. Amerika udávala tón skoro ve všem, co přišlo z Ameriky, to se napodobovalo. I ten způsob hraní. Přehnaná gesta, trhavé pohyby, brždění běhu v zatáčkách poskakováním po jedné noze a přehnané náklony, u amerických filmů navíc dikce herců. Takový, řekl bych, prkenný divadelní přednes. Rychle vysypat monotónně, co mám říct. Ne, filmy z té doby se mi nelíbí a Casablanca není výjimkou. Obsah může být sebelepší, ale pokud je takhle zahraný, nic mi to neříká. 1.9.2012 Musím ale konstatovat, že ve světle výkonů ostatních herců, včetně Ingrid Bergman, je výkon Humphreyho Bogarta opravdu prvotřídní. Ani se nedivím, že byl tak slavný. Naprosto civilní projev, žádná nabubřelost, opravdu perfektní. Musím ale konstatovat, že je rozdíl, sledujete-li film v původním znění s titulky nebo s českým dabingem. Musím konstatovat, že v originále je, pro mě, film docela nestravitelný. Jak se hrálo, v té době, prkenně nebo naopak s přehnanými gesty, tak s jazykovým projevem je tomu nemlich tak. Jak dávám většinou přednost originálu, Casablancu jsem viděl nyní s českým dabingem a musím říct, že zážitek byl mnohem, mnohem silnější. Dokonce jsem se přistihl, že když jsem dal důraz na sledování Ricka Blaineho a do značné míry jsem přehlížel to roští kolem, film mě docela okouzlil. ()

qvark

...á Ingrid Bergmanová (s typickou Werichovou dikcí ) ... hle hle hle hle ... proto ona včera se na mě tak koukla jako bych šáh na turecký med ( Těžká Barbora )....pravda, nikdo a o to méně američané neměl v roce 42 nějaký velký ánung o skutečnostech právě probíhající druhé světové války...proto je třeba se dívat na Casablancu spíše jako na alegorii, kdy milostný trojúhelník odbojářů posadíte do neutrální africké hospody a obklopíte je z jedné strany gestapem a z druhé zkorumpovanou francouzskou policii....sentimentálitou prosáklá atmosféra řízlá sarkasmem ( obzvláště kapitán uměl odlehčit ) a zpívajícím vlastenectvím produkuje pevné charaktery i bezskrupulózní jedince a vede naše hrdiny k dilematickému leč optimistickému závěru.... ()

celticek

Zklamán z některých klasik, neočekával jsem nic. Bylo to ale naprosto skvělé. Víc jsem fandil Viktorovi a čekal na zradu jeho ženy a u telky na ni nadával:) Nakonec ale finále jak z partesu. Perfektní postavy (i ta Ingrid Bergmanové:) a v rámci love story movies absolutní povinnost.. ()

marlon

Netradičný doják plný strohého sexappealu (oprostený od prehnaného milostného pátosu), nezvyčajný vojnový film bez vojnového besnenia (napriek tomu plný dusnej „válečnej“ atmosféry). Hoci jeden z filmových kritikov ho považoval skôr za folklórnu záležitosť, než majstrovské filmarské dielo, už nikdy nikto mu neuberie skutočnosť, že sa stal najromatickejším filmom svetovej kinomatografie. Casablanca sa dodnes pohybuje na špici mnohých rebríčkov najbľúbenejších filmov všetkých dôb a v americkej televízii je najčastejšie reprízovaným filmom. Stačí ho pozrieť, aby sme pochopili prečo. ()

Godhaj

,,I am waiting for lady.“ Byl jsem až překvapen, jak málo mě tato klasika zasáhla. Což o to, formální stránka filmu je nepopiratelně kvalitní,krásná kamera a nasvícení fungují v černobílé parádně. Horší je ale samotný příběh. Omáčka okolo je zajímavá, ale bohužel se více prostoru věnuje ústředním třem postavám, jejichž vzájemné romantické propletenosti nejsou až zas tak zajímavé, aby mě zabavily po celou dobu. ()

Desdinova

Možno niekomu sa to až rak romantucké nezdá, ale mne áno. Nie je to nič presladené, vlastne je to smutný príbeh o láske, sebaobete a všeobecnom dobre, podľa môjho skromného názoru aj slušne zahrané ()

darthhokro odpad!

tak nevím co na tomhle všichni furt mají? Obyčejná nuda, nic víc, nezajímavý scénář, žádný hlášky, bez akce, bez vtipu. Spousta českých filmů pro pamětníky je daleko zábavnějších. ()

Iamthewalrus

Nestárnoucí, klasika všech klasik. Kdo neviděl neuvěří. Film, i když natočen téměř v jednom domě, je působivý, vystihuje lidské osudy, zoufalství. Téměř realisticky vykresluje, jak válka zasahuje do osudů lidí, i když občas nad zásahy osudu je třeba trochu přimhouřit oči. Přimhouříte je a barvy se najedou vytrácejí, vidíte před očima obraz, černobílý obraz a jste rázem v Casablance za druhé světové války. ()

GameboyNES odpad!

Extra nudná zhovadilost, dokoukat to do konce bylo utrpení, příště si nechám radši depilovat koule voskem a ošetřit skelnou vatou. ()

Rattlehead

Jeden z nejdokonalejších amerických filmů. Scénář je opravdu vypilovaný do posledního detailu a herci jsou výteční (třeba legendy evropského filmu Lorre či Dalio zde mají jen štěky). Po právu naprostý kult, který bude žít věčně. ()

Návrat krvavého kapitána

Návrat krvavého kapitána