Nevěrná

Untreu

Neverná

Drama / Thriller

USA / Německo, 2002, 124 min

Prvá polovica je výborná. Lyne je brilantný psychológ a fantasticky zachycuje pochody vydatej ženy, zmietanej nespútanou sexuálnu vášňou a výčitkami svedomia kvôli podvádzaniu a "ubližovaniu tým, ktorých má rada". Z tohto hľadiska je úplne fantastická scéna vo vlaku s milostnými flashbackmi. A v scéne vo vani Lyne výborne zachycuje odcudzenie, ktoré hrdinka pociťuje k svojmu manželovi. Celú túto vynikajúcu prvú časť filmu, nakrútenú v typicky Lyneovskom, hypnotickom štýle, som hltal so zatajeným dychom. Ale v tej druhej scenár začal prechádzať do thrillerových klišé, ktoré boli za prvé strašne otrepané a predvídateľné a za druhé tak kŕčovito nedomyslené a lacné, až sa stávali nechcenou paródiou seba samých. Veľká škoda!(10.7.2002)

Ve srovnání s Chabrolovou Nevěrnou ženou má Lyneův film mnohem silnější erotický náboj. Také citové utrpení hlavních hrdinů se mi zdá výraznější. Není možné říct, který film je lepší, protože oba mají něco do sebe. Chabrolův je diskrétnější a tajemnější, Lyneův vášnivější a otevřenější. Jsem ráda, že jsem je viděla v tomto pořadí (nejdříve starší film). V opačném pořadí by na mě asi tolik nezapůsobily. U hodnocení zůstanu nad průměrem u obou.(2.5.2017)

Čtu si tu komentář od Poma a jak kdyby mi mluvil z duše. Já mám tenhle film moc ráda, Diane Lane patří mezi mé oblíbené, a ta první polovina filmu, prostě jsem chvílemi ani nedutala a do duše hlavní hrdinky jsem se dokázala vcítit dost dobře a ten strach mě chvílemi ovládnout dokázal taky celkem snadno. A přesně, scéna ve vlaku ta je teda nezapomenutelná. Sice nevím, jak by si měl poradit Adrian Lyne s druhou polovinou filmu, ale taky mi tam něco chybělo. Ale na druhou stranu mi to nepřekáželo v tom, abych nebyla jako divák spokojená.(12.4.2009)

• kOCOUR

Opustí Lyne někdy erotické pole? Zřejmě ne, protože by podle všeho jeho filmy neměly už co nabídnout. Nevěrná je klasická ukázka toho jak netočit erotický thriller. Ale má to být vlastně erotický thriller? Už si nejsem jist. Čyřitkrát hvězda za Diane Laneovou, jedna navrch za energetickou erotiku, tři dolů za ubíjející druhou polovinu. Skvělá látka, která neurazí v hodinovém televizním filmu, ale vyloženě naštve při dvou hodinách v kině.(24.7.2002)

