Labyrint: Vražedná léčba

• Austrálie

• Nový Zéland

Akční / Thriller / Sci-Fi

USA, 2018, 140 min

Stále jsem hodně spokojený, ale oproti minulým dílům mám mnohem více výtek. Nicméně i tak mohu za sebe tvrdit, že se třetí díl Labyrintu povedl, a rozhodně se nejedná o špatný film. Jestli bychom si něco z celé trilogie měly odnést, tak to je to, že Wes Ball je výborný režisér, který má talentu na rozdávání a měl by se dostat k co nejvíce projektům, kde bude moc uplatnit své zkušenosti a řemeslo. Ball parádně režíruje a dodává scénám patřičný náboj a dynamiku, a je radost sledovat jak v jeho podání vypadají akční scény. A i dialogové scény umí natočit velmi dobře. Ball prostě umí, a opravdu nechápu jak tento film mohl natočit pod sto mega, protože se zde dějí zajímavé věci. A zde se dostáváme k největšímu problému celého filmu a tím je scénář s délkou filmu. Je toho tady prostě moc, ale spoustu věcí by se dala vypustit a nebo urychlit. Předlohu jsem nečetl, takže nevím jestli za to může scénář a nebo předloha, nicméně to nemění nic na tom, že se mohlo a mělo o dvacet minut krátit. A o nic zásadního bychom nepřišly, a navíc by film získal větší dynamiku a tah na bránu. A o logických chybách a nebo jednání postav radši nemluvím, protože tady se ukazuje, že spoustu rozhodnutí nedává smysl. Po herecké stránce je to příjemný standart, jenž neurazí. Dylan O’Brien si svoje v pohodě odehraje, a je uvěřitelný. Totéž platí i o zbytku mladších herců od Kaya Scodelarioa až po Willa Poultera. Ze zkušených matadorů mě mile potěšil Walton Goggins. Co se týče samotného filmu, tak ten má parádní úvod, po kterém přijde asi půlhodinový útlum, a pak se to rozjede až do konce. Ten "půlhodinový útlum" opravdu film zbrzdí a je to škoda. Dost mě překvapilo akční inferno, které přijde ke konci, jelikož jsem ho opravdu nečekal. A kupodivu jsem ho ani moc neocenil(i přestože je velmi dobře natočené), jelikož filmu by mnohem více slušelo něco komornějšího. Labyrint: Vražedná léčba je velmi slušné zakončení celé trilogie, které prvním dvou dílům nedělá ostudu a dobře se na něj kouká.(1.2.2018)

• Nevka

Ve své podstatě je Death Cure stejně "podělaná" jako dvojka - tady už se nedalo moc spasit, protože příběh byl dostatečně zničený z minulého dílu. Na druhou stranu si to drží aspoň některé základní aspekty, twisty a úmrtí. Problém je, že emoce moc nefungují a film je dlouhý. Wes (potažmo Nowlin - nevím, kdo z těch dvou je horší) zkazil co mohl a jednoduše už se nepovedlo vrátit ke knižní originalitě, což je hodně velká škoda. Raplové už mají lehce propracovanější charakter, ale příběh dostává dost zabrat. Co člověku vadí je také otřásající se kamera ve scénách, kde to nemá žádné opodstatnění (rozhovory atd.).Takto tady máme myšlenkově výborný první díl a zmršený zbytek... Pokud nečekáte nic světoborného, asi se vám film bude líbit. Nechtějte však nic *nového*. Ke dvojce moc nescházelo. Poznámka pod čarou: Knižní série se ubírala jiným směrem, což hodně přidalo na její kreativitě a jedinečnosti, co se dystopických světů týče. Nic nekopírovala, byla svá a na postavách vám záleželo. Za zmínku stojí i to, že vyšla přibližně ve stejném roce, jako Hunger Games (tudíž ještě před Divergencí). Z toho vyplývá mimo jiné fakt, že nic nekopíruje. Pokud jste z filmů zklamaní, ale myšlenka se vám líbila, můžu předlohu vřele doporučit. Čím víc píšu, tím intenzivněji vnímám i hořkost z toho, jak to dopadlo. Proto jdu nakonec na dvě hvězdičky a Spáleniště snižuji taktéž...(28.1.2018)

Završil jsem kino-hattrick a tyhle young adult výplachovky mi budou chybět. Zatímco na takové Město z kostí nebo Hostitele už si dnes nikdo nevzpomene, Maze Runner se z tohoto nelichotivého subžánru snažil vymanit, ačkoliv ani on se úplného zatracení nevyhne. Narozdíl například od Divergence to i přes nepředpokládané problémy dotáhl do konce (naštěstí tady žádného génia nenapadlo rozdělovat poslední díl na 2 části) a to poměrně uspokojivě. Úvodní scéna vyloženě evokuje Rychle a zběsile a ačkoliv závěrečný akt vyloženě ztrácí na tempu a vyplatilo by se trošku krátit, takovouhle neškodnou zábavu můžu i díky sympatickým postavám vřele doporučit. A tomu zbytku slíbit, že takových filmů už v blízké budoucnosti příliš nebude..(3.2.2018)

Oproti jedničce a dvojce je i maňáskové divadlo epos, já vím, ale ona tohle vážně byla zábava. Zápletce vyhlašuji daňové prázdniny, zbytek byla príma jízda podpořená supr hudbou. Už jsem naprosto rezignoval na to, že se vůbec někdy dozvím, proč to všechno začalo, takže jak jsem říkával Gabrhelce na dějáku - sem s tou čtverkou! (Banff, Kanada)(9.3.2018)

Třetí návštěva kina. Obstojné zakončení tří dílné Teen ságy, která neurazí a v kině rozhodně má, co nabídnout. Úvodní akce patří k nejlepší sekvenci filmu a divák má pocit, že sleduje útržek z Fast and Furious, ale potěší i jiné akční scény především v tunelu se zombie, kde Wes Ball vytváří hutnou hororovou atmosféru, či naháněčka s robotickým pavoukem anebo závěrečné finále, které mohlo být na můj vkus více destruktivnější. Wes Ball si jako další film natočí regulérní horor a zde v pár scénách dokázal solidně navodit napětí i úzkost, takže mu začínám fandit. Slušná zábava, na kterou se hezky kouká. 75%(2.2.2018)

• - Básničku „Říkal kos, že přišla Rose a vzala mi nos“ jež říká Lawrence (Walton Goggins) ve 44. minutě, říká také ve druhé knize ze série „Labyrint“ rapl, na něhož narazí Thomas (Dylan O´Brien) a Brenda (Rosa Salazar) v podzemí pod Spáleništěm. (stepan_s)

• - Dopis od Newta (Thomas Brodie-Sangster), který ve finální scéně Thomas (Dylan O'Brien) čte, napsal sám Thomas Brodie-Sangster a předčítal ho Dylanovi O'Brienovi sedící za kamerou, aby u herce vyvolal větší emoce. (mongolec)

• - Původně se spekulovalo o rozdělení knihy do dvou filmů, což ale režisér odmítl. (freelex)