poster

Čekej do tmy

 • USA

  Wait Until Dark

 • slovenský

  Čakaj, kým sa zotmie

Drama / Thriller / Krimi

USA, 1967, 108 min

Režie:

Terence Young

Kamera:

Charles Lang

Hudba:

Henry Mancini

Producenti:

Mel Ferrer

Střih:

Gene Milford
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • nunka
  ***

  Keď sa divák čo i len trochu viac zamyslí, zistí, že zápletka je vyskladaná zo skutočností, ktoré trochu ulietavajú od reality a dramatickosť stojí na obave o bezmocnú ženu. Filmu stačí len pár postáv, priestor jedného bytu a milá tvárička Audrey Hepburn. Po tomto filme si však myslím, že Audrey je herecky efektnejšia v kultových klasikách, viac jej sadnú postavičky uhrančivých žien.(20.2.2012)

 • Karlos80
  *****

  V hlavní roli dětská panenka aneb nádherný, napínavý a od začátku až do konce strhující thriller navíc podkreslen opravdu působivým a v tomto případě vhodně zvoleným hudebním doprovodem. Chudák Audrey je až neuvěřitelné co musela tato hvězda vydržet za psychickou zátěž v boji o přežití..Její slepota, k tomu sama opuštěná ve svém vlastní domě jen odkázaná na nějaké vlastní zbraně, ale s velkým plusem že to tady velice dobře zná narozdíl od psychopatického Alana Arkina (Roat), v černých lennonovských brýlých který ji zde pronásleduje. Určitě jako výborný nápad, by bylo sledovat tento mrazivý horor někdy v noci s hasnutými světly, ale předtím bych si raději zkontroloval řetěz na dveřích..! Film musel mít ve své době značně veliký divácký úspěch a navíc to byl také poslední veliký a zásadní film této významné herečky, která se pak na nějakou dobu předčasně vzdá své úspěšné a bohaté filmové kariéry.. Zasloužilá nominace na oskara je v tomto případě celkem zasloužilá už jen díky tomu jejímu nevinnému a navíc věčně mladému úsměvu. Opravdu se jedná o mrazivý a děsivý horor který po těch dlouhých letech neztratil téměř nic na své působnosti i když z části se nechává určitě inspirovat staršími Hitchcockovými filmy. Následovalo několik podobně laděných snímků viz. např. moderní "Někdo se dívá". Za 5*.(18.3.2007)

 • Gilmour93
  ****

  Kterak křehká Audrey pozvolna proměňuje handicap ve výhodu.. Pomalejší rozjezd s Rambovým budoucím plukovníkem, nástup slizounka Arkina a pak už jen houstnoucí drámo, z kterého jde cítit divadelní původ na sto honů a jenž svým konstruktem dává vzpomenout na literárně-filozofický termín „suspension of disbelief“, což stručně řečeno znamená, že je vše tak poutavě podáno, až divák zapomene, jaký je to nesmysl.. Jen tak pro zajímavost a čistě hypoteticky, zkuste se někdy na Wait Until Dark dívat optikou, že postava Susy má zrak v pořádku a je nejlepším hercem v celé téhle „maškarádě“. To je teprve „potlačení nevíry“ a navíc s komediálními prvky! A co se týká tolik diskutovaného odšroubování žárovek - mrkněte na tu sebranku kolem hlavní hrdinky a musí vám být hned jasné, že poctivého nepálí..(6.6.2013)

 • J*A*S*M
  *****

  Možná příliš vykonstruovaný, ale stoprocentně na tvorbu napětí zaměřený psychologický thriller. Působivá hra nervů se odehraje na ploše jednoho pokoje, potažmo jednoho bytu. Z jednoho úhlu pohledu může Wait Until Dark připomenout Hitchcockův thriller Rear Window (také pětihvězdičkové), ale při bližším porovnání vychází najevo, že tyto snímky pracují s divákem úplně obráceně a nelze je tudíž řadit do jedné společné škatule. Tu čistě thrillerovou však jednoznačně lépe naplňuje právě Wait Until Dark.(24.8.2009)

 • genetique
  ****

  S podobným nápadom by určite menej schopní tvorcovia nespravili ani najmenšiu škárku do filmovej produkcie, no s prešpikovaným scenárom a so skvelou Audrey (mimochodom môj prvý film s touto dámou) sa to podarilo. Minimum naivity a perfektne vypointovaný záver a scénky, ktorých myšlienky naozaj zatajujú dych. 85%.(19.3.2007)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace