Hubatá, rázná Plajznerka (J. Bohdalová), jíž hraje v těle snad každá žilka touhou po hutném krajíci štěstí, krotí a cepuje zapomenutého čerta, aby z něj byl „pracovitej a poctivej muskej“, který by se uměl pořádně ohánět s kovářem u kovadliny i v Plajznerčině malém hospodářství. A aby jí pomáhal zmáhat všechny světské nástrahy, pomluvy a nepřejícnost sousedů. Trepifajksl (J. Moučka) z výřečnosti téhle povedené ženské brzy pochopí, že jako člověk na tom bude mnohem lépe než jako starý, opelichaný čert… Báchorku Dalskabáty, hříšná ves aneb Zapomenutý čert napsal v roce 1960 Jan Drda. Od té doby se stala na českých divadelních prknech jednou z nejoblíbenějších. Vypráví o vesnici, ze které už mnoho let nepřišel do pekla jediný hříšník a jediný čert široko daleko už dávno pověsil své řemeslo na hřebík. Peklo tedy musí zasáhnout a přivést dalskabátské obyvatele opět k hříchu. Jestli se jim to povede se můžete podívat v televizní adaptaci tohoto půvabného příběhu z roku 1976. (Česká televize)

jitrnic

Měli jsme doma desku Trepifajksla a ta byla naprosto, ale NAPROSTO senzační a tomu nemůže tato televizní verze konkurovat. ()

KASUGI

Jediné, co si z toho pamatuju je fakt, že režisér Novotný bude asi solidní nadržený nadsamec mající slabost pro starší ženy. Těch vyprsených dekoltů je tam fakt hodně. :D))))))))) ()

ghatos

Mám averzi na šišlající mentálně zaostalé typicky české čerty 🙄, ale tady to musí být. Mě bavil nejvíce Větrovec. Zajímavý je tady hlavně bolševický systém pekla, který komanči nerozklíčovali. 60%. ()

vitekpe

Dobre obsazeny a hodne upovidany pohadkovy pribeh. Same hvezdy vcetne puvabne Kvety. Spis pro dospelejsi divaky. :) 4- ()

Seti

Pamatuju si, že jako malej jsem to sjížděl na vinylu pořád dokola, tak už jen proto nemůžu jinak. ()

Kovaja

Tomu říkám pohlazení po duši.Člověk se i v pokročilém věku rád podívá na pohádku,zvláště pokud je tak báječně obsazená.Moučka v roli koktavého čerta je naprosto úžasný:-)))Další herecké legendy se také nenechají zahambit.Bohdalová,Bláha,Větrovec,Haničinec.Prostě kousek jak se patříííí:-)))) ()

EllienPM

Nadržená Plajznerka tu touží po hřmotném mužském (ofšem kdo z nás ne, že?) a možná se ho i dočká, ne však tak (o něco více nadržená) zámožná mlynářka. Tohle peklo papundeklového provedení se dá přežít jen díky geniálnímu scénáři a hereckým hvězdám. Malým dětem nedoporučuji, ani já jako malej tuto "konverzačně situační komédyji" nebýval sto ocenit. Obnaženým výstřihům zdar. ()

Garch

Drdovu první adaptaci, s úžasným obsazením z roku 1961 jsem bohužel neviděl. Ale jako malý jsem si užil verzi 1976. A jako pokročilý dospělý si možná užívám kreace všech těch národních herců i trochu víc. On ten Drda uměl psát a oni hrát. ......PS komoušům hra nevadila, vypadala, že je proti kléru, ale tam toho bylo víc, peklo je vyloženě bolšánské. ()

zdeny99

Až moc televizní pohádka, která spíše než film připomíná divadelní představení. Tím, jak je natočená v samých interiérech, tím mě zklamala a odradila. Natočit ji v exteriérech, byla by mnohem lepší. A nezachrání to ani herecké výkony plejády předních českých herců. Z nich vyčnil jedině nadupaný výstřih tehdy jednadvacetileté Jany Paulové. [2381. hodnocení, 72. komentář, 80%] ()

Pavelpi

Bezvadná čertovská pohádka a perfektní výkony Jaroslava Moučky a Jiřiny Bohdalové.Myslím,že převedení divadelní hry se povedlo velmi dobře.I když si myslím,že nejlepší čert byl v podání herce Stanislava Neumanna v rozhlasové verzi,která se vysílala v roce 1958. ()

RakeW

"Ale v-vona je p-práce pěkná, když se to u-umí šikovně." - "Mlč, hňupe! Neagituj!" Tak především je nutno upřesnit, že se jedná o pohádku jen co do prostředí, postavy popleteného koktavého čerta a trocha slabomyslnějšího humoru. Nečetl jsem Drdovu předlohu / neviděl žádnou divadelní verzi, ale z filmového zpracování to spíš vidím na "veselohru k pobavení sprostého lidu, kurva" (konec konců samo dílo se označuje za "televizní inscenaci"). Hlavním (diskuzním) tématem vinoucím se celou dějovou linkou je soulož a věci s ní spojené, na "pohádku" v opravdu nebývalém množství. K tomu se pak divák dočká několika výtečných postav výtečně zahraných výtečnými herci a kupy geniálních hlášek s kultovním potenciálem (což je na studiovou TV tvorbu opravdu nevídané). Na druhou stranu je třeba zkousnout přestřelenou stopáž a s ní související postradatelné a zbytečně natahované scény, debilní scenáristické berličky a můstky i, vzhledem k zajímavě rozehrané čertovské šarádě, dosti nevýrazné zakončení. Silné tři hvězdy. ()

Rodin

Tohle fakt miluju, už od dětství, skrz ta dlouhá léta až dosud. Výkony Jaroslava Moučky a Jiřiny Bohdalové, ale i Josefa Větrovce, byly vynikající. Opravdu to vidím přes 90%. ()

Květa Fialová 1929 - 2017

Květa Fialová 1929 - 2017