Žár těla

• Česko V žáru vášně (více)

Advokát Ned Racine žije poklidným životem - ale jen do chvíle, kdy pozná "sirénu v bílém" (a s bohatým manželem) Matty Walkerovou. Ned brzy zjistí, že Matty je z žen, pro které jsou muži schopni i zabíjet. A přesně to také udělá. William Hurt a Kathleen Turnerová prudce vzplanou ve filmu Lawrence Kasdana Žár těla. Tento napínavý příběh plný sexu navazuje na "films noirs" čtyřicátých let, ale je nabit energií a vášní, které naplno propukly až v letech osmdesátých. Kasdanův odvážný režijní debut však už obsahuje i předivo citů, které se naplno rozvine v jeho pozdějších filmech Velké rozčarování, Náhodný turista a Grand Canyon. Pohodlně se usaďte a vychutnejte si současné klasické pojetí hříšného žánru. (oficiální text distributora)

Han22

Pův. komentář 1.3.2009: Slušný erotický thriler, s pěknou mrchou Turnerovou, naivním Hurtem a ve vedlejších rolích s Crennou a mladým Rourkem. Zejména druhá půlka, kdy se kolem hlavního hrdina stahuje pomalu smyčka důkazů je perfektní. EDIT 2024: Tímhle už začínají ty známější kriminálky z roku 1981. První hodina i přes žhavou jižanskou atmosféru, soft erotiku a vynikající debutující Turnerovou není tak úžasná. Hurt je prostě naivní trouba a Turner jasná manipulující mrcha. Ovšem druhá půlka je famózně vygradovaný thriler jednak tím jak kolem hrdiny nenápadně krouží jeho kamarádi právník a policajt a jednak tím když mu dochází jak daleko sahal její plán. Podobné erotické thrilery z vyšších kruhů nejsou vždy trefou do černého, ale tenhle je prostě povedený a 4* nechávám. ()

cab

Advokat Ned (William Hurt) pri setkani se smyslnou Matty (Kathleen Turner) nemuze odolat pokuseni, aby ji mel jen pro sebe. Po jejim podlehnuti v tom visi jediny hacek, ktery muze byt vyresen, kdyz Ned zajde za hranici zakona. Starsi datum vyroby nebere nic z erotickeho dusna, ktere se podarilo vytvorit a spise je zarazejici, jak je na svou dobu snimek odvazny. 70% ()

F.W.Colqhoun

Lawrence Kasdan nastartoval kariéru tím, co se i později ukázalo být jeho nejsilnější stránkou: poctou klasickému hollywoodskému žánru. Svým noir udělal do světa malou díru oprávněně. Na své si přijdou víkendoví diváci i ti, kteří mají stylegmata žánru v malíku. Kasdan se nevyčerpává banalitami typu blond femme fatale či oplzlým knírkem Williama Hurta v jeho teprve druhé větší filmové roli, jeho pocta jde naštěstí k jemnějším a formálním detailům, jichž servíruje celou ošatku. Ctné formě celkové přitvrzení a pár lechtivějších scén, jaké by publikum ve klasičtějších časech žánru vydýchávalo jen stěží, neškodí. Z vnucujícího se srovnání s jiným exponentem neonoir, Čínskou čtvrtí, s níž sdílí i některé rysy zápletky, nicméně nevychází Body Heat nejlépe. Charisma Williama Hurta je jemnější substance, než rtuťovité extempore Jacka Nicholsona, Turner není tak krásná jako Faye Dunaway, Goldsmith rozhodně dodal lepší soundtrack než velmi slušný Barry a tragický rozměr Polanskiho scénáře zcela zastiňuje šestákovou pointu Žaru těla. I tak velmi slušné. ()

Prochy38

Hodnocení zde mě nepřekvapuje. Povedený film o intrikách, machinacích a podvodech vysokého kalibru. Ve filmu je asi největším úspěchem výběr herců. W. Hurt film táhne a je vážně výborný. Jsme v době, kdy je K. Turner opravdu ještě hodně hezká. Překvapila mě malá role M. Rourka, který také vypadal dobře. Vymyšleno na jedičku, závěr spíše očekáván, ale taky dobré. Zklamání ne, ale nadšení taky ne. Asi mě to nechytlo v ideální náladě. Každopádně 3* pohodové. ()

Rozjimatel

Thriller s výborne budovanou film-noir atmosférou, obohatenou navyše aj o eroticky náboj. Túto náladu dokonale dopĺňa aj výborná hudba Johna Barryho. Pre viacero známych hercov bol tento film debutom, alebo minimálne pre nich predstavoval prvú významnú rolu. Platí to stopercentne pre femme fatale Kathleen Turner, potom pre sukničkára Williama Hurta, či aj pre zločinca Mickeyho Rourkea. Napokon aj pre Lawrencea Kasdana to bol jeho režisérsky debut. Zápletka filmu sa zbehlému divákovi môže zdať povedomá, podobná bola totiž použitá mnoho krát (väčšinou v neskorších filmoch), ale tu bola spracované veľmi vydareným spôsobom. Čo by som možno trochu vytkol, je kamera, ktorá bola v niektorých denných scénach tak preexponovaná, že obraz vyzeral ako na starých, vyblednutých fotografiách. Možno to bol zámer (vyobrazenie neznesiteľnej horúčavy?), ale nevyzeralo to ani trochu dobre. ()

theSaint

Udusaný jižanský noir, kde vás letní slunce a sexualita Kathleen Turner rozpálí doběla. Femme fatale v ryzí podobě. No a Mickey Rourke byl milým překvapením. ()

Deleatur

Matty Walkerová je pro mě jednou z nejpřesvědčivějších noirových Sirén a dle mého právem katapultovala debutující Turnerovou mezi tehdejší hvězdy. Jen se mi její pavučina zdála zbytečně rozlehlá. Ale zase se uměla přizpůsobit a přemýšlet za pochodu. Trochu ji srážel i Hurt, který byl sice výtečný a vlastně se hodil i typově, ale být to tvrdší chlap, její vítězství by bylo slavnější. Oběma ale nahrál Kasdan dusnou atmosférou, ve které se snadno podléhalo iracionálním pohnutkám. Mimochodem, čestný černý vyšetřovatel byl v amerických filmech dávno před politickou korektností a hnutím Black Lives Matter. I když si z vedlejších rolí nejvíce nakradl Danson. A trochu (ostatně v epizodní roli) se se zbytkem ansámblu svou opravdovostí tloukl mladičký Rourke. 85% ()

Hapretor

V době vzniku možná šokující a překvapující. Teď už spíš obyčejné. A nevim, nevim. Mně Kathleen v té roli tak sexy nepřišla. ()

MickeyStuma

Příběh tohoto snímku je v podstatě stejný, jako u poněkud staršího z roku 1944 ´Pojistka smrti´, jen si jde krapet svou cestou. Příběh má co do činění s psychologickým thrillerem obsahující vtipné momenty a ponurou atmosféru. Vypráví o důsledcích ignorování intuice, svědomí a o nesnesitelných škodách chamtivé ženy. Brilantní konec zanechává pocit strachu, beznaděje a strašlivé psychické úzkosti. Hodně to připomíná klasické filmy noir a je těžké posoudit, jestli v tom nebyl tvůrčí záměr. Váhu však má obrovskou. Snímek je debutem herečky Kathleen Turner, kterou známe především z rolí po boku Michaela Douglase ve snímcích ´Honba za diamantem´, Honba za klenotem Nilu´ a nebo ´Válka Roseových´. Film plný vášně, přesvědčení a opojení sexu vedoucí k manipulaci sebe samého a k tomu nejhoršímu. Jedná se o extrémně stylový film, který dnes již asi osloví jen filmový fajnšmekry. ()

