V jako Vendeta

• USA V for Vendetta (více)

Kdo je muž skrývající svou zjizvenou tvář pod maskou? Hrdina nebo šílenec? Osvoboditel nebo tyran? Kdo je V? A kdo se k němu přidá ve snaze zlikvidovat totalitní režim, který ovládl jeho národ? Od tvůrců Matrixu přichází V jako Vendeta, napínavá a nekompromisní vize budoucnosti podle komiksu Alana Moorea. Natalie Portman v roli Evey, obyčejné dívky, která musí rozhodnout, jestli se její hrdina nestal vetší hrozbou, než jsou ti, proti kterým vede válku. Hugo Weaving jako V – silný, charismatický bojovník za svobodu, hnaný touhou po pomstě na těch, kteří ho znetvořili. Stephen Rea v roli detektiva, který se zoufale pokouší V dopadnout dřív než rozpoutá revoluci. Sázky na vítěze rostou. Napětí stoupá a doutnák byl zapálen. Kterou ze stran zvolíte? Ve světě V neexistují střední cesty. (Magic Box)

hazaba

Nosné téma zneužití moci diktátorem a boji jednoho muže proti němu. Téma, které se tu a tam ve filmu objevuje. Tajemný V, křehká Eve, pochybující komisař, který je především dobrý polda, místy probleskující humor a na závěr vybuchující parlament. Výborný film. Opravdu. ()

aslavey

Popravdě, viděl jsem "Včko" před několika lety a zaujal mě. Totalita, kontroverzní teroristické útoky, vládní machinace, tehdy jsem ho vnímal jako zajímavou reakci na tehdejší události (11.9.2001, atd..). Po 5 letech jsem se k němu vrátil, v podstatě hlavně proto, že jsem chtěl vlastně proniknout do toho, proč nosí členové hnutí Anonymous, o kterých dneska všude čteme, tuhle masku. A do teď to vlastně nevím. Nicméně k fïlmu. Stylisticky je perfektní. Flashbacky použité přesně tam, kde mají být, aby divák vše pochopil, kamera i režie jsou velmi ucházející, sice chybí víc napětí a s potenciálem Weavingova hlasu víc temnoty, ale přesto mě "véčko" pořád baví. V jistém směru hlavně proto, že bych nejradši udělal s naší vládou uplně to stejný :-) PS: Oholená Natálka je pořád krásná Natálka. ()

drankeryth

Pre mna osobne to bolo aj troska moc ukecane a tych akcii zas nebolo tak vela, skor ziadne. Nezmyselne taranie od ust Vecka mi pripadali obcas snobsky a troska si aj namyslal, aky je:) Keby tych akcii bolo viac tak by sa aj film trocha pohol dopredu a dodalo by mu to povestnu injekciu adrenalinu a nie utapajuce dialogy, ktore ma obcas nutili k zivaniu. Tym ale nechcem povedat, ze je to slaby film, to urcite nie. Ale chcelo by to viac na ozivenie pribehu. Takto z toho len vychadza priemerny film a nic viac odo mna ani nedostane k vyssiemu hodnoteniu. ()

Qeo

Příjemné překvapení. Byla tam spousta míst, kde to zavánělo, do trapného dějového klišé (párkrát se to také i povedlo). Ale celkově to do sebe zapadalo. Trochu mě vadily dlouhé dialogy, bez možnosti vidět výraz tváře. Což ale předpokládám byl asi účel. Sečteno a podtrženo: Aspoň budete vědět, co znamená ta maska :-) (já to třeba nevěděl) ()

Iwiiik

Hybridní kříženec d'Artagnana a Batmana se rozhodl svrhnout totalitní režim, který je tak stupidní, že by ho rozvrátil i hluchoněmý cirkusový klaun. Nabízelo by se, "hrdinu, který se rozhodl bojovat proti útlaku nemůže nic zastavit", ale naštěstí mu skoro nikdo nebrání, takže není problém vyhodit do vzduchu půl Londýna, otevřít lidu oči a nastolit demokracii. Tak tomu říkám námět. Sourozenci Wachowští tentokrát hulili zelené makovice, smíchané se sušenými tečkami muchomůrek červených, a tak je scénář po čertech slabý. Skutečně, tento poutavý příběh o pitoreskním mstiteli s kudlou, se mě dotkl asi tak, jako nepravidelný cyklus Britney Spears! ()

