Být šťastným – to je to pravé životní dobrodružství... Příběh podle světového bestselleru Johna Irvinga začíná v roce 1944, kdy se zdravotní sestra Jenny (G. Closeová), co se nechce upsat manželství, ani být nijak vázaná na muže, vyspí s umírajícím vojákem T. S. Garpem, aby počala dítě. Z tohoto aktu vzejde syn pojmenovaný po otci Garp (R. Williams), který své dětství prožívá s matkou na univerzitním kampusu a sní o tom, že se stane pilotem jako jeho otec. Poté co vyroste, se však rozhodne stát spisovatelem a odejít do New Yorku. To namotivuje i matku, a ta začne psát o vlastním životě. Její debut se svérázným pohledem na život a sexualitu se stane hitem a feministickým manifestem, co z Jenny učiní kult. Garp se také snaží, ale jeho knihy nejsou ani zdaleka tak úspěšné jako ty matčiny, z jejíhož stínu se není sto vymanit, to mu však nijak nebrání hledat životní optimismus a užívat si života, tak jak to jen jde, i přes nástrahy osudu… (Česká televize)

ArthasKarfa

Krásný příběh Garpa a jeho světa, který se vyvíjí zdánlivě v normálních intencích života běžného a normálního, který žijeme všichni kdo jsme viděli film nebo četli knihu. Ovšem pochody a myšlenky jeho jsou na míle vzdálené normálnímu uvažování o světě a lidech kolem něj. Velmi silný příběh o životě, lásce a nesmyslu některých lidských skutků. ()

Spiizy

Dlouho mi trvalo, než jsem se dostal k tomuto filmovému zpracování nejlepší knihy mého oblíbeného autora Johna Irvinga. Bohužel jsme svědky, že ne vždy se převedení literárního díla do filmové podoby zdaří bezchybně. Taková Pravidla moštárny nenabízí tak dobré počtení, ale snímek nabírá na vyšších obrátkách. Zde příběh je vysoce nevyrovnaný, pitvání nepodstatných scén a na druhou stranu ty důležité (v knize nejzajímavější) se dozvídáme pouze z vyprávění nebo hodně stroze (např. otěhotnění Jenny). Implicitní bitva autorů Jenny x Garp je opět nevýrazná a není pořádně rozpoznatelná Garpova rozpolcenost nad vlastní tvorbou. Příběh ztrácí zvrhlý, ujetý, nevypočítavý drajf, který je nevšedním způsobem obsažen v knize. ()

Horak

Pro drtivou většinu čtenářů musí být film obrovským zklamání. Vybrané scény z knihy, které považoval scénarista za stěžejní, jsou tupě odehrávány ve skečovitých sekvencích a sunou děj neobratně kupředu. Celkově pusobí film unaveně, divákovi nedá chvilku napětí a o vtáhnutí do děje nemůže být ani řeč. Další z řady nepovedených knižních adaptací. ()

trepka

už knížka mě zrovna neuchvátila, ale něčím mě přece jen zaujala. za to film, ten mě naprosto znechutil...tři hvězdy dávám za to, že herci se snažili a obsah se celkem podobal...ale tenhle film je naprostým ztělesněním všeho, co mi vadí na USA. upocení zpocení herci, co mají make-up snad z vosku, americké baráčky, americké úsměvy... ()

Kaja.Kolarova

Řekněme si na rovinu, knížka je knížka. Nicméně myslím, že je to poměrně zdařilý pokus-ale jen pokus. Ironie a absurdita nevyzní tak jak má, charaktery mi přijdou zkreslené a snad i trochu "odfláknuté". Naopak se mi líbilo prostředí snad ve všech scénách. Doporučuju přečíst, ale nedoporučuju dělat si na knihu názor podle tohoto filmu. ()

Darth Vader

Domnívám se, že tento snímek se ani trošku nepřiblížil té atmosféře, která vyzařovala z knižní předlohy. Vyjímkou tomu byla Pravidla moštárny, ale sám Irving jim napsal scénář a to potom je opravdu znát když autor oseká a vyzdvihne to podstatné. Příběh se trošičku od knihy liší (místa jsou jiná a o Evropě a Vídni nepadla ani řeč přitom to ubírá na atmosféře- rozhovory s rakouskou šlapkou...) Robin Williams je moc fajn, ale tady to ani on nezachránil... bohužel pro mne celkem zklamání:). ()

jasanka

Už je to dost dlouho, co jsem četla knihu, ale i tak musím říct, že se mi líbila víc, něž film. Z něho jsem byla první polovinu nadšená - úsměvné, milé, pohodové a uvolněné. To se ale změnilo v polovině druhé, kdy jsem postupně upadala do větší a větší nudy a chvilkami ani nevnímala, co se na obrazovce děje. ()

Honza dAve

Zfilmování prý nezfilmovatelné předlohy vyústilo ve stále zajímavé a koukatelné dílko, ovšem výrazně slabší, než kniha. Nicméně, hereckého koncertu Robina Williamse, Mary Hurt a Glenn Close si užijete dosytosti, stejně jako atmošky 50-70's Ameriky a Irvingovské tragikomedie. ()

