Čekej do tmy

Charles Lang

Henry Mancini

Mel Ferrer

Gene Milford

Nečekal jsem do tmy a film si pustil odpoledne :-), a přišlo zklamání. Ale co jsem čekal, tak to klaustrofobickou klasiku, ne pouhý přepis hitchcockových děl. Audrey Hepburn naprosto miluji, ale v tomhle případě byla moc uječená a její postava se chovala nelogicky. Ono je to celkově uděláno tak, že to připomíná známé pořekladlo "z komára velblouda" a k realitě se to blíží asi jako porouchaný Pendolino do Prahy. Přeceňované až na kost!(7.3.2009)

Tři hvězdy - dosažené osobní maximum, kterým jsem ochotná ocenit mrazivost thrilleru, padoušství Alana Arkina, slepotu Audrey Hepburn a rafinovanost zápletky - víc nepřihodím, pokud se právě nepíše sedmašedesátý minulého století a nesedím v kině s natupírovaným účesem a sukní po kolena, a to fakt nesedím...(7.6.2013)

Wait until Dark je velice solidní a originální film Terence Younga a převkapuje už jen tím, že se tento režisér typických chlapáckých filmů, rozhodl natočit film s ženou, coby hlavní postavou. Stylem film trošku připomíná tvrobu Alfreda Hitchcocka, tj. jde zde hlavně o vytváření zápletky a napětí a tomu se podřizuje vše, včetně logiky a věrohodnosti. To je však nutné odpustit, protože něčeho takového se dopouštěli i jíní mistři. Film funguje i po letech, dramatický závěr umí pořád ještě děsit a tak si myslím, že si i přes drobné výhrady zaslouží plný počet.(3.1.2011)

Tohle je jeden z několika filmů, které si pamatuji z nejútlejšího dětství. Obvykle jsem znal jen útržky, výjimečně název, ale ne tak u Čekej do tmy. Nemyslím, že jsem se u tohoto filmu někdy bál, čistě jsem jenom nesnášel Alana Arkina a ten jeho mastnými vlasy rámovanej slizkej ksicht (nic proti Alanovi, třeba v Útěku ze Sobiboru se mi líbil). A je to zvláštní, ale ani hrdinství Audreyiny postavy mě v dětství nijak zvlášť nepřipoutalo k sedačce. Já totiž vždycky strašně fandil Richardu Crennovi. Chtěl jsem, aby nakonec vstal a zachránil ji, aby to nebylo nic vážnýho. Možná kvůli jeho tunajší roli mám slabost pro takové ty tragické hrdiny, kteří nedokáží čelit osudu ani jej ovlivnit. Galantní, rytířští, i když dokážou být tvrdí, nikdy nejsou krutí a zlí. Lidi, které na špatnou stranu postavil osud a náhoda... Pak jsem se později dozvěděl, že místo Crenny ho mohl, kdyby neodmítl, hrát Robert Redford. Čekej do tmy je původně úspěšná broadwayská divadelní hra a je to na výsledku poznat (málo postav, jednota místa i času, hodně mluvení a ještě víc herectví). Kdyby tenhle film dostali do rukou horší tvůrci, skončilo by to fiaskem (A vím o čem mluvím.). Ale naštěstí aspoň tehdy nedostali a tak se můžeme stále nechat mrazit v zádech Audreyiným čekáním na smrt. Za zmínku taky stojí malá Julie Herrod, problémová holčička ve žlutých šatech, která si svou roli Glorie předehrála i předtím na Broadwayi.(9.4.2007)

Klasika. I nevidomý není zas tak bezbranný v prostoru, který velmi dobře zná a pro nějž slepota a tma není překážkou. O čemž se záhy přesvědčí pár zločinců. Krásná Audrey nevidomou zahrála na jedničku. Přiznám se, že když jsem to viděl poprvé ještě za komančů v ČT - byl to nervák. Dnes už pod tíhou dalších modernějších snímků to na mne tak nepůsobí, nicméně beru tento film jako jeden z klasických snímků světové kinematografie. A mám dojem, že i nápad s bránícím se nevidomým tu byl poprvé... 4 balíčky heroinu. * * * *(29.10.2013)

• - I když později přiznala, že to neplánovala, po dokončení tohoto filmu se Audrey Hepburn stáhla do ústraní aby měla více času na své děti. (HellFire)

• - Vďaka stresu vraj Audrey Hepburn (Susy Hendrix) schudla počas natáčania takmer sedem kilogramov. (Raccoon.city)

• - Jedná sa o jediný horor herečky Audrey Hepburn (Susy Hendrix), napriek tomu je často zaraďovaný do kategórie “suspense-thriller“. (TheRoller)