Reklama

Reklama

Clarke a Rogers (Hoffman a Beatty) jsou dva nešikovní textaři, navíc nemají štěstí a zoufale potřebují peníze. Na radu vychytralého agenta dvojice vyrazí na tour do tajemné republiky Ishtar. Hned po příjezdu jsou naši hrdinové najati do vyzvědačských služeb nepřátelských stran, které plánují revoluci a zároveň soupeří o pozornost úžasné bojovnice za svobodu (Isabelle Adjani). Clarkovi a Rogersovi jde však špehování ještě hůř než skládání písní a brzy se ocitají sami uprostřed pouště s jedním slepým velbloudem a ve společnosti několika najatých agentů CIA (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (24)

tron 

všechny recenze uživatele

„Tí poslední odišli. Znervózňovali ich tamojšie Komandá smrti.“ Chvíľku si aj divák myslí, že vtip Dustina Hoffmana a Warrena Beattyho, ktorý si urobili zo štúdia Sony, konečne pochopil. No po úvode so scénami, pripomínajúcimi kombináciu Andyho Kaufmana s Monty Python (tanečno-spevácke vystúpenie v ktorom nikto nevie spievať ani tancovať a morbídna pesnička na počesť 53. výročia svadby), sa ocitneme so spevákmi (pardon, textármi) v najväčšej prdeli sveta, smradľavom Ishtare, kde... nastáva neznesiteľná nuda a otravné tempo, ktoré v tom lepšom prípade uspáva. Zápletka s dvojicou civilistov, ani sami netušiacou ako sa zamotajúcou do špinavých praktík CIA, je slabá. ISHTAR si povesť ohromného fiaska zaslúži a takmer zlikvidoval štúdio Sony tak, ako NEBESKÁ BRÁNA United Artists a OSTROV HRDLOREZOV Carolco Pictures. ()

D.Moore 

všechny recenze uživatele

"Je tady KGB, viděl jsem dva agenty." - "Ty jako Texasany?" - "Ne, ty jako Araby. Ti jako Texasani jsou Arabi." Vůbec ne tak špatný film, jak se všeobecně říká. Má to spád, hudební čísla Hoffmana a Beattyho parazitujících na Simonu a Garfunkelovi baví dobře (o poněkud morbidní písni věnované manželům slavícím 53 let společného soužití nemluvě), špionážní zápletka je fajn a spousta scének se povedla (pořizování slepého velblouda se špatnými zuby, překupníci zbraní). Jen těch vtipů mělo být více (obzvlášť pro příliš suchou postavu Isabelle Adjani) a stopáž měla být kratší. A chtělo by to i o něco lepší hudbu, ne ten podivný ruch, který ve filmu zní třeba při scéně na tržišti. ()

Reklama

dopitak 

všechny recenze uživatele

Film, jenž prvky v námětu připomíná Hudbu složil, slova napsal; je však spíše jednou z parodií na akční filmy, zapadající mezi dobové Žhavé výstřely a podobné ptákovinotvorné komedie. Dustin s Warrenem zpívající šlágry v originálním aranžmá a s neotřelou pohybovou choreografií - to prostě musíte vidět. Navíc Isabelle Adjani hned na začátku svého "pobytu na plátně" ukáže Dustinovi (a nám) své levé ňadro. A k místnímu i mezinárodnímu hodnocení: viděl jsem v poslední době alespoň tucet horších filmů označených jako komedie. ()

Oskar 

všechny recenze uživatele

Není to tak špatné, je to jen divné. Ostatně, legenda říká, že tenhle film byl kolektivní pomstou Beattyho, Hoffmana a Mayové studiu Columbia, které je v minulosti všechny šidilo na honorářích. Jak jinak si vysvětlit, že Elaine Mayová hledala po pouštích patřičně zvlněné písečné kosy, aby je pak za drahý obnos nechala pro film srovnat se zemí, Warren Beatty trval na vyhazovu svého velblouda a Dustin Hoffman nechal vypravit speciální letadlo plné hraček pro své děti, které si na natáčení vzal jako na dovolenou? ()

T2 

všechny recenze uživatele

Rozpočet $55miliónovTržby USA $14,375,181Tržby Celosvetovo $15,300,000║ Je vôbec možné za taký rozpočet a ešte v dobe 80.rokov natočiť tak planý film, bez nejakého slušnejšieho efektu, kam tie peniaze minuli, keď film vyznie maximálne ako lacná televízna fraška. /20%/ ()

Galerie (57)

Zajímavosti (6)

  • O natáčení Ishtaru koluje řada historek. Třeba o problémech, které herci a režisérka údajně vyvolávali během natáčení: Warren Beatty (Lyle Rogers) trval na vyhazovu svého velblouda pro „špatnou spolupráci“, Dustin Hoffman (Chuck Clarke) si vyžádal soukromé letadlo plné hraček pro své potomky a režisérka Elaine May hledala pro film po pouštích zvlněné písečné kosy, aby je pak nechala za velké peníze srovnat se zemí. (Duoscop)
  • Přestože je film známý jako jeden z největších kasovních neúspěchů všech dob, v prvním týdnu vydání byl na pokladnách na prvním místě. Následující týden, s vydáním Policajta v Beverly Hills II (1987), však klesl na 4. místo. (orkadimenza)
  • Natáčení v politicky nestabilním Maroku (producenti chtěli původně točit ve Státech, ale tehdejší partner studia Coca-Cola si natáčení v Maroku podmínil) bylo zdržováno zvěstmi, že chtějí palestinští teroristé unést Dustina Hoffmana. Řada lokací proto musela být pečlivě prohledána kvůli minám, než se mohlo vůbec natáčet. (Duoscop)

Reklama

Reklama