*Colorado

Tak tohle se hodnotí docela špatně. Jsem také milovník Irvingovy knižní předlohy, ale bylo mi celkem jasné, že to tak dopadnout nemůže. Úplně zde chybí motivace postav pro jednotlivé počiny a film je víceméně shrnutí nejdůležitějších fakt z knihy. K dobru filmu lze přičíst postavy Helen a Roberty, které se celkem ztotožňovaly s mými představami. Za to mi moc nesedl Robin Williams, především v mládí zde prostě nevypadal příliš mladě :) Průměr. ()

Ippolito

Knihu jsem nečetla, nemůžu tedy srovnávat s předlohou. Proto taky nemám filmu co vytknout. Děj byl po celou dobu tak poutavý, že jsem si během jeho sledování neskočila ani na záchod, navíc se sem tam objevil i nějaký ten myšlenkový přesah dotýkající se podstaty lidského žití, bytí apod., takže na to, jak to bylo zábavné, se v žádném případě nejednalo o bezduchý snímek, jehož hlavním a jediným cílem je pobavit. No prostě povedený filmík s Robinem Williamsem v hlavní roli. ()

Vakomlok

Kniha mě strašně bavila a dodnes ji řadím mezi nejlepší, jaké jsem kdy četl. Bohužel je obsahově rozsáhlá a dějově tak rozmanitá, že její věrná adaptace se mi jeví jako takřka nemožná bez výraznějších zásahů do vedlejších linií příběhu. Herci jsou velice přesvědčiví, zejména Robin Williams je skvělý, a dost napomáhají příjemně poetické atmosféře filmu. Za mě ***, ale dokážu si představit, že lidé neznalí knižní předlohy budou hodnotit ještě výše. ()

Rockerman

Ti, kdo četli Irvingův bestseller, mi dají za pravdu. Natočit film na motivy takové pestré knihy je téměř nemožné. Přesto si myslím, že se filmaři zhostili tohoto nelehkého úkolu velmi dobře. Samozřejmě, že film nikdy nemůže nahradit knihu nebo ji věrně kopírovat. V tomto filmu byly nutné poměrně velké časové skoky. Byly zde jen takové epizody a útržky z té knihy. Pro ty , kdo knihu nečetli může být trochu nesrozumitelný. Ale i tak jsem rád, že film vznikl a že jsem ho mohl vidět. ()

caroleen

Těžko hodnotitelný film. Ale myslím, že kdybych znala knižní předlohu, bylo by to hodnotitelný ještě hůře. Líbilo se mi zpracování a taky výkon Robina Williamse. Asi bylo těžké dát dokupy všechny Irvingovy myšlenky tak, aby to aspoň trochu dávalo smysl. Záverečná scéna mohla být trochu jasnější, protože je sice pěkné nechat diváka si film domyslet podle svého, ale když už jde o to, jestli hlavní hrdina zemře nebo ne, tak bych to osobně na divákovi nenechávala. ()

Dandyy

Něco jako když ve škole měl někdo referát na knihu, kterou nečetl, jenom stáhl obsah díla z netu a pak odvyprávěl. Film to není špatný, ale příliš rychle odhrkaný a přesto spousta částí chybí. ()

Fridecka

Velmi citlivé a lidské, navíc s humorem, který vás nenechá usnout. Rozhodně to vśak není film, který by šel nějak zvláště do hloubky co se týče hloubání o smyslu života, ani zde nenajdete jakákoliv detailnější psychická rozpoložení jednotlivých postav. Je to jakýsi sled mnoha událostí, prostý příběh, k němuž si musíte leccos domyslet nebo přečíst knižní předlohu. ()

helloween93

Knihu jsem nečetl, takže to nemohu porovnat s filmem. Film mi tak převratný nepřišel, a to Robin Williams, John Lightgow i Glenn Close hrají velmi dobře. Film působil scénáristicky dost nevyrovnaně, špatný dojem film sice neudělal, naopak, některé momenty byly velmi vtipné. Ale ode mě 3 hvězdy. ()

gombarix

- - - Ještě kdyby to tam ten Irving výslovně nenapsal, jak ty Heleniny brýle vypadají, hergot! No ale buďme vděčni i za to málo, že... ()

sumperacek

Čekal jsem až dočtu knihu, abych mohl poté vidět film a obě verze porovnávat. Dopadlo to jak by každý taky čekal. Knižní předloha silně převyšuje film. I přesto že film z knihy zestručnil co mohl, děj na mě působil spíše jako rychlý sled událostí, ale to mohlo být způsobeno silným a živým zážitkem z čtení knihy, která je mimochodem výborná a dle mého názoru i velmi obtížně zfilmovatelná. Irvingův styl spojovat jednotlivé časové etapy do jednolitého děje by na filmovém plátně v takovém dějově nabitém příběhu vypadalo neuspořádaně a již zmíněné myšlenkové pochody, které jsou v knížce tak brilantně vykresleny a jsou jádrem celého příběhu, ve filmu zůstaly jen velmi hrubě nastíněny. Poklona patří všem hercům, to určitě ano, ale potěšení pro čtenáře...to v žádném případě. A kde je Mrs. Ralph? ()