johnywalker

Úžasný film, který jsem z nějakého důvodu dlouho odkládal. Velice propracovaný příběh zaujme a nutí vás popřemýšlet o světě a jak všecko vlastně funguje. Natalie s Hugem jsou energické duo dodávající jiskru a zápal, potěší i pár dalších známých tváří jako třeba Stephen Fry nebo John Hurt. V for Vendetta by si nikdo neměl nechat ujít! Výjimečný, velkolepý, vyzývavý... ()

CyriC

Weaving je neskutečný. Jeho hra hlasem je fantastická. Bohužel film má dobře našlápnuto, ale je silně nedotažený. Totalita je poměrně ploše vykreslená v takové children friendly formě. Staví na jednu stranu režim a na druhou lidi. Přitom mnoho z největších sviní jsou často obyčejní lidé - připomeňme si komunismus. Mnoho lidí by se dnes mělo na tenhle film podívat. Cenzura a křik po ní se vrací. Zákazy. Omezování svobody vyznání. Vnucování politické korektnosti pod hrozbou trestu. ()

lemonova

Nedokázala som tomu veriť. Ani myšlienke, ani emóciám, ktoré sa ma nijak zvlášť nedotkli, ako sa ma zatiaľ asi v žiadnom filme nedotklo Nataliine herectvo. Navyše film v dnešných časoch vyznieva akosi paradoxne, ale nechcem zachádzať do spoločenských polemík. Jednoducho: sú filmy, ktoré vo mne zanechajú mnoho podnetov na premýšľanie a ktoré ma znepokojujú a potom sú tu filmy, ktoré sa na túto myšlienkovú hĺbku iba hrajú. A toto je pre mňa jeden z nich. ()

MickeyStuma

Bojovník za svobodu, známý pod přezdívkou V, plánuje v tvrdém britském totalitním řádu svrhnout režim. Snímek natočený na základě stejnojmenného komiksu od Alana Moora, jehož tvorba ani v Česku není neznámá. Fenoménem je hlavně maska V, která se stala synonymem a znakem boje za absolutní svobodu i v realitě. Snad není nikoho, kdo by se s tím ještě nesetkal. A může za to nejen famózně zpracovaný snímek, ale převážně naprosto dokonalý scénář. Příběh obsahuje spoustu dráždivých prvků, které se mocipánům samozřejmě nelíbí kvůli obsahu příliš zaujatých ideologických poznámek. Mnohá kritika podle toho také vypadá. Stylový a vzrušující film je ale tak úžasné vizuální a tématicky rezonující ve svých hrátkách s inteligencí a jemností, že ve své smyslu svou ohromnou hloubkou je takováto filosofie hluboce provokativní a svým způsobem svádí k 'terorismu' v zájmu svobody. Ale přijde na to, z jaké strany se na to člověk dívá. A když se na to podíváme úplně jinak, tak onen maskovaný V je vlastně něco jako Zorro a mnozí další, kteří pro vládnoucí režim byly teroristé zrovna tak. V se stal bojovníkem za svobodu v současné době a jak je již výše zmíněno, setsakramentsky vážně. Je to film, který se musí hlavně poslouchat. Co argument, to důvod k zamyšlení. Snímek se drží hluboce intelektuální úrovně, která dokáže mnohé přesvědčil. Nakonec, k diskusi je i onen znak V. Používal se už za války a znamenal 'Victory', - 'Vítězství'. Tady však znamená 'Vendetta' - 'Krevní msta'. A tak už je jen na divákovi, jak se k takovému maskovanému bojovníkovi za svobodu postaví. ()

Rathalos

Komiksy vobec nesledujem a nikdy ani nebudem,ale tento akcny sci-fi thriller bol celkom zaujimavy,zo zaciatku ma nudil,ak mam byt uprimny,ale potom sa to celkom dobre zvrtlo a hlavne v zaverecnej polhodine sa dostavil ten spravny smrnc,plusom bola samozrejme ako vzdy Natalie Portman,ale aj hudba ci atmosfera,no a ta maska je fakt strasidelna,stretnut niekoho v noci s nou na ksichte,tak sa poseriem od strachu...:-) ()

montongery

Filmové a komiksové 1984, které je po 15 letech vzniku snad ještě více aktuální (píši v době, kdy běží covid; Bělorusko zažívá scény jako z tohoto filmu; Polsko, Rumunsko a Maďarsko hlásá a prosazuje ‘tradiční’ hodnoty; totalitní režimy na východě mají tendenci se opět roztahovat; Trump na vrcholu své neuvěřitelnosti a jiné příjemné věci). Filmově se tomu určitě něco dá vytknout, ale za ten pocit na konci filmu a za to jak si chytlavě a jednoduše dokáže získat diváka, to musí být za plný počet. A 'lacinější' styl natočení, kdy dispotická minulost není tak do detailu vylíčená třeba jako v Equilibrium mi tady vyloženě sedí, protože povedeně vytváří dojem v duchu své komiksové předlohy. Teď už jen doufat, že to nebude mít až takový prorocký charakter jako právě třeba Orwellovo dílo. ()

Xatrix

Nevim sice, jak moc se film lisi, od komixu, ale tenhle film me dostal. Charakterni hlavni hrdina (ne Natalie Portman opravdu neberu jako hlavni roli, jak mi cpali titulky), ponure prostredi, odkazy na dalsi filmy... Obcas snimek zakopne - mam na mysli nektere repliky. Ale to vse nahrazuji dechberouci momenty. Akce je pomalu, ale beru to spise jako klad. Rezie je prumerna a radeji bych misto McTeigue videl bratry Wachovske, ale s tim nic nenadelam. I pres vsechny chyby co snimek ma, ale hodnotim znamkou nejvyssi. Bravo ()

Filmárik

Keď som opustil kino povedal som si:"tak V ako Vendeta odo mňa nemôže dostať viac ako ***,dobrý nápad ale strašne ukecané". No časom mi to prešlo hlavou a zisťujem že je to film s úžasnou myšlienkou,plný originality ,skvelých hereckých výkonov kde exceluje najmä Hugo Weaving čo by intelektuálna verzia Zorra pomstiteľa.Nebyť však skutočne prehnanej "urosprávanosti" scenára a faktu ,že v podstate všetky vrcholy filmu uvidíte vopred v trailery,dostalo by V ako Vendeta plný počet. ()

Ronyk7

První dojem jsem měl vynikající, ale na konci filmu jsme byl trochu znuděný. Prostřední pasáž totiž ztrácí náboj. Na to, že film má přes 2 hodiny je zde málo akce. Když už zde nějaká je, tak je natočena výborně. Nedostatkem akčních scén trpí hlavně již zmiňovaná prostřední pasáž. Každopádně patří tento film k tomu lepšímu co teď vychází. 07.11.2006 ()

Cruchot

Velmi silné ****. Film, který předkládá k zamyšlení mnoho aktuálních témat a provokuje už jen tím, že hlavním hrdinou je terorista, který si s ničím nebere moc servítky. Skvělá atmosféra od začátku do konce - tak trochu orwellovská, ale zdaleka ne tak temná a bezútěšná, částečně comicsová stylizace, která posouvá film zase trochu někam jinam. Výborné herecké výkony - především Hugo Weaving, jenž si v pohodě vystačí s hlasem, démonický John Hurt a samozřejmě Natalie Portmanová v nelehké hlavní roli. Škoda jen, že ve druhé půli ztrácí film v některých scénách trochu dech, škoda přílišné doslovnosti a kýčovitosti některých sekvencí. Přesto klobouk dolů před scénáristy a režisérem, kterým se podařilo tak komplikovaný a košatý příběh převést do filmové podoby. ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

06.09.2014

Wachowští, sci-fi, Natalie Portman

Wachowští, sci-fi, Natalie Portman

07.01.2012

Lákavá kombinace. Andy a Lana Wachowští nedávno ve spolupráci s Tomem Tykwerem dotočili adaptaci objemného, cenami ověnčeného románu Cloud Atlas, a nechtějí ztrácet čas. Jejich čerstvá novinka má… (více)