tequilla

Slušný thriller až na pár nedostatků, a tím právě je úzkost nebo-li nevolnost příběhu. Jinak velice dobré a Kathleen Turner je ve filmu taková mrcha, že po celém filmu nejde ani vidět z ní ta špatnost, ale naopak dělá nevinnou a svůdnou, až jsem si myslel, že vidím Jessicu Králíkovou, kterou ona sama se stala potom(dabovala její hlas ve Falešné hře Králíka Rogerse a v těch animovaných). A mladý Mickey Rourke v malé roli před 9 1/2 týdne je fakt skvělej. ()

pravo

Mierne som bol prekvapený sexepílom, ktorý vyžaroval s postavy Kathleen Turner a tak som sa ňou a príbehom nechal unášať k zaujímavému vyústeniu romantickej lovestory. Trocha som musel potlačiť svoju nedôveru v reálnosť podobného konania u osoby s právnickým vzdelaním, ale keďže v ďalšom priebehu vyšiel najavo dôvod, prečo musel byť hlavný hrdina právnikom, tak som to akosi prekusol. Film s úchvatnou atmosférou, ktorý je tak nabitý teplom, že ho odporúčam sledovať za chladnejšieho počasia. ()

Kingjiri

Skromnej kriminální thriller, vsázející předevšim na příběh. Scénář se mi líbil a musim říct, že mě ani na chvíli ta uplně závěrečná pointa vůbec nenapadla. Je ale důležitý podotknout, že bez poctivě odehranejch hlavní rolí (William Hurt a Kathleen Turner) by nebyly příběh a jeho atmosféra tolik působivý. Ději ale přece jenom něco scházelo - místama by si určitě zasloužil svižnější tempo a víc napětí, který přicházelo až s blížícím se koncem. Na jedno zkouknutí hodně slušný, na druhou projekci to už však nevidim, tři silnější hvězdy. ()

JimiH

Variace na Cainova Pošťáka se strašně předvítatelným dějem. Hurt tradičně výborný. V daném žánru je ale podstatně lepší Základní instinkt. ()

kersten

Tak tá ženská mi bola sakra sympatická. Takto sa to robí, keď chceš dosiahnuť svoj sen. Teda byť bohatá a žiť v exotike. Dakedy mám chuť spraviť dačo podobné aj ja. Každopádne, fandila som jej. Ale v celku to bol stále len priemerný thriller. Nevýhodou je rok výroby...a to kvôli tomu že ho už zatienilo viacero "mladších" filmov s podobnou tematikou. ()

Biopler

Fajnový letný thriller. Kvôli ženskej je muž schopný aj zabíjať. Takýto námet bude vždy nesmrteľný :) William Hurt je sympaťák, až na fúzy, a vhodný výber ku Turner. Príbeh je priamočiary s jasným vysvetlením i fajn twistom. Zasmial som sa však schuti na hustých hmlách v horúcom lete. Dusno však bolo pekne cítiť. Postava Mickeyho Rúrky však bola v závere cielene zneužitá pre potreby príbehu, bez prijateľného rácia, a tak trochu kazí dojem z podareného diela, príjemne podfarbeného Barryho tónmi. ()

josieaddms

Žánrově dost dobrý film. Řekla bych ve správném slova smyslu i dost povedený. Líbila se mi i zápletka, například na rozdíl od zde zmiňovaného Základního Instinktu jsem ten konec nečekala. Spíš jsem si myslela že Hurt je tady ten co na nás něco hraje. Turner to určitě zahrála dobře, ale co mě fakt vadilo, bylo že jsme polovinu filmu museli Paní Turnerovou (já vím že už jsem s tím vážně otravná, ale copak s tím už nemůžou dát pokoj??) sledovat nahou. Režisér nám přeci může ukázat že je krásná a svůdná i bez toho. Vždyť bychom to pochopili!!! Jinak mě to i docela bavilo. Třeba Danson to zahrál úplně výborně. Škoda že celkem povedená detektivka je zkažena něčím tak povrchním, s čím filmaři prostě nedají a nedají pokoj. ()

Zemřel herec William Hurt

Zemřel herec William Hurt

13.03.2022

Noir Film Festival 2018 – Nikdo neunikne!

Noir Film Festival 2018 – Nikdo neunikne!

18.08.2018