Komentář k tomuto filmu pojmu jako obhajobu mého milovaného režiséra Adriana Lynea. Mám pocit, že je zde řada lidí proti němu zaujatá a dost mi to vadí. Přijde mi tedy, že hlavně mužská část uživatelů tady. Na to, že natočil dost málo filmů (škoda!), tak je tady většina jen kritizuje. Jděte se vycpat! Dokonce i v jeho biografii je napsáno cosi o kýčovitých motivech a o tom, že ve filmu 9 a 1/2 týdne hnal do hranic snesitelnosti i silné využívání protisvětla (mně se to líbilo, asi to je zrovna to, co mně m.j. na jeho filmech přijde tak jedinečné - to světlo). Podle mě je Adrian Lyne jeden z mála mužů vůbec, který dokonale rozumí ženské duši a má neobyčejnou vnímavost k různorodosti lidských povah a dokáže vidět svět v rozmanitých podobách, i maličkosti díky němu získávají nový rozměr. Dokáže připodobnit stav věci ke stavu lidské duše. Jakoby se v jeho filmech svět kolem odrážel v chování lidí. Je neuvěřitelné, co všechno lze v jeho tvorbě najít a jak už tu někdo psal, je to skutečně výborný psycholog. Nechápu, jak někdo může napsat, že Nevěrná je plná klišé, kde? Jak natočit film o nevěře bez počátečního vzplanutí, průběhu vzplanutí a pak destruktivního konce? Jako komedii? To by to pak ale nebyl Adrian Lyne, který právě ve zpodobnění vyhrocených situací exceluje. A je snad jasné, že pokud je někdo v něčem opravdu dobrý, třeba právě v točení thrillerů s nádechem erotiky, a o tom není pochyb, tak v tom bude pokračovat. Díky bohu! A na závěr tady někdo chtěl osvětlit motivy postavy Connie, kterou ztvárnila Diane Lane (a ještě neuvěřitelně zprasil její jméno! Kdo je sakra Diana Lyne??). Tak já ti je osvětlím. Lidi dělají chyby. Nemůžou předvídat, co jim život přinese, a i kdyby se sebevíc snažili si svůj život do puntíku naplánovat a pak i svoje chování, nikdy se jim to nepodaří. Když tě nezradí mozek, zradí tě tvoje tělo, někdy i srdce. V tu chvíli mozek někam zmizí, aby se po čase vrátil a poslal tě zpátky na zem. Tak to někdy v životě chodí. Někdo se ubrání, někdo ne. Někdo to bere jako sport, jen jako zábavu a žádné výčitky se nikdy nedostaví. O těchto lidech ale tento film naštěstí není a těmto lidem ani já nerozumím. Své kouzlo má Nevěrná právě v tom, že si to ta ženská nenaplánovala, prostě se to stalo a ona se opět jako malá holka normálně zamilovala. To je snad všeobecně známé, že až po sexu se pak ženská totálně zblázní a ještě víc zamiluje a hrozně v tom lítá. A ještě víc v tom, pak už nešťastně, lítá do té doby spokojeně zadaná matka od rodiny. Netoužila po tom, přišlo to samo a nešlo to ovládnout. Každý přemýšlí o minulosti. Jaké to bylo, když byl mladší a všechny závazky a starosti byly jen hudbou budoucnosti. Někdo to vyřeší rovnou rozchodem, rozvodem, a pak po čase prožívá stejně to samé znovu, někdo zůstane jen ve světě vzpomínek. A někomu to přijde naproti, a pokud je on sám co k čemu a jeho vztah je taky co k čemu, tak se po čase dostaví tak silné výčitky, že to nelze dál skrývat. I když jaké tady bylo skrývání. Semlelo jí to natolik, že nebylo vůbec těžké uhodnout, že se něco změnilo. Její odtažitost, až fyzická nechuť ke kontaktu s manželem, to, že byla ve svém vlastním světě, neslyšela, neviděla, doma pokazila, co mohla. Nebyla to žádná zkušená záletnice. Její život se úplnou náhodou obrátil naprosto jiným směrem a ona se chvíli vezla a jí blízcí lidé kolem ní trpěli, než jí to konečně došlo. Přesně takhle má vypadat film o nevěře!(15.6.2015)

• - Herečka Sarah Michelle Gellar bola oslovená, aby stvárnila postavu Connie. Odmietla všal kvôli seriálu Buffy, premožiteľka upírov (1997). (fandafilmov)

• - Zda to byl záměr, ví zřejmě jen režisér obou filmů Adrian Lyne, ale jak ve filmu Nevěrná, tak ve filmu Osudová přitažlivost (1987), nabízí Paul Martel (Olivier Martinez) v Nevěrné a Alex Forrest (Glenn Close) v Osudové přitažlivosti, kteří oba stojí za hrozbou rozpadu manželství, nápoje ve stejném pořadí. Nejdříve skotskou a pak vodku. A oba představitelé nabízejí tyto nápoje  v situaci, kdy se návštěva neobejde bez nepříjemných následků. (selfesteem)