Čekej do tmy

Charles Lang

Henry Mancini

Mel Ferrer

Gene Milford

See No Evil. Komorní thriller hitchcockovského střihu situovaný do jednoho malého bytu. Oni něco chtějí, ona netuší, že to má. A jen tak mimochodem je slepá a s nezahojeným traumatem z nedávné minulosti. Výborné dialogy, promyšlený plán a napínavý závěr. Vypadá to v zásadě na sice nadstandardní, ale relativně běžný žánrový snímek, že? Co tedy dělá zrovna tento thiller výjimečným (krom toho, že je inspirací pro Fincherův Úkryt)? Audrey Hepburn, Richard Crenna, ještě jednou Audrey Hepburn, scéna s bavlněným šátkem a konfrontační momentky Richarda Crenny s, jak jinak, Audrey Hepburn. A ani ten Alan Arkin tu není pouze do počtu.(30.1.2008)

Když se zamyslím nad tím, jaký typ role považuju pro herce za vůbec nejnáročnější, bude to asi hraní nevidomých. A pokud si už na to někdo troufne, podvědomě ho sleduju jako ostříž a není zrovna jednoduché se mi zavděčit. Ovšem mé oblíbenkyni Audrey to v tomhle filmu vždy sežeru i s navijákem, protože v mých očích to zvládá naprosto s přehledem! Věřím jí každý její pohyb, grimasu ve tváři...bravo! Ale i ostatní herci si vedou dobře, navíc zápletka je dostatečně nosná, "střídání rolí" zase originální (a zábavné), atmosféra napínavá, gradující (Manciniho hudba také dělá svoje) a vhodně se zde využívá místa děje, tedy 1 malého bytu. Jistě, pár mušek by se našlo (třeba zapnuté světlo či hororové klišé se skokem), ale i přes ně to na těch 5* stále je.(16.1.2010)

Kdybych čekal do tmy v šedesátých letech v zatemněném kině, tak bych hodně dlouho otravoval všechny své známé tím, že jsem viděl vynikající thriller a posílal bych je do kina. Jenže já jsem do tmy čekal přibližně o čtyři desetiletí a mnoho viděných filmů později, takže jsem si to drama o slepé ženě ohrožované ve svém bytě třemi padouchy moc neužil. Možná je to tím, že složitě vymyšlená obelhávací hra zloduchů je totálně nevěrohodná, neboť jim stačilo vejít do bytu, pohrozit, ublížit, vzít si předmět zájmu a odejít. Místo toho padouši při nekonečném lhaní podceňují Susyno ušní vidění, čerstvě slepá Susy běhá po schodech jistěji než já a i při pochopení své situace nevyužívá žádné z jednoduchých řešení problému. Při spoustě nechtěně směšných situací pak působí dramatická hudba opravdu zábavně a při vrcholu večera, tedy leopardím skoku polomrtvého Roata, jsem smíchy spadl ze židle. To se asi nemělo stát.(1.12.2016)

Výborný nápad a skvelá herečka ťahajú film výrazne nahor. Ide o takú thrillerovú hru mačky s myšou, kde samozrejme podľa predpokladu, myš tú mačku preciká. Musím uznať, bolo to šikovne vymyslené. Napätie v prvej polovici ale mohlo byť trocha výraznejšie, snímok tu občas v tomto smere zapadol do všednosti a miernej nudy. Druhá polovica už bola výborná, aj vďaka Alanovi Arkinovi, ktorý si svoju postavu psychopatického vraha vyslovene užíval. 75/100(23.1.2017)

Nečekal jsem do tmy a film si pustil odpoledne :-), a přišlo zklamání. Ale co jsem čekal, tak to klaustrofobickou klasiku, ne pouhý přepis hitchcockových děl. Audrey Hepburn naprosto miluji, ale v tomhle případě byla moc uječená a její postava se chovala nelogicky. Ono je to celkově uděláno tak, že to připomíná známé pořekladlo "z komára velblouda" a k realitě se to blíží asi jako porouchaný Pendolino do Prahy. Přeceňované až na kost!(7.3